Gönderen Konu: Corolla Linea Terra soğukken ilk çalışma sorunu  (Okunma sayısı 1456 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 211500
  • Model Yılı: '01
Corolla Linea Terra soğukken ilk çalışma sorunu
« : Şubat 03, 2019, 17:19:37 »
Herkese merhaba,
Arabadaki garip bir sorunu çözemiyorlar bir türlü. Verdiğim paralara mı yanayım, yoksa arabamın hâline mi bilemiyorum. Sinirlerim fenâ halde yıprandı.
2001 model vvt-i 1.4 benzin&LPG aracımdaki motor bir kaç saat bekleyip soğuduktan sonra çalıştırınca marş basıyor ve benzinde çalışıyor. Otomatik jikle olduğundan, 1800 devirlere çıkıyor ve bir kaç saniye içinde rolantiye inerken neredeyse stop edecek kadar devir düşüyor, motor titremeye başlıyor ve bazen stop ediyor, bazen çok zor da olsa 1200 devire tekrar çıkıp, sallanarak çalışmaya devam ediyor. 1-2 dk bu şekilde çalışıyor ve sonra normale dönüyor. Çekişte ve yakıt harcamada belirgin bir artış yok. Bu sorun ilk kez arabanın altını vurduktan sonra oldu. Egzozdaki katalitik konvertör parçalanmış dediler, egzozu komple değiştirdim. İki ustaya götürdüm bu sorun için, sorunu LPG de arayıp duruyorlar. Araç bunu benzinde yapıyor. Zaten hep benzinde çalıştırıyorum. Bu arada arabanın motor arıza ışığı yanıyor. Bir tane OBD cihazı aldım. Hata kodlarını da paylaşıyorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Saygılar.

Toyota Club Türkiye

Corolla Linea Terra soğukken ilk çalışma sorunu
« : Şubat 03, 2019, 17:19:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla Linea Terra soğukken ilk çalışma sorunu
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2019, 18:20:30 »
Hata kodlarını yazmamışsınız,egzoz komple değişti derken orjinal olanla değiştiğini düşünüyorum şayet değilse yanlış yapılmış olur.
Araca hiç kompresyon testi yapıldı mı?
Boğaz kelebeği üzerindeki otomatik jikle ve rolanti motoru kontrol edildi mi?
Hata kodlarını da yazarsanız daha iyi yardımcı olunur.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 03, 2019, 18:24:41
Profil bilgilerinize göre ikamet adresi İstanbul gözükmekte bence hiç vakit kaybetmeden form üyesi tem oto @Ufuk Sönmez (16363) bey ile iletişime geçip yanlarına gitmenizi tavsiye ederim Randevulu olarak gitmeniz lazım yoksa araca müdahale ettiremezsiniz kendileri Toyota konusunda son derece bilgi sahibi ekiptir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2019, 23:35:02 »
Hocam araç benzinde çalışıyor ama ısındıktan sonra lpg'ye geçiyor ve lpgde stop ediyor.Lpg enjektörleri veya regulatörü sızdırma yapıyorsa aracın emme manifolduna lpg giriyor.Siz aracı tekrar çalıştırdığınızda arkadan benzin geliyor ve iki yakıtın birbirine karışmasına neden olabiliyor.Probleminizin nedeni bumudur bilmiyorum ama ihtimaller dahiline almanızda bence fayda var.Lpg tankını vanasından kapatıp borulardaki lpgyide bitirin ve aracı birkaç gün tamamen benzinde kullanın.Bu süre zarfında araçta düzelme olursa problem lpg kaynaklıdır ama hala sorun devam ediyorsa boşuna lpg ile uğraşmamak gerek.Bu arada aracın yakıt haritasınıda sıfırlamakta fayda var.Lpg vanasını kapatıp borulardaki bütün lpgyi bitirdikten sonra akü kutup başını sökün ve yarım saat sonra tekrar takın.Aracın yakıt haritası sıfırlansın.En doğru sonucu böyle alırsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #3 : Şubat 04, 2019, 18:04:08 »
Hata kodlarını yazmamışsınız,egzoz komple değişti derken orjinal olanla değiştiğini düşünüyorum şayet değilse yanlış yapılmış olur.
Araca hiç kompresyon testi yapıldı mı?
Boğaz kelebeği üzerindeki otomatik jikle ve rolanti motoru kontrol edildi mi?
Hata kodlarını da yazarsanız daha iyi yardımcı olunur.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 03, 2019, 18:24:41
Profil bilgilerinize göre ikamet adresi İstanbul gözükmekte bence hiç vakit kaybetmeden form üyesi tem oto @Ufuk Sönmez (16363) bey ile iletişime geçip yanlarına gitmenizi tavsiye ederim Randevulu olarak gitmeniz lazım yoksa araca müdahale ettiremezsiniz kendileri Toyota konusunda son derece bilgi sahibi ekiptir.

DTC Hata Kodu 1 : P0134 ; TOYOTA ; Oxygen Sensor Bank 1 Sensor 1 Circuit Inactive
DTC Hata Kodu 2 : P1346 ; TOYOTA ; Variable Valve Timing Sensor, Circuit, Range or Performance Fault (Mechanical Fault)

Mesaj Birleştirildi: Şubat 04, 2019, 18:13:21
Hocam araç benzinde çalışıyor ama ısındıktan sonra lpg'ye geçiyor ve lpgde stop ediyor.Lpg enjektörleri veya regulatörü sızdırma yapıyorsa aracın emme manifolduna lpg giriyor.Siz aracı tekrar çalıştırdığınızda arkadan benzin geliyor ve iki yakıtın birbirine karışmasına neden olabiliyor.Probleminizin nedeni bumudur bilmiyorum ama ihtimaller dahiline almanızda bence fayda var.Lpg tankını vanasından kapatıp borulardaki lpgyide bitirin ve aracı birkaç gün tamamen benzinde kullanın.Bu süre zarfında araçta düzelme olursa problem lpg kaynaklıdır ama hala sorun devam ediyorsa boşuna lpg ile uğraşmamak gerek.Bu arada aracın yakıt haritasınıda sıfırlamakta fayda var.Lpg vanasını kapatıp borulardaki bütün lpgyi bitirdikten sonra akü kutup başını sökün ve yarım saat sonra tekrar takın.Aracın yakıt haritası sıfırlansın.En doğru sonucu böyle alırsınız.

Mesajlarınız için teşekkür ederim. Hayır bu durum sadece benzinde çalışırken de oluyor. Zaten ısınıp lpg' ye geçmesi 2-3 dk sürüyor. Soğuk havalarda daha uzun sürüyor. Benim bahsettiğim bu süre lpg'ye geçmeden önceki 1-1.5 dk lık sürede oluyor. Üstelik LPG bakımlarının tamamını yaptırdım, kablo vs. gereken değişiklikleri de yaptırdım. Dediğim gibi sorun benzindeyken oluyor. Aslında benzin yerine direkt LPG ile de çalıştırılabiliyormuş bunu da öğrendin. Onu da denedim yine sonuç aynı maalesef. Enjektör tıkanıklığı falan filan için birkaç depo tamamen benzinde ve katkı ile de kullandım, değişen bir şey olmadı.

DTC Hata Kodu 1 : P0134 ; TOYOTA ; Oxygen Sensor Bank 1 Sensor 1 Circuit Inactive
DTC Hata Kodu 2 : P1346 ; TOYOTA ; Variable Valve Timing Sensor, Circuit, Range or Performance Fault (Mechanical Fault)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Şubat 04, 2019, 20:10:10 »
Tahmin ettiğim gibi oksijen sensörü arızası,
1.. Oksijen sensörü kontrol edildimi,voltaj ölçümü yapıldı mı ?
2.. egzoz sistemi değiştiğinde katalizör umarım orjinal ile değişmiştir aksi halde hata meydana gelir çoğu zaman muayenede sıkıntı olmasın diye görüntü amaçlı içi boş olan katalizör takıyorlar maliyet olarak daha ucuz olması tercih edilebilir kılıyor.
P1346 arıza kodu valf zamanlama sensörünü ifade etmekte, oksijen sensörü ecu'ya veri paylaşımı da bulunmadığı için valf zamanlamasıda ölçüm yapamıyor,egzoz sistemindeki herhangi bir kaçak eksik veya yan sanayi olan bir parça sistemdeki ölçümü olanaksız kılabilir devre dışı bırakabilir,LPG çıkış ısısı daha yüksek olduğu için sistem daha rahat okuma yapabilir önce kolaydan başlayıp takılan katalatik konvertörün orjinal olduğundan emin olunuz ve akabinde oksijen sensörünü kontrol ettirin,daha önceki msj'da yazdığım gibi sorunlarınızın net cevabını tem oto da bulabilirsiniz bu gibi durumlarda son derece ehil kişiler kontrol etmesi sorunu detaylı olarak analiz etmesi gerekli bunun içinde tecrübe bilgi gerekli bunların hepsi tem oto da @Ufuk Sönmez (16363) beyde.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5 : Şubat 06, 2019, 17:22:04 »
Ümit Bey yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Katalizör orijinal taktırmıştım. Sadece oksijen sensörü bu tür bir sorun yapar mı peki, merak ettim doğrusu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Şubat 06, 2019, 18:22:04 »
Ümit Bey yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Katalizör orijinal taktırmıştım. Sadece oksijen sensörü bu tür bir sorun yapar mı peki, merak ettim doğrusu.
tek başına oksijen sensörü olarak değerlendirmek yanlış olur aracın yetkili serviste veya ufuk beylerin orada (tem oto) cihaza bağlanıp bütün anlık değerler okunması lazım neden bu hataları veriyor alt kodlar değerlendirilmeli tecrübeli kişiler ilgilenmeli aksi halde şu değişecek bu değişecek derler ve çok uğraştırırlar,ufuk bey Toyota bilgi tecrübesi ile servis elemanlarından çok çok daha bilgilidir hocalık yapacak düzeydedir aracınıza yapacağınız masraftan kaçınmayan tek seferde yapılan ve çözüme ulaşan işçilik her yönden maliyet olarak daha karlıdır,diğer türlü basitmiş gibi gözükerek şu parça değişirse düzelir deyipte kısa süre içinde aynı arızayı vermesi ve iki defa işçilik ödemeniz size daha pahalıya mâl olacaktır aynı zamanda zaman kaybı demektir,zaman kaybetmeden aracınızı ehil kişilerle muhattab olup yaptırmanızı tavsiye ederim.
Geçmiş olsun.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 06, 2019, 18:26:32
Ayriyeten sizin elinizdeki cihaz sadece üstün körü okuma yapar deteylara giremezsizin yani hata kodunu görmekten başka bir işe yaramaz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 07, 2019, 21:07:54 »
Bu sorun benimkinin aynısı.Çözümü yok şimdilik.Fazla kurcalatmayın.Bir ara yolum düşerse serviste 250 gayme verip teşhis ettirecem, olmadı, bir rekteveciye gidip şunun nesi var bir dağıtın diyecem.