Gönderen Konu: yolcu hava yastığı fişek arızası  (Okunma sayısı 8990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
yolcu hava yastığı fişek arızası
« : Kasım 15, 2018, 21:32:19 »
arkadaşlar dün akşam  arabaya bindiğimde hava yastığı lambası devamlı yandı. Bugün sabah bindiğimde yanmadı. Akşam bindiğimde yeniden yanık kaldı. Elektrikçiye götürdüm bilgisayara bağlandı ve yolcu hava yastığı fişek arızası verdi.

<Aracın yolcu hava yastığı geri çağırmadan dolayı 2 sene önce değişmişti. geçen sene de yolcu hava yastığı hatası verdi ve serviste kablo arızası olarak tamir edildi.

Bu fişek arızası nedir ve ne kadar zamanda tamir edilir. Servisin değiştirdiği hava yastığı ise parasız değişir mi acaba?

herhangi bir kaza anında bütün hava yastıkları mı devre dışı kalır yoksa sadece yolcu hava yastığı mı?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Toyota Club Türkiye

yolcu hava yastığı fişek arızası
« : Kasım 15, 2018, 21:32:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: yolcu hava yastığı fişek arızası
« Yanıtla #1 : Kasım 15, 2018, 23:04:47 »
arkadaşlar dün akşam  arabaya bindiğimde hava yastığı lambası devamlı yandı. Bugün sabah bindiğimde yanmadı. Akşam bindiğimde yeniden yanık kaldı. Elektrikçiye götürdüm bilgisayara bağlandı ve yolcu hava yastığı fişek arızası verdi.

<Aracın yolcu hava yastığı geri çağırmadan dolayı 2 sene önce değişmişti. geçen sene de yolcu hava yastığı hatası verdi ve serviste kablo arızası olarak tamir edildi.

Bu fişek arızası nedir ve ne kadar zamanda tamir edilir. Servisin değiştirdiği hava yastığı ise parasız değişir mi acaba?

herhangi bir kaza anında bütün hava yastıkları mı devre dışı kalır yoksa sadece yolcu hava yastığı mı?
tekrar servise başvurmanız da fayda vardır bide sağ koltuğun altındaki kablo bağlantılarını kontrol edin sizin araçta varmı bilmiyorum ama 2007 corollarda koltukta sensör var sağdada var yolcu olmasa dahi poşet koysanızda emniyet kemeri uyarısı veriyor takılı olmazsa da kaza anında açmıyor o kablo bağlantılarında sıkıntı olabilir veya hava yastığı fişeği de sorunlu olabilir
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 15, 2018, 23:13:54 »
tekrar servise başvurmanız da fayda vardır bide sağ koltuğun altındaki kablo bağlantılarını kontrol edin sizin araçta varmı bilmiyorum ama 2007 corollarda koltukta sensör var sağdada var yolcu olmasa dahi poşet koysanızda emniyet kemeri uyarısı veriyor takılı olmazsa da kaza anında açmıyor o kablo bağlantılarında sıkıntı olabilir veya hava yastığı fişeği de sorunlu olabilir

benim e 12 kasada da galiba sensor var. 4-5 kiloluk poşet koysam kemer uyarısı veriyor. Arızada fişek dedi ise koltuk altındaki kablo veya sensör olabilir mi yoksa fişek dediği için hava yastığının üzerinde mi? çünkü geri çağrılma ile hava yastığı fişek arızasından dolayı geri çağrıldı.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 16, 2018, 01:29:55 »
benim e 12 kasada da galiba sensor var. 4-5 kiloluk poşet koysam kemer uyarısı veriyor. Arızada fişek dedi ise koltuk altındaki kablo veya sensör olabilir mi yoksa fişek dediği için hava yastığının üzerinde mi? çünkü geri çağrılma ile hava yastığı fişek arızasından dolayı geri çağrıldı.
arızada fişek yazıyorsa fişektendir yinede incelenmesi lazım ama ihmal etmeyin mutlaka kontrol ettirin zira güvenlik önlemi bir konu bide formda şöyle bir konu olmuş incelemenizde fayda olabilir http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=76098.msg1027460#msg1027460

Mesaj Birleştirildi: Kasım 16, 2018, 01:31:13
Evet sizin aracın ön koltuklarındada uyarı verdiğine göre sensör var
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '13
  • 102 kere teşekkür etti
  • 63 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 16, 2018, 14:02:16 »
Yolcu Hava yastığı fişek değişimi için bugün toyota genel merkezden arandım. Gitmeyi düşünüyorum ama bu konudan sonra acaba diyorum.
Sonuç ile ilgili takipteyim.
2006 Corolla HB Sol
2013 Civic FB7 Premium

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 16, 2018, 18:16:17 »
Yolcu Hava yastığı fişek değişimi için bugün toyota genel merkezden arandım. Gitmeyi düşünüyorum ama bu konudan sonra acaba diyorum.
Sonuç ile ilgili takipteyim.

bence gidin. Benim basima geldi diye hepsinin ayni olacak diye birsey yok.

Simdi baktim bir bucuk yil once yine ayni kodla ariza vermis. Gene 2 gun arac serviste kalacak galiba...( bunun garantisi var midir?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Kasım 25, 2018, 21:20:13 »
cumartesi belirttiğim yolcu hava yastığı fişek arızasından dolayı yetkili servise başvurdum. 2 yıl önce kampanyadan bu hava yastığının değiştiğini 1 yıl sonra aynı yerden arıza verdiğini kablo arızası diye tamir edildiğini bu yıl yine aynı arızayı verdiğini anlattım.
  2 saat sonra beni aradılar ve diğer servisin hava yastığını hatalı taktığını 1 sene sonra arıza verdiğinde geçici olarak hatanın cırt bantla düzeldiğini ( hava yastığı fişeğinden çıkan kablonun tek kullanımlık olduğunu temassızlık yaptığını ve temas eden yeri bulup orada cırt bantla sabitlendiğini ve şimdi de kablonun tekrar temas etmediğini söylediler)

sonuç olarak geçen seneki hata, hava yastığını  takan servis tarafından 2 günde bulunmuştu bu seferki başka servis tarafından 2 saatte bulundu.

servis hatanın hava yastığından kaynaklandığını, taktırdığım servise gidip yeniden ve garantiden değiştirmem gerektiğini söyledi.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 260
  • Model Yılı: '05
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2018, 22:47:29 »
Hangi il de yaşıyorsunuz Bilmiyorum ama sorunu Yetkili servisle çözün yardımcı olacaktırlar. Yetkili servis Müşteri memnuniyetine çok önem veriyor Konya daysanız sakın sanayiye girmeyin perişan ederler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2018, 23:43:42 »
Hangi il de yaşıyorsunuz Bilmiyorum ama sorunu Yetkili servisle çözün yardımcı olacaktırlar. Yetkili servis Müşteri memnuniyetine çok önem veriyor Konya daysanız sakın sanayiye girmeyin perişan ederler.

yaşananların hepsi yetkili serviste olanlar.... izmir servisleri..

bugün aradılar arızalı yerin  fotoğraflarını çekip genel merkeze göndereceklermiş. büyük ihtimal değişim olur diyorlar..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 28, 2018, 20:06:52 »
Bu hava yastigi fiseklerinin ariza kodunu paylasabilir misiniz? Benim arabayi alirken exper e kontrol ettirdigimde B1836 kodunu vermisti exper elektriksel olabilir dedi yalniz kontagi actigimda kucaginda plates topu ile oturan Adam isigi yanmiyor? Bu koddan dolayi sanirim 1 yil oncede servisten geri cagirma kampanyasi ile sag hava yastigi fiseklerini degistirmisler acaba servis o zaman degisim yapinca tekrardan cihaza baglayip kontrol etmedimi ki? Bu hata kodu o zaman mutlaka cikardi herhalde.
SDMK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 28, 2018, 21:35:03 »
Bu hava yastigi fiseklerinin ariza kodunu paylasabilir misiniz? Benim arabayi alirken exper e kontrol ettirdigimde B1836 kodunu vermisti exper elektriksel olabilir dedi yalniz kontagi actigimda kucaginda plates topu ile oturan Adam isigi yanmiyor? Bu koddan dolayi sanirim 1 yil oncede servisten geri cagirma kampanyasi ile sag hava yastigi fiseklerini degistirmisler acaba servis o zaman degisim yapinca tekrardan cihaza baglayip kontrol etmedimi ki? Bu hata kodu o zaman mutlaka cikardi herhalde.

bende hava yastığı ışıgı devamlı yanıyor.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 28, 2018, 22:51:48 »
@Mahmut  Bere (34883)  bey sizin orta konsoldaki sari airbag isigi surekli yaniyor sanirim benim 2006 model sol kasa gostergedeki kirmizi lambali plates toplu Adam simgesi hic yanmiyor kodun resmini ekliyorum sizin kodda direk fisek arizasi yaziyor.
SDMK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2018, 23:01:16 »
@Mahmut  Bere (34883)  bey sizin orta konsoldaki sari airbag isigi surekli yaniyor sanirim benim 2006 model sol kasa gostergedeki kirmizi lambali plates toplu Adam simgesi hic yanmiyor kodun resmini ekliyorum sizin kodda direk fisek arizasi yaziyor.

benim sadece göstergedeki ışık yanıyor. ayrıca benim arıza ile sizinki farklı.
 bir de şunu rica edeceğim. sağ tarafta yolcu hava yastığı açıp kapatma yeri var . anahtarı sokup çeviriyorsunuz ve yolcu hava yastığını kapatıyorsunuz. bu sizinkinde kapanabiliyor mu? ben çeviriyorum otomatik acık kısma geri dönüyor.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 24, 2019, 02:57:18 »
merhaba arkadaşalar konu ile ilgili birşey soracagım benim koltuk altındaki siviçlerden dolayı ara sıra arbag ışıgı yanıyordu bende eğilip koltuk altındaki siviçleri sıkıyordum ve ışık sönüyordu 110 bin bakımı için servise götürdüğümde konuyu söyledim baksınlar diye onlarda palstik kelepçe ile sıkılamışlar fakat bu arada ecu  yazılımı ile ilgili araştırma yaparken hava yastıgı fişekleri için geri çagırma kampanyasından yararlandığım yazıyor fakat bana verdikleri servis kagıdında fişeklerin değiştigi ile ilgili herhangi bir bilgi yok bana degiştirdik demediler fakat sistemde yararlandığım söyleniyor.Sormak istediğim bu değişimi yaptıran arkadaşlardan servisin verdiği servis raporunda bu şlemin yapıldığı görünüyor mu? eğer görünüyorsa yarın çekmeköy aljde olay çıkaracağım zaten her işleri bulaşıklı iyice iğrendin bunlardan
2009 Corolla D4D/MMT Elegant Metalik gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Haziran 24, 2019, 10:44:08 »
Yazılı olarak vermek zorundalar...