Gönderen Konu: Baskı balata değişimi sonrası  (Okunma sayısı 4193 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 315000
  • Model Yılı: '00
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Baskı balata değişimi sonrası
« : Şubat 25, 2019, 15:17:44 »
Merhabalar,

Aracımın Maslak TEM otoda baskı balatasını değiştirdik. Değişim sonrası kavrama anında araçtan fıss diye hava sesine benzer bir ses geliyor. Usta normal dedi fakat ben ilk defa bir araçta böyle bir ses duyuyorum.

İkinci olarak da, baskı balata değişiminden sonra vites geçişleri daha da bir zorlaştı. Daha doğrusu, bitik zamanında bile bazı viteslerde vitese geçememe yapmazken şu an çoğu zaman özellikle 1. ve geri vitese geçerken zorlandığı oluyor. Debriyaj pedalına sonuna kadar bastığımdan eminim. O durumlarda mecburen ya tekrar deniyorum, ya da aracı başka bir vitese takıp, tekrar istediğim vitese takıyorum, ancak öyle geçiyor.

Şanzıman yağı değiştirildi. Hatta özellikle değişim sonrası bir farklılık yaratıp yaratmayacağını merak ettiğim Motul şanzıman yağı koyuldu (her ne kadar servisteki yağ bidonuna dökülüp oradaki yağla karıştırılmış olsa da. Son anda farkettiğim için ne kadarı Motul, ne kadarı servisin kullandığı yağ bilemiyorum).

Sorun ne olabilir? Yanlış hatırlamıyorsam AISIN marka takılmıştı set.

Toyota Club Türkiye

Baskı balata değişimi sonrası
« : Şubat 25, 2019, 15:17:44 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Kişisel Bir Olay
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 97000
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
Ynt: Baskı balata değişimi sonrası
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2019, 16:50:44 »
Konu hakkında çok bilgim olmamakla birlikte acizane bir kaç şey yazacağım.
İmkan dahilinde ise tabi ki aracınızı yetkili serviste bakıma sokun ve parça değişimini serviste yaptırnız. Bir fiyat araştırması yapıp aradaki farkı cebinizi çok yakmayacak ise aracınızı riske atmaya değmez.
Umarım kötü bir sorun değildir.
Kişisel Bir Olay, ZulfuMehmet

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2019, 17:37:08 »
Aykut bey işlem nezaman yapıldı tekrar şikayetinizi ilettinizmi mutlaka bir nedeni vardır @Ufuk Sönmez (16363) bey mutlaka yardımcı olacaktır.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 25, 2019, 17:38:07
Vitese geçmemesi balatayla pek bir alakası olmayabilir tamamen debriyaj ile alakalı diye biliyorum.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 25, 2019, 18:10:02 »
@Aykut Can (45824) bey, müsait zamanınızda buyurun gelin kontrol edelim,

Servis kısmımız ile görüştüm, bahsettiğiniz şikayet ile başvuruyu hatırlayamadılar,

Yedek parça kısmı olarak bizim de 2000 model ZZE121 aracınıza ait olan debriyaj setinin servis kısmımıza çıkışı en son 12/2018,

Debriyaj değişim işlemi tam olarak ne zaman olmuştu?

Şanzıman yağı değiştirildi. Hatta özellikle değişim sonrası bir farklılık yaratıp yaratmayacağını merak ettiğim Motul şanzıman yağı koyuldu (her ne kadar servisteki yağ bidonuna dökülüp oradaki yağla karıştırılmış olsa da. Son anda farkettiğim için ne kadarı Motul, ne kadarı servisin kullandığı yağ bilemiyorum).

Bahsettiğiniz ekipmanın adı "yağ bidonu" değil "ince sıvı yağ pompası", içerisine hangi yağı koyarsanız o yağı basmaya yarıyor, içerisinde haricen yağ depolanmıyor. Bu ekipmanı kullanmadan yapılan dolum işlemi ile doğru miktarda yağ kullanılması mümkün olmadığı için bu ekipmanı kullanıyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 26, 2019, 17:49:48 »
Yanitlayan herkese alakalari icin tesekkur ederim.

Ufuk Bey, aracimi 23 Ocak tarihinde getirmis olmaliyim. Ilgili islem o tarihte yapildi.

Hem kendin gitme fırsatı bulamadim, hem de burada da o kadar tecrübeli uyeler var ki kisa surede bilgi alir, onemsiz bir sey ise servisi bosuna mesgul etmem diye dusundum.

Cunku servisinize ucuncu gidisim ve gayet memnunum ki, sikayetim icin gitme imkanim olsa herhangi bir sanayi dukkani gibi degil, gayet ilgili bir servis yaklasimiyla sorunuma ilgileneceklerinden eminim. Servisinizin daimi musterisi oldugumu ifade edebilirim, o nedenle de aracimla ilgili her ihtiyacimda da gitmeyi düşünüyor, musteriniz olarak kalmayi dusunuyorum.

Yukarida yazdiklarimdan da anlaycaginiz uzere yağ ile ilgili yazdıklarımı sikayet babinda yazmadigimi farketmissinizdir. Oyle olsa ovdugum gibi bu konuda da pekala sikayet edebilirdim.

Bahsettiginiz aletin ne ise yaradigini gorerek tecrube ettim. İsmini hatirlayamadigim ve kendisini hem bir musteri, hem de insani olarak cok sevdigim kalfa arkadasiniz isordugumda icinde 200-300 gram kadarbir miktar onceki yagdan olduğunu söylediği icin bundan bahsettim. Takdir edersiniz ki 1.9 lt'nin icinde az bir oran degil.

Bu bir problem mi benim icin? Hayir. Iki yag karisirsa bir sorun teskil edecek mi? Bu kadar miktari gecelim, yari yariya bile karissa hicbir fark olmayacagindan eminim. Ben sadece safkan motulun bir etki yaratip yaratmayacagini test etmek istiyordum, cok da onemli bir mesele degil.

Ilk mesajimda yazdigim sikayetlerim ve yaptirmak istediğim birkac islem icin servisinizi zaten ziyaret edecegim. Sorularimin birinci elden yanıtlarını bulacagimdan da endisem yok.

Tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 26, 2019, 18:07:34 »
Yanitlayan herkese alakalari icin tesekkur ederim.

Ufuk Bey, aracimi 23 Ocak tarihinde getirmis olmaliyim. Ilgili islem o tarihte yapildi.

Hem kendin gitme fırsatı bulamadim, hem de burada da o kadar tecrübeli uyeler var ki kisa surede bilgi alir, onemsiz bir sey ise servisi bosuna mesgul etmem diye dusundum.

Cunku servisinize ucuncu gidisim ve gayet memnunum ki, sikayetim icin gitme imkanim olsa herhangi bir sanayi dukkani gibi degil, gayet ilgili bir servis yaklasimiyla sorunuma ilgileneceklerinden eminim. Servisinizin daimi musterisi oldugumu ifade edebilirim, o nedenle de aracimla ilgili her ihtiyacimda da gitmeyi düşünüyor, musteriniz olarak kalmayi dusunuyorum.

Yukarida yazdiklarimdan da anlaycaginiz uzere yağ ile ilgili yazdıklarımı sikayet babinda yazmadigimi farketmissinizdir. Oyle olsa ovdugum gibi bu konuda da pekala sikayet edebilirdim.

Bahsettiginiz aletin ne ise yaradigini gorerek tecrube ettim. İsmini hatirlayamadigim ve kendisini hem bir musteri, hem de insani olarak cok sevdigim kalfa arkadasiniz isordugumda icinde 200-300 gram kadarbir miktar onceki yagdan olduğunu söylediği icin bundan bahsettim. Takdir edersiniz ki 1.9 lt'nin icinde az bir oran degil.

Bu bir problem mi benim icin? Hayir. Iki yag karisirsa bir sorun teskil edecek mi? Bu kadar miktari gecelim, yari yariya bile karissa hicbir fark olmayacagindan eminim. Ben sadece safkan motulun bir etki yaratip yaratmayacagini test etmek istiyordum, cok da onemli bir mesele degil.

Ilk mesajimda yazdigim sikayetlerim ve yaptirmak istediğim birkac islem icin servisinizi zaten ziyaret edecegim. Sorularimin birinci elden yanıtlarını bulacagimdan da endisem yok.

Tekrar teşekkürler.

Merhaba Aykut bey,

İster ilk defa bizi tercih etmiş olun ister servisimizin müdavimi olun, bizim için öncelik sizin sorun yaşamamanızdır, eğer kafanıza takılan bir soru varsa bizi meşgul etmeyeceğinizi bilakis pozitif yada negatif deneyiminizi bizimle paylaşmanızdan memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isterim, yaşadığınız durumu kontrol edebilmek için müsait olduğunuz ilk vakitte buyurun lütfen,

İnce yağ pompası hakkında yazdıklarım için özür dilerim, tenkit etmek amacıyla yazmadım, arkadaşımın verdiği bilgi de doğru, yaklaşık 5 litre hacminde olan bu pompanın içinde az bir miktar bile olsa kalabilmektedir ancak içinizi ferahlatabilmek için şunu belirtmem gerekir ki servisimizde tüm yağlar için farklı pompalar kullanılmaktadır, yani aracınıza şanzıman yağı basılan pompanın içerisinde kalan az miktardaki yağ aracınıza kullanılan yağ ile aynı özelliklerdeki Orijinal yada Eneos marka yağdır, dolayısı ile aracınıza kullanılan Motul marka ürün ile az bir miktarda karışmış olsa dahi bu konuda sorun yaşamadığınızı gönül rahatlığı ile taahhüt edebilirim,

Övgüleriniz için ayrıca teşekkür ederim, başta da belirttiğim gibi bizim için önemli olan sizin aracınızı sorunsuz kullanmanız olduğunun ve bizim yaptığımız işin her zaman arkasında olacağımızın bilincinde olmanız beni çok sevindirdi, en kısa sürede görüşmek dileğiyle.

Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 158
  • Model Yılı: '99
  • 26 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2019, 18:18:55 »
Bende geçen sene yaptırdım http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=82446.0 ama ses falan olmadı bence bi sorun var galiba gidip konuşmanızda yarar var bu arada şanzıman yağ öyle basılıyor bende şaşırmıstım
Corolla 1.3 terra 99- Seat Leon 1.4tsı 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2019, 10:20:32 »
Merhaba Aykut bey,

İster ilk defa bizi tercih etmiş olun ister servisimizin müdavimi olun, bizim için öncelik sizin sorun yaşamamanızdır, eğer kafanıza takılan bir soru varsa bizi meşgul etmeyeceğinizi bilakis pozitif yada negatif deneyiminizi bizimle paylaşmanızdan memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isterim, yaşadığınız durumu kontrol edebilmek için müsait olduğunuz ilk vakitte buyurun lütfen,

İnce yağ pompası hakkında yazdıklarım için özür dilerim, tenkit etmek amacıyla yazmadım, arkadaşımın verdiği bilgi de doğru, yaklaşık 5 litre hacminde olan bu pompanın içinde az bir miktar bile olsa kalabilmektedir ancak içinizi ferahlatabilmek için şunu belirtmem gerekir ki servisimizde tüm yağlar için farklı pompalar kullanılmaktadır, yani aracınıza şanzıman yağı basılan pompanın içerisinde kalan az miktardaki yağ aracınıza kullanılan yağ ile aynı özelliklerdeki Orijinal yada Eneos marka yağdır, dolayısı ile aracınıza kullanılan Motul marka ürün ile az bir miktarda karışmış olsa dahi bu konuda sorun yaşamadığınızı gönül rahatlığı ile taahhüt edebilirim,

Övgüleriniz için ayrıca teşekkür ederim, başta da belirttiğim gibi bizim için önemli olan sizin aracınızı sorunsuz kullanmanız olduğunun ve bizim yaptığımız işin her zaman arkasında olacağımızın bilincinde olmanız beni çok sevindirdi, en kısa sürede görüşmek dileğiyle.

Saygılar.

Estağfurullah, özür dilenecek bir husus değil. Yaklaşımınız için teşekkür ederim. Servisteki ilgi, alaka ve yetkin işçilik yaklaşımının aynısını burada da sizden de deneyimlemiş oldum. En yakın zamanda servise uğrayacağım. Tekrar teşekkür ederim.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 28, 2019, 10:21:33
Bende geçen sene yaptırdım http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=82446.0 ama ses falan olmadı bence bi sorun var galiba gidip konuşmanızda yarar var bu arada şanzıman yağ öyle basılıyor bende şaşırmıstım

Teşekkür ederim. Yakın zamanda uğrayacağım servise. Ciddi bir sorun olacağını pek sanmıyorum ama aklımızda da kalmasın yine de.