Gönderen Konu: Hararet yaparken tekleme sorunu  (Okunma sayısı 3176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
Hararet yaparken tekleme sorunu
« : Mart 10, 2019, 03:11:53 »
Arkadaşlar merhaba. 2 gün önce aracıma su ekleyip yola çıktım fakat 70km uzun yoldan sonra motor tekledi yavaşça devam ettim tekleme kesildi eve gelince motor suyunun kapağını kapatmayı unuttuğumu gördüm. Eve geldiğimde arabayı gazdan benzine alıyım dedim stop etti çalışmadı vurdurup çalıştırdım sonra sorun düzeldi. Bobinlerden çıt sesi geliyordu ben teklemeyi o yüzden zannettiğim için ustama götürdüm bilgisayara bağladı hava filtresini değiştirdi bobinlerde filan sıkıntı yok dedi gönderdi. Ustaya hararet yapıp teklediğini söylememiştim gece aklıma geldi bir bakayım acaba nedendi diye conta yakmıştır filan diye gördüm hafta sonu olduğu için kontrol ettiremiycem gözüme uyku girmedi. Büyük bir sorun çıkar mı? 2015 1.33 corolla

Mesaj Birleştirildi: Mart 10, 2019, 10:48:30
İnternette geceden beri conta yanması belirtilerini araştırdım. Yağı kontrol ettim su karışmışa benzemiyordu. Tekleme yapmıyor. Bu sabah su eksilmiş gibime geldi zannediyorum ki sıcakken yüksekti soğuyunca azaldı. Gaza basılırken su deposuna baktım kabarcık gelmedi(motor soğuktu ve gaza sadece 2 kere basıldı uzun süre basılmadı). Güçten düşme dünden beri yok hatta artış var hava filtresi değiştiğinden dolayı. Kötü birşey çıkar mı acaba belki hemen belli etmiyordur sorunu

Toyota Club Türkiye

Hararet yaparken tekleme sorunu
« : Mart 10, 2019, 03:11:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Hararet yaparken tekleme sorunu
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2019, 10:51:19 »
Araç nedir?
Kaç model?
 hareret nekadar yükseldi ?
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2019, 11:34:52 »
Corolla 2015 1.33 lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2019, 11:37:39 »
Kapak olmayınca ve motor belli sıcaklığa gelince suyun bir kısmını atmış,burada önemli olan motor ne kadar seviyede eksik suyla devir daim yaptı? contayı yakacak kadar hararet yapmadıysa suyunu tamamlayın ve her zaman ki gibi biraz yol yapın bakalım hararet nereye kadar geliyor? fazla yükselme eğilimi gösteriyorsa zorlamayın,yavaş yavaş sanayiye kadar gidersiniz.ancak umut edelim conta yanmamış olsa bile takipte kalın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 10, 2019, 11:49:37 »
Corolla 2015 1.33 lpg
öncesinde su eksiltme var mıydı rutin bakımlar düzenli yapılıyormu,hararet nereye kadar yükseldi,eğer normal seviyenin çok üstüne çıktıysa contada Azda olsa hasar oluşmuştur,suyunu tamamlayıp takip edin eğer contada sıkıntı varsa sabahları veya uzun beklemeden sonraki ilk marşta zor çalışır ve kısa süreliğine patırdama,tekleme yapar suyu herzaman yağa karıştıracak diye bir durum yok bazende egzozdan atar takibini düzenli yapın fazla sıkıştırmayın
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2019, 12:02:36 »
Daha önce hiç sıkıntısı yoktu 100binde araç. Hararet tepedeydi araba vurultu yaptı yavaşlayıp eve gelince benzine aldım stop etti vurdurarak çalıştırdım suyunu koydum. Şuan pek bir sorun görmüyorum  suyunu yağını ne sıklıkla kontrol etmeliyim?
Bu arada motor suyunu çok koymuştum max üzerindeydi hararet sonrası 1 litre koyduğumda doldu fakat fokurduyordu. Bu sabah baktım 1 litre daha ekledim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mart 10, 2019, 13:45:58 »
Daha önce hiç sıkıntısı yoktu 100binde araç. Hararet tepedeydi araba vurultu yaptı yavaşlayıp eve gelince benzine aldım stop etti vurdurarak çalıştırdım suyunu koydum. Şuan pek bir sorun görmüyorum  suyunu yağını ne sıklıkla kontrol etmeliyim?
Bu arada motor suyunu çok koymuştum max üzerindeydi hararet sonrası 1 litre koyduğumda doldu fakat fokurduyordu. Bu sabah baktım 1 litre daha ekledim
kapak açık kaldığı için suyu dışarı tahliye etmiştir soğuyunca da geri kalanı çekmiştir yine dikkatli sürün harareti takip edin motoru dinleyin eğer eksilyme devam ederse conta kontrolü yaptırırsınız yağı ve suyu haftada bir kontrol etmeniz de fayda vardır.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mart 10, 2019, 14:55:11 »
Abilerim bugün pazara giderken 2den 3e atınca hafif bi gaz yemiyor gibi oldu gittim geldim suyuna baktım sabah koyduğumdan 300ml filan eksikti. Ben mi çok üzerine düşüyorum? Yoksa cidden bir sıkıntı mı var?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mart 10, 2019, 15:08:39 »
Abilerim bugün pazara giderken 2den 3e atınca hafif bi gaz yemiyor gibi oldu gittim geldim suyuna baktım sabah koyduğumdan 300ml filan eksikti. Ben mi çok üzerine düşüyorum? Yoksa cidden bir sıkıntı mı var?
aracı sabah çalıştırınca soğukken egzozu kontrol et bariz bir su atma varmı ve tekleme yapıyormu aracı dinleyin muhtemelen contada hasar oluşmuştur,suyu egzozdan tahliye ediyordur.
Suyunu tamamlayıp fan açınca ya kadar yerinde çalıştır,akabinde eksilme olursa Max seviyesini geçmeyecek şekilde tamamla sabah çalıştırmadan önce yine bak ve öyle çalıştır gün içerisinde yine takip edersin araçta LPG varsa regülatör giriş çıkış bağlantıları nı kontrol et kaçak olmasın herşeye rağmen eksiltme devam ediyor da conta değişmesi gerekir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mart 10, 2019, 15:16:17 »
Abi ben Adana da yaşıyorum conta değiştirme masrafı tahmini ne kadara patlar bana?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mart 10, 2019, 15:48:56 »
Abi ben Adana da yaşıyorum conta değiştirme masrafı tahmini ne kadara patlar bana?
önce bir contanın yanık olduğu netleşsin hesap arayışına sonra girersin

Mesaj Birleştirildi: Mart 10, 2019, 15:56:42
500 TL işçilik + parça masrafları yağ+filtre,gerekirse buji silindir kapak contası,kapak taşlama ücreti ve sökülmüşken sibobların kontrolü gerekir tekleme nedenide ateşleme bobini kaynaklı olabilir ama bunların hepsi tahmin ancak arızanın sebebi netleştikten sonra en doğru cevaplar verilebilir.
İNŞAALLAH contdan değildir ve bu yazılar İNŞAALLAH Sadece yorumda kalır parayı kolay kazanmıyoruz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 40000
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 10, 2019, 20:50:48 »
Hocam aracinizda hiç su eksilmemesi lazim. Eksiliyorsa ya kacak var ya da....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 10, 2019, 23:39:11 »
Aynı sıkıntı..Bir sabah rölanti düşüp,sarsıntı başlayınca suyuna baktım eksik..1-2 yıldır idare ediyordum şu an su eksiltme fazlalaştı,motorun arka tarafında silindir contasında bizim pembe antifiriz var bir kaç damla,sorun anlaşıldı..Conta yanık, sübpalar hasar almış (tekleme)...Neyse telefonla sordum ustaya 2000-2500 civarı maliyet dedi...conta,sübap,üst kapat tamiri..Bence yedek depo su seviyesini gösteren bir ikaz olmalı ön panelde...Bu olayı yaşayan bir sürü insan var. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mart 12, 2019, 08:10:10 »
Sabah kontrol ettim su eksiltiyor gibi geldi ama bi sıcak bi soğuk baktığımdan yanlış anlamış olabilir miyim diye düşünüyorum. Çünkü yağ çubuğunda birşey görünmüyorveya ben anlamıyorum,  motor etrafında sızıntı yok, sabah soğukken egzozdan su atma yok, yedek su deposunda kabarcık yok.

Mesaj Birleştirildi: Mart 12, 2019, 22:02:23
Bugün arabamı ustaya bırakıp işe gittim. Kontrollerini yapmış hiçbir sıkıntı olmadığını lpgli aracın su eksiltmesinin normal olduğunu söyledi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 13, 2019, 10:52:30 »
Hocam bende lpgli araç kullanıyorum. Onceki araç e12 corollada 1 defa regülatörden bir defa kelepçeden kaynaklı eksiltme oldu. Bun da yok şükür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 13, 2019, 10:59:53 »
Sabah kontrol ettim su eksiltiyor gibi geldi ama bi sıcak bi soğuk baktığımdan yanlış anlamış olabilir miyim diye düşünüyorum. Çünkü yağ çubuğunda birşey görünmüyorveya ben anlamıyorum,  motor etrafında sızıntı yok, sabah soğukken egzozdan su atma yok, yedek su deposunda kabarcık yok.

Bugün arabamı ustaya bırakıp işe gittim. Kontrollerini yapmış hiçbir sıkıntı olmadığını lpgli aracın su eksiltmesinin normal olduğunu söyledi
o ustayı değiştir.Su eksiltme normal olurmu,kapalı döngü.Aylarca suyun aynı seviyede durduğunu bilirim..Yağ olsa tamam azıcık eksiltmesi faydalı bile denebilir..Değişimde boşa döküleceğine pistonun içinde az az yanması yakıt tasarrufu sağlar:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mart 20, 2019, 05:13:35 »

Volkan bey ustanızı değiştirin.
Halihazırda bir günah keçisi bulmuşlar (LPG) tamam lpg'yi çok tavsiye etmiyorum ama el mahkum kullanıyoruz bu demek değil ki LPG'li araç su eksiltir,hayır öyle bir dünya yok eski tip açık sistemlerde uzun zamanda bir miktar eksiltme normal buharlaşma dan eksilir ama yeni tip araçlarda zaten soğutma sıvısı kapalı sistem döngü içerisinde yılda 100 200 cc belki eksilir yada eksiltmez,aracınızı iyi kontrol ettirin zira daha büyük sorunlar yaşatmasın eksilen suyu görmemeniz çok normal çünkü egzozda buharlaşıyor kayboluyor tecrübesi olmayan  ustalarda o egzoz buharını havanın soğukluğunu bağlıyor eğer radyatörde,lpg regülatör ve bağlantılarında diğer hortumlarda,motor tapalarında, kalorifer radyatöründe vs yerlerde kaçak yoksa su kesinlikle egzozdan ufak ufak kayboluyordur su eksiltme ve tekleme aynı anda olması ıslanan bujinşn düzenli ateşleme yapmamasından kaynaklıdır Adana'da  işinde ehil olan kişileri servisleri formda araştırma yaparak bulmanızı tavsiye ederim daha önce konusu olmuştu ama şuanda tam hatırlamıyorum.
TOYOTA CORONA 3S FE