Gönderen Konu: Corolla 2003 1.4 conta yakması  (Okunma sayısı 1728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 165000
  • Model Yılı: '03
  • 17 kere teşekkür etti
Corolla 2003 1.4 conta yakması
« : Kasım 20, 2018, 21:02:07 »
İyi günler arkadaşlar 205 bin km deki aracımda   sürekli hararet göstergesi yükseliyor. Suyu ilave ediyorum 150-200 km yaptıktan sonra hareret yükselmesi tekrarlıyor. Termostat kapağını patlatmış  onu değistirdik. Bu araci altı yıldır kullanıyorum ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum. Hafta sonu ustaya gittim egsozda su olduğunu ve aracın conta yaktığını söyledi. Ne yapmam gerekiyor yardım için teşekkür ederim.

Toyota Club Türkiye

Corolla 2003 1.4 conta yakması
« : Kasım 20, 2018, 21:02:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla 2003 1.4 conta yakması
« Yanıtla #1 : Kasım 20, 2018, 21:17:15 »
İlk işiniz kompresyon testi yaptırmak olmalı, çıkan değerlere göre neler olup bittiği konusunda fikir yürütülebilir, lpg varsa silindir kapağı açılmadan bir şey söylemek afaki olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 20, 2018, 21:23:10 »
Araç km si pekte yüksek değil ama yapılan işçilik kalitesi ve kullanılan malzeme bakım herşeyi değiştirir conta yanık olduğunu tespit ederken sizde yapabilirsiniz araç sabah ilk çalışmada tekliyorsa ve su eksiltme varsa (herhangi bir yerden kaçak olmaması halinde ) ve aracın çekişinde düşme yakıt sarfiyatında yükselme varsa conta yanıktır zaten suda yağ olur veya tam tersi yağda su olur önemli olan bu durumu bertaraf ederken iyi bir işçilikle orjinal parça kullanılması ve akabinde düzenli bakım yapılması herşeyi yoluna koyar ama mutlaka orjinal parça kullanın form üyesi @Ufuk Sönmez (16363) beyden veya direk bulunduğunuz yerdeki yetkili servisten orjinal parçaları alabilirsiniz dışarıda abi bu orjinali diyen kişilere veya herzaman veriyoruz sorun yok diyenlere inanmayın servisten parça kodu alıp karşılaştırma yapabilirsiniz ve motor açılmışken diğer parçalarında ölçümünü yaptırmanız sizin de olur bu işlem yapılırken devirdaim pompasını kesinlikle orjinali ile değiştirmeyi unutmayın geçmiş olsun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Kasım 20, 2018, 21:42:38 »
Araci altı yıldır kullanıyorum ve periyodik bakımlarını aksatmadan yapiyorum.Aracta herhangi bir kaçak olmamasına rağmen yedek depodaki su  seviyesinde de değişim yok ama radyotörde sürekli su eksiliyor ve bazen de araç için fanı çalıştırmak istediğimde serin üflüyor. Bu olay hareret yükselmesinden sonra oldu.
 10 bin bakımında aracın yağ seviyesi kritik aşamada idi yağ eksilmesi olayının conta ile ilgisi olabilir mi acaba.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #4 : Kasım 20, 2018, 21:47:40 »
Araci altı yıldır kullanıyorum ve periyodik bakımlarını aksatmadan yapiyorum.Aracta herhangi bir kaçak olmamasına rağmen yedek depodaki su  seviyesinde de değişim yok ama radyotörde sürekli su eksiliyor ve bazen de araç için fanı çalıştırmak istediğimde serin üflüyor. Bu olay hareret yükselmesinden sonra oldu.
 10 bin bakımında aracın yağ seviyesi kritik aşamada idi yağ eksilmesi olayının conta ile ilgisi olabilir mi acaba.

En son motor soğutma sıvısını ne zaman değiştirdiniz ve hangi soğutma sıvısını kullandınız?

Yağ eksiltme sorunun pek çok sebebi olabilir, bence sizin aracınızda ki muhtemel kaynağı segman/silindir aşıntısıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 20, 2018, 21:57:35 »
Süleyman bey ufuk bey üstat değerli bilgileri iletti bir kez daha yazmak gerekirse araçta su eksilmesi silindir kapak contası veya zor bir ihtimal kapak çatlaması sonucu olur aracınızda yağ ve su eksilmesi ekzozdan atmasından kaynaklı olur motor soğukken görebilirsiniz ısınınca buharlaşır fark etmezsiniz kalorifer ısıtmaması devirdaim düzgün yapmıyor yedek depodaki suyun olduğu gibi durması basınç olmadığı için suyu çekmiyor yani silindir kapağı ile blok arasında kaçak olduğu anlamına geliyor en kısa sürede kompresyon testi yaptırarak sorunun kaynağını bulup yaptırmanız gerekmektedir zira daha büyük masraflar çıkabilir ve işlem ehil kişiler tarafından orjinal parça kullanılarak yapılması gerekmektedir şu ayrıntıyıda aklınızda bulunsun silindir kapağı saplamalarını kesinlikle orijinali ile değiştirin metal kalitesi saplamanın üzerinde yazar aynı kalite olmak zorunda 10 kalite yazıyorsa aynısı olcak metaller sıkma torkuna göre sıkılacak eskiler yüksek ısıya maruz kaldığı zaman sünme yapar
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Kasım 20, 2018, 22:00:29 »
Ufuk bey Motor soğutma sıvısi olarak geçen ay termostat kapağını değiştirirken hazır su kullandık. Daha önceki onbin bakımlarında da antifriz kullanmistik.  ustalar Toyotada sorun olmaz diye çoğu zaman suya bile bakmiyorlardi. Nerede yanlış yaptık bilmiyorum inanın.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 20, 2018, 22:08:49
Ümit bey, Ufuk bey 2016 Ağustos ayında  çoğu ustanın anlayamadığı eksantrik sensörü konusunda da bana yardımcı olmuştu sagolsun. Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hal çaresine kısa zamanda bakacağız inşaallah. Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 20, 2018, 22:12:23 »
Ufuk bey Motor soğutma sıvısi olarak geçen ay termostat kapağını değiştirirken hazır su kullandık. Daha önceki onbin bakımlarında da antifriz kullanmistik.  ustalar Toyotada sorun olmaz diye çoğu zaman suya bile bakmiyorlardi. Nerede yanlış yaptık bilmiyorum inanın.
Süleyman bey profilinizde Osmaniye'de ikamet ettiğinizi gördüm aslında Osmaniye Toyota yatağı bir memleket özellikle efsane kasanın prim yaptığı bir yer bulunduğunuz yerde kaliteli Toyota ustaları olması lazım ama yinede sorunu çözemesseniz ben İskenderun'da ikamet ediyorum burda uzman Toyota Ahmet usta var özel servis bilgisi son derece iyi birisi gelirseniz sorunu kolay bir şekilde doğru olarak çözerler
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2018, 22:17:44 »

Motor soğoutma sıvısı sizin aracınızda 80.000km periyodunda SLLC ile değiştirilmelidir, lakin yapılan en büyük yanlışlardan biridir, motor soğutma suyu olarak alüminyum motorlar için üretilen organik/sentetik sıvılar kullanılmalı, seyreltilmesi gereken ürünler kullanılır ise saf su ile seyreltilmeli, zaruri durumlar haricinde çeşme suyu vs. kullanılmamalı,

He sorununuzun sebebi bunlar demiyorum ama siz periyodik bakımları aksatmadan yaptığınızı belirttiğiniz için sadece periyodik bakımın zamanlamasının değil doğru ürünler ile yapılmasının da önemli olduğunu anlatmak istedim sadece.

Geçen ay değişen termostat kapağı aslında bazı durumların habercisi olmuş olmalı lakin ustanız muhtemelen gözlerini ve kulaklarını kapatarak sadece sorunu o an için çözmeye odaklanmış.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 20, 2018, 22:22:02
Ümit bey, Ufuk bey 2016 Ağustos ayında  çoğu ustanın anlayamadığı eksantrik sensörü konusunda da bana yardımcı olmuştu sagolsun. Sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hal çaresine kısa zamanda bakacağız inşaallah. Teşekkürler.

Bende şimdi kontrol ettim hakikaten öyle bir durum olmuş :) neyse bu sorunu da çözeriz dert etmeyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 20, 2018, 22:37:12 »
Sağolun Ufuk bey sorun sizin ve ümit beyin verdigi bilgilerle çözülür umarım. İskenderunda  Osman ustanın numarasını siteden buldum iletişime geçerim teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 20, 2018, 22:38:56 »
Ufuk bey bilgisiyle ve tecrübesiyle herzaman nokta atışı yapar üstat sağolsun değerli bilgilerini esirgemiyor ufuk Bey'in dediği gibi aslında patlayan termostat kapağı çoğu durumun habercisi olmuş ama ustanız o anlık durumu kurtarmayı denemiş bence ustanızı değiştirmenizi tavsiye ederim
Motor soğoutma sıvısı sizin aracınızda 80.000km periyodunda SLLC ile değiştirilmelidir, lakin yapılan en büyük yanlışlardan biridir, motor soğutma suyu olarak alüminyum motorlar için üretilen organik/sentetik sıvılar kullanılmalı, seyreltilmesi gereken ürünler kullanılır ise saf su ile seyreltilmeli, zaruri durumlar haricinde çeşme suyu vs. kullanılmamalı,

He sorununuzun sebebi bunlar demiyorum ama siz periyodik bakımları aksatmadan yaptığınızı belirttiğiniz için sadece periyodik bakımın zamanlamasının değil doğru ürünler ile yapılmasının da önemli olduğunu anlatmak istedim sadece.

Geçen ay değişen termostat kapağı aslında bazı durumların habercisi olmuş olmalı lakin ustanız muhtemelen gözlerini ve kulaklarını kapatarak sadece sorunu o an için çözmeye odaklanmış.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 20, 2018, 22:22:02
Bende şimdi kontrol ettim hakikaten öyle bir durum olmuş :) neyse bu sorunu da çözeriz dert etmeyin.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 20, 2018, 22:43:05
Sağolun Ufuk bey sorun sizin ve ümit beyin verdigi bilgilerle çözülür umarım. İskenderunda  Osman ustanın numarasını siteden buldum iletişime geçerim teşekkürler
Osman usta dediğiniz kişi eğer benim yorumum dan aldıysanız o kişi elektrikci motor ustası Ahmet usta tlf nu 05367368586 zaten parça konusunda kendisi yönlendirir ama yinede yazayım oto kerem var başkasını tavsiye etmez ve bende aynı yerden alırım parçaları
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '07
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 16, 2019, 09:05:41 »
Selamlar arkadaşlar, bende de 2007 terra 1.4 d4d var. Bir ay önce kalorifer soğuk üflemeye başladı. Antifriz koydum ve biraz devirli kullanınca sıcağa döndü. Lakin şimdi yeniden soğuk üflemeye başladı. Ustaya götürdüm, termostadı değiştirdi, antifriz koydu. Bu sefer de tahliye hortumundan su atıyor. Sıcaklık gidip geliyor ve yine soğuk üflüyor ve su eksiltiyor. O da silindir kapağından şüphelendi. Yardımcı olabilir misiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Şubat 16, 2019, 09:22:36 »
Selamlar arkadaşlar, bende de 2007 terra 1.4 d4d var. Bir ay önce kalorifer soğuk üflemeye başladı. Antifriz koydum ve biraz devirli kullanınca sıcağa döndü. Lakin şimdi yeniden soğuk üflemeye başladı. Ustaya götürdüm, termostadı değiştirdi, antifriz koydu. Bu sefer de tahliye hortumundan su atıyor. Sıcaklık gidip geliyor ve yine soğuk üflüyor ve su eksiltiyor. O da silindir kapağından şüphelendi. Yardımcı olabilir misiniz?
ilk önce aracın soğutma sıvısının havasını doğru bir şekilde alındığından emin olun ve su seviyesini full çizgisinden yukarı çıkarmayın genleşme kabının kapağının  sağlıklı olduğundan emin olun sistemde hava olursa düzensiz devirdaim olur ve suyu dışarı atar,bunlar kontrol edildikten sonra yine hâlâ su eksilme varsa ve herhangi bir yerden kaçak vs.yoksa silindir kapak contası düşünülebilir yine tıkanmış uzun süre antifriz kullanılmamış radyatörde su tahliyesine sebebiyet verir,son olarak aracı son zamanlarda sıkıştırdınızmı veya susuz bıraktınızmı araç rutin bakımları düzenli olarak yapılıyormu,ve daha önceleri antifriz düzenli olarak değişmişmi?
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Şubat 16, 2019, 09:29:55 »
Aracı izmirden aldım km si yüksekti lakin bakımları hiç aksatılmadan Toyota serviste yapılmış. Sahibi vefat ettikten sonra araç 1 seneye yakın garajda yatmış. Peteklerde bir tıkanıklık yoktu. Aracı devirsiz kullanıyorum, hiç zorlamadan.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 16, 2019, 09:33:38
Bu arada hararet normal şekilde yükseliyor ve tam ortada kalıyor. Fan sıklıkla devreye giriyor. Araç dururken gaz veriyorum çok lakin fan devreye girmeye gerek duymuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 16, 2019, 10:15:54 »
Profil bilgilerinizde ikamet ettiğiniz yeri göremedim doldururmanız usta/servis tavsiyesi için faydanıza olur,form üyelerimizin tecrübe ettiği ustalardan faydalanırsınız.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 16, 2019, 10:17:14 »
Pardon Ankara’dayım, tamamlayım.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 16, 2019, 10:42:59
Bu arada profilimde değişiklik ya da eklenti yapamıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Şubat 16, 2019, 22:40:06 »
Pardon Ankara’dayım, tamamlayım.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 16, 2019, 10:42:59
Bu arada profilimde değişiklik ya da eklenti yapamıyorum.
Ankara'da dörtnal Toyota var sadık usta işinde ehil kişidir aracı genel olarak incelerlerse gerekeni yaparlar.
TOYOTA CORONA 3S FE