Gönderen Konu: Garanti Toyotada nasıl işler neleri kapsar?  (Okunma sayısı 2299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '18
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Garanti Toyotada nasıl işler neleri kapsar?
« : Mart 19, 2019, 15:41:02 »
    Merhabalar. Birkaç sorum olacak arkadaşlar. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
   Araç 2018 corolla 1.6 life geçen sene 19 martta aldım 10000 km Bakımını dolduramadığım için yıllık  bakım var tecrübe ve bilgilerinizden Cevap almak istediğim sorular şunlar
   Araca yaklaşık 2 ay sonra tüp taktıracağım bundan dolayı garantinin motor kısmı delinecek diye biliyorum bundan dolayı aracı yetkili servise sokmaya gerek var mı yani kaporta döşeme iç kısımdaki aksaklıklar bunlarda garanti dışı kalır mı bakıma gitmezsem.
   Mesela benim aracın içeriden bagaj açma düğmesi çalışmıyor bunun için yetkili serviste bakımlarımı yaptırmasam bu bahsettiğim gibi arızalar garanti dışı kalıyor mu??
Her nasip vaktinin esiridir.

Toyota Club Türkiye

Garanti Toyotada nasıl işler neleri kapsar?
« : Mart 19, 2019, 15:41:02 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 5500
  • 35 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
Ynt: Garantinin Toyotada nasıl işler neleri kapsar?
« Yanıtla #1 : Mart 19, 2019, 15:46:49 »
Bende aynı şekilde dışarıdan LPG taktırmayı düşünüyorum sizin sorduğunuz soruları bende soracaktım yani motor garantisi bitince diğer aksamlar için serviste motor yağı değiştirmek zorunda mı kalacağız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 60
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Garanti Toyotada nasıl işler neleri kapsar?
« Yanıtla #2 : Mart 19, 2019, 20:18:05 »
Aracımı 2018 Şubat ayında aldım.Temmuz ayında LPG taktırdım. Toyota Müşteri hizmetlerini aradım LPG den kaynaklı arızalarda Motor garantisi bozulur diğer garantileri devam eder dediler.Bakıma gitmezsen belli bir süre sonra diğer garantilerden yararlanamazsın diye duydum(Tam doğruluğundan emin değilim).Bende diğer garantilerden yararlanmak için servise gitmeye devam ediyorum.LPG taktırdığım firmaya LPG den kaynaklı arızalar için 1 yıllık motor sigortası yaptırdım.
Olduğu Kadar Olmadığı Kader.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 20, 2019, 01:49:43 »
Tecrube, deneyim ve sahsi gorus. Evraken nasildir bilmem.
Her turlu olayda musteriye kullanici hatasi derler, ne kadar ugrassanizda cozume ulasamayacaksiniz yada pes edeceksiniz.
 Lpg motor garanti yaptirdiniz, yarin bi sey olunca, lpg den kaynaklandigini ispatlayin diyecek, toyota da motordan kaynaklandigini ispatlayin diyecek, dolayisi ile iddia sahibi iddiasini ispatlamak zorunda. Siz kisisel olarak motordaki hatanin neden kaynaklandigini nasil evraka dokebilirsiniz?
 Sadece araba degil tum esyalarda garanti veriyolar ama bir suru de zorluk cikariyorlar, ha faydasi yok mu muhakkak var. Buzdolabanin motoru bozuldu, bana kullanici hatasi dediler, yahu kapagi kirilsa anlayacam, boyasi cizilse anlayacam, icine yemek vs dokulse anlayacam da motoru bozulmasinin kullanici hatasi nasil olur ya.
 Toyota araclarini her turlu takip ediyor, bilinen bariz bir hata varsa zaten degistiriyor.
 Aracinizda kuflenme, boya atmasi, burkulma varsa zaten incelemeye aliyor.
Conta yandiysa ve sadece sizin aractaysa, cok bi garanti beklemeyin, subaplar yandiysa pek bi garanti beklemeyin. Elektrik arizasi cikarsa, toyota lpg ye suc atacak lpg toyotaya suc atacak arada gezinip duracaksiniz. ilk 1 yildan sonra servise gitmenizi pek tavsiye etmem. Bosuna cok para vermeyin. Kampanyalari takip edip ucuzladigi zamanlara denk getirebilirsiniz.
 Aracta bir sorun varsa zaten bariz kendini belli ediyo, o zaman servis konuyu takip ediyor.
 Soru şu; garantiden ne bekliyorsunuz?
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 17000
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2019, 09:49:54 »
Aracımı aldığım toyota bayisindeki satış temsilcisi LPG montajı ve sonrasındaki garanti durumu ne olur diye sorduğumda lafı hiç eğip bükmeden aynen şu cevabı verdi: "Hocam lpg takıldığı anda motor garantisi biter". sizin sorunuza cevapsa, motor garantisi bitmiş olan veya bitecek olan aracı servise bakıma götürüp piyasanın 2 katından fazla paraya yaptırıp yaptırmamak size kalmış. 40000 bakımına kadar servise gitseniz kabaca en az 2500 tl fazladan cebinizden para çıkmış olacak, motor hariç geriye kalan bölümlerde 3 yılda 40000 km ye kadar 2500 tl yi bulacak arıza hasar çıkar mı? hadi çıktı diyelim bunu servisin sorgusuz sualsiz garantiden karşılayacağı kesin mi? (kullanıcı hatası deyip garanti kapsamı dışına alma ihtimalini de düşünmek gerekir) şikayetvar.com da bunla ilgili tonla şikayet okuyabilirsiniz)
Ben kendim açıkçası param bende kalsın bir sorun olursa eğer bakım için servise vermediğim extra ücretten karşılarım diyerek servise gitmiyorum/gitmeyeceğim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 23, 2019, 19:47:57 »
Bu konuda çok yorum var yetkili servislerden kimisi LPG montajı olduğunda garantisi biter diyor kimisi eğer motor kısmındaki sorun LPG kaynaklı ise garantiniz devreye girmez diyor. Açıkçası şuan benim aracım 50.000 km'de ve sadece 40.000 bakımına kadar yetkili serviste bakımını yaptırdım. 2020'ye kadar garantisi var ama pişmanım açıkçası garanti süresini uzattığım için. Özellikle yetkili servislerde kar yapmak için kullanılan motor yağlarını görünce daha da çok uzaklaştım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 5000
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 26, 2019, 12:02:54 »
Bu konuda çok yorum var yetkili servislerden kimisi LPG montajı olduğunda garantisi biter diyor kimisi eğer motor kısmındaki sorun LPG kaynaklı ise garantiniz devreye girmez diyor. Açıkçası şuan benim aracım 50.000 km'de ve sadece 40.000 bakımına kadar yetkili serviste bakımını yaptırdım. 2020'ye kadar garantisi var ama pişmanım açıkçası garanti süresini uzattığım için. Özellikle yetkili servislerde kar yapmak için kullanılan motor yağlarını görünce daha da çok uzaklaştım.

Ben de bu sebeple arabayı yetkili servise sokmaktan vazgeçtim çünkü 0 20 yağ kullanmıyorlar sorduğumuzda da nedenini Türkiye için uygun olan 5 30 diyorlar Madem 5.30 uygunsa neden araç 1 sene boyunca 0 20 yağla dolaştırılır onu anlamış değilim Bu sebepten dolayı bakımını kendim yapacağım zaten arabaya da tüp takılacak motor garantisi bozulduktan sonra gerisini çokta sıkıntı etmiyorum
Her nasip vaktinin esiridir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • 10 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2019, 16:34:44 »
Hayır birde aracı alırken ek garanti için ne kadar zorluyorlar ısrar ısrar eminim bir çok kişi ek garanti yaptırmıştır, otomatik vites için garanti belki işe yarayabilir ama manuel için bana mantıksız geliyor, 10 bine az kaldı dışarda yaptırmayı düşünüyorum, iyiki ek garanti yaptırmamışım
2018 corolla 1.6 life atiker gold

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Yaşam, önce sınava sokar; sonra dersini verir.
  • Kilometre: 25000
  • 10 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 02, 2019, 22:34:16 »
Buradaki linkte garanti süreci ile ilgili önemli bilgilere değinmişler. İzlemenizi tavsiye ederim.
2018, Corolla 1.6 Life

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Nisan 03, 2019, 10:45:26 »
Ben de bu sebeple arabayı yetkili servise sokmaktan vazgeçtim çünkü 0 20 yağ kullanmıyorlar sorduğumuzda da nedenini Türkiye için uygun olan 5 30 diyorlar Madem 5.30 uygunsa neden araç 1 sene boyunca 0 20 yağla dolaştırılır onu anlamış değilim Bu sebepten dolayı bakımını kendim yapacağım zaten arabaya da tüp takılacak motor garantisi bozulduktan sonra gerisini çokta sıkıntı etmiyorum

LPG montajı sonrası 0w40 a geçiş yapmanızı tavsiye ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Nisan 06, 2019, 18:52:02 »
Şuan çoğu kişi de aman servis kayıtlı olsunda kolay satilsin iyi fiyata gitsin düşüncesinde şimdi 0 km aldığınız arabayı 90.000 km de satsanız bir bakım 1000 tl den saysak 9000 tl dışarıda en baba en kral ürünler ile 500 tl ye ısı bitirirsiniz 90.000 km de 500 4.500 tl eder peki sizce değer mi sadece serviste şuan motor yağı Yag filtresi polen hava sarf malzeme 1000 tl bir de üstüne serviste disk balata degistirdiginizi düşünün tamamen zarar. Sadece 90.000 km de bakım için 9000 tl harcamak mantıklı değil