Gönderen Konu: Auris 1.6 şanzıman motor yağı ve porya hakkında  (Okunma sayısı 1682 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 165
  • Model Yılı: '08
Auris 1.6 şanzıman motor yağı ve porya hakkında
« : Kasım 21, 2018, 15:29:36 »
Merhaba arkadaşlar henüz çok yeniyim bu forumda bir kaç sorum olacaktı
1- bu hafta Aurisimde düşük yağ basıncı ikazı yanıp söndü aracımın 10 bin bakımı dolmasına yakın bende değiştirdim fakat ışık sürekli yanmadığı için 15-30 km kadar kullanmışımdır birşey olmuşmudur
2-iki porya değiştim üçüncü porya ses yapmaya başladı bir sene içinde 165 binde araçım bu normal mı
3- şanzıman yağı 80 binde değişti mi bilmiyorum ama ikinci 80 bin geldiği için kesin değişmem lazım fakat mmt için hiçbir yazı bulamadım kitapçıkta 1.9 lt yazıyor ve değişim için iki farkı yöntem gördüm tapalardan döküp boşaltan ve diğer tapadan dolduran diğer yöntem ise pompalı sistem , bu konuda fikri olan varsa şimdiden teşekkürler
2008 auris 1.6 blue mmt "1zr-fe"

Toyota Club Türkiye

Auris 1.6 şanzıman motor yağı ve porya hakkında
« : Kasım 21, 2018, 15:29:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris 1.6 şanzıman motor yağı ve porya hakkında
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2018, 16:36:21 »
Merhaba arkadaşlar henüz çok yeniyim bu forumda bir kaç sorum olacaktı
1- bu hafta Aurisimde düşük yağ basıncı ikazı yanıp söndü aracımın 10 bin bakımı dolmasına yakın bende değiştirdim fakat ışık sürekli yanmadığı için 15-30 km kadar kullanmışımdır birşey olmuşmudur
2-iki porya değiştim üçüncü porya ses yapmaya başladı bir sene içinde 165 binde araçım bu normal mı
3- şanzıman yağı 80 binde değişti mi bilmiyorum ama ikinci 80 bin geldiği için kesin değişmem lazım fakat mmt için hiçbir yazı bulamadım kitapçıkta 1.9 lt yazıyor ve değişim için iki farkı yöntem gördüm tapalardan döküp boşaltan ve diğer tapadan dolduran diğer yöntem ise pompalı sistem , bu konuda fikri olan varsa şimdiden teşekkürler

Öncelikle porya mı ses yapıyor yoksa lastik uğultusu mu ona emin olunuz?
150bin km. sonrasında poryaların ömrünü tamamlaması normal. Yeni taktırdığınız porya da kalitesizse 30bin km bile gitmeyebilir. O nedenle kaliteli NTN, SKF marka teker bilyalarının kullanılmasında fayda var.

Yan sanayi yağ filtresi kullanmayın kesinlikle. Orjinal kullanın. Bence beklemeyin yağ ışığı yandıysa.

Şanzıman yağı değişimi için tapadan boşaltıp eksik olan kadar eklemek en garanti yöntemdir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 165
  • Model Yılı: '08
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2018, 18:14:50 »
Teşekkür cevaplarıniz için bu Benim üçünçü aracım Opel vectra ve Mazda 3 kullandım tabi her aracın tecrübesi farklı oluyor mutlu bey ( Mazdam çok güzeldi otomatik felan süper geçişlere sahipti) porya kalitesi ilk bilemedim acemilik oldu gnr marka taktılar 200 tl isi 5 ayda abs sensörü su aldı lastikten değil sesler tekerleri kaldırıp baktıktan dan sonra karar veriyorum
Sizde yaris kullanmışsınız galiba ben internetten şanzıman yağı için bir video seyrettim yarisin değişimini çok basitti iki tapa var biri alt biri üst biri den boşaltıyor birinden dolduruyor çok beğendim acaba auriste de aynı mıdır bilemedim tam otomatiklerde pompa ile 6-7 litre yağ kullanıp değiştiriyorlar açıkcası çok uzun geldi fikriniz var bu konu da
2008 auris 1.6 blue mmt "1zr-fe"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 21, 2018, 18:47:07 »
Teşekkür cevaplarıniz için bu Benim üçünçü aracım Opel vectra ve Mazda 3 kullandım tabi her aracın tecrübesi farklı oluyor mutlu bey ( Mazdam çok güzeldi otomatik felan süper geçişlere sahipti) porya kalitesi ilk bilemedim acemilik oldu gnr marka taktılar 200 tl isi 5 ayda abs sensörü su aldı lastikten değil sesler tekerleri kaldırıp baktıktan dan sonra karar veriyorum
Sizde yaris kullanmışsınız galiba ben internetten şanzıman yağı için bir video seyrettim yarisin değişimini çok basitti iki tapa var biri alt biri üst biri den boşaltıyor birinden dolduruyor çok beğendim acaba auriste de aynı mıdır bilemedim tam otomatiklerde pompa ile 6-7 litre yağ kullanıp değiştiriyorlar açıkcası çok uzun geldi fikriniz var bu konu da

Gnr tavsiye etmem. Tayvan malı bulmaya çalışın en kötü. Paraya kıyın kalitelisini alın. Çünkü tekrar tekrae uğraşmak yıldırıcı oluyor.
Tam otomatiklerde 3.5 4 lt ye yakın yağ akar tapayı çıkardığınızda. Sonrasında da üstten çıkan kadar ekleyebilirsiniz. Tam değişsin derseniz ki bence daha temiz bir yoldur makineyle değişim yaptırabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise tapadan pis yağ boşaltılır, tepeden tepeleme yeni yağ doldurulur, radyatörden şanzımana dönen yağ soğutucu borusu sökülüp marşa basılır, pis yağ bitip temiz yağ geldiği gibi hortum yerine takılır ve motor istop edilir. Sonra eksik kalan kısım yukarıdan tekrar tekrar kontrol edilerek tamamlanır. Böylece de tamamen değişir.
Yarisinizdeki mmt dir büyük ihtimalle otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olduğundan tork konvertörlü şanzımanlar gibi tepeleme yağ konulmaz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.