Gönderen Konu: AFR AYARI YALANLARI -1 VİDEOSU  (Okunma sayısı 9866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
Ynt: AFR AYARI YALANLARI
« Yanıtla #20 : Şubat 05, 2019, 22:40:05 »
Aracınızı tanıyorsanız ve lpg ayarınızı kendiniz yapıyorsanız tam gaz bölgesinde motorun sesine, vuruntu ve performans durumuna göre afr cihazı olmadan afr oranına yaklaşık ayar yapılabilir. İşi bilene arabasını bilene sıkıntı yok.

Eğer ayarınızı kendi lpg kablonuzla kendiniz yapmıyorsanız.... Sanayideki ustalara bin bir çeşit araba geliyor ve bu araçların hepsinin huyunu suyunu tek tek bilmeleri imkansız. Adam akıllı yol ayarı bile yapan yokken open loop bölgesinde afr ayarı olmazsa olmaz.

İşin 150 tl ayar ücreti kısmı bence çok fazla ve yalanlar burada başlıyor. (İşini düzgün yapanları tenzih ederim) Ama bu afr ayarının gereksiz olması manasına gelmiyor.

Aman arabama zarar gelmesin diye kaliteli pahalı lpg kiti taktır, kaliteli pahalı lpg al, 150tlye afr ayarı yaptır... Ne anladık bu işin ekonomisinden...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Şubat 05, 2019, 22:40:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Şubat 05, 2019, 23:19:53 »
ohooo. Bu nedir ya? otomobil doktoru adamın yaptığına bakın. Kansere çare arayan doktorun günde 3 paket sigara içmesi ile aynı şey bu. :) kötü örnek olmayalım lütfen.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2019, 23:21:37
Bir miktar fakirlik ile güç artmaz ki, maksimum güç noktası 14.7 den aşağıda,14.7 üstünde yakıt ekonomisi var tabii bu ayarsız gezmek değil.
Bu alttaki fotoda mesela afr oranları motor gücüne yüküne göre nasıl değişiyor gösteriyor.

harita yanlış. manüpile var.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2019, 23:24:04
Talat,
2.2/2.5 zengin demektir,
Fakir degil.

Zaten sorun fakir karisimda, hem vuruntu, hemde egzost gazi sicakligi artar.

Narrow band O2 ile wide band O2 kiyaslamasida asagida.

[attach=1]

Bu arada düşünürken ben hata verdim.
madem zengin karışım güç getiriyor. afr ayarlı haritalarda open loop öncesi satır open loop satırından küçük veya eşit değerler almalı?
senin harita nasıl abi
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Şubat 06, 2019, 00:19:33 »
Talat,
İste oraya girince enjektorun open duty time ve closed duty timelari devreye giriyor.
O konuya hic girmek istemiyorum.

Ama daha onemli, hatta cok daha onemli bir konuya girmek istiyorum.

Motor 6000 devirde calisir iken,
1 enjeksiyon suresi olan 2 turunu 18 milisaniyede tamamliyor.

Eger senin motorun 6000 devirde 20 milisaniye enjeksiyon yapar ise, surekli acik kalmalarina ragmen,
Gaz yetmez.
Hadi cik simdi bunun icinden.  :islik:
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: ---
  • 3 kere teşekkür etti
  • 200 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Şubat 06, 2019, 09:06:26 »
Talat Bey  :tamam:
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ
BRC İç Anadolu ve Karadeniz Bölge Bayi ,Teknik Destek ve Lojistik Merkezi
www.ozenclerotogaz.com.tr Facebook sayfamız https://facebook.com/BRCOzenclerOtogaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #24 : Şubat 06, 2019, 09:38:17 »
Talat,
İste oraya girince enjektorun open duty time ve closed duty timelari devreye giriyor.
O konuya hic girmek istemiyorum.

Ama daha onemli, hatta cok daha onemli bir konuya girmek istiyorum.

Motor 6000 devirde calisir iken,
1 enjeksiyon suresi olan 2 turunu 18 milisaniyede tamamliyor.

Eger senin motorun 6000 devirde 20 milisaniye enjeksiyon yapar ise, surekli acik kalmalarina ragmen,
Gaz yetmez.
Hadi cik simdi bunun icinden.  :islik:

anladım abi. benzin enjektör hızına yetişemeyen lpg enjektörü bunu tölere etmek için sürekli açık kalacak.
Şimdi yine sesli düşünüyorum. o zaman afr ayarı yapıldığında özellikle 4000+devirlerde enjektörün standart ucuz  valtek

(içi yaylı ,ucuz genelde 4'lü birleşik satılan  https://www.otogazmarket.com/urun/orjinal-valtek-enjektor-takimi_6338.aspx?gclid=Cj0KCQiAheXiBRD-ARIsAODSpWOzgNxJWsjVsYHSojlZmRhgNvI49d8SvCAYiIUbVyHWPwcY6Te1QtIaAglQEALw_wcB )

ise zaten işe yaramayacak sürekli açık kalıp yine yanlış yanma olacak.
kaliteli bir lpg enjektörü bile muhtemelen bu hızlara yetişemeyecek diye düşünüyorum.Tabi motorun çalışma prensibi vb değişken çok. :tamam: :)
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Şubat 06, 2019, 10:20:56 »
4500 üstü benzine geçsin diye ayarlayın.
6000 devirde lpg kullanmak zaten lpg nin ekonomik takılma amacına aykırı. 4500 üstü için de gidip 2 3 kat pahalı ürün takmaya gerek yok. Zaten 4500 üstünde uzun vakit de harcamıyoruz.

Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Şubat 06, 2019, 10:36:08 »
Talat lütfen kardeşim.  :kötü: Ben sürekli open loop da geziyorum :islik:
Yoksa boşuna 60bin km de subap yakmazdım.  :rofl:
Benim toyota 48 binde gitti abi subapları :D :D
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #27 : Şubat 06, 2019, 10:54:03 »
6000 devirde lpg kullanmak zaten lpg nin ekonomik takılma amacına aykırı. 4500 üstü için de gidip 2 3 kat pahalı ürün takmaya gerek yok. Zaten 4500 üstünde uzun vakit de harcamıyoruz.

ucuz valtek enjektörler rölantide de sıkıntı yaratıyor bir çok motorda ;) rölanti dalgalanmasına neden oluyor. düşük hıza yetişemiyor :zombi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Şubat 06, 2019, 11:28:59 »
 :tamam:+1

Mesaj Birleştirildi: Şubat 06, 2019, 11:30:12
Sanırım ben videoyu yayınlamadan herkes konuya vakıf olmaya başlamış. Kaliteli forum , kaliteli bilgi .
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ
www.ozenclerotogaz.com.tr Facebook sayfamız https://facebook.com/BRCOzenclerOtogaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #29 : Şubat 06, 2019, 11:56:50 »
anladım abi. benzin enjektör hızına yetişemeyen lpg enjektörü bunu tölere etmek için sürekli açık kalacak.
Şimdi yine sesli düşünüyorum. o zaman afr ayarı yapıldığında özellikle 4000+devirlerde enjektörün standart ucuz  valtek

(içi yaylı ,ucuz genelde 4'lü birleşik satılan  https://www.otogazmarket.com/urun/orjinal-valtek-enjektor-takimi_6338.aspx?gclid=Cj0KCQiAheXiBRD-ARIsAODSpWOzgNxJWsjVsYHSojlZmRhgNvI49d8SvCAYiIUbVyHWPwcY6Te1QtIaAglQEALw_wcB )

ise zaten işe yaramayacak sürekli açık kalıp yine yanlış yanma olacak.
kaliteli bir lpg enjektörü bile muhtemelen bu hızlara yetişemeyecek diye düşünüyorum.Tabi motorun çalışma prensibi vb değişken çok. :tamam: :)

Neden sadece zamana takiliyorsun?
Elimizde birde basinc var.
Manifold vakumuna göre,
Lpg basincini arttiran sistemler var.
Kalite iste orada basliyor.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Şubat 06, 2019, 12:47:11 »
Ayarlarımı kendim yapmama rağmen ve hiç bir problemim yokken sırf meraktan afr ayarına giitim  araç biraz zenginde çıktı ve kıstılar,zaten ben biraz zenğinde bırakmıştım.Benimle beraber gelen arkadaştada aynı model ve marka araç var kendisi aracın çok değiştiğini söyledi ve halen memnun kullanıyor.Olan bizim 150 tl.ye oldu :rofl: :rofl: :(
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Şubat 07, 2019, 17:21:19 »
Video Yayında.
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Şubat 07, 2019, 21:05:24 »
Video Yayında.
Mehmet Bey ağzınıza sağlık, güzel ve aydınlatıcı bir video olmuş. Esas soru,neden böyle bir şeye talep var? Neden insanlar 200 TL gibi rakamları vermek için sağda solda araştırıp kilometrelerce yollara düşüyorlar? Maalesef benim forumlarda okuduğum kadarıyla kolay para kazanma derdindeki LPG montajı yapanlardan dolayı. Bir yerde boşluk varsa dolduruluyor işte bu şekil de.
Yeni nesil araçlarda dediğiniz gibi alakasız bir ayarlama ama çok arabalardan anlamam eski model sensörü vb donanımları olmayan arabalar için yapılabilir. İşte afr ayarı yaptırdım şahlandı uçtu kaçtı diyen arkadaşlar da zaten LPG montajı yapan ustanın ayarsız parayı alıp yollamasından dolayı sıkıntılı araç sahipleri olduklarından memnun kalıyorlar, keşke herkes işini düzgün ve bilgili yapsa.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Şubat 07, 2019, 21:43:58 »
Murat Bey çok teşekkür ederim.
Ben de sizin bu yorumunuzun altına imzamı atarım , çok doğru yorumlamışsınız. Selamlar, saygılar...

Mehmet Bey ağzınıza sağlık, güzel ve aydınlatıcı bir video olmuş. Esas soru,neden böyle bir şeye talep var? Neden insanlar 200 TL gibi rakamları vermek için sağda solda araştırıp kilometrelerce yollara düşüyorlar? Maalesef benim forumlarda okuduğum kadarıyla kolay para kazanma derdindeki LPG montajı yapanlardan dolayı. Bir yerde boşluk varsa dolduruluyor işte bu şekil de.
Yeni nesil araçlarda dediğiniz gibi alakasız bir ayarlama ama çok arabalardan anlamam eski model sensörü vb donanımları olmayan arabalar için yapılabilir. İşte afr ayarı yaptırdım şahlandı uçtu kaçtı diyen arkadaşlar da zaten LPG montajı yapan ustanın ayarsız parayı alıp yollamasından dolayı sıkıntılı araç sahipleri olduklarından memnun kalıyorlar, keşke herkes işini düzgün ve bilgili yapsa.
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Şubat 07, 2019, 21:58:16 »
Mehmet Özenç Bey videonuzu izledim teknik olarak araba yakıt sistemlerinden anlamam ancak videonuz temel bilgileri ögrenmemiz açisindan gayet faydalı buldum.Aciklamalariniz bana mantıklı geldi ayrica ben ne kadar ayar yapılırsa yapılsın hicbir lpg enjektörünün arabadaki enjektör ün hızına yetişemeyecegini ve zamanlamada milisaniyelik boşluklar oluşacağını düşünüyorum.Bu nedenle benzinli gibi binmek hayali ile saga sola para kaptırmaya gerek yok.
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Şubat 07, 2019, 22:21:20 »
Mustafa Bey ;
Bazen aldığımız mal ve hizmetlerin ne işe yarayacağını bilmiyor bazen de bu mal ve hizmeti neden aldığımızı unutuyoruz. Biz LPG sistemlerini yakıt tasarrufu için satın alıyoruz . Tabi yakıt tasarrufu yaparken aracımızın sürüş konforunu da kaybetmemesi gerekiyor. Otobana çıkıp 1.400 cc -1.600cc araçlar ile Lpg ‘de son sürat denemesi yapan bir çok sürücü var , sorun da zaten burada başlıyor. Oyunu kitabına ve kuralına göre oynasak zaten sorun da olmayacak . Selamlar.

Mehmet Özenç Bey videonuzu izledim teknik olarak araba yakıt sistemlerinden anlamam ancak videonuz temel bilgileri ögrenmemiz açisindan gayet faydalı buldum.Aciklamalariniz bana mantıklı geldi ayrica ben ne kadar ayar yapılırsa yapılsın hicbir lpg enjektörünün arabadaki enjektör ün hızına yetişemeyecegini ve zamanlamada milisaniyelik boşluklar oluşacağını düşünüyorum.Bu nedenle benzinli gibi binmek hayali ile saga sola para kaptırmaya gerek yok.
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
Ynt: AFR AYARI YALANLARI VİDEOSU
« Yanıtla #36 : Şubat 08, 2019, 10:14:22 »
Bilgiler için teşekkürler. yanlız open loop bölgesi işaretlediğiniz yer bizim araçlarda daha geniş yani 9- 10  ms satırının tamamını kapsıyor ama teorik olarak o bölümlerin tamamına girebilmek şahinci tayfanın becerisi dahilinde diyebiliriz. misal 1000 devir 9ms veya 6000 devir 10ms ye girebilmek için aracın canına okumak gerekiyor. Yine de 2000-5500 devir ve 9-10 ms aralığı kullanılan ve oldukça geniş bir bölge .

Aynı şeyleri konuşmuşuz aslında. afr ayarı gereksiz değil lakin abartılarak başka bir olaymış gibi yapılması insan kandırmaktan başka bir şey değil.İnternet çağında gaz ayarını nasıl yapılacağı  artık 1 tık uzağımızda :tamam:

Bu arada brc nin obdli kiti var mı? yoksa brc de durum aynı oto düzeltme olmadığı sürece brcnin de avantajlı yanı yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Şubat 08, 2019, 11:03:08 »
Talat Bey ;
Bu videodaki yakıt haritası AEB yazılımları kapsıyor , Üst sınıf ürünlerde open loop'ta buna da gerek kalmıyor çünkü closed loop'u ayarladığınızda sistem otomatik olarak open loop'u belirliyor .

Bilgiler için teşekkürler. yanlız open loop bölgesi işaretlediğiniz yer bizim araçlarda daha geniş yani 9- 10  ms satırının tamamını kapsıyor ama teorik olarak o bölümlerin tamamına girebilmek şahinci tayfanın becerisi dahilinde diyebiliriz. misal 1000 devir 9ms veya 6000 devir 10ms ye girebilmek için aracın canına okumak gerekiyor. Yine de 2000-5500 devir ve 9-10 ms aralığı kullanılan ve oldukça geniş bir bölge .

Aynı şeyleri konuşmuşuz aslında. afr ayarı gereksiz değil lakin abartılarak başka bir olaymış gibi yapılması insan kandırmaktan başka bir şey değil.İnternet çağında gaz ayarını nasıl yapılacağı  artık 1 tık uzağımızda :tamam:

Bu arada brc nin obdli kiti var mı? yoksa brc de durum aynı oto düzeltme olmadığı sürece brcnin de avantajlı yanı yok

ÖZENÇLER 2A OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '18
  • 10 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Şubat 10, 2019, 00:31:09 »
Hiç afr ayarıyla uğraşmadım ne yaptırdım nede yaptım ama videolardan anladığım kadarıyla ayarı yapan vatandaş sadece openloopu değil haritanın tamamını 14.7 ye ayarlıyor, bu durumda closedloop dediğiniz bölgede ayarlanmış oluyor mu, bu ayarı yaptıran vatandaş zaten teknik terimleri bilmez sorunu çözülüyorsa sıkıntı yok afr değil yol ayarı yapıyorum 150 tl ye dese yine yaptırır, lpg takan kendisine usta diyen reziller doğru düzgün ayarını yapsa da milleti bezdirmese zaten kimse de gidip para akıtmaya hevesli değil merak etmeyin, herkes de kendi ayarını kendisi yapamıyor malesef en basiti konu sahibi vatandaşın markası brc kendi ayarını yapmanızı engelliyor, kaç tane lpg bayisiyle görüştüm hepsinin ortak fikri yol ayarı yapmaya gerek yok abi bunlar hazır ayarlı şeklindeydi, sonunda atiker taktırıp kendi ayarımı kendim yaptım, youtubeda videonuzun altındaki sorunlu brclileri okuyunca iyiki brc taktırmamışım dedim, enazından 5 liralık bir pl2303hx usb ttl kablosuyla kendi ayarımı yapabiliyorum, sonuç olarak burda bir dolandırıcılık varsa bunun suçlusu ne dolandırıcıdır ne de dolandırılan, suçlu lpg firmalarıdır, bayilerinin doğru düzgün iş yapmasını sağlamayıp insanları çaresiz bırakan lpg firmalarıdır
2018 corolla 1.6 life atiker gold

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #39 : Şubat 10, 2019, 00:40:32 »