Gönderen Konu: Bisikletle Pedalladık, İçimizdeki Çocuğu Çıkardık :)  (Okunma sayısı 3794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Merhaba.

Bisikletle tam tamına 94 km. 12:30 çıkış 21:00 de eve dönüş.

Sonradan yazacağımı baştan yazdım. Amatör bisikletçi için uçuk rakam. Komşumla bir delilik yaptık ve iki hafta önce oturduğumuz yerden başladık pedallamaya. 80 rakımdan 1040 rakımlı Dorukhan tüneline çıktık eşsiz doğa güzelliğinin içinde. Yaya için bile geçişi dar olan tünelden geçtik.  Güzergahımız daire şeklindeydi. Bolu/Mengen üzerinden Yedigöller yoluna saptık.  Orman yoluna girdiğimizde akşam karanlığı çökmüştü. Çakal sesleri arasında akşamın zifiri karanlığında bisikletlerin ışığı da olmasaydı ne yapardık bilmiyorum. Yaklaşık bir 15 km orman yolunda sanki bir boşlukta gidiyormuşcasına bisikletlerimiz sürdük. Korkmadım değil, korkudan bacaklarımız kopmasına rağmen mola da veremedik :)

Velhasıl güzeldi, şiddetle tavsiye ederim. Hem içinizdeki çocuk çıkıyor hem spor yapıyorsunuz hem de stres atılıyor. Daha ne olsun...

1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
Ynt: İçimizdeki Çocuğu Çıkardık :)
« Yanıtla #1 : Kasım 29, 2018, 11:56:03 »
Güzel bir aktivite olmuş 1 hafta kadar bacaklarda kas krampları oluşabilir.
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 254 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 29, 2018, 12:01:30 »
Güzel bir aktivite olmuş 1 hafta kadar bacaklarda kas krampları oluşabilir.

Teşekkürler Mustafa Bey,
1 hafta değil belki ama ertesi gün bacaklar kötüydü. Baldırlarıma dokununca bile acıyordu. Tabi daha evvelden de biniyorduk ancak bu kadar uzun hiç sürmemiştik.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2018, 12:27:35 »
Tebrikler mükemmel bir aktivite olmuş bende eski bsikletçiyim bir zamanlar maddi imkansızlıklar içinde amatörce de olsa derleme toplama bisikletle çok yol kat etmiştim yine düşünüyorum ama fiyatlar uçuk durumda şuan için beklemeye aldım ama aklımda
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 254 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2018, 13:48:50 »
Tebrikler mükemmel bir aktivite olmuş bende eski bsikletçiyim bir zamanlar maddi imkansızlıklar içinde amatörce de olsa derleme toplama bisikletle çok yol kat etmiştim yine düşünüyorum ama fiyatlar uçuk durumda şuan için beklemeye aldım ama aklımda

Teşekkürler Ümit Bey,
Dediğiniz gibi maalesef bisiklet fiyatları ikiye üçe katladı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
Ynt: Bisikletle Pedalladık, İçimizdeki Çocuğu Çıkardık :)
« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2018, 17:19:52 »
Ümit Bey inşAllah  isteyen herkese bir bmw bisiklet nasip olur.
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 29, 2018, 20:31:08 »
Tebrikler araç sürerken hangi manzaraları kaçırdığımız gerçeğini birkez daha görmüş olduk :)
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 29, 2018, 21:17:40 »
Ümit Bey inşAllah  isteyen herkese bir bmw bisiklet nasip olur.
İNŞAALLAH
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 29, 2018, 22:44:04 »
Fevkalade güzel Yasin Bey. Sizleri tebrik ediyorum. Darısı tüm bisiklet sevenlerin başına.  :alkis:
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 254 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 30, 2018, 09:08:37 »
Tebrikler araç sürerken hangi manzaraları kaçırdığımız gerçeğini birkez daha görmüş olduk :)

Teşekkürler Osman Bey,
Hakikaten manzarayı doyasıya yaşıyorsunuz :)

Mesaj Birleştirildi: Kasım 30, 2018, 09:09:06
Fevkalade güzel Yasin Bey. Sizleri tebrik ediyorum. Darısı tüm bisiklet sevenlerin başına.  :alkis:

Sağolun Bora Bey, teşekkürler :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2018, 19:50:18 »
Gerçekten güzel olmuş.
Sürüşün ertesi günü ortaa tempoda yürüyüş ağrıları azaltacaktır. Ayrıca muhtemelen uyguluyorsunuzdur ama sayfayı görenlere hatırlatmakta fayda var, bu tarz faaliyetler sırasında, hafif, enerji verici gıdalar almak çok faydalı olur.

Araç bisiklet taşıyıcı ve bisikletli bir toyotaclubtr organizasyonunda güzel olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 01, 2018, 12:19:33 »
normalde arac trafigine ters yonde gidilmesi gerekmiyor mu guvenlik acisindan? emniyet seridinin dar oldugu yerde  kamyon korna calarak cok yakindan gecti. ters yonde olunsa en azindan karsidan geleni gorur ona gore hareket edilir daha guvenli surus olur
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 01, 2018, 13:09:53 »
normalde arac trafigine ters yonde gidilmesi gerekmiyor mu guvenlik acisindan? emniyet seridinin dar oldugu yerde  kamyon korna calarak cok yakindan gecti. ters yonde olunsa en azindan karsidan geleni gorur ona gore hareket edilir daha guvenli surus olur

eyüp hocam tamamen yanlış bir açıklama. aman öyle bir hata yapmayın, kimsede yapmasın. onun telafisi kesinlikle olmaz. hafta da ortalama  100 km yapan bir bisikletli olarak şunu söyleyebilirim. karayolu trafik kanunu yönetmeliğine göre bisiklet, at arabası gibi motorsuz taşıtlar yolun en sağından gider ve motorlu taşıtlarla aynı yükümlülüklere sahiptir. otoyollar hariç tüm yollar resmen bisikletliye açıktır. ve en sağ şerit aynı zamanda bisikletlinin de hakkıdır. yaya yolundan, kaldırımdan bisiklet sürmek yasaktır. tabi bisiklet kültürü ülkemizde halen "çocuk oyuncağı" şeklinde karşılandığı için özellikle trafikte araçlardan saygı görmek çok zor. saygıyı da geçtim kuralları dahi bilmedikleri için herhangi bir durumda genelde haksız olarak görülüyorsunuz. araçlar üzerinize sürer, seni rakip görür, "yaavv ğardaşım senin nea işin var burda" gibi laflarla çok karşılaşmışımdır. onlar için hiç önemli değil. o yüzden türkiye yollarında bir bisikletli olarak hak benimdi, ben kurallara uyuyorum derseniz muhtemelen canınızdan olursunuz. en iyi sakat kalırsınız. her zaman önce kendi canımızı düşünüp hata yüzde yüz karşı tarafta da olsa o hatayı bizim düzeltmemiz gerekiyor. türkiye'de bisikletle yollarda olmak çok zor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #13 : Aralık 01, 2018, 19:09:10 »
Abdulkadir detayları vermiş zaten. Bisiklet de trafikte araç olarak geçmekte. Sağ şerit diğer araçlar ile ortak kullanıma açıktır bisiklet yolu olmayan her yerde. Sağ şeritte iki bisiklet yan yana gidebilir, hatta bu bazen daha güvenli olmakta. Eyüp'ün dikkat çektiği nokta da maalesef çok önemli, diğe araç sürücülerine bu bilinç acil olarak verilmeli. Bu konuda yoğun bir programla bilgilendirme gerçekleştirilmeli.
Bisiklet sürücüleri, trafik ışıklarına da, diğer trafik kurallarına da riayet etmek zorundadır.
Toplu taşımada da bölgeden bölgeye değişmek ile beraber bisiklet belli saatler hariç (belirlenmiş yoğun saatler) taşınabilmektedir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 254 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 03, 2018, 09:52:54 »
Gerçekten güzel olmuş.
Sürüşün ertesi günü ortaa tempoda yürüyüş ağrıları azaltacaktır. Ayrıca muhtemelen uyguluyorsunuzdur ama sayfayı görenlere hatırlatmakta fayda var, bu tarz faaliyetler sırasında, hafif, enerji verici gıdalar almak çok faydalı olur.

Araç bisiklet taşıyıcı ve bisikletli bir toyotaclubtr organizasyonunda güzel olur.

Teşekkürler Hakan Bey. Bahar da organizasyon çok iyi olur.

Arkadaş sağolsun çantasına bir sürü ıvır zıvır doldurmuştu.

Bir bilgi de ben vereyim. Tempolu koşunun ardından durmak yerine hafif bir yürüyüş kaslarımızın oksijensiz kalmasını ve dolayısıyla ani ağrıları önler. Ortaokuldaki beden eğitim hocamız epey bir koşturur arkasından yorulduğumuzda yerimizde tutmaz yürütürdü.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 03, 2018, 09:58:54

Eyüp Bey, Abdulkadir Bey konuyu anlatmış. Onun da dediği gibi bu biraz kültür meselesi. Başımdan geçen bir anıyı paylaşayım. Şehir içinde şehir dediğime de bakmayın ufak bir ilçede yaşıyorum. Yolun en sağında bisikletimle ilerlerken yanımdan bir taksi öyle bir geçtiki neredeyse beni biçecek. Kaldıki şeridin ortasından falan da gitmiyorum en kenardan kaldırama en yakın noktadan gidiyordum. Ben de sinirle " tepeme çıksaydın" dedim. Vatandaş bunu duymuş olsa gerek durdu. Bende şoför tarafına gittim. Yolumdan gidiyorum tarzında bir şeyler söyledim. Oda birşeyler söyledi. Kısacası uysam kavga çıkacak. Sonra acaba dedim hata bende mi hemen karayolları trafik kanununa baktım. Bisiklet yolunun olmadığı yerde bisiklet kara yolunda araç gibi kullanılabiliyor. Hatta yazıldığı gibi iki bisiklet yan yana gidebiliyor ama bunları bilen var mı sanmam. Velhasıl dikkat etmek lazım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 04, 2018, 15:41:25 »
arkadaslar hakli olabilirsiniz trafik kurallarina gore bisikletler sag seridi veya emniyet seridini kullanabilir fakat turkiyede yasadigimizi unutmayalim bisiklet motorsiklet kulturu pek yok.nerden duydum hatirlamiyorum ama aklimda kalan kural bisikletler yollarda arac trafiginin tersine gider guvenlik icin. video da dikkatimi cekti kamyon baya yakin gecti en azindan guvenlik acisindan ters seritte gidilirse karsidan gelen arac gorulur ona gore tedbir alinir yoksa abdulkadir in dedigi gibi en iyi ihtimalle sakatlik cikar.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #16 : Aralık 04, 2018, 20:26:12 »
Eyüp, söylemek istediğini anlıyorum, hak da veriyorum ve tespitin ise kesinlikle doğru. Normalde bisiklet sürücüsünün 1,5 m uzağından geçmesi gerekir araçların. Bu yapının oluşturulması gerekir.
O zaman şunu sormak lazım; bu ışığı gören var mı!?
Ben yapılabileceğini biliyorum ama kullandığım eki özenle seçtim, "-ebilmek"
Bisiklet yolunda bir farkındalık sürüşü yaptık yazın, bomboş yolda, bisiklet yolunun cazibesine! kapılıp orada yürüyen çok vardı. Mangal için de özellikle yapılmış bir alan sanırım. Çok az sayıda birbirini uyarıp bisiklet yolundan çıkaran yaya vardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Aralık 04, 2018, 21:10:20 »
Zamanında bisiklet sporuyla ilgilendim ve gerekli çoğu bilgiyi biliyorum. Bisikletli kesinlikle ters yönde gitmez reflektörlü paça bandı ve uyarı ışıklarını kesinlikle bulundurun.Bisiklet sporu pahalı bir spor .Ülkemizde maalesef ki bisikleti bırakın motora gereken saygıyı göstermiyorlar.Bu yüzden vefat ve yaralanan çok arkadaşımı gördüm.  Size tavsiyem yakınıniz da bisiklet derneği veya topluluk varsa onlarda kaynaşıp turlarsanız hem tecrübe hemde daha farklı etkinlik yapabilirsiniz. Ve trafikte tek kullanmanıza nazaran daha güvenlikli olur.Fazla detaylı yazmadım sorunuz varsa cevaplarım.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 254 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Aralık 05, 2018, 11:41:52 »
Zamanında bisiklet sporuyla ilgilendim ve gerekli çoğu bilgiyi biliyorum. Bisikletli kesinlikle ters yönde gitmez reflektörlü paça bandı ve uyarı ışıklarını kesinlikle bulundurun.Bisiklet sporu pahalı bir spor .Ülkemizde maalesef ki bisikleti bırakın motora gereken saygıyı göstermiyorlar.Bu yüzden vefat ve yaralanan çok arkadaşımı gördüm.  Size tavsiyem yakınıniz da bisiklet derneği veya topluluk varsa onlarda kaynaşıp turlarsanız hem tecrübe hemde daha farklı etkinlik yapabilirsiniz. Ve trafikte tek kullanmanıza nazaran daha güvenlikli olur.Fazla detaylı yazmadım sorunuz varsa cevaplarım.

Teşekkürler Tevfik Bey.
Yaşadığım yerde topluluk kağıt üzerinde var ancak etkinlik anlamında yoklar. Bir kaç profesyonel sayılabilecek ince teker kullan yol bisikletçileri  mevcut ama bizim de onlara ayak uydurmamız mümkün değil. Şimdilik arkadaşla böyle turluyoruz. Mecbur olmadıkça ana yolu az olan güzergahlar tercih ediyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 05, 2018, 13:21:04 »
Ben teşekkür ederim. Km saati de kullanmanızı öneririm. Ki yaptığınız km mesafesini gördükçe hem daha iştahlarsınız hemde veri elde edersiniz. Ayrıca kaska takılan aynalar var gayet kullanışlı ve arkadan gelen arabayı görebilirsiniz. Dahası kedi gözü ve stop ışıko takın arka tarafa. Ön tarafa ise iki tane lamba kullanın biri sürekli açık diğeri de çakar yapacak şeklide kullanın.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-