Gönderen Konu: mmt boşa atma sorunu ve hata kodu  (Okunma sayısı 1103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 30342
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
mmt boşa atma sorunu ve hata kodu
« : Mart 02, 2019, 10:17:01 »
2009 model ikinci olarak aldığım aracımda maalesef boşa atma sorunu olarak ortaya çıkan bir arıza var araç hareket halindeyken vitesin kaçta olduğunun bir önemi yok bir anda ekranda vites hangi seviyede kaldıysa 4 se 4 5 se 5  gösteriyor normalde e5 olarak değilde arıza sırasında 5 olarak görünüyor ve araba boşa atmış gibi davranıyor ne zaman nerde yapacağı da belli değil motor çalışır durumda gaz yeme sorunu yok p0915 hata kodu aldık. forumda çok konu var fakat tam olarak aradığımı bulamadım karşılaşan ya da bu arıza için ne yapılabilir

Toyota Club Türkiye

mmt boşa atma sorunu ve hata kodu
« : Mart 02, 2019, 10:17:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
Ynt: mmt boşa atma sorunu ve hata kodu
« Yanıtla #1 : Mart 02, 2019, 15:01:20 »
konu motorla ilgili değil,şanzumanla,kalibrasyonla ve debriyajla ilgili görünüyor,aracın km sini ve önceden yapılan işlemleri bilemediğimiz için daha ayrıntılı fikir veremiyoruz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 03, 2019, 17:46:58 »
aracı servise götürün ecu yazılımı güncellensin zaten varsa ilave işler size söyleyeceklerdir (bu yazılım bir süre öce ücretsiz yapılıyordu ancak şu an ki durumunu bilmiyorum)
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30342
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 03, 2019, 23:18:51 »
arıza şanzıman arızası kalibrasyon yaptırmıştım ilk aldığımda ki toyota bu iş için 250 tl isterken kendi ustam 20 tl ücret almıştı. daha sonra arıza ara ara yapmaya devam etti ki sağa çekip kontağı aç kapa yapıp bekleyince arıza ışığı sönüp tekrar normale dönüyordu. servise bıraktım 400 tl indirim ile 250 tl ye şanzıman sökülmeden yaparız dediler aklıma aktüatör motoru geldi ilk her ihtimali göze alarak kendi ustama şansımanı indirttim baskı balata iyi durumdaydı aktüatör motorunu ve şansıman üzerindeki motorları söküp bobin tamiri yapan ustalarda kontrol ettik üç motorda da kısa devre çıktı motorları parçalayıp kömür biriken kanalları ve diğer yerleri güzelce temizleyip kapattık ustam soket yerlerini değiştirdi aynı arızayı verirse motorlardan mı sensörlerden mi tam olarak bulabilelim diye topladık aracı şansıman yağı epey yeniydi derken yağı filtreleri tam giriştik tekrar bir kalibrasyon ve multimod oldu cvt aracın ivmelenmesi bile değişti vites geçişi yok oldu desem yeridir tekrar aynı arızayı verir mi bilmem ben suçu biraz kendim de arıyorum uzun yolda özellikle rampa aşağı aracı boşa atar öyle inerdim belki tetikledim arızayı bu arada aracım 110 binde 90 bine kadar bakımları izmir tokullarda eksiksiz yapılmış 100 bin bakımı sadece dışarıda yapılmış yağ ve filtre elemanları değişmiş 104 binde ben almıştım bilgileri biraz da aynı sorunu yaşayan olursa belki faydam olur diye yazıyorum fikir verenlere teşekkür ederim.