Gönderen Konu: LPGli olup Benzin Deposunu Fulleyenler  (Okunma sayısı 5734 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
LPGli olup Benzin Deposunu Fulleyenler
« : Aralık 11, 2018, 10:44:35 »
Bu zamana kadar hep lpgli araç sahibi oldum, 2. aracımda lpg yoktu ona da ben taktırdım. :D Yaklaşık 8 yıldır kendime ait araçlarımda benzin deposunu fullediğim 1 elin 5 parmağını geçmez sanırım. :)

Dün radikal bir karar alarak 3.5 yıldır benzin gösterge çizgisinin yarısına bile hiç yaklaşmamış olan accordumun deposunu fulledim ve benzinde kullanmaya karar verdim. Bunu yapmamdaki maksat; aracı hafta içi eşim kullanıyor gittiği mesafe 5-6 kmyi geçmiyor ve malum havalar soğuduğu için 2 kmye yakın zaten benzinde gidiyor ve lpg fiyatları benzine oranla pek düşmedi(şuan Samsunda lpg 3.25 benzin 6.15). Şuan lpgde 15 lt civarı yakıyor namıssız, bakalım benzinde ne kadar yakacak. Eğer 1 depo ile 500-550 km gidebilirse şuan için benzin daha mantıklı görünüyor.

Not : Aracım benzine o kadar açmış ki depo 56 litrede doldu 345 liralık yakıt aldım.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

LPGli olup Benzin Deposunu Fulleyenler
« : Aralık 11, 2018, 10:44:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: LPGli olup Benzin Deposunu Fulleyenler
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2018, 11:00:47 »
Bu zamana kadar hep lpgli araç sahibi oldum, 2. aracımda lpg yoktu ona da ben taktırdım. :D Yaklaşık 8 yıldır kendime ait araçlarımda benzin deposunu fullediğim 1 elin 5 parmağını geçmez sanırım. :)

Dün radikal bir karar alarak 3.5 yıldır benzin gösterge çizgisinin yarısına bile hiç yaklaşmamış olan accordumun deposunu fulledim ve benzinde kullanmaya karar verdim. Bunu yapmamdaki maksat; aracı hafta içi eşim kullanıyor gittiği mesafe 5-6 kmyi geçmiyor ve malum havalar soğuduğu için 2 kmye yakın zaten benzinde gidiyor ve lpg fiyatları benzine oranla pek düşmedi(şuan Samsunda lpg 3.25 benzin 6.15). Şuan lpgde 15 lt civarı yakıyor namıssız, bakalım benzinde ne kadar yakacak. Eğer 1 depo ile 500-550 km gidebilirse şuan için benzin daha mantıklı görünüyor.

Not : Aracım benzine o kadar açmış ki depo 56 litrede doldu 345 liralık yakıt aldım.
malesef bir sektör oluşturmak için bizi bu LPG belasını mahkum ettiler gözünü seveyim benzinin kokusu bile başka güzel eskiden conta yaktık diyebilmek iz için arabayla hararet 130 da baya gitmemiz lazımdı şimdilerde ise conta yakmak moda haline döndü rutine bağlandı ustam sebeb niye abi LPG kaynaklı sıkıştırmışsınız biraz tempolu kullanmanın adı sıkıştırmak oldu artık bizde birgün benzinde bineriz İNŞAALLAH
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '11
  • 550 kere teşekkür etti
  • 137 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 11, 2018, 15:42:37 »
benime hep hayalimdir benzin çizgilernin tavan yapması (profildeki araç) ama 3 "diş" i geçtiğimi hiç hatırlamıyorum  :rofl: ,kış ayları için stratejiniz çok mantıklı ayrıca fiyat konusunda da çok haklısınız 3 TL'nin altına inmesi gerek
2005 Corolla 1,6 sol ---- 2011 Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 11, 2018, 16:33:23 »
benime hep hayalimdir benzin çizgilernin tavan yapması (profildeki araç) ama 3 "diş" i geçtiğimi hiç hatırlamıyorum  :rofl: ,kış ayları için stratejiniz çok mantıklı ayrıca fiyat konusunda da çok haklısınız 3 TL'nin altına inmesi gerek

Valla zannetmeyin ki bolluktan. Ayda 3-4 kez pompaya yanaşmaktan bıktım. 34 lt lpg ile 220 km yol yapıyorum bunun kaç kmsi benzinde gidiyor bilmiyorum. Hal böyle olunca birde benzini deneyeyim dedim. 50-55 lt benzinle 500-550 km yol yaparsam bence çok iyi bir karar olacak ama yok eğer 400-450 km giderse o zaman yine lpgye geçerim sanırım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 11, 2018, 17:22:20 »
bizim benzin deposu hep dolu :D

benzin eksildiğinde 50-60 neyse tamamlıyoruz, her ihtimale karşı hep dolu biniyoruz. nedenini inanın anlamış değilim  :rofl:
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2018, 17:32:35 »
Al benden de o kadar Selman abi. Yokuşlu yerde yaşıyorum malum, sabah giderken yokuş aşağı, akşam dönerken yokuş yukarı. Haliyle motor soğukken benzin harcıyor, akşam dönerken sakin de dönsem ortalama yakıt tüketimi yükseliyor. 15lt lpg yakıyor, gösterge 13lt. Lpgde şu soğuklarda 56 kuruş+10 kuruş benzin fiyatı desek of. Bende daha 4bin devir üstünde benzine geçiyor.

Okul içinde düz yolda yakıt tüketimi aynı kalırken, yokuş yukarı anayola çıkıp da 90a sabitlesem bile bir anda uçuyor tüketim. :D
Lpgli araç kullanmaya başladığımdan beri ilk defa yurtdışı seyahatinde fullüyordum, malum subap sıkıntısının başlayıp süreci uzatmaya çalışmaktan. :)

Acaba ben de fulleyip benzinde kullanmaya mı başlasam ne.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2018, 20:38:11 »
Al benden de o kadar Selman abi. Yokuşlu yerde yaşıyorum malum, sabah giderken yokuş aşağı, akşam dönerken yokuş yukarı. Haliyle motor soğukken benzin harcıyor, akşam dönerken sakin de dönsem ortalama yakıt tüketimi yükseliyor. 15lt lpg yakıyor, gösterge 13lt. Lpgde şu soğuklarda 56 kuruş+10 kuruş benzin fiyatı desek of. Bende daha 4bin devir üstünde benzine geçiyor.

Okul içinde düz yolda yakıt tüketimi aynı kalırken, yokuş yukarı anayola çıkıp da 90a sabitlesem bile bir anda uçuyor tüketim. :D
Lpgli araç kullanmaya başladığımdan beri ilk defa yurtdışı seyahatinde fullüyordum, malum subap sıkıntısının başlayıp süreci uzatmaya çalışmaktan. :)

Acaba ben de fulleyip benzinde kullanmaya mı başlasam ne.
arkadaşlar siz bence 1.6 araçtan vazgeçip 2.0 3sfe motorlu bir araç alın nedir öyle 15 ltre yakıtlar falan adamın ocağına incir ağacı diker bu arabalar bence bütün sıkıntı 1.6 oluşundan ve havanın soğumasından kaynaklı zaten küçük motor kasaya yeterli değil bide hava soğuduğu zaman dahada fazlalaşıyor yakıt ama Selman Bey'in aracı çok kısa mesafede kullanıyor olması dezavantajı daha yağ ısınmadan varacağı yere yetişiyor yakması normal.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #7 : Aralık 11, 2018, 21:06:29 »
arkadaşlar siz bence 1.6 araçtan vazgeçip 2.0 3sfe motorlu bir araç alın nedir öyle 15 ltre yakıtlar falan adamın ocağına incir ağacı diker bu arabalar bence bütün sıkıntı 1.6 oluşundan ve havanın soğumasından kaynaklı zaten küçük motor kasaya yeterli değil bide hava soğuduğu zaman dahada fazlalaşıyor yakıt ama Selman Bey'in aracı çok kısa mesafede kullanıyor olması dezavantajı daha yağ ısınmadan varacağı yere yetişiyor yakması normal.

Bütün sıkıntı yokuşlardan. :D
Şimdi baktım. Ev 659 m rakımda, okul ise 300 m rakımda. Sabah soğuk motor yokuş aşağı, akşam ful yokuş yukarı. Bir de akşam stres atmak için agresif kullanınca. Ev ile okul arasında 4 derece sıcaklık farkı oluyor. :D
Yoksa uzun yolda çok kez deneyimledim. 90 ile fabrika uzun yol verisi tutuyor. Aynı şekilde şehiriçi yakıt tüketimini Brüksel ve Düsseldorf'da da tutturdum.

Yazın 11 lt lere kadar düşüyor lpg tüketimi, kışın 15 lere fırlıyor benim sürdüğüm şehiriçi koşullarında.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 11, 2018, 21:13:55 »
Bir soru aklıma geldi fizik dersi iyi olan cevap versin.Aynı mesafe yol.Biri düz diğeri yarısı yokuş yarısı iniş olsun.Hangisinde araba çok yakar.Sonuçta yokuşu çıkarken fazla yakıyor ama inerken enjeksiyonlular viteste hiç yakmıyor diye biliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #9 : Aralık 11, 2018, 22:11:57 »
Bir soru aklıma geldi fizik dersi iyi olan cevap versin.Aynı mesafe yol.Biri düz diğeri yarısı yokuş yarısı iniş olsun.Hangisinde araba çok yakar.Sonuçta yokuşu çıkarken fazla yakıyor ama inerken enjeksiyonlular viteste hiç yakmıyor diye biliyorum.

Düzde sadece aracın hızını sabit tutmak için gerekli enerji kullanılacak. Öteki türlü yukarı çıkarken fazla enerji yakılacak. Tabi pedala nasıl basıldığı da önemli. Yalnız son cümlede bir eksiklik var. Yokuş inişinde 2000 devirin altında yakıt kesilir. Bu nedenle bazı yokuşun çok hafif olduğu yollarda boşta gitmek daha az yakıt tüketimine yol açabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 11, 2018, 22:24:21 »
Düzde sadece aracın hızını sabit tutmak için gerekli enerji kullanılacak. Öteki türlü yukarı çıkarken fazla enerji yakılacak. Tabi pedala nasıl basıldığı da önemli. Yalnız son cümlede bir eksiklik var. Yokuş inişinde 2000 devirin altında yakıt kesilir. Bu nedenle bazı yokuşun çok hafif olduğu yollarda boşta gitmek daha az yakıt tüketimine yol açabiliyor.
mutlu hocam ifadede bir yanlışlık mı var sanki 2000 devrin altında yakıt kesilir yazmışsınız benim bildiğim (cut-of) 1600 devirden yukarı olduğunda ayak gazdan çekilince yani kompresyona binince yakıt kesilir

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2018, 22:39:21
Baki bey bu durum değişkenlik gösterebilir yolun durumu, rüzgar yönü, hava sıcaklığı,hava akımı ,rakım ve birçok neden değişkenlik gösterir mesala benim yaşadığım yer Hatay Belen işe gidiş geliş güzergahı e5 üzerinden toplamda 75 km gidiş istikameti 339 mt rakımdan 660 metre rakımlı belen geçidine tırmanış 12 km ve ondan sonra 14 km amik ovasına aşağı iniş ve oradan itibaren 15 km düzlük dönüş bunun tam tersi benim araç şehir içi dışı karışık 0.29 kuruş yakmaktadır 75*0.29=21.75 TL yakmaktadır ama aynı yolu düzde gittiğimizi farz edelim yakıt 19 TL ye kadar düşebilmekte bu durum kışın değişmektedir yol aynı,mesafe aynı olabilir ama hava durumları değişebilmektedir .

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2018, 22:44:53
Baki bey bide sadece enjeksiyonlu lar değil birçok karbüratörlü araçta viteste inerken belirli devrin üstünde yakmaz tabi karbüratörlü de benzin için geçerli bu durum çünkü onların LPG ecu'su olmadığı için düz olarak yakıt vermeye devam etmektedir aslında onunda sıfır yakıt tüketimi yapabilecek bir şekli var ama burada yazarsam bazı arkadaşlar çok güvensiz bir yöntem diye beni aforoz ederler evet gerçek olan biraz dikkat gerektirmekte onun için yazmıyorum ama var.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #11 : Aralık 11, 2018, 23:14:01 »
mutlu hocam ifadede bir yanlışlık mı var sanki 2000 devrin altında yakıt kesilir yazmışsınız benim bildiğim (cut-of) 1600 devirden yukarı olduğunda ayak gazdan çekilince yani kompresyona binince yakıt kesilir

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2018, 22:39:21
Baki bey bu durum değişkenlik gösterebilir yolun durumu, rüzgar yönü, hava sıcaklığı,hava akımı ,rakım ve birçok neden değişkenlik gösterir mesala benim yaşadığım yer Hatay Belen işe gidiş geliş güzergahı e5 üzerinden toplamda 75 km gidiş istikameti 339 mt rakımdan 660 metre rakımlı belen geçidine tırmanış 12 km ve ondan sonra 14 km amik ovasına aşağı iniş ve oradan itibaren 15 km düzlük dönüş bunun tam tersi benim araç şehir içi dışı karışık 0.29 kuruş yakmaktadır 75*0.29=21.75 TL yakmaktadır ama aynı yolu düzde gittiğimizi farz edelim yakıt 19 TL ye kadar düşebilmekte bu durum kışın değişmektedir yol aynı,mesafe aynı olabilir ama hava durumları değişebilmektedir .

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2018, 22:44:53
Baki bey bide sadece enjeksiyonlu lar değil birçok karbüratörlü araçta viteste inerken belirli devrin üstünde yakmaz tabi karbüratörlü de benzin için geçerli bu durum çünkü onların LPG ecu'su olmadığı için düz olarak yakıt vermeye devam etmektedir aslında onunda sıfır yakıt tüketimi yapabilecek bir şekli var ama burada yazarsam bazı arkadaşlar çok güvensiz bir yöntem diye beni aforoz ederler evet gerçek olan biraz dikkat gerektirmekte onun için yazmıyorum ama var.

Haklısınız Ümit bey. Yanlış yazmışım. Üstünde kesiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 12, 2018, 00:16:03 »
Yaklaşık 10 yıldır lpg'li araca biniyoruz ve benzin göstergesini bir kere bile tamamen full gördüğümü hatırlamıyorum :D

Ama benzin pompasının sağlığı açısından benzin deposunda en az %25 kadar benzin bırakmak gerektiğini duymuştum ve bunu uygulamaya çalışıyoruz mümkün mertebe.Çünkü araç lpg'ye geçmiş bile olsa benzin pompası bundan bi haber olduğu için sürekli çalışmaya devam ediyor ve depoda çok az miktarda benzin mevcut ise pompa gereğinden fazla ısınıp bozulmaya yol açabiliyormuş.Bunu önlemek adına depoda en az %25 oranında yakıt konulması gerekliymiş diye biliyorum yanlışta olabilir tabi :)

Yalnız konuda farklı bir husus dikkatimi çekti. Lpg'li araçlar ile lpg'de giderken bayır aşağı indiğimizde aracı viteste bırakıp gaz pedalından ayağımızı çektiğimizde araç yakıtı kesmiyor mu? Lpg'de yakıt kesilmiyorsa bu zamana kadar boşuna bayırları viteste inmişiz anlaşılan boşa atmak daha mantıklıymış :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 12, 2018, 08:48:40 »
Konyada iken malum şehir dümdüz olduğu için ve mesafeler ister istemez uzun oluyordu ve lpg kullanmak mantıklı geliyordu. Şimdi Samsundayım ve hem mesafe kısa hemde yol rampa olunca lpgnin bir anlamı kalmıyor. Birde kısa mesafede olsa bazen arabanın sesini özlediğim için devir bandını yüksek tutuyorum buda motor ömrü için sıkıntılı bir durum, sonucu merakla bekliyorum bakalım :) Daha 13 km olmuş 100 km sonunda tekrar benzin alacağım sonra depoyu bitirip yeniden fullemeyi düşünüyorum. Aracın benzin tankı 65 lt 50 ltre pompa attı pompacı 6 lt daha doldurdu üste.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 12, 2018, 09:54:59 »
Lpgli aracın benzin deposunu fullemek kabaca %1~%3 gibi yakıt sarfiyatını artırır ağırlıktan dolayı. Çeyrek depo yeterli bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Aralık 12, 2018, 10:25:00 »
Lpgli aracın benzin deposunu fullemek kabaca %1~%3 gibi yakıt sarfiyatını artırır ağırlıktan dolayı. Çeyrek depo yeterli bence.

Bahsettiğiniz 40-45 kilo kadar ağırlığın yakıt sarfiyatını bu denli artıracağını zannetmiyorum. Kaldı ki ben zaten benzinli kullanmak için fulledim  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Aralık 12, 2018, 11:25:37 »
Bu sıralar bende yarım deponun altına hiç düşmemeye çalışıyorum.Yarım depoya indimi 100 tl.lik benzin alıyorum. :)
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Aralık 12, 2018, 11:27:06 »
Lpg kullananlar için söyledim zaten gerek yok çeyrek depo yeterli diye.

Benzinliğe girmeden belli bir mesafede (3-5 km) ortalama tüketimi ölçün, aynı şartlarda fulledikten sonra ölçün ne kadar fark var görebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Aralık 12, 2018, 11:31:24 »
kış mevsimi için bir şey diyemem ama yaz aylarında benzin durduğu yerde depodan uçuyor. dolu depo ile yaz aylarında bu durumu yaşayan belki olabilir. lpg ve benzin bir arada kullanımda benzini yeterli seviye de tutmak daha avantajlı olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 12, 2018, 13:16:15 »
Ben de benzin tek çentik kaldığında fullüyorum depoyu. Würth LPG katkısını da her depoya katıyorum.
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)