Gönderen Konu: Bu bir akü problemi mi?  (Okunma sayısı 1987 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 315000
  • Model Yılı: '00
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Bu bir akü problemi mi?
« : Mart 09, 2019, 01:09:42 »
Merhabalar,

Aracim kisin en soğuk zamanlarda bile hicbir sorun cikarmadan tek marsa ve cok kisa sürede calisiyordu. Fakat bugun bir sorun yasadim.

Sorunumu soyle süreçlendirecek olursam:

1- Aracimla genelde kontak acik teyp dinler veya cakmakliktan telefon sarj etmis olursam mars sirasinda mars gucsuzlesiyor, aractaki tum isiklar yanmayacak kadar kisiliyor fakat arac calisiyordu. Tekrar kontak acik bir sey yapmadigim taktirde bir daha tekrarlamiyordu.

2-  Bugune kadar yine sorunsuz kullanirken, bugun biraz fazlaca telefon sarj ettim, teyip acik kaldi. Ama sorunsuz calisti. Sonra is icin bir yere ugradim ve sonra park ettigim yerden cikmak icin marsa bastigimda bildiginiz makinali tufek gibi tarrrrrrrrrrr diye bir ses cikardi ve arac calismadi. Bugun ilk olan buydu. Araci vurdurarak calistirdim. Biraz kullandim. Sorun akuden ise biraz sarj etmistir dedim biraktim.

3- Araca tekrar ihtiyacim oldugu icin tekrar bindim ve marsa bastim. Yine ayni ses var ve arac calismiyor. O esnada aracin alarmi tek seferligine ötüyor ve kapanıyor. Herneyse araci tekrar vurdurarak calistirdim devam ettim.

4- Araca tekrar ihtiyacim oldu ve yine ayni sorun. Dedigim gibi hepsi bugun aksam birer saat aralikla oldugundan servise gidemedim. Neyse bu sefer yine vurdurmak istedim, arac calisti ancak farlar gozukmeyecek kadar kisik calisti. 30-40 sn sonra farlar dortlu flasorler gibi davranmaya basladi. Farlari dortlulerle beraber yaktığımda dortlu gibi davraniyor ama daha parlak yaniyor, dortluleri kapadigimda cok kisik gucte/parlaklikta yaniyor ve yine kisilip aciliyor dortlu gibi. O esnada aracin tum gostergeleri ve saat vs de asiri kisik vaziyete geldi. Yine tum bunlarla eszamanli olarak aracim gaz yememeye ve stop da etmemeye basladi. 2500 devirde sabit kaldi. Ne gaz yiyor ne de stop ediyordu. Yokus asagi olmam sayesi de kontagi tamamen kapadim, tekrar actim ve tekrar vurdurdugumda arac tamamiyle normale dondu. Fakat halen surus sirasinda farlar bazen kisilip canlaniyor. Ayni sey ic mekan aydinlatmalarinda da gecerli. Ve bunu sanki bir temassizlik varmiscasina cok hizli yapip cok hizli normale dönüyor.

Bu arada mars sirasindaki problem halen devam etmekte. Mars almiyor araba ve tarrrrrrrt diye ses geliyor. O ses devam ederken de alarm bir kereligine çalıp susuyor.

Tum bunlar neydi? Bu yasadiklarim olmasa mars motoruna yoracagim ama elektriksel anormallikler akü ile mi alakalı acaba dedirtti.

Toyota Club Türkiye

Bu bir akü problemi mi?
« : Mart 09, 2019, 01:09:42 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
Ynt: Bu bir akü problemi mi?
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2019, 01:59:49 »
Merhaba geçmiş olsun,
Olay öncelikle akü yaşını doldurmuş ama şahsi düşüncem şarj dinamonuz/alternatörünüz problemli gibi gözüküyor.
Öncelikle araç çalışır vaziyette iken akü şarjını ölçtürmekte yarar var.
Geçmiş olsun.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2019, 09:13:18 »
Aşağıdaki konuyu okumanız faydalı olacaktır? Ümit Bey'in bahsettiği gibi, akü yanında şarj sisteminde de bir problem var muhtemelen. Ayrıca aküyü doğru şekilde kullanmak gerekir, akünün uzun dönem sağlığı açısından.
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=78183.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2019, 11:57:27 »
Öncelikle geçmiş olsun bu kadar uzun yazının başında bide araç modelini  yılını yazsaydınız keşke, O çıkan ses kutup başlarının ve marş kablosunun gevşek olmasından yapar kontrol edin,ve aynı zamanda marş kömürlerine baktırın bahsettiğiniz durum akününde arızalı olabileceğini işaret etmekte kontrol esnasında akü zayıf çıkarsa değiştirmeniz sizin için iyi olur,zira zayıf akü marş yastığına yük bindirir ve akabinde bozar,aracı uzun süre vurdurarak çalıştırmak aks'lardan başlayıp trger'e uzanan zararlar verir ve aynı zamanda trger eğer kayış tahrikliyse diş atlamasına sebebiyet verir en kısa sürede baktırmanızda fayda vardır geçmiş olsun.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2019, 17:30:01 »
Arabayı vurdurarak çalıştırmanın beyne de zarar verdiği biliniyor,zaten arkadaşlarımız gerekenleri yazmışlar,ben de akü,bağlantıları,alternatör ve marş motorunun elden geçmesini ve aküden kullanım yapıldığında arabanın çalışır halde olmasını öneriyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2019, 03:50:18 »
Akünün suyunu ve alternatör voltajını kontrol ettirin lambaların titremesi akü su eksikliğinden yapar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota candır gerisi heyecandır.
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 69 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 10, 2019, 07:25:58 »
Yüksek ihtimalle Şarj dinamosunun kömürleri bitti ve aküyü doldurmuyor akünün sağlam olma ihtimali yüksek ben dün 10 yıllık akümü değiştirdim marş basmasında sorun yoktu ama 12 voltun altına düştüğü için yeniledim...
Avensis Elegant Extra 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 10, 2019, 09:33:13 »
Akü testi basitçe farları açın 5 dk bekleyin marşa basın .Farlar tamamen sönüyorsa akü ömrünü yitirmiştir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 11, 2019, 12:28:50 »
Akü ve şarj dinamosunun tesisatını kontrol edin. Bağlantıları gevşemiş gibi. Aynı zamanda akünüz ömrünü bitirmiş gözüküyor. Şarj dinamosununda şarj sıkıntısı var gibi. Şarj dinamosunun sağlığını anlamak için. Araç çalışırken farlar açık şekilde akünün + sını sökün. Eğer arabanın devri tuhaf bir şekilde yükseliyorsa aynı zamanda farlar yanıp sönme gibi duruma girmişse şarj dinamosunda sıkıntı oluşmaya başlamış demektir.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 315000
  • Model Yılı: '00
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2019, 12:45:17 »
Merhabalar.

Üzerinden oldukça vakit geçti. Yoğunluktan son durumu yazamadım.

Sorunumuz aküdenmiş. aküyü değiştirdik, sorun çözüldü. Gerekli şarj kontrolleri vs. sağlandı.