Gönderen Konu: Aracım çalışmıyor acil yardım ?  (Okunma sayısı 3169 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '12
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Aracım çalışmıyor acil yardım ?
« : Ocak 21, 2019, 12:19:58 »
Arkadaşlar yeni yaris aldım. Huyunu suyunu bilmem arabanın ilk arabam. 2012 model manuel makyajlı kasa. 1 2 gündür motor sıvısı ışığı yanıyordu ama dikkat etmedim uzun süre sürünce sönüp sönmediğine. Dün gecede kitapçıkta araştırdım antifriz bitmiş olabilir diyordu. Gece antifiriz aldım ama videolarda zor geldi hiç bsey koymadım. Dün gece çalışıyordu aracım ama sabah kalktığımda ilk çalıştırdığımda çalıştı ama sonra stop etti.2. Ve 3. Yü denedim çalışmadı zorlamadım bende. Aşagıda şu Işık’lar yanıyor. Acil yardım edin napmam lazım.
https://i.hizliresim.com/v6pmzA.jpg

Toyota Club Türkiye

Aracım çalışmıyor acil yardım ?
« : Ocak 21, 2019, 12:19:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
Ynt: Aracım çalışmıyor acil yardım ?
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2019, 13:05:11 »
Arkadaşlar yeni yaris aldım. Huyunu suyunu bilmem arabanın ilk arabam. 2012 model manuel makyajlı kasa. 1 2 gündür motor sıvısı ışığı yanıyordu ama dikkat etmedim uzun süre sürünce sönüp sönmediğine. Dün gecede kitapçıkta araştırdım antifriz bitmiş olabilir diyordu. Gece antifiriz aldım ama videolarda zor geldi hiç bsey koymadım. Dün gece çalışıyordu aracım ama sabah kalktığımda ilk çalıştırdığımda çalıştı ama sonra stop etti.2. Ve 3. Yü denedim çalışmadı zorlamadım bende. Aşagıda şu Işık’lar yanıyor. Acil yardım edin napmam lazım.
https://i.hizliresim.com/v6pmzA.jpg
Link acilmiyor hocam. Istanbuldaysaniz @Ufuk Sönmez (16363) abiye ugramanizi tavsiye ederim. Onun disinda aracta LPG var mi ? Antifriz kacak olmadigi sürece biten bir sey degil cünkü. Linki tekrar paylasirsaniz yardimci olabiliriz belki :)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2019, 16:05:25 »
https://resimyukle.xyz/i/Pd2zSM
Burda tekrar attım. Öğlen çalıştırdım biraz zorladım çalıştı ama vaktim yoktu gezemedim. Ankaradayım Eyüp usta var ivedikte ona götürmeyi düşünüyorum. Çalışınca Işık’ları söndü sadece yeşil hararet ışığı yanık kaldi.aksam eve geçince çalıştırıp ustaya götürcem :(

Mesaj Birleştirildi: Ocak 21, 2019, 16:06:34
Bu arada lpg li değil. Antifiriz aldım olmaZsa iade edeyim sorun çözülürse

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2019, 16:13:54 »
https://resimyukle.xyz/i/Pd2zSM
Burda tekrar attım. Öğlen çalıştırdım biraz zorladım çalıştı ama vaktim yoktu gezemedim. Ankaradayım Eyüp usta var ivedikte ona götürmeyi düşünüyorum. Çalışınca Işık’ları söndü sadece yeşil hararet ışığı yanık kaldi.aksam eve geçince çalıştırıp ustaya götürcem :(

Mesaj Birleştirildi: Ocak 21, 2019, 16:06:34
Bu arada lpg li değil. Antifiriz aldım olmaZsa iade edeyim sorun çözülürse
hocam bunlar zaten her araç ilk çalışırken yanan ışıklar. Ben çok yüksek ihtimalle antifirizinizde bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Akünüzü kontrol ettirmenizi öneririm mutlaka. Antfirizinize de bir ölçtürün eğer -10 , -15 gibi çıkarsa Ankaranın ayazı meşhurdur,antifriz donmuş olabilir. Fabrika çıkışı antfrizlerde önür 8 yıl ya da 160.000km diye geçiyor kitapçıkta. Bakalım ne çıkacak merak ettim ben de doğrusu :) Mutlaka yazın sorun çözülünce

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2019, 16:22:01 »
yok onu biliyorum. kontagı bi tur cevirince hepsi yanıyor sonra bir kısmı sönüyor, çalışınca da hepsi sönüyor orası ayrı ama, benim anlam veremediğim aracın calısmaması. zorlayıpta zarar da vermek istemedim yani.
expertz yaptırdıgımda akü orta çıkmıştı yani hemen bitecek bi akü yoktu arabada..
araba gördüğün gibi 7 yaşında ve 160 bin km altında.
öğlende zorlamayla zor çalıstı ama gaza yüklendim biraz.
zaten tedirgin oldum aksam iş çıkısı mutlaka götüreceğim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2019, 19:25:18 »
yok onu biliyorum. kontagı bi tur cevirince hepsi yanıyor sonra bir kısmı sönüyor, çalışınca da hepsi sönüyor orası ayrı ama, benim anlam veremediğim aracın calısmaması. zorlayıpta zarar da vermek istemedim yani.
expertz yaptırdıgımda akü orta çıkmıştı yani hemen bitecek bi akü yoktu arabada..
araba gördüğün gibi 7 yaşında ve 160 bin km altında.
öğlende zorlamayla zor çalıstı ama gaza yüklendim biraz.
zaten tedirgin oldum aksam iş çıkısı mutlaka götüreceğim..
Emin Beycim bence sorun aküde , Ankaranin sogugunda hizli bitmesi gayet tabi. Bunlar Toyota öyle kolay kolay masraf acmazlar basiniza iciniz rahat olsun. Lpg yok diyorsunuz , antifriz degisimi zamani da gelmemis , yüksek ihtimal akünüz iyi mars basmiyor ikinci ihtimal antifriz suyu ama bu oldukca düsük bir ihtimal. Umarim en kisa sürede halledersiniz... (Ben gecen sene Mutlu akü aldim yerli olmasi sebebiyle , fabrika cikisi da Mutlu idi , bir sorunu yok menunum-Start/Stop özelligi olmasina gerek yok akünün bu arada bizim araclarda. 60AH yeterli 72 lik almayin alternatörü bozabilme ihtimali var) Büyük ihtimalle antifrizi iade etmeniz gerekebilir :)  Saygilar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2019, 21:43:39 »
Emin Beycim bence sorun aküde , Ankaranin sogugunda hizli bitmesi gayet tabi. Bunlar Toyota öyle kolay kolay masraf acmazlar basiniza iciniz rahat olsun. Lpg yok diyorsunuz , antifriz degisimi zamani da gelmemis , yüksek ihtimal akünüz iyi mars basmiyor ikinci ihtimal antifriz suyu ama bu oldukca düsük bir ihtimal. Umarim en kisa sürede halledersiniz... (Ben gecen sene Mutlu akü aldim yerli olmasi sebebiyle , fabrika cikisi da Mutlu idi , bir sorunu yok menunum-Start/Stop özelligi olmasina gerek yok akünün bu arada bizim araclarda. 60AH yeterli 72 lik almayin alternatörü bozabilme ihtimali var) Büyük ihtimalle antifrizi iade etmeniz gerekebilir :)  Saygilar

hocam teşhisiniz doğru çıktı. aksam tık diye çalıstı araç. hararet ışığı göstergeside 1 2 dakika içinde söndü.. gözükürde problem kalmamıştı ama ustaya da söz verdik gelecez diye.. ivedikte eyüp usta var ona götürdüm. antifirizi ölçtü 30 dedi. motor antifriizi iyiymiş. yağı suyunda da sıkıntı yok dedi. aküyü ölçü akü kötü dedi. akünün değişmesi lazım dedi. çelik marka 55 amper 320 tl masrafı var dedi. onun dısında da belki gaz pompasından da olabilir ama büyük ihtimal akü den dedi. sorunu çözdüm en azından yağına suyuna baktırdık döndük..
antifirizi de iade ettim cam suyuyla değiştik fiyatları aynıymıs :)
şimdi diger bi soru ustanın dediği aküyü almalı yoksa baska markalara mı bakmalı ? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 21, 2019, 22:55:03 »
hocam teşhisiniz doğru çıktı. aksam tık diye çalıstı araç. hararet ışığı göstergeside 1 2 dakika içinde söndü.. gözükürde problem kalmamıştı ama ustaya da söz verdik gelecez diye.. ivedikte eyüp usta var ona götürdüm. antifirizi ölçtü 30 dedi. motor antifriizi iyiymiş. yağı suyunda da sıkıntı yok dedi. aküyü ölçü akü kötü dedi. akünün değişmesi lazım dedi. çelik marka 55 amper 320 tl masrafı var dedi. onun dısında da belki gaz pompasından da olabilir ama büyük ihtimal akü den dedi. sorunu çözdüm en azından yağına suyuna baktırdık döndük..
antifirizi de iade ettim cam suyuyla değiştik fiyatları aynıymıs :)
şimdi diger bi soru ustanın dediği aküyü almalı yoksa baska markalara mı bakmalı ? :)
çelik akü mutlu marka ile aynı fabrikada üretilir aynı fiyatıda makul duruyor eski akü düştükten sonraki fiyatmı bu,bide sizin araç 2 , 3 gün yattığı oluyormu eğer günlük çalışan bir araçta akü kendini toparlar,akü almadan önce hali hazırda ki akünün suyunu asidini ve şarj durumunu bir kontrol ettirin aynı zamanda aracında şarj dinamosu bu bir ölçtürün ondan sonra akü alın.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 21, 2019, 23:18:24 »
Toyota fabrika çıkışı Mutlu Akü olduğu için , ben Mutlu Akü aldım. (60Ah) İki aracımızda da Mutlu Akü var , genel olarak memnunuz. Tak ve unut şeklinde :) Bazen terettüt ettiğimde bile araç uzun zaman yattığında , sorunsuz marş yaptı , yüzümü kara çıkartmadı Mutlu :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 22, 2019, 20:48:47 »
çelik akü mutlu marka ile aynı fabrikada üretilir aynı fiyatıda makul duruyor eski akü düştükten sonraki fiyatmı bu,bide sizin araç 2 , 3 gün yattığı oluyormu eğer günlük çalışan bir araçta akü kendini toparlar,akü almadan önce hali hazırda ki akünün suyunu asidini ve şarj durumunu bir kontrol ettirin aynı zamanda aracında şarj dinamosu bu bir ölçtürün ondan sonra akü alın.

eski aküyü düştü mü düşmedi mi onu sormak aklıma gelmedi sonradan aklıma geldi.  yani zaten aracı yeni aldım. günlük de sürdüm en az 10 km gitmişimdir. öyle 2 3 gün yattıgı oladı hiç. bende sasırdım calısmamasına.. bugun mesela 30 km yol yapmısımdır.. bakıma gidecem o zaman dediğniiz gibi bi dediğiniz şeyleri ölçtürelim.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 22, 2019, 20:49:55
Toyota fabrika çıkışı Mutlu Akü olduğu için , ben Mutlu Akü aldım. (60Ah) İki aracımızda da Mutlu Akü var , genel olarak memnunuz. Tak ve unut şeklinde :) Bazen terettüt ettiğimde bile araç uzun zaman yattığında , sorunsuz marş yaptı , yüzümü kara çıkartmadı Mutlu :)

araçtaki şu an ki akü bosh. 2016 yılında alınmış. faturasını koymus adam.. bakalım şimdilik bu aküyle idare ederim. zaten haavalar iyileşir eksiye düşer mi bilmiyorum hava ama..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ocak 22, 2019, 21:40:11 »
@Emin Key (46183) hocam ithal akülerde uzun süren gümrük ve üzerine nakliye de sürdüğü için , yerli üretim kullanmak daha mantıklı geliyor bana. (En azındna ben böyle biliyorum) Çünkü beklemiş akü , beklememiş kadar uzun ömürlü olmuyor kesinlikle...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 22, 2019, 21:47:34 »
Emin bey 2 yılda akü bitmez siz aracın şarj durumuna bir baktım havalarında soğuması akü için dezavantaj olmuştur akünün bakımı adam akıllı yapılırsa daha çok hizmet eder o akü
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 22, 2019, 21:56:39 »
sanıyorum hakan öztürk bey akü konusunu incelerken ,akünün fabrikadan çıkarken sıvılarının konularak sevkiyata başlandığını ve ömürlerinin bu andan itibaren başladığını yazmıştı.piyasadaki bir akücüde abi en erken bize gelmesi depo çıkış,satış vs derken 6 ayı bile bulur demişti.bu nedenle ithal akü plaka sayısı itibariyle daha yüksek sayıda olabilir ama araçlara takılıncaya kadar ne kadar zaman geçtiği belirsiz,imalat tarihi öğrenilmesin diyede karışık bir yazılar yaptılar,sorunca cevap bile alamıyoruz,varta ya bu konuda yazmıştık.en iyisi yine yerli imalat akülerimiz yabancı ortaklı da olsa yine yerli sayılır,onlardan alırız,gittiği kadar gider,eski akülerin 50-75 tl gibi geri alım bedeli olduğu ifade ediliyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • 16 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 04, 2019, 09:38:00 »
Merhabalar,

Bende 2015 Yaris 1.0 Lpgli olarak kullanmaktayım. Araçta titreme yaşıyorum ayrıca özellikle sabahları marş basarken ilk denemede almıyor bazen 2 veya 3. denemede alıyor. Ustanın birine gösterdim bujiler ateşleme yapmıyor dedi değiştirdik ama işe yaramadı. Benzine alıp kullandım bir nebze düzelme gördüm aynı sorunu yaşayan var mıdır? çözüm için önerilerinizi rica ediyorum.

Selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 04, 2019, 10:29:35 »
Merhabalar,

Bende 2015 Yaris 1.0 Lpgli olarak kullanmaktayım. Araçta titreme yaşıyorum ayrıca özellikle sabahları marş basarken ilk denemede almıyor bazen 2 veya 3. denemede alıyor. Ustanın birine gösterdim bujiler ateşleme yapmıyor dedi değiştirdik ama işe yaramadı. Benzine alıp kullandım bir nebze düzelme gördüm aynı sorunu yaşayan var mıdır? çözüm için önerilerinizi rica ediyorum.

Selamlar.

Regülatör enjektör kaçırma yapıyor ya da lpg ayarı çok bozuk.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 18, 2019, 12:27:02 »
Regülatör enjektör kaçırma yapıyor ya da lpg ayarı çok bozuk.

Benim de bir tanidigmda Fiesta var 1.6 LPG li. Araba ara sıra devrini alamıyor titriyor, bakımda bujiden dediler en iyi bujiler takıldı 50 TL ye ama gene aynı. Kanımca tüpten kaynaklı diye düşünüyorum. İyi bir tüpçü bulun bence.