Gönderen Konu: 2011 Corolla 1.33 Fren Sorunu  (Okunma sayısı 1478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '11
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
2011 Corolla 1.33 Fren Sorunu
« : Ocak 29, 2019, 18:02:08 »
İyi Günler Herkese.
Benim 2011 Model 1.33 corolla aracım var. Aracım 108 bin km de. 100 binde bosch Marka balata taktırdım ilk taktığımda sorun yoktu. Geçtiğimiz yaz taktırmıştım.
Şuan 8 bin km yaptım freni abartılı şekilde çok kullanmıyorum.3 gün önce kaza yaptım. Aracım 1. vitese taktım kalktım dalgınlık gaza bamamla frene dokunmam bir oldu fakat araç hiç yavaşlamadan direk abs ye geçti ve kaza gerçekleşti.
Ertesi Günde arkadan başka birisi dururken geldi vurdu bana. Fren bedalında boşluk oluştu.
Ayağım frende idi arkadan çarma oldugu esnada bu frenlere zarar verir mi?
Frenin bir önceki gün direk abs ye geçmesi de normal mi?
Araçta kış lastiği yok lastikler yaz çin malı . İlk kış Aracı geçen sene 2018 Martta almıştım. Lastikleri değiştirecektim yazı bekliyordum fakat bu sorun çok canımı sıktı 2 gun ust uste kaza başıma gelmesi de.  :argh:
Kafama Frenlerim takıldı. Arabayı aldığımda 100 binde frenler hoşuma gitmediği için değiştirmiştim zaten balataları 4 birden. Bana ne yapmamı önerirsiniz. Şimdiden ilgilenen beylere teşekkürler.  :saygi:
Rizeli

Toyota Club Türkiye

2011 Corolla 1.33 Fren Sorunu
« : Ocak 29, 2019, 18:02:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: 2011 Corolla 1.33 Fren Sorunu
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2019, 21:11:53 »
Bence o lastiklerden kurtulun önce sonra frene odaklanırsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2019, 21:25:02 »
ABS min devreye girmesindeki en önemli etken ladtiklerdir ilk etapta araca uygun ebattaki iyi bir lastik almanızı ve akabinde ehil bir usta eşliğinde fren tertibatı nı iyi bir elden geçirmeniz elzem görünüyor disk et kalınlığı değerlendirilmeli torna işlemi uygun görülürse usta et kalınlığı yeterli derse torna işlemi yapılarak masraf bir nebze düşürülebilir parça tedariği konusunda form üyemiz @Ufuk Sönmez (16363) bey ile irtibata geçmeniz en sağlıklısı olacaktır dışarıda ustaların tavsiye ettiği markaları kullanmayın adı Bosch veya trv olunca her araca uygundur veya kaliteli olarak yorumlamak yanlış olur,bu iş tecrübe ve bilgiyle olur bu konuda ufuk bey Toyota'nın duayeni diyebiliriz fiyat fazlalığı gözünüze görünmesin bu işlerde tek seferde düzgün işçilik yapmak uzun vadede sorunsuz Luk ve yanında kâr getirir,ve vakit en kıymetli hazinedir tekrar tekrar sök tak işlemleri hem can sıkar hemde vakit ve nakit kaybıdırki ilk başta yapılacak işlemden daha pahalıya gelir.
Son olarak msj.da belirttiğiniz üzere uyarıda bulunmak istiyorum ileri sürüş tekniklerini kullanarak şöförlüğünüzü geliştirmenizi tavsiye ederim zira hem milli servet kaybı hemde kendi maddi kayın yaşamaktasınız fazla fren kullanmak her yönden zararlıdır aynı zamanda yakıtınızıda artırmaktadır.
Keyifli sürüşler.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 29, 2019, 21:25:34 »
Hocam bence de lastikleri önce bir değiştirseniz çok çok iyi olur. Bütçe sıkıntı ise Petlas PT515 modelini öneririm,geçen yıl taktırdım,şaşırtıcı derecede memnunum
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 29, 2019, 22:57:24 »
Kendiniz söylemişsiniz çin malı lastik diye. Lastikte 3-5 kuruş az vereyim hesabı yapılmamalı en iyisi alınmalı. 3-4 sene kullanacaksınız en az ve güvenliği sağlayan 1. etmen.
Petlasın kışlığını hiç sevmemiştim, yazlığı nasıldır bilemiyorum. Goodyear EfficientGrip Performance, Continental ContiPremiumContact5, Nokian Line, vs. bilinen lastiklerden şaşmamak gerek. Her balatanın performansı da bir olmuyor, araca göre değişebiliyor. Araç balata seçiyor deyim yerindeyse. Bu konuda Ufuk abiden fikir almanızı tavsiye ederim. Disklerin kalınlığı azalmışsa eğer onların da değişmesi gereklidir.

Ayrıca asfaltımızın kalitesi, üstündeki tozlar da frenlemeye olumsuz etki yapabiliyor. Otobanda mis gibi tutan lastikler, şehiriçi ara yolda frenlemede uzayıp gidebilir. Bu gibi durumlarda sorunu arabada aramayıp çevre şartlarından olabileceğini düşünüp frenlemeyi köklemek yerine kademeli olarak basıncı artırıp o fren kitlemesinden önceki anda fren pedalını tutarak daha kısa sürede durabiliriz. Şehiriçinde de böyle durumları hesaba katarak takip mesafesimizi bir miktar uzun tutabiliriz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2019, 08:23:38 »
Kendiniz söylemişsiniz çin malı lastik diye. Lastikte 3-5 kuruş az vereyim hesabı yapılmamalı en iyisi alınmalı. 3-4 sene kullanacaksınız en az ve güvenliği sağlayan 1. etmen.
Petlasın kışlığını hiç sevmemiştim, yazlığı nasıldır bilemiyorum. Goodyear EfficientGrip Performance, Continental ContiPremiumContact5, Nokian Line, vs. bilinen lastiklerden şaşmamak gerek. Her balatanın performansı da bir olmuyor, araca göre değişebiliyor. Araç balata seçiyor deyim yerindeyse. Bu konuda Ufuk abiden fikir almanızı tavsiye ederim. Disklerin kalınlığı azalmışsa eğer onların da değişmesi gereklidir.

Ayrıca asfaltımızın kalitesi, üstündeki tozlar da frenlemeye olumsuz etki yapabiliyor. Otobanda mis gibi tutan lastikler, şehiriçi ara yolda frenlemede uzayıp gidebilir. Bu gibi durumlarda sorunu arabada aramayıp çevre şartlarından olabileceğini düşünüp frenlemeyi köklemek yerine kademeli olarak basıncı artırıp o fren kitlemesinden önceki anda fren pedalını tutarak daha kısa sürede durabiliriz. Şehiriçinde de böyle durumları hesaba katarak takip mesafesimizi bir miktar uzun tutabiliriz.
petlasın yazlığı çok iyi abi.İstanbulda yaşadığım için kış lastiği almadım.( zaten karda arabayı çıkartmıyorum , 7 derecenin altına indiği de oldukça nadir) Benim lastiğin 205-55-R16 boyutunda AB etiketleri yakıt ekonomisi B , yağmurda durma B. Bence gayet iyi, tabi bütçeye bağlı yoksa seçenek çok...
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2019, 10:18:12 »
Herkese ilgisi için çok teşekkür ediyorum.
Dediğiniz gibi önce lastikleri değiştireceğim. Arabayı aldığımda üzerinde idi lastikler ve yeni aldım demişti arkadaş. Konfor mükemmel arabada o yüzden soğumak istemiyorum.
Kazayı Mutlu Beyin dediği gibi şehir içi bir yerde yaptım ve yerde hafif çamurlu idi.
Önce Lastikler den kurtulup daha sonra memnun kalmazsam frenlere baktırayım.
Rizeli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2019, 12:53:26 »
petlasın yazlığı çok iyi abi.İstanbulda yaşadığım için kış lastiği almadım.( zaten karda arabayı çıkartmıyorum , 7 derecenin altına indiği de oldukça nadir) Benim lastiğin 205-55-R16 boyutunda AB etiketleri yakıt ekonomisi B , yağmurda durma B. Bence gayet iyi, tabi bütçeye bağlı yoksa seçenek çok...

İlk 1-1.5 sene güzel zaten sonra dengesizleşiyor lastiğin karakteri kışlıkta. Yazlığı kullanmadığım için bir şey diyemiyorum ama uzun dönem izlenimlerini aktarırsan sevinirim, yeni lastik her zaman güzel geliyor insana çünkü. :)
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2019, 20:11:42 »
Geçmiş olsun.
Cevaplar verilmiş, siz de durumun farkındasınız zaten. Lastik tavsiyeleri için uygun başlığımız mevcut.
Genel olarak fren disk yüzeyi kontrolü iyi olur. Sonuçta arkadan gelen kuvvet ve sizin fren pedalı vasıtası ile balataların diske uyguladığı kuvveti bilmek mümkün değil. Bu kuvvetlerin derecesine göre balata ve disk etkilenmiştir. Balata kaliteli ise, kemikleşme de hissetmiyorsanız sorun yoktur. Disk yüzeyinde bozulma oldu ise ve balatada et kalınlığı mevcut ise, hafif, uygun şekilde zımparalama (disk ve balataya) iyi olabilir.
Bu arada asıl gözden kaçmaması gereken nokta, Kamçı Etkisidir. Koltuk başlığınızın kesinlikle doğru şekilde ayarlanmış olması gerekir. Şu linkimizi gözden geçirebilirsiniz;
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=19745.msg256099#msg256099

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 05, 2019, 16:40:50 »
Teşekkürler Hakan Bey.
Biraz araştırdım gerçekten kamçı etkisi çok önemli bir konu. Koltuk başlığı doğru şekilde idi fakat boyum uzun koltugun ayarı farkı idi kazadan sonra 2 gün boynum ağrıdı zaten.
Rizeli