Gönderen Konu: Oksijen sensör arızası (değil galiba)  (Okunma sayısı 3075 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
Oksijen sensör arızası (değil galiba)
« : Ocak 28, 2019, 14:28:49 »
Selam arkadaşlar.
Aslında aracım Daihatsu Terios 1.3 motor eski kasa. ama o da Toyota sonuçta, bilenler olur diye buraya yazdım.
Aracımda bakımdan 1-2 gün sonra motor arıza ışığı yandı, sanayii de alete bağladılar, lamda sensör arızası dediler, ışığı söndürdüler. 1-2 gün sonra tekrar yandı. Araçta motorda bir sıkıntı hissetmememe rağmen 15 yaşında ve 120.000 km devirmiş, hadi değiştirelim dedim orjinaliyle değiştirdik. 12 ay kadar kullandım, sonra gene bakım zamanı geldi, 3-5 gün sonra tekrar yandı, götürdüm söndürdüler, 10 gün kullandım dün tekrar yandı, bu gün yanmıyor.
Motorun yakıtında, çekişinde, rölantisinde herhangi bir sıkıntı yok, o sensörün tekrar bozulmadığını düşünüyorum, başka ve daha basit bir şey olmalı, aklınıza neler geliyor ? Özellikle bakımlardan sonra yanması ilginç, bu araçlarda özel bir sistem olmadığını biliyorum, bakımdan sonra bir resetleme falan yapılmıyor bilgisayarda, basit bir motor sonuçta. Bu arada tüplü değil benzinli ve ilk sahibiyim , iyi bakarım aracıma.

Toyota Club Türkiye

Oksijen sensör arızası (değil galiba)
« : Ocak 28, 2019, 14:28:49 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Oksijen sensör arızası (değil galiba)
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2019, 15:41:07 »
Araçta lamda sensörü varsa katalizör de var diye düşünüyorum eğer katalizör tıkalı ise araç atık gazı egzozdan düzenli atamayabilir ve lamda yanlış ölçüm yapabilir,diğer bir sorun aldığınız yakıt kalitesiz olabilir,veya sibob ayarı bozulmuştur sibob bindirme zamanları düzensiz olduğu için yine lambda yanlış ölçüm yapabilir kullandığınız yağ bile bu konuda etkendir,sonuçta lamda sensörü son noktada ölçüm yapan ecuya bilgi veren sensördür ve çok hassas çalışır,neden arıza kodu attığı iyi araştırılmalı bir tek nedenden ötürü atmaz arızayı.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2019, 16:50:35 »
Bunu aktif test ve grafik data ekranini incelemeden anlamaniz mumkun degil.
Sensor arizali olmasada, farkli nedenker ile hatali olcum sonucuda benzer hatalar verebiliyor.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ocak 28, 2019, 21:24:42 »
Bunları ben anlamadım tabii ki , 1-2 makineye bağlayıp ordan çıkan sonucu söylediler bana, diğer sebeplerden katalizör ve sibop hatası pek ihtimal değil, yakıt olabilir diye bir katkı koyup depoyu bitirdim, yeni yakıt aldım , gene hata verince lambda sensörünü değiştirmiştik. Başka ne olabilir ? Delik hortum ? Paslı kablo ? Su girmiş devre ? Sanırım bakımda motoru yıkadıklarından kaynaklı da olabilir ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ocak 28, 2019, 22:12:45 »
Bunları ben anlamadım tabii ki , 1-2 makineye bağlayıp ordan çıkan sonucu söylediler bana, diğer sebeplerden katalizör ve sibop hatası pek ihtimal değil, yakıt olabilir diye bir katkı koyup depoyu bitirdim, yeni yakıt aldım , gene hata verince lambda sensörünü değiştirmiştik. Başka ne olabilir ? Delik hortum ? Paslı kablo ? Su girmiş devre ? Sanırım bakımda motoru yıkadıklarından kaynaklı da olabilir ?
motoru normal su ilemi yıkadılar öyle bir hata yapacaklarını zannetmem,yakıtı nereden alıyorsunuz?
Ahmet bey zannedersem çalışma anında yetkili servislerde ki tam donanımlı cihazlara bağlayıp bütün parametreleri okumaktan bahsediyor olabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 28, 2019, 22:29:50 »
Neyle yıkadılar bilemiyorum, benzini hep aynı yerden alıyorum. Burada yetkili servis yok, sanayiideki her markaya bakan cihazlara bağlıyorlar, az çok doğru sonuç veriyordur. Belki servis daha fazla parametre bakıyordur bilemiyorum, ama eski bir araç olduğundan buna pek ihtimal vermiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2019, 22:50:24 »
Neyle yıkadılar bilemiyorum, benzini hep aynı yerden alıyorum. Burada yetkili servis yok, sanayiideki her markaya bakan cihazlara bağlıyorlar, az çok doğru sonuç veriyordur. Belki servis daha fazla parametre bakıyordur bilemiyorum, ama eski bir araç olduğundan buna pek ihtimal vermiyorum.
sanayideki ustalarda bulunan cihazlar bütün herşeyi görmez belli başlı arızaları gösterir,ancak yetkilideki cihazlar bütün herşeyi gösterir.
Yakıtı hep aynı yerden aldığınız tamamda hangi marka istasyondan alıyorsunuz onu sordum Shell,OPET,BP,vs ?

Mesaj Birleştirildi: Ocak 28, 2019, 22:54:11
Profil bilgilerinizde Yalova'da ikamet ettiğiniz yazılı Bursa'da iki tane yetkili servis var size en yakın orası olmalı ve yine Bursa'da İsa usta var Toyota konusunda bilgili olduğu söyleniyor onada gidebilirsiniz,ama bana kalırsa sanayide boşuna vakit kaybetmeyin derim serviste baktırın.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ocak 29, 2019, 08:38:10 »
Yakıtı 15 yıldır aynı Petrol Ofisi istasyonundan alıyorum.
Tavsiye için teşekkürler, aklımda bulunsun. Şu an için ışık yanmıyor, bakalım ne olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 29, 2019, 09:00:58 »
Yakıtı 15 yıldır aynı Petrol Ofisi istasyonundan alıyorum.
Tavsiye için teşekkürler, aklımda bulunsun. Şu an için ışık yanmıyor, bakalım ne olacak.
Yakıtı değiştirmeniz de fayda olabilir,depodaki yakıtı tamamen bitirip Shell'den ilk önce yakıt temizleyici alıp depoya dökün üzerine tam depo yakıt alıp müsait bir yolda 3000 devir ve üzeri sabit hızda 25,30 km yol yapıp sistemin temizlenmesine olanak sağlayın büyük oranda faydası olacaktır,malesef Toyota ve garantisi altındaki bütün marka araçlar çok hassas ölçüm yapan sensörler ile çalışan bakımı düzgün yapıldığında uzun yıllar hizmet eden araçlardır,bundan mütevellit tüm ekipmanları ve yakıt dahil çok hassas çalışma sergilemektedirler,petrolofisi yakıtı genelde kalite düzeyi diğerlerine göre daha düşüktür yakıt istasyonunu değiştirmeniz fayda sağlayabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Şubat 14, 2019, 10:00:07 »
Hafta başı tekrar yanmaya başladı ışık, bu gün niyetlendim gideyim sanayiye diye, sabah baktım sönmüş. Haydaa...