Gönderen Konu: Bluetooth ile araç kapılarının açma-kapama projesi  (Okunma sayısı 1201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Merhabalar,

Her proje bir ihtiyaçtan doğarmış ya,  geçenlerde işten geldim, araba evin önünde park halinde. Araç ile yakın bir yere gidip gelmem lazım, eve çıkıp aracın anahtarlarını alıp gelmeye  üşendim. Kızımı telefonla aradım kızım aracın anahtarını balkondan at bana dedim, o da attı ben tutamadım, kumanda kırıldı  >:(     O anda dedim ki bu işe bir çözüm bulacağım. Zaten bu tür uygulamalar yeni değil, piyasada oldukça var.

Gelelim malzeme listesine;  Bluetooth  röle kontrol devresi,  kırılan kumandanın elektronik devresi,  bir de yedek bir adet  anahtar, ve uygun bir plastik kutu.

Gerekli bağlantıları yapıp,  devreyi  taaa  öğrencilik yıllarımdan kalma defalarca kez elektronik devrelerime korumalık yapmış eski sarrafların verdiği bilezik kutusuna koydum.

Bu da kontrol devresinin  android uygulama arayüzü

Bu da kullanım videosu:

https://youtu.be/Zwmkaj4YIt8

Şimdi anahtar yanımda olursa problem yok, ama yoksa bu şekilde telefonum ile aracı açıyorum ve aracımın içine gizlediğim yedek anahtar ile de aracımı çalıştırıp istediğim yere gidebiliyorum.  Bu arada benim aracımda immbolizer, chip  tarzı güvenlik önlemleri yok,  klasik sonradan takılmış alarm var.  Bu tür ekstra güvenlik önlemleri olan yeni nesil araçlarda bu proje çalışmayabilir.

1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Toyota Club Türkiye