Gönderen Konu: Soğukken Stop Etme Problemi  (Okunma sayısı 2290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Soğukken Stop Etme Problemi
« : Ocak 04, 2019, 14:23:05 »
Merhaba,
95 model corolla xei  1.6 model aracım bulunmaktadır.  Araç sabahları ve akşamları ilk çalıştırmada rolanti tutmuyor gaz vermeyi kestiğim anda stop ediyor bu durum hem benzinde hem gaz da oluyor.  Araç ısınmaya başlayınca egzozdan baya beyaz bir buhar duman atıyor, tam anlamıyla ısındıktan sonra duman atması baya kesiliyor. Bu bahsettiğim tamamen ısınma süresi ortalama 10 ile 15 dk arasında sürüyor. Sonrasında araç normale dönüyor stop etmiyor.  Boğaz kelebeğini temizlettim düzelmedi, araçta sıralı sistem tüp yok.  Bu durum kış aylarında çok sıkıntı olmaya başladı, yaz aylarında böyle bir sorun yoktu. Ankara da araca bakan bir kaç usta şundan olabilir, bundan olabilir gibi öneriler de bulundular fakat şudur diyebilen maalesef olmadı hatta bir tanesi beyine bağlamak gerekiyor ama beyin yok bende felan dedi. Ankara civarında nokta atışı yapabilecek bir usta da bulamadım maalesef.

Fikir ve görüş bildirirseniz sevinirim.

İyi forumlar

Toyota Club Türkiye

Soğukken Stop Etme Problemi
« : Ocak 04, 2019, 14:23:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Soğukken Stop Etme Problemi
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2019, 15:20:13 »
Soğutma suyu azaltması var mı? Daha önce lpg takılmış mı?
Bana subap gibi geliyor. Benzinde de kullanılsa belli bir km sonrasında subapların ayar yapılması gerekebiliyor. Motor soğukken kompresyon testi yaptırabilir misiniz?
Öte yandan yakıt sisteminden de kaynaklı olabilir. Bujiler, hava filtresi en son ne zaman değişti?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2019, 15:32:44 »
Soğutma suyu azaltması var mı? Daha önce lpg takılmış mı?
Bana subap gibi geliyor. Benzinde de kullanılsa belli bir km sonrasında subapların ayar yapılması gerekebiliyor. Motor soğukken kompresyon testi yaptırabilir misiniz?
Öte yandan yakıt sisteminden de kaynaklı olabilir. Bujiler, hava filtresi en son ne zaman değişti?
Hocam kompresyon testine yarın götürüp yaptıracağım, bu testi yaptırdığımda ustadan nasıl bir cevap almam gerekiyor yani bahsettiğim arızanın sebebini bana söyleyebilir mi olacak ?
Bujiler ve hava filtresi kışa girerken değişmişti. Araç hep lpg de kullanılıyor, hava - nin altına düştüğü zaman akşamları benzine bırakıyorum sabah çalışması kolay olsun diye fakat stop ettiği için benzinde de çalıştırsam gazda da birşey fayda etmiyor. Ankarada bu testi yaptıracağım ve gösterebileceğim bir usta tavsiyeniz var mı ?

İyi forumlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2019, 16:21:04 »
Hocam kompresyon testine yarın götürüp yaptıracağım, bu testi yaptırdığımda ustadan nasıl bir cevap almam gerekiyor yani bahsettiğim arızanın sebebini bana söyleyebilir mi olacak ?
Bujiler ve hava filtresi kışa girerken değişmişti. Araç hep lpg de kullanılıyor, hava - nin altına düştüğü zaman akşamları benzine bırakıyorum sabah çalışması kolay olsun diye fakat stop ettiği için benzinde de çalıştırsam gazda da birşey fayda etmiyor. Ankarada bu testi yaptıracağım ve gösterebileceğim bir usta tavsiyeniz var mı ?

İyi forumlar

Lpg takılmamış diye okuduğumu sanmışım. Bu sorunu lpg ayarından yapıyordur. Ayar bozukluğunda soğuk havalarda belirgin oluyor. Ful 4-5 gün benzinde kullanıp deneyin. Büyük ihtimalle çözülür sorun. Karbüratörler hakkında bilgim olmadığından fazla yardımcı olamıyorum.
Subaplarda yanma başladıysa eğer, kompresyon testinde birkaç silindirde basınç kaybı olduğu görülür.
Ankara'da Dörtnal Toyota var.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2019, 16:25:27 »
Lpg takılmamış diye okuduğumu sanmışım. Bu sorunu lpg ayarından yapıyordur. Ayar bozukluğunda soğuk havalarda belirgin oluyor. Ful 4-5 gün benzinde kullanıp deneyin. Büyük ihtimalle çözülür sorun. Karbüratörler hakkında bilgim olmadığından fazla yardımcı olamıyorum.
Subaplarda yanma başladıysa eğer, kompresyon testinde birkaç silindirde basınç kaybı olduğu görülür.
Ankara'da Dörtnal Toyota var.
Anladım, deneyeceğim kesin teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2019, 19:03:45 »
Kompresyon test sonucunu yazmayı unutma,bu sorunu yaşayan çok,benim akıllı motor bile sabahları deliriyor,bir tek kompresyon ihtimali kaldı denemediğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 04, 2019, 19:21:18 »
Araç xei model karbüratörlü değil ful enjeksiyonlu ama araca tek nokta yarı sıralı LPG sistemi takmışlar bu sebebten dolayında o siboblar komple erimiştir,diğer bir ihtimal rolanti motoru arızalı olabilir,yada LPG sistemi miadını doldurmuş olabilir .
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2019, 23:31:42 »
Kompresyon test sonucunu yazmayı unutma,bu sorunu yaşayan çok,benim akıllı motor bile sabahları deliriyor,bir tek kompresyon ihtimali kaldı denemediğim.

Hocam sana cevaben yazayım ihtiyacı olanlarda bilgilensin bu konuda,
Aracı iki adet teste soktum bir tanesi cs diye bir ürün var aracın radyatörüne koyuyorlar 10 15 dk aracı kullanıp verdiği renge göre arıza tipini belirliyorlar. Birde bar lı bir cihaz ile bujileri soküp, araca marş yaptırarak değer alıyorlar bu sizin dediğiniz sanırım. Bu test sonucu 4. subapın yanık olduğu ortaya çıktı. 3 tanesi 12-11 barlarda çıkarken sonuncusu 4 bar çıkmıştı bu yüzden de yanık olduğu söylendi.
Tamir konusunda henüz doğru bir yer bulamadığım için bir müdahale etmeden kullanıyorum bir kaç fiyat aldım fakat bir birinden çok alakasız ve güven vermeyen rakamlar olduğu için doğru yeri bulmaya çalışıyorum.

Bu konuda da fikir verip yönlendirecek arkadaşlar varsa sevinirim.

İyi forumlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 62 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2019, 08:33:22 »
Aracı iki adet teste soktum bir tanesi cs diye bir ürün var aracın radyatörüne koyuyorlar 10 15 dk aracı kullanıp verdiği renge göre arıza tipini belirliyorlar. Birde bar lı bir cihaz ile bujileri soküp, araca marş yaptırarak değer alıyorlar bu sizin dediğiniz sanırım. Bu test sonucu 4. subapın yanık olduğu ortaya çıktı. 3 tanesi 12-11 barlarda çıkarken sonuncusu 4 bar çıkmıştı bu yüzden de yanık olduğu söylendi.
Tamir konusunda henüz doğru bir yer bulamadığım için bir müdahale etmeden kullanıyorum bir kaç fiyat aldım fakat bir birinden çok alakasız ve güven vermeyen rakamlar olduğu için doğru yeri bulmaya çalışıyorum.

İyi forumlar.

Şaşmaz 31. sokakta  dörtnal toyotayı tavsiye ederim. İşçilikleri çok iyidir. Birde oradan fiyat alın derim.
...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 23, 2019, 12:00:29 »
Merhabalar 2 yıl önce aynı durum benim başıma da gelmişti . Uzmanlar toyota özel serviste yaptırdım gayet memnunum 10 yıldır bakım ve tamir işlerini aynı yere yaptırıyorum geçen aylarda debriyaj setini de aynı yerde değişttirdim Birde orayla görüşürseniz hem fiyat hem de kaliteli iş yapılacağından eminim orada iş yaptırıp memnun olmayanı görmedim . İsterseniz iletişim bilgilerini paylaşabilirim  Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 23, 2019, 13:14:54 »
İsterseniz özelden isterseniz buradan paylaşabilirseniz memnun olurum, cumartesi fiyat v.s için gidip bir görüşmeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 23, 2019, 13:26:33 »

İyi forumlar.

En azından silindir kapak contasını orijinal kullanın, naçizane tavsiyemdir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 20, 2019, 16:11:44 »
Hocam aracı yaptırdım, subapları orjinal taktırdım önerilerinizden faydalanarak buji seti orjinal taktırmadım baya uçurum bir fiyat farkı vardı aralarında , triger seti falan eskiydi onları da değiştirdim toplam malzeme + işçilik 2500 tl tuttu. Aracı teslim aldım, usta 1000 km kadar benzinde binmemi tavsiye etti. Gaza geçmeden önce de gaz ayarının yeniden yapılması tavsiyesinde bulundu. 1000km yi geçti araç ama şimdilik benzinde binmeye devam ediyorum yaşadığım stop etme sorunu ile tekrar henüz karşılaşmadım. Gaz sistemim önceden belirttiğim gibi sıralı sistem değil eski kara düzen sistemlerden, hafta sonu gaz ayarını yaptırım tekrardan gaz da kullanmaya başlayacağım. Bu süreçte gaz lı kullanıma geçmeden önce baktırmam gereken veya gaza geçtikten sonra şunları yap v.s gibi tavsiyelerinizi de merak ediyorum. Birde, araçta benzin kokusu var en son subap mevzusundan sonra artık herşeyden nem kapar oldum. Cigle çalışırken zengin yakıt karışımından kaynaklı felan dediler ama.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 20, 2019, 21:05:13 »
Cevap için teşekkürler.Ben de bu yaz bir el attırmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 20, 2019, 21:25:56 »
Yasin bey hayırlı olsun aracı yaptırmışsınız kapsamlı bir iş yapılmışsa benziyor triger falan iyi yapmışsınız ama dikkatimi celbeden buji seti orjinal ile arasında baya fark var almadım diyorsunuz hatırladığım kadarıyla aracınız 95 xei bujilerinin orjinali çokta pahalı değil diye biliyorum zira tanesi max.15 TL olması lazım ama pahalı dan kasıt buji kablosu ise haklısınız orjinali gayet pahalı 1000 TL'ye yakın olması lazım sorunuzun devamına gelecek olursak LPG ayarı yaptırmadan gazda kullanmayın ayar yapılırken LPG filtresini değiştirin ve mümkünse aracın LPG sistemini tam sıralı olan bir kit ile değiştirin aksi halde sibob yakma durumu tekrar gerçekleşebilir çünkü aracınız enjeksiyonlu tip ama üzerindeki kit karbüratörlü sisteme ait tek nokta enjeksiyonlu aracınız her iki tiptede çalışır ama tek noktada fazla sağlıklı olmaz genelde nakdi olarak daha uygun ve montajı daha kolay olduğu için tek nokta tercih ediliyor.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 20, 2019, 21:32:41
Benzin kokusu için egzoz sistemini kontrol ettirin ve manifold contasına baktırın Usta'nın tekrardan kontrol etmesinde fayda vardır bujiler ve yakıt hattı'da kontrol edilmeli bir yerde bir sıkıntı vardır.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Şubat 21, 2019, 13:27:18 »
Yasin bey hayırlı olsun aracı yaptırmışsınız kapsamlı bir iş yapılmışsa benziyor triger falan iyi yapmışsınız ama dikkatimi celbeden buji seti orjinal ile arasında baya fark var almadım diyorsunuz hatırladığım kadarıyla aracınız 95 xei bujilerinin orjinali çokta pahalı değil diye biliyorum zira tanesi max.15 TL olması lazım ama pahalı dan kasıt buji kablosu ise haklısınız orjinali gayet pahalı 1000 TL'ye yakın olması lazım sorunuzun devamına gelecek olursak LPG ayarı yaptırmadan gazda kullanmayın ayar yapılırken LPG filtresini değiştirin ve mümkünse aracın LPG sistemini tam sıralı olan bir kit ile değiştirin aksi halde sibob yakma durumu tekrar gerçekleşebilir çünkü aracınız enjeksiyonlu tip ama üzerindeki kit karbüratörlü sisteme ait tek nokta enjeksiyonlu aracınız her iki tiptede çalışır ama tek noktada fazla sağlıklı olmaz genelde nakdi olarak daha uygun ve montajı daha kolay olduğu için tek nokta tercih ediliyor.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 20, 2019, 21:32:41
Benzin kokusu için egzoz sistemini kontrol ettirin ve manifold contasına baktırın Usta'nın tekrardan kontrol etmesinde fayda vardır bujiler ve yakıt hattı'da kontrol edilmeli bir yerde bir sıkıntı vardır.

Teşekkür ederim, önerilerinizi dikkate alarak önümüzdeki günlerde benzin kokusu olayına da bir el atacağım. Oradan kazanacağım tecrübeyi de yine burada paylaşacağım.

İyi forumlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 20, 2019, 19:23:47 »
Konuya buradan devam edelim. Arkadaşta 94 xli var üzerinde tek nokta lpg var. Muayenede emisyon yüksek çıktı regülatörü değiştirdi, araç daha öncede soğukken ilk çalışmada stop ediyordu yine var. Benzinde herhangi bir sıkıntı yok stabil çalışıyor bizim temizleyeceğiz rölanti sensörü vb bişey varmı? Teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Mart 25, 2019, 23:33:58 »
Konuya buradan devam edelim. Arkadaşta 94 xli var üzerinde tek nokta lpg var. Muayenede emisyon yüksek çıktı regülatörü değiştirdi, araç daha öncede soğukken ilk çalışmada stop ediyordu yine var. Benzinde herhangi bir sıkıntı yok stabil çalışıyor bizim temizleyeceğiz rölanti sensörü vb bişey varmı? Teşekkürler
emisyonunu yüksek çıkması yeni çıkan yasayla alakalı malesef belirledikleri emisyon değerlerini bizim araçlar bazen yakalayamıyor nedeni katalizör olmamasından ötürü diyor belirledikleri emisyon değerleri Avrupa normlarına göre katalizör lü araçların emisyon değerleri bizdeki araçlarda o tarihlerde katalizör yoktu ve taktırmak için servisi aradım şasi no ile kontrol edildi bu aracın (benim araç 93 Corona ) orjinalinde katalizör yok diyor ama gel bunu tüv Türk'e anlat adam tutturmuş emisyon yüksek.
Ayrıca benzinde stabil çalışıyorsa araç ile ilgi bir sıkıntı yok LPG sisteminde bir sıkıntı var demektir eğer gaza geçiş ısı ile alakalıysa gaza geçiş ısısını bir tık yükseltebilirsiniz yok devir ile alakalıysa o zaman aracın ısınmasını beklemeniz lazım.
TOYOTA CORONA 3S FE