Gönderen Konu: Sisleri Uzunlara Bağlamak  (Okunma sayısı 2819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 176000
  • Model Yılı: '96
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Sisleri Uzunlara Bağlamak
« : Aralık 20, 2018, 12:38:22 »
Merhaba Değerli Forum Üyeleri Corolla 96 Model 1.6 xei Aracım Var Ben Aracıma sis lambası Aldım ve Yılda En Az 10 defa Uzun Yola Gidip geliyorum van-kayseri arası Ve Bulunudum bölge karanlık ve kötü yol koşullarına sahip olduğu için ayrıca hoş bir görsel oluşturacağı için sislambalarını uzunlara bağlamak istiyorum uzunları açınca yanacak kapatınca sönecek bu konu araç elektriği hakkında fazla bilgim yok uğraşmadan siz değerli ustalarımdan bilgi almak istedim bi yeri felan yakmadan yapmak istiyorum :) bilgi olan yapan arkadaşlarımdan yardım bekliyorum.
1998 model 1.3 xl Corolla
1996 model 1.6 xei Corolla

Toyota Club Türkiye

Sisleri Uzunlara Bağlamak
« : Aralık 20, 2018, 12:38:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TOYOTACI
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 31000
  • Model Yılı: '15
  • 5 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
Ynt: Sisleri Uzunlara Bağlamak
« Yanıtla #1 : Aralık 20, 2018, 13:41:31 »
görüntü güzel diye yapacaksın demek. ne kadar ince zarif bir düşünce.....
toyota candır,aşktır, tutkudur....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 20, 2018, 13:46:40 »
Yapmayın.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 20, 2018, 14:10:47 »
Alman grubu araçlarda dediğiniz işlem kodlama ile yapılıyor. fark edilebilirlik olarak işe yarıyor ama selektöre bağlanıyor.
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2018, 17:56:31 »
Sistemlerin mantığı gereği doğru bir uygulama olmaz. Bunu şöyle bir sisteme benzetmek mümkün; otonom sürüş olan araçlarda, selektör yaptığınızda, karşıdan gelen aracın farları sönecek, hatta yol kenarına çekecek.
Neden mantığa aykırı; selektör "yol veriyorum" demektir!. Uzun hüzmeli farlar olarak çalışırlar. Oysa sis farları kısa mesafe ve geniş açılı bir sistemdir. Bu durumda, yol veriyorum derken, karşıdan geleni normalden daha da rahatsız etmek anlamlı olmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2018, 18:26:53 »
Sislerin yol görüşüne aydınlatmasına hiç bir faydası yoktur. Şu yanlış bilinen doğrular niye düzeltilemiyor bir türlü anlamıyorum.
Yol görüşünüzü iyileştirmek için farlara odaklanın. Mercekli değilse mercek taktırın ve led far kullanın.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2018, 19:07:01 »
Sis lambalarına 2-3 kere işim düştü, hemen hemen hiç faydası olmadı, aksesuar olarak görüyorum.Elektriksel açıdan bakınca, muhtemelen paralel bağlama yapılır,o zamanda lamba başına düşen akım düşeceğinden uzunlarında sisinde verdiği ışık azalır faydasından çok zararı olur, birde karşıdan gelenlerin sövüp sayma ihtimali çok yüksek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2018, 20:37:49 »
Ehliyet alırken ezberlediğimiz ama birçoğunu sindiremediğimiz Karayolu Trafik Kanunu

Uzağı Gösteren Işıklar

Uzağı gösteren ışıklar şu durumlarda kullanılır:

a) Geceleri aydınlatmanın yetersiz olduğu kesimlerde,

b) İyi aydınlatılmamış tünellerde,

c) Öndeki aracı geçerken, anlık uyarı için kullanılır.

Uzağı gösteren ışıklar şu durumlarda kullanılmaz:

a) Önünüzde aynı yönde giden araç varsa,

b) Sis, kar, yağmur gibi görüşü azaltacak havalarda,

c) Karşı yönden gelen araç sürücülerinin ve karayolunu kullanan diğer kişilerin gözlerini kamaştıracak hallerde, uzağı gösteren ışıkların yakılması yasaktır.

Sis Işıkları

Sis, kar, şiddetli yağmur sebebiyle görüşün yetersiz olduğu hallerde yakını gösteren ışıklarla beraber kullanılır.

Sis ışıklarının üstteki haller dışında, gündüz veya geceleri, yakını veya uzağı gösteren ışıklarla aynı anda kullanılması yasaktır.

Not:
Bu arada, sis farı içinde kullanılan ampul, lambanın hacmine oranla güçlü kaldığından, üstteki (soğuk) haller dışında kullanıldığında, reflektörü kararır ve görüş sağlayamaz hale gelir. Değiştirmek için, en az aracın kendi ön far fiyatı veya daha üstü bedeli ödemek zorunda kalmanız da cabasıdır.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2018, 20:45:22 »
Sis lambalarına 2-3 kere işim düştü, hemen hemen hiç faydası olmadı, aksesuar olarak görüyorum.Elektriksel açıdan bakınca, muhtemelen paralel bağlama yapılır,o zamanda lamba başına düşen akım düşeceğinden uzunlarında sisinde verdiği ışık azalır faydasından çok zararı olur, birde karşıdan gelenlerin sövüp sayma ihtimali çok yüksek.

Sis farları yolu aydınlatmak için değil, diğer araçlara "burada ben varım" deme amaçlı, bir nevi ikaz aydınlatmasıdır. Deniz feneri gibi.

Sis farları yönsüz yapıdadır. Işığı en geniş açıda projektör misali yayarlar. Sizin görüşünüze pek bir faydası olmaz hatta açık olup olmadığını bile anlamanız zor olur bazen. Yönsüz yapıda olmalarından dolayı karşıdaki sürücülerin gözünü alır. Çünkü normal farların bir aydınlatma çizgisi varken sislerin yoktur. Sadece yola değil, havaya da ışık dağıtırlar.

O yüzden sisleri aksesuar, süs, modifiye vs vs olarak görmemek lazımdır. İçindeki ampülü beyaz ampülle değiştirmemek gerekir.

Hayati öneme sahiptir. Sisli havalarda sis farlarınızı açmayı ihmal etmeyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 20, 2018, 23:59:34 »
Alacağınız iltifatlara razı iseniz mesele yok gibi!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 176000
  • Model Yılı: '96
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 21, 2018, 14:20:55 »
Değerli Forum Üyeleri Uyarılarınız İçin Teşekkür Ederim Ben Zaten Sizlerin Bahsettiği
sislerin uzağı değil projektör görevi gördüğünü karşı tarafı rahatsız edeçeğini biliyorum zaten sürekli uzunla gidecek halim yok yollar kötü olduğu için
uzunları açınca karşı tarafı daha rahat göreceğim ayrıca farlarım xenon led far  sislerde devreye girince yol kenarlarını aydınlatması sağlanacak yollar sürekli dar ve dönemecli oldugu için selektöre bağlama amacım selektör yaptıgım zaman yol kenarları ve ön kısmımı daha rahat görmek istiyorum yollar çok karanlık ve tehlikeli
köpek domuz inek gibi çok hayvan oluyor kör noktalarda işime yaraması amaçlı böyle düşündüm sislerin gereksiz yere açık olmasının hem karşı taraf için tehlikeli hemde cezası oldugunuda biliyorum zaten sürekli açık değil uzunları açtıgım zaman yanacak uzunlarda yolu görmekte zorlandıgımız zaman açılır doğal olarak yani tüm bu hususları biliyorum değerli yorumlarınız için teşekkür ederim
1998 model 1.3 xl Corolla
1996 model 1.6 xei Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 899 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 21, 2018, 16:02:16 »
Alman grubu araçlarda dediğiniz işlem kodlama ile yapılıyor. fark edilebilirlik olarak işe yarıyor ama selektöre bağlanıyor.
Kardeşim ben yaptım çokta güzel oldu