Gönderen Konu: Günde En Az 10 Bin Adım  (Okunma sayısı 1636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Günde En Az 10 Bin Adım
« : Şubat 25, 2019, 16:42:45 »
Sağlıklı yaşam için hepimizin malumu beslenme ve hareketli yaşam insan vücudu için olmazsa olmaz. Büroda çalıştığım için hareketsiz bir yaşamım var. Yazları bir nebze bisiklete biniyordum fakat kışa gireli ara vermek durumunda kaldım.

Telefonuma yüklediğim programla ki çoğu yeni telefonların kendi adım ölçe programları oluyor. "Pedometre" isimli uygulamayı yükledikten sonra 3 aydır kesintisiniz günlük en az 10 bin adımı atıyorum. Programla yakılan kaloriyi, mesafeyi, ne kadar zamanda adımladığınızı ve attığınız adım sayısını günlük veya haftalar halinde görebiliyorsunuz. Hedefi gerçekleştiğinde yıldızı alıyorsunuz ve o günkü adım grafiğiniz yeşil oluyor. Hedef tutturmak için güzel bir uygulama.

Geçen sene tesadüfen kolestrolümün normalden biraz fazla olduğunu öğrendim. Bakalım bu yürüyüşlerin kolestrol düşürmeye ne kadar etkisi olacak.

Yürüyüşlerin bendeki etkileri:
1- Yürürken kendimi dinleyebiliyorum. Bazen şarkılar söylüyorum. Kendimi mutlu hissediyorum.
2-Ayakta biraz kalsam bacaklarım ağrıyordu o his geçti diyebilirim.
3-Sindirim sistemime etkisini hissediyorum.
4-Geceleri daha çabuk uykuya dalıyorum.
5-Yürüyüşlerin üstüne bir kez bisiklete binme şansım oldu. Normalde arkadaşımla zorlandığımız rampayı eskisinden daha kolay çıktım.
6- Uzun zaman önce sol bacağımdaki ağrılara romatizmal hastalık olan fibromiyalji teşhisi konmuştu. Bacak ağrım azaldı diyebilirim.
7-Zayıflamak gibi bir hedefim yok; ideal kilodayım ancak yediklerime nazaran kilo kontrolü sağlıyor.

Yürüyüşle ilgili birkaç detay paylaşayım. 10 dakikada normal yürüyüş temposuyla 1000-1200 adım atılabiliyor. Yani yaklaşık günde 1,5 saat yürümek gerekiyor. Bir anda 1,5 saat yürümek yoruyor. Parçalar halinde yürüyüşü tavsiye ederim.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Toyota Club Türkiye

Günde En Az 10 Bin Adım
« : Şubat 25, 2019, 16:42:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Ynt: Günde En Az 10 Bin Adım
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2019, 18:36:07 »
Bu konuda cihaz olarak Xiaomi Mi2 Band'i kullanıyorum (sitemizde Ümit Bey ve diğer arkadaşların tavsiyesi ile edinmiştim). Detaylı inceleme de paylaşacağım yakında. Gerçekten faydalı oluyor.
Toyotaclubtr bisiklet grubu da fena olmaz diye düşünüyorum. Yürüyüş konusunda kesinlikle katılıyorum, belli tempoda yürüyüş gerçekten spor etkisi oluşturuyor. Keşke şehirlerimizde bunun için daha uygun alanlar (trafik, oksijen, ağaç, yeşil, parkur) olsa.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '16
  • 265 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2019, 20:24:45 »
ben de iphone 5 kullandığımdan adımsayar özelliği yoktu telefonumda.Sizin gibi mi2 band almıştım. Psikolojik olarak yürüme isteğiniz oluşuyor sürekli kullandıkça ve gözünüzün önüne geldikçe. Düzenli yürüyüş bile kilo vermeye faydalı oluyor.
Toyota Auris 2010 1.6 A/T Comfort Extra (2014-2019)
Toyota Auris 2016 1.6 MDS Active (2019-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 25, 2019, 21:05:12 »
Yalnız şöyle bir farklılık var benim kullandığım Huawei mate10 lite tada aynı özellik var bu uygulamalar her hareketi adım olarak algılıyor yapılan aktivite düzenli yürüyüş şeklinde olmadıktan sonra hiçbir ifade etmez.
@Yasin Nehir (25759) bey kolesterolü düşürmek istiyorsanız ekmeği az yiyin bol su için ve düzenli yürüyüş yapın aynı zamanda kalp sağlığını takviye edici gıdalar tüketin özellikle kalp kaslarını güçlendirmek çok önemli o iş yerinde yürümeyi spor olarak saymayın sadece kendinizi avutmuş olursunuz bende iş yerinde hergün aşağı yukarı 5 bin adım yürüyorum ama hâlâ göbek erimiyor dediğiniz gibi olsaydı erimesi lazımdı.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 26, 2019, 09:29:24 »
Benim kullandığım programın ara yüzü resimlerdeki gibi. Uzun araç yolculuğuna çıktığımda garanti olsun diye duraksatıyorum.

1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance