Gönderen Konu: Lastik basıncı doğru mu?  (Okunma sayısı 6328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Serkan Demirel
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 200
  • Model Yılı: '18
  • 10 kere teşekkür etti
Lastik basıncı doğru mu?
« : Ocak 07, 2019, 21:50:48 »
Merhaba arkadaşlar. Bugün 1000 km. Bakımı için servise gittim. Aracım corolla advance multidriveS .Aracımın göğüslüğünden  bozuk yolda tıkırtı ve gıcırtı sesi geldiğini söyledim .Bunu söylediğimde. Lastik basıncının yüksek olduğundan olabileceğini söylediler. Lastik basıncının 33 olduğunu söylediler. Bana biraz düşük gibi geldi. Sizce?

Toyota Club Türkiye

Lastik basıncı doğru mu?
« : Ocak 07, 2019, 21:50:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Lastik basıncı doğru mu?
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2019, 21:53:43 »
Merhaba arkadaşlar. Bugün 1000 km. Bakımı için servise gittim. Aracım corolla advance multidriveS .Aracımın göğüslüğünden  bozuk yolda tıkırtı ve gıcırtı sesi geldiğini söyledim .Bunu söylediğimde. Lastik basıncının yüksek olduğundan olabileceğini söylediler. Lastik basıncının 33 olduğunu söylediler. Bana biraz düşük gibi geldi. Sizce?
jant lastik ebatları na göre ayarlar değişir kitapçıkta veya ilgili sitelerden bakıp oranları bulabilirsiniz dikkat etmeniz gereken husus lastik ayarı yapılırken soğumuş olması önem arz etmektedir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2019, 22:43:38 »
@serkan demirel (9877) hocam kullanım kitapçığında yazan değer zaten dört lastik için de 32 psi. Bir bar fazla bile lastikleriniz. 1 bar çok fark eder bu arada özellikle buzlu ya da bozuk yolda. 32 ye indirebilirsiniz.
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2019, 22:54:31 »
1 Bar mı, 1 Psi mı? Tam hava dolu bir lastik 1 bar daha hava alamaz.

Araç kapı içi ya da torpido gözünde, araç kulanım şekline göre ideal lastik hava basınç aralıkları verilmektedir. Aracın yük durumu ve kullanım şartınıza göre basıncı üst değere doğru yaklaştırmanız faydalı olur. Bu hem çekişi arttırır, hem yol tutuşu, ayrıca lastik dayanımını da pozitif etkiler.
Ümit Bey'in bahsettiği gibi en az 1 saattir duran aracın lastik havası ölçülmeli, yani lastikler soğuk olmalı.
Ses konusunda, lastik yanak yapısı özellikleri de etkilidir, yalıtım ve iç kaplamalar arası uygulamalar da.

İzin verilen basıncın üstünde lastik belli oranda tölere değerlere sahiptir ancak düşük lastik basıncı (idealden) hem frenaj, hem yol tutuş, hem çekiş, hem tüketim, hem lastik dayanımını olumsuz yönde etkileyecektir).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2019, 00:08:48 »
Benim arabada bu etiket var. Basınç ne olacak şimdi tam çözemedim ben?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2019, 12:11:28 »
Benim arabada bu etiket var. Basınç ne olacak şimdi tam çözemedim ben?
1606km/h hiza kadar 33 psi olacak hocam.

Düzenleme: Alıntıdaki büyük ebatlı fotoğrafı kaldırma.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2019, 12:27:42 »
Bende aracı aldigimdan belli ses problemleriyle uğraşıyorum en son önlere yumuşak lastik almayı düşünüyorum ne kadar etkisi olur bilmiyorum
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2019, 13:48:24 »
1606km/h hiza kadar 33 psi olacak hocam.

Neye göre tespit ettiniz açıklayabilir misiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 08, 2019, 15:28:02 »
Hocam 160km/h nin solunda yer alan tire benzeri isaret 160km'ye kadar demek , sagindaki ayni isaret ise 160 km'den sonrasini ifade eder. Sizin icin dogru lastik basinci 160km/h e kadar 33 psi , 160 km/h sonrasi ya da agir yüklü durumlarda 38 psi. Benim Auris'imde ayni etiket 32 psi seklinde ve o sekilde basinclarini ayarliyorum , benzinliklerde degeri girdinigiz zaman makina o sekilde havayi basiyor zaten. Gayet kolay , ben de bilmiyordum bu arada :) Lastik ve yol sesi icin basin disinda sorun lastikler oluyor genelde. Bizim Turanzalar cok sert hamurlular ve cok ses yapiyorlar , su an Petlas taktirdim ben PT515 modeli , gayet memnunum ama maddiyatiniz daha iyi ise Continental Contipremiumcontact 5 tavsiye ederim :) bazen lastik basinclari düsebiliyor , arada bir kontrol etmeniz 1-2 ayda bir faydali olacaktir benzinliklerde. Güvenli sürüsler dilerim. Saygilarimla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2019, 17:43:27 »
O 1600 küsur km/s değildir!.

O zaman ben bir soru sorayım ve konuya bir paradoks ekleyeyim;
Araç hızı 159km/s olacaksa hangi, 161km/s olacaksa hangi basınçlar kullanılmalı!...

Ebata göre değişmekle beraber, gürültü düzeyi sıralamasında CPC5'ler en üst seviyelerde değildir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2019, 17:50:26 »
160 olacak 1600 değil aynen. Kullanma klavuzunda da aynı dediğim şekilde yazar.  161 olayını o etiketi oraya koyana sorun bana değil :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2019, 17:57:08 »
Hakan hocam michelin primacy 4 almayı düşünüyorum yol sesi ve trim sesine çare olurmu sizce problemlerim devam ederse corollayla yollarımızı ayirmak zorunda kalacağım:(
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2019, 19:57:02 »
O zaman ben bir soru sorayım ve konuya bir paradoks ekleyeyim;
Araç hızı 159km/s olacaksa hangi, 161km/s olacaksa hangi basınçlar kullanılmalı!...

Ben bu diyagramdan şunu anladım (Doğru anladığımı düşünmüyorum)

İki lastik ebadı var 15 ve 16 inç

Üst satır 15 için - 33 psi
Alt satır 16 için - 38 psi

Ben 16“ lastiklerime 36 psi basıyorum. Lastiklerim Nokian weatherproof.

Turanzaya göre daha gürültülü bu arada.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2019, 20:11:48 »
Bu etikete göre yukarda söylediğim gibi fazla hava basıyorsunuz hocam. Aracınızın kapısında hangisi yazıyorsa onu basın,benimkinde 32 yazıyor 32 basıyorum 160dan önceki tire gibi olan işaret e kadar anlamında kullanılıyor,plazada tanıdık vardı ona sormuştum lastik basınç uyarısı verince ama Corollalarda farklıymış,bugün buranın vesilesiyle öğrenmiş oldum. Fazla lastik basıncı hem yol tutuşunu düşürür hem de lastiğin yanaklarına olmasına gerekenden fazla basınç bindirir.(Bana göre) Zaten 33 psi’a yani olması gereken değere düşürünce farkı az da olsa anlarsınız siz de. Sevgiler. Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2019, 20:47:20 »
Ben bu diyagramdan şunu anladım (Doğru anladığımı düşünmüyorum)

İki lastik ebadı var 15 ve 16 inç

Üst satır 15 için - 33 psi
Alt satır 16 için - 38 psi

Ben 16“ lastiklerime 36 psi basıyorum. Lastiklerim Nokian weatherproof.

Turanzaya göre daha gürültülü bu arada.
Aslında orada belirtilmek istenen, şehir içi ve uzun yolculuk arası farklar ve ona göre lastiğin basıncının nasıl ayarlanabileceği. Çok detaya girmeyeyim ancak lastik çapı, lastik dış çeperinin savrulma momenti (lastik devrine de bağlı olarak) bir çok farklı fiziki olay meydana geliyor araç hareket ederken. Yani lastiğin dış yüzeyi, her lastik dönüşünde eksenden dışa doğru savruluyor. Nispeten düşük lastik basıncında yüzey daha gevşek olduğundan bu savrulma daha yüksek boyutta oluyor. Yüksek basınç nispeten daha fazla rijitlik veriyor.
Genel kanının aksine, lastik taban genişliği azaldıkça, lastik basıncı arttırılmalıdır. Örneğin kimi yol bisikletlerinde, sürücü ağırlığına da bağlı olarak 90-120Psi arası kullanılmaktadır. Bu normal bir binek otomobil lastiğinin basıncının 3-4 katı demektir. Zaten bu yüzden her pompa o havayı basamaz.
En sağlıklısı, konfor olarak uygun hissedilen ancak limitler dahilinde en yüksek basınç en sağlıklı kullanım olacaktır. Normalden düşük basınçlı lastik nispeten daha az mukavim olacak ve daha çok yakıt tüketimi, daha az yol tutuş, ıslakta daha kolay aquaplanning gibi etkiler doğuracaktır.
Kendi kanaatimce; 34psida da, 35psida da (kimi araçlarda arka ve ön farklı değerlerde olabiliyor) aynı konfor hissediliyorsa, yüksek olan değeri tercih etmek gerekir. Özellikle kaygan zeminde çekişin nispeten daha çok sağlanması için bu gereklidir de. Tabi verilen tölere değerler arasında olmak kaydı ile.
Trim sesleri açısından ise, lastik basıncının da etkisi vardır. Yalnız lastik yanak yapısı da önemlidir.
Dİğer yandan süspansiyonsuz kütlenin az olması daha fazla yol tutuş ve konfor sağlar. Bu yüzden kalitesi belli ancak nispeten hafif jant ve lastik anlamlı olacaktır. Bu noktada GY EGP, kendi incelememe göre belli başlı rakiplerinden hafif ve yumuşak yanaklı. Bunun bence dezavantajı ise dayanımının nispeten düşük olması.

Hakan hocam michelin primacy 4 almayı düşünüyorum yol sesi ve trim sesine çare olurmu sizce problemlerim devam ederse corollayla yollarımızı ayirmak zorunda kalacağım:(
Mustafa Bey, Primacy 3 için konuşursam oldukça tok bir lastik ve beklentiden daha konforlu. Ne tarz yollarda kullanılacağı da önemli. Eğer yol çok bozuk değil, kaldırım ve sivri köşelere temas edilmiyorsa, daha konforlu lastikler de vardır. Primacy 4'ü özel olarak hiç incelemedim. Ancak Continental PC5, GoodYear EGP ve Michelin 3 arasında, en hafif ve yumuşak olan EGP idi. PC5 ise ortada konumlanabilir bence.
Tavsiyem, bir lastik bayiinde, alternatif modeller ile beraber yan yana koyup, incelemenizdir.
Araçta da trim sesine karşı bazı işlemler yapmak gerekebilir. Silikon sprey de geçici de olsa etkili olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2019, 20:52:55 »
Toyota’nın belirlediği standart dışına çıkmanız aleyhinize olacaktır. 4 yıldır 32 psi kullanıyorum. Yakıt tüketimi vs olsun sıkıntı sorun yaşamadım,hava şartları dahil. Yüksek psi da denedim kesinlikle belirli bir hızdan sonra güven vermiyor bana. Ben kendim 32 tercih ediyorum herkesin kendi tercihi saygı duyuyorum ama bunu japon yazmışsa kafasına göre yazmamıştır buna emin olabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #16 : Ocak 08, 2019, 21:30:45 »
Toyota’nın belirlediği standart dışına çıkmanız aleyhinize olacaktır. 4 yıldır 32 psi kullanıyorum. Yakıt tüketimi vs olsun sıkıntı sorun yaşamadım,hava şartları dahil. Yüksek psi da denedim kesinlikle belirli bir hızdan sonra güven vermiyor bana. Ben kendim 32 tercih ediyorum herkesin kendi tercihi saygı duyuyorum ama bunu japon yazmışsa kafasına göre yazmamıştır buna emin olabilirsiniz.
Bilgi doğru ama izninizle eksik bölümü tamamlayalım Sefa Bey.
Aşağıda aracınızın (tahmini model Auris 2006-2013 1.3 Vvti 205 / 55 R16 91 V) uygun lastik basınç değerleri normal ve yüklü kullanım için (hız endeksi yük endeksi ile beraber okunur) verilmiş.
    Normal                      Yüklü
Ön         Arka             Ön        Arka
34,8      31,9             39,1      36,2

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ocak 08, 2019, 21:35:03 »
Hakan bey teşekkür ederim. Evet 2011 Auris aracım. Benzinliklerde ekranda yazan psi değeri değil mi? Şimdi ben yıllardır yanlış değerle mi kullanıyormuşum :D Kendime inanamıyorum... :) Servisi aradığımda onlar da 32 demişlerdi ... Valla basit konu ama çok bilgi kirliliği var anlaşılan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #18 : Ocak 08, 2019, 21:56:23 »
Hakan bey teşekkür ederim. Evet 2011 Auris aracım. Benzinliklerde ekranda yazan psi değeri değil mi? Şimdi ben yıllardır yanlış değerle mi kullanıyormuşum :D Kendime inanamıyorum... :) Servisi aradığımda onlar da 32 demişlerdi ... Valla basit konu ama çok bilgi kirliliği var anlaşılan
Arka teker ve yüksüz kullanım için sizin değer doğru. Hb araçlarda genelde arkada, öne göre daha az hava oluyor zıplamaya karşı.
Ön taraf bu tarz araçlarda genelde daha ağır olduğundan, ayrıca frenajda ağırlık transferi öne doğru olduğundan öne biraz daha fazla hava basılabiliyor (üreticilerin verdiği değerler dahilinde). Bu da ön lastiklerin ağırlık altında fazla yayılmasını engelliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ocak 08, 2019, 22:03:26 »
Benzinliklerde ki havalara güvenmeyin doğru ölçüde basmıyor bugün shellde hava bastım 34 lastikcime gittim 38 bastığımı söyledi.