Gönderen Konu: v kayışından gelen ses  (Okunma sayısı 1642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
v kayışından gelen ses
« : Şubat 24, 2019, 22:01:41 »
merhaba arkadaşlar, altı yıllık corolla xei sahibiyim.Triger değişim zamanı gelince 193 bin km de değiştirdim.V kayışı da değişti.Kayış değişiminden sonra rölantide şık şık şık diye ötme sesi başladı.Değiştiren ustaya götürdüm.Orjinal kayışı bulunmadığından yan sanayi taktığını, bu sesin kayış ıslandığı için geldiğini, çözüm olarak ta arabaya önce karter koruması yaptırılıp sonra kayış yeniden değiştirilirse artık ıslanmayacağı için sesin kesileceğini söyledi.Bana pek mantıklı gelmediği için henüz yaptırmadım.Başka bir usta ise rölantide çalışırken kayışın üstüne bir bardak su döktü ve ses 2 dakikalığına kesildi.O da kayışın değişmesi gerekiyor dedi.Benzer sorunu yaşayan var mı ? eğer yan sanayi kayış illaki ötme yapıyorsa orjinal kayış bulabileceğimiz bir yer var mıdır ? şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

v kayışından gelen ses
« : Şubat 24, 2019, 22:01:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: v kayışından gelen ses
« Yanıtla #1 : Şubat 24, 2019, 22:30:39 »
Yan sanayi kayış herzaman ötmesede yapma olasılığı vardır aslında işin özü kayış gevşek olursa da öter veya kalitesiz olursa öter ama ısınınca kesmesi lazım eğer kesmiyorsa gergi ayarı iyi değildir özellikle kayış ve bilya satan yerlerden alırsanız daha iyi olur veya en doğru malzeyi almak istiyorsanız yetkili servis veya form üyesi tem oto @Ufuk Sönmez (16363)    bey'den alabilirsiniz.
Ama önce gergi ayarına baktırın.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
Ynt: v kayışından gelen ses
« Yanıtla #2 : Şubat 24, 2019, 23:16:00 »
kayış gerginliği 1 parmak kadar esneme yapıyorsa normaldir kontrol edin.önceki kayış varken ötme olmadığına göre demek ki o kayış orijinal kayıştı,yan sanayi ile böyle oldu,kimi su döker kimi sabun sürer ama bunlar çözüm değil.karter sonraki işler..
Tokay Ceritoğlu