Gönderen Konu: yavaşça açılan ve yavaşça kapanan halojen iç aydıtlatmaların LED dönüşümü  (Okunma sayısı 1899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '17
  • 46 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar
merak ettiğim bir konu var. Araçtaki iç aydınlatmalar halojen ve yavaşça açılıp yavaşça sönüyor. (fade in, fade out)
led dönüşümü sonrası t10 dipsiz led ampüller bu işlevi görür mü görmez mİ?
şu videoda kafamda soru işareti oluştu:

led dönüşüm sonrası kademeli olarak açılıp kademeli olarak kapanıyo (basamaklı diğelim, halojene göre yumuşak geçiş yok)

bu durumda ne yapmak lazım?
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]
7- [17 Hyundai i30 1.6D DCT 136 HP]

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
Kamera çekiminden kaynaklıdır muhtemelen
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
Hocam aşağı inemedim ama evden de belli oluyor biraz, ben orta tavan lambasını led ile değiştirdim çok memnunum, yavaşça açılmıyor ama yavaşça kapanıyor. aydınlatması mükemmel.
Zafer için Doğdum, Zafer İçin Ölürüm !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
Selamlar,
Tavan lambaların rampalı on/off şeklinde çalışması sistem ECU dan üretilen PWM sinyal ile mümkün olmaktadır.
Akkor flamnalı yani aracın orijinal ampullerinde ampul telinin ısıl ataletinden dolayı bu basamakların gözle görülebilmesi mümkün değildir. LED aydınlatmaya geçerseniz açılışta fark olmayacak ancak ampulleriniz daha seri bir şekilde tam güce varacak yani araç içi daha hızlı bir şekilde aydınlanacaktır( max. 1sn gibi)Ancak aydınlatmalar kapanırken en son kademede bir kırpışma görmeniz söz konusu.Bende aracımı LED iç aydınlatma ile değiştirdim ancak rahatsız edici bir durum söz konusu değil :)
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '17
  • 46 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
Selamlar,
Tavan lambaların rampalı on/off şeklinde çalışması sistem ECU dan üretilen PWM sinyal ile mümkün olmaktadır.
Akkor flamnalı yani aracın orijinal ampullerinde ampul telinin ısıl ataletinden dolayı bu basamakların gözle görülebilmesi mümkün değildir. LED aydınlatmaya geçerseniz açılışta fark olmayacak ancak ampulleriniz daha seri bir şekilde tam güce varacak yani araç içi daha hızlı bir şekilde aydınlanacaktır( max. 1sn gibi)Ancak aydınlatmalar kapanırken en son kademede bir kırpışma görmeniz söz konusu.Bende aracımı LED iç aydınlatma ile değiştirdim ancak rahatsız edici bir durum söz konusu değil :)

Araçta ayak ucu aydınlatmaları da var. Şoför tarafı ayak aydınlatma bozuldu. Ayak aydınlatmalarını beyaza çevireyim derken komple iç aydınlatmaları da beyaz yapayım fikri dürttü beni :) sonra da kafama bu sorduğum soru aklıma geldi ledlerin yavaşça ve yumuşak bir şekilde kapanması. işte tam da o kırpışmayı merak ettim :) açıklayıcı bir cevap teşekkürler.

Hocam aşağı inemedim ama evden de belli oluyor biraz, ben orta tavan lambasını led ile değiştirdim çok memnunum, yavaşça açılmıyor ama yavaşça kapanıyor. aydınlatması mükemmel.

teşekkürler
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]
7- [17 Hyundai i30 1.6D DCT 136 HP]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Cevaplar verilmiş, Ümit Bey de ayrıntıları ortaya koymuş zaten.
Hane aydınlatmada kullanılan led ve benzeri ürünler için uygun dimmerler mevcut, benzer yaklaşımla araştırmak lazım.
Amaç beyaz ışık ise, bazı ampul markalarında (Osram gibi) oldukça temiz ışık veren halojen ürünler vardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '14
  • 36 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
2014 Corolla aracımın tüm iç aydınlatması, geri vites lambası, bagaj aydınlatma lambası ALİEXPRESS den alarak değiştirdim. Sönerek kapanmada görülür bir fark oluşturmadığını belirteyim. Sipariş görüntüsünü atıyorum bakabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar eğer bu kırpışma çok rahatsız ediyor ise ( bazen kafaya takılıyor maalesef ) bunu önlemenin bir yolu var,LED uçlarına polariteye çok dikkat ederek kondansatör bağlamak ama bence hiç ama hiç değmez.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar eğer bu kırpışma çok rahatsız ediyor ise ( bazen kafaya takılıyor maalesef ) bunu önlemenin bir yolu var,LED uçlarına polariteye çok dikkat ederek kondansatör bağlamak ama bence hiç ama hiç değmez.

Ben kendim ayrı bir elektronik devre ile yaptım. Aynen açılış direk,  kapanış yavaşça. Hiç bir titreme yok.   Ayrıca Ümit bey bahsettiğiniz olay AC  voltajın DC voltaja tek diyotla yada köprü diyotla doğrultması sonucu ekstra bir devre yoksa  kondansatör devredeki parazitleri alır. Ama araçta zaten akü olduğu için gayet düzgün bir DC voltaj var.  Yanılıyorsam söyleyin lütfen.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -