Gönderen Konu: Aracım çalışmıyor, yardım!  (Okunma sayısı 2948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 176000
  • Model Yılı: '96
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Aracım çalışmıyor, yardım!
« : Ocak 05, 2019, 14:18:10 »
Merhaba Değerli Üstadlarım 96 model corollam var alalı 2 ay olacak hiç sorun yoktu aracımdan memnunum  van'da bu soğuklarda tek marş da çalışan aracım dün çarsıya gittim ve işimi hallettikden sonra arabama bindim marş yaptım çalışmadı biraz bekleyip denedim çalışmadı ustamı aradım aracımı direk lpg de çalıştırmayı anlattı ( araç sıralı sistem ) araba çalıştı usta dedi benzinin azsa git benzin al dedi benzin almaya gittim ordada benzini aldıkdan sonra çalışmadı yine direk lpg de çalıştırayım dedim çalışmayınca usta geldi hiç birşey yapmadı tek marşda çalıştı dediki distribütör bozulmuş dedi eve geldim stop edince 5 dk sonra tekrar marş yaptım çalışacakmı diye çalışmadı
 Bende internetten araştırdım distribütör  kapağının içinde kömür oluyormuş söküp onları kontrol ettim kapağı tevzi makarasını felan iyice sildim bugünde kapağı taktım tek marşda çalıştı stop edip bir daha denedim yine çalıştı ama 3 deneyişimde çalışmadı ve hala çalışmıyor
acaba distribütör  bozulmuşmudur yoksa sorun kapak damı bulundugum bölgede iyibir usta yok yani sorun arama derdinde değiller bıraksanız motoru komple değiştirirler nerelerini kontrol etmem gerekiyor bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi

Dip Not : Birde araçımda bu sorun meydana gelmeye başladıkdan sonra çalıştıgında kayış sürtme sesi gibi bir ses geliyor avansla veya sübap ayarında veya trigerde bir sorun olabilirmi o yüzden mi ses yapıp yalışmıyor ?

Düzenleme: Başlık imla.
1998 model 1.3 xl Corolla
1996 model 1.6 xei Corolla

Toyota Club Türkiye

Aracım çalışmıyor, yardım!
« : Ocak 05, 2019, 14:18:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Araçım çalışmıyor Yardım !
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2019, 18:56:26 »
Araç kaç km'de ve bakımları düzenli yapılıyormu/yapılmışmı bujiler buji kablosu hava filtresi bakımları yapıldıktan sonra eğer hâlâ düzelmezse form üyesi @Ufuk Sönmez (16363) beyden japon malı distribütör kapağı tevzi makarası ve buji buji kablosu alarak yenileyin büyük bir ihtimalle düzelecektir,aracınızın şasi numarasını özel msj yoluyla ufuk beye gönderirseniz yardımcı olurlar kargo ile gönderim hizmetleri var.
Not:Kesinlikle internetten parça siparişi için uğraşmayı bir çoğu alakasız ürünler ile dolu.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2019, 19:46:06 »
Hava: kontrolüne gerek yok gibi
Yakıt: Karbüratöre giren yerden hortumu çıkar marşa bas fışkırıyorsa o da tamam
Ateş:Bujinin birisi ateşleseme bile motor çalışabilir, demekki ateşlemenin kökü distribitör kökenli hata, oranın içini sök kurula, bir göz kontrolü yap ..şans..normal vatandaş ancak bu kadar yapar..Bir de sigorta kutusundaki sigortaları kontrol et..olmadı para sıkışmıştır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2019, 21:22:09 »
bobin de aklınızda bulunsun..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2019, 21:31:12 »
Hava: kontrolüne gerek yok gibi
Yakıt: Karbüratöre giren yerden hortumu çıkar marşa bas fışkırıyorsa o da tamam
Ateş:Bujinin birisi ateşleseme bile motor çalışabilir, demekki ateşlemenin kökü distribitör kökenli hata, oranın içini sök kurula, bir göz kontrolü yap ..şans..normal vatandaş ancak bu kadar yapar..Bir de sigorta kutusundaki sigortaları kontrol et..olmadı para sıkışmıştır.
iyide araç sıralı sistem demekki enjeksiyonlu tip xei,xli veya GLİ modeli efsane kasanın karbüratörlü modeli xe ve xl modelleri dir sorun distiri veya bujilerden çıkma olasılığı yüksek veya bobinde olabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2019, 21:43:03 »
iyide araç sıralı sistem demekki enjeksiyonlu tip xei,xli veya GLİ modeli efsane kasanın karbüratörlü modeli xe ve xl modelleri dir sorun distiri veya bujilerden çıkma olasılığı yüksek veya bobinde olabilir.
Depodan gelip enjektörlere dağılan yerden çıkarıp yakıtın pompalanıp pompalanmadığına bakılabilir.
EFI sigortasına da bakılabilir..O sigorta attığında araç benzin bitmiş gibi çalışmaz. Hava filtresinin yanındaki kutuda 15A lik bir sigorta.Onu söktüğünde beynin benzin haritasıda siliniyor diye okumuştum bir japon sitesinde..Google çeviri sağ olsun:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2019, 22:33:20 »
yorumlarınız için teşekkür ederim arac aksama kadar kapıda yattı çalışacakmı diye denedim tek marş da çalıştı kapttım çalıştırdım 4 defa çalıştı öyle olunca markete gideyim dedim gittim market çıkışında çalışmadı araç ısınınca stop ettirdiğim zaman tekrar çalışmıyor bunun sorunu nedir acaba arabada güc kaybı veya sarsıntılı çalışma gibi sorunlar yok
araç 176xxx binde bakımları herhalde yapılmadı ama bujilerde sorun olsa araç çalışınca belli olur öyle bir sorun yok ısınınca kontak kapatınca tekrar calışmıyor ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ocak 05, 2019, 22:57:55 »
yorumlarınız için teşekkür ederim arac aksama kadar kapıda yattı çalışacakmı diye denedim tek marş da çalıştı kapttım çalıştırdım 4 defa çalıştı öyle olunca markete gideyim dedim gittim market çıkışında çalışmadı araç ısınınca stop ettirdiğim zaman tekrar çalışmıyor bunun sorunu nedir acaba arabada güc kaybı veya sarsıntılı çalışma gibi sorunlar yok
araç 176xxx binde bakımları herhalde yapılmadı ama bujilerde sorun olsa araç çalışınca belli olur öyle bir sorun yok ısınınca kontak kapatınca tekrar calışmıyor ?
sıkıntı ısınınca peydah oluyorsa sıkıntı ısı sensörü veya yakıt pompasında olabilir,ısı sensörü arızalıysa ecuya devamlı soğuk bilgisi yollar ve araç zengin karışımda çalışır buda sıcakken boğulmasına neden olur,diğer olasılık eğer benzin pompası arızalıysa yani basınç düşüklüğü varsa benzini pompalamaz ve araç çalışmaz
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 05, 2019, 23:38:34 »
sıkıntı ısınınca peydah oluyorsa sıkıntı ısı sensörü veya yakıt pompasında olabilir,ısı sensörü arızalıysa ecuya devamlı soğuk bilgisi yollar ve araç zengin karışımda çalışır buda sıcakken boğulmasına neden olur,diğer olasılık eğer benzin pompası arızalıysa yani basınç düşüklüğü varsa benzini pompalamaz ve araç çalışmaz

markete giderken  aracı benzinde kullandım gaza geçirmedim araç ısınca yüksek devirde sürdüm acaba benzin otomatiğinde sorun olsa böyle kullanabilirmiydim ?
bir benzinli arabada pompa oluyormu yoksa benzin otomatiği dediğimiz şeymi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ocak 05, 2019, 23:45:07 »
Depo içerisinde benzin pompası var yakıtı enjektörlere basar benzin otomatiği gibi düşünün ama o eski karbüratörlü sistemlerde var.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2019, 00:23:59 »
Depo içerisinde benzin pompası var yakıtı enjektörlere basar benzin otomatiği gibi düşünün ama o eski karbüratörlü sistemlerde var.
Peki Aracı Benzinde kullandım hemde yüksek devirde eğer bozuk olsaydı hiç benzin cekmemesi gerekmezmiydi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2019, 00:59:58 »
Araç marşa basınca alıyomu yoksa hiç tepki yokmu
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 06, 2019, 10:58:57 »
Araç marşa basınca alıyomu yoksa hiç tepki yokmu

Tepki Var akü sağlam iyi ceviriyor sogukken calısıyor ama ısınınca stop ettiğim zaman çalışmıyor araç

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ocak 06, 2019, 11:02:15 »
sorun benzin otomatiği gibi görünüyor,bujilerle bir ilgisi olamaz.ısınınca çekmez.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Aracım çalışmıyor, yardım!
« Yanıtla #14 : Ocak 06, 2019, 12:05:40 »
Gerekli tüm bilgiler verilmiş zaten.
Araç Lpg ile de kullanılıyor olsa, benzin pompasının sağlığı için, depoda belli düzeyin üzerinde benzin bulundurmak gerekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 06, 2019, 15:12:10 »
sorun benzin otomatiği gibi görünüyor,bujilerle bir ilgisi olamaz.ısınınca çekmez.

Tokay Bey Aracım calısıyor ama benzinde de calısıyor benzin pompası ise çalışmaması gerekmezmi ?

Birde bana hararet müşürü gibi geliyor sizin yorumlarınızı okuyorum hep anlıyorsunuz bu arabalardan acaba bana yardımcı olurmusunuz ?