Gönderen Konu: Ilk Calistirmada Gelen Kiiirt Sesi ve Yagmurda Gelen Fren Sesi  (Okunma sayısı 4243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
Hocalarim selamlar , sizlere iki sorum olacakti bunlardan ilki :

1-) Bazen aracimi ilk calistirma aninda, özellikle soguk havalarda kontagi cevirdigimde , kiirt'lama benzeri bir ses duyuyorum , rahatsiz etmiyor su an ama yani neden bunu bazen yapar anlamis degilim.
Aynen söyle tarif edeyim motordan 1-2 saniyelik hafifi bir kiiiirt sesi geliyor tam motor calistigi an sanki iki parca birbirine sürtüyormus gibi ve ardindan araba calisiyor,elimi anahtardan cekiyorum ve o 1-2 saniyelik sürtme sesi de kesiliyor. Rölantide de bir sorun yok. Arabada belirgin baska da bir sorun da yok ama bilemedim neden yapar bunu. Varsa önerileriniz , tavsiyeleriniz beklerim. (2011-Auris Benzinli 1.33 Dual VVT-I , manuel vites , LPG yok)
+ 5 yıldır ehliyetim var araba nasıl çalıştırılır biliyorum. Babamın aracı Corollada kesinlikle böyle bir sıkıntı yok

2-) Ikinci sorum ise su , sadece yagmurlu havalarda ön frenlerim durmaya yakin ya da düsük hizlarda frene basmamla beraber ön frenlerim tiz bir ses veriyor. Ön fren balatalarim iyiler , disklerimde fazla cizik de yok. Sorun neyden kaynaklanabilir ?
Havada yagis yoksa ,soguk olsa bile kesinlikle yapmiyor. Sadece yagmurlu havada yapiyor. Arkalarda herhangi bir sorun da yok.

Tecrübeleri hocalarim simdiden tesekkur ederim vereceginiz bilgiler icin...

Saygilarimla
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Ilk Calistirmada Gelen Kiiirt Sesi ve Yagmurda Gelen Fren Sesi
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2019, 17:44:58 »
Birinci soru için marş süresini çok uzatma araç çalıştığı anda marş yapmayı bırak çünkü marş motoru üzerindeki marş otomatiği üzerindeki dişli kontağı marş konumuna çevirdiğinde yerinden bir iki cm kadar öne çıkarak volant üzerine oturur ve aldığı güçle motoru çevirmeye başlar aynı anda sistem motor içine yakıt basar ateşleme yapar ve motor çalışmıştır sen aynı anda marşı tutmaya devam edersen iki kuvvet sürtünme yapar ve o duyduğun kırt veya cartlama sesi duyarsın frenlerden duyduğun seste normal balataların ses yapıyor bir sıkıntı yok.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2019, 17:59:56 »
Birinci soru için marş süresini çok uzatma araç çalıştığı anda marş yapmayı bırak çünkü marş motoru üzerindeki marş otomatiği üzerindeki dişli kontağı marş konumuna çevirdiğinde yerinden bir iki cm kadar öne çıkarak volant üzerine oturur ve aldığı güçle motoru çevirmeye başlar aynı anda sistem motor içine yakıt basar ateşleme yapar ve motor çalışmıştır sen aynı anda marşı tutmaya devam edersen iki kuvvet sürtünme yapar ve o duyduğun kırt veya cartlama sesi duyarsın frenlerden duyduğun seste normal balataların ses yapıyor bir sıkıntı yok.
Ümit abi yine imdata yetistin , cok tesekkur ederim. Otomatik araba kullana kullana alismisim her sey otomatik otomatik... :) Dedigin gibi dikkat edecegim abi her zaman yapmiyorum ama sanirim bazen elim 1-2 sn de olsa kontakta fazla kaliyor olabilir. Galiba balatalarim bitmese de sertlesmis denebilir mi, babamin Corolla'da yagmurda öyle bir ses yapmiyor cünkü , yagmurda cizirdamasina uyuz oluyorum ama ona da yapacak bir sey yok artik galiba :) Balatanin bitmesini bekleyecegim artik :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2019, 19:00:13 »
Ümit Bey cevaplamış, bu yardımcı olmuştur.
Bu yüzden bazı araçlarda artık marş manuel değil, tamamen otomatik olarak yapılıyor.
Fren balatalarının değerlendirmesinde bir kam dairesi mevcuttur. Bu daireye göre bir parametre de su ve tuzlu su altındaki çalışma performansıdır. Kimi araçlarda ise, yağmurlu hava kullanımında, sistem otomatik olarak balataya müdahale ile disk yüzeyindeki suyu bertaraf etmekte ve ani fren gücü gerektiğinde nispeten ideal şartlar sağlanmaktadır. Bunu sürücü de zaman zaman kendi yapabilir. Amaç frenaj değil, fren balatalarını diske yaklaştırmaktır (mm altı boyutlarda).
Bir diğer parametre ise, balata ses düzeyidir.
AYrıca sıcak balata ebatı ile soğuk balata ebatı ve dolayısı ile hareketi arasında fark vardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2019, 19:05:25 »
Teşekkür ederim Hakan hocam açıklamanız için. Ben bir yerde balatalat bitince de ses çıkartır diye okumuştum ama balatalarım daha var yanlış alarm.. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2019, 20:05:05 »
Teşekkür ederim Hakan hocam açıklamanız için. Ben bir yerde balatalat bitince de ses çıkartır diye okumuştum ama balatalarım daha var yanlış alarm.. :D
Balata et kalınlığı azaldığında, göstergede uyarı, fren hidrolik kabında seviye azalması (bu yüzden ekleme yapılsa dahi, Poka Yoke mantığı ile, kilometre vb. bilgiler uyarı mahiyetinde not edilmeli) gözlenebilir. Disk bölgesindeki uarı sesi ise, balata yanında bulunan yayın, balata eviye düşüşünden dolayı diske temasından başlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2019, 20:06:44 »
Hocam peki bizde el freni işareti çıkıyor mu nasıl anlıyoruz bittiğini?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2019, 20:39:50 »
Fren balataları et kalınlığı azaldıkça, fren pistonları ileride duracaktır. Bu da fren hidrolik kabındaki hidrolik seviyesinin düşmesine neden olacaktır. Eğer hidrolik normalde ideal aralıklarda ise, balata belli oranda azaldığında, hidrolik seviyesi limit altına düştüğünden uyarı da göstergede çıkacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2019, 20:58:37 »
Fren balataları et kalınlığı azaldıkça, fren pistonları ileride duracaktır. Bu da fren hidrolik kabındaki hidrolik seviyesinin düşmesine neden olacaktır. Eğer hidrolik normalde ideal aralıklarda ise, balata belli oranda azaldığında, hidrolik seviyesi limit altına düştüğünden uyarı da göstergede çıkacaktır.
anladım hocam teşekkür ederim bilgilendirmeniz için,sistem aslında burda fren hidrolik seviyesine bağlı tamamen anladığım kadarıyla doğru mudur ? Hidrolik seviyesi azaldığında el freni simgesi çıkıyor böylece,tesekkur ederim. Dogrusu eksiltme var hidrolikte yarim kadar ama henüz bir uyari yok , ekranda uyarinin cikmasini bekleyecegim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2019, 22:57:32 »
Tabi arada balataları da kontrol etmek iyi olur. Ayrıca balataya sadece ebat olarak değil, yapısal olarak da bakmak gerekir. Bu yüzden değişimde seçilen balata kalitesi çok önemlidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2019, 23:55:36 »
 @Sefa Emrehan Kahraman (45638) ekranda uyarı işareti çıkması için çok aşırı hidrolik eksilmesi gerekir balata bittiğinde uyarı ikaz lambası yanmaz yanması için balata o kadar incelmeliki demire ulaşmalıdır zaten o raddeye kadar kalmıyoruz illaki muayene öncesi kontrollerde veya periyodik kontroller de balataların bittiğini fark Edip değiştiriyoruz tabi kimi ileri teknoloji araçlarda onunda ölçen sensörler bulunmakta hatta yağmurlu karlı havalarda belirli aralıklarla diskin yüzeyini balatayı mm yaklaştıran kurutan panik frende güvenli duruş sağlayan sistemler mevcuttur bu sistem aslında sürüş kurallarında olan hareketi otomatik olarak yapar. İleri sürüş tekniklerinde freni arada bir kontrol etmek elzem kurallardandır hem sistemin kontrolünü sağlamak için hemde bir güvenlik kuralıdır,aynı zamanda olabildiğince az fren kullanmak tecrübeli şöför olmanın gerekliliğidir fazla fren kullanmak yakıt sarfiyatına azda olsa fark getirmektedir çünkü frene her basmamızda motor devrinde ufak bir değişiklik hissedilir,genelde kompresöre bindirmek motor freni kullanmak cut-of sistemini devamlı devrede tutar motor yakıt ihtiyacı olmadan tekerden aldığı devinimle kendini hareket ettirir ve belirli devrin üzerinde olduğunu ölçen ECU motor ünitesine giden yakıtı keser ve bu şekilde yakıtsız rampa aşağı hareketini sürdürür,aynı zamanda yakıt olmadığı için ısıda belirli oranda düşer ve siboblarda daha uzun ömürlü olur bu örnekler uzar gider aklıma gelmişken yazayım dedim.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2019, 15:51:36 »
Hocalarim detayli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim , ayri bir klasörüm var telefonda bu dediklerinizi hep not ediyorum. :) Balata olarak TRW kullaniyorlar genelde ama tavsiye eder misiniz ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2019, 10:02:19 »
Hocalarim detayli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim , ayri bir klasörüm var telefonda bu dediklerinizi hep not ediyorum. :) Balata olarak TRW kullaniyorlar genelde ama tavsiye eder misiniz ?
şuanda yerli üretim kale marka var ses konusunda başarılı olduğu söyleniyor 2 gün önce fren ustası arkadaşımla görüştüğümde güzel ürün olduğunu şikayet gelmediğini bahsetti,en önemli unsur yerli üretim olması.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ocak 21, 2019, 13:02:02 »
şuanda yerli üretim kale marka var ses konusunda başarılı olduğu söyleniyor 2 gün önce fren ustası arkadaşımla görüştüğümde güzel ürün olduğunu şikayet gelmediğini bahsetti,en önemli unsur yerli üretim olması.
Önler daha 10.000 km götürür degistirme dedi usta arkadasim , ben de bekleyecegim simdilik , sadece yagmurlu havalarda yapiyor meret zaten malesef ama Kale marka aklimda mutlaka Ümit abi. Yerli olmasi kalitesiz olmasi anlamina gelmez neticede.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ocak 27, 2019, 06:56:33 »
Önler daha 10.000 km götürür degistirme dedi usta arkadasim , ben de bekleyecegim simdilik , sadece yagmurlu havalarda yapiyor meret zaten malesef ama Kale marka aklimda mutlaka Ümit abi. Yerli olmasi kalitesiz olmasi anlamina gelmez neticede.
Sefa yerli olmasını iyi olarak nitelendirdim zaten,benim en çok değer verdiğim kaliteli olan yerli üretimlerdir,ne olursa olsun ilk önce yerliye bakarım eğer kaliteli yerli üretim yoksa diğerlerine yönelirim,yağmurlu havada bir miktar ses yapması (ilk basma için) normal olarak algılanabilir sonuçta disk ve balata ıslak,birçok yeni nesil ileri teknoloji kullanan araçlarda belirli aralıklarla disk yüzeyine mm lik yaklaşıp kuruyan sistemler mevcut (istemiyerekte olsa yazıyorum ) buna vw gurubuda katıldı toyotayada en yakın zamanda bu sistemin entegre edilmesi dileğiyle istiyorum,zira sürüş güvenliği açısından çok önemli bir sistem her daim disk ve balata yüzeyinin kuru freneja hazır olmasını sağlıyor.
TOYOTA CORONA 3S FE