Gönderen Konu: Emniyet kemeri sensörü  (Okunma sayısı 1475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Emniyet kemeri sensörü
« : Ocak 26, 2019, 20:37:18 »
Merhaba,

Bugün servise gittim. 1000 km kontrolü yapıldı.

Servisten çıktıktan sonra emniyet kemerini taktığım halde takmadığım için uyarı verdi. Sürücü koltuğu ve yolcu koltuğu dahil algılamamaya başladı. Yanımda başkası olduğu için belkide sadece birisinde de problem olabilir bilmiyorum ama tek başıma da kullandım uyarı vermeye devam etti. Bi ara uyarı vermedi yaklaşık 10 dk. sonra tekrar emniyet kemeri takılı olduğu halde ötmeye devam etti.

Tekrar servise gittim kontol için 1 gün alabilir olmadı eminet kemeri başlıklarını değiştiricez dedi.

Emniyet kemeri başlıklarında problem olduğunu düşünmüyorum sanki daha merkezi bir elektronik arıza gibi duruyor.

Konu hakkında fikri olan var mı?
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Toyota Club Türkiye

Emniyet kemeri sensörü
« : Ocak 26, 2019, 20:37:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Emniyet kemeri sensörü
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2019, 20:44:54 »
Mücahit bey konuyla ilgili başlık ve uzun bilgiler formda mevcut koltukları ileri geri yapın düzelecektir formdaki konuyu da okuyabilirsiniz
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2019, 15:54:13 »
Şuan farkettim ne zaman şiddetli yağmur yağsa sıkıntı çıkıyor. Yağmur yağmadığında sensörlerde problem yok. Yağmur şiddetini arttırdığında sensör problemi çıkıyor.

Mücahit bey konuyla ilgili başlık ve uzun bilgiler formda mevcut koltukları ileri geri yapın düzelecektir formdaki konuyu da okuyabilirsiniz

Dediğinizi yaptım olmadı malesef :(

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 14, 2019, 12:38:08 »
Dün aracı servise bıraktım. problemin emniyet kemeri tokalarında olmadığını, emniyet kemeri bağlı olan tüm kablo düzeneğinin söküleceğini (konsola kadar söküldü merkez beyne kadar söküleceği söylendi) ve hata tespiti yapılıp toyota genel merkezi fabrikasyon hatası olduğunu bildireceklermiş. Sanırım kablo kaynaklı bir kısa devre problemi olabilirmiş.

Emniyet kemeri sensörlerinin bağlı olduğu tüm kabloların kontrolü sağlanırken o noktaların 2bin km'deki bir aracın o noktaya kadar sökülmesinde problem olur mu sizce?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '05
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Şubat 14, 2019, 22:59:22 »
İnternetten biraz araştırdığımda ilginç bir şekilde işe yarayan çözümü buldum. ford focus'lar için açılan bir forum gönderisinde yazılanları yaptım ve bam! sorun çözüldü. Gönderide şunlar yazıyordu: "Kontağı açın (Verso için iki kez düğmeye basın). Emniyet kemerini takın ve çıkarın. Takma ve çıkarma işlemlerini 3 sn içinde yapın. Kemer uyarı lambasının yanıp söndüğünü göreceksiniz."

Ustanın oraya buraya bakıp kabloları, emniyet kemeri tokasını kurcalayıp uğraşması tuhaf gelmişti zaten :)

Bu arada aynı işlemi tekrar yaptığımda uyarı lambasını ve sesli ikazı iptal ediyor. Yani Verso'larda sürücü koltuğu emniyet kemeri ikazını susturmak ya da tekrar aktif etmek aslında çok kolaymış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2019, 09:00:07 »
Problem çözüldü. Sorun kadran değişecek.