Gönderen Konu: Rav4 P0012 ve Alt Devirde Sallantı  (Okunma sayısı 1989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 308000
  • Model Yılı: '03
Rav4 P0012 ve Alt Devirde Sallantı
« : Kasım 06, 2018, 11:59:27 »
  Herkese Merhabalar ,

Hangi şekilde başlayayım bilmiyorum hikayeye . Aracım 2003 Rav4 4x4 2.4 litre Sorunum 4 ay önce başladı uzun yoldan gelirken aracım hararet kalkmadan jontayı yaktı antifiriz silindirlere dolup kaldı . Daha sonra götürüp gösterdiğimde motorun daha önce açıldığını ve ön cama yakın tarafta ki 3 tane büyük vidanın kısası ile değiştirilip takıldığı bundan motorda yamulma olduğunu söylediler tornacıda düzeltme yaptılar ve herşeyi toplayıp yaptılar arabayı .
   Yaklaşık 1 ay gezdikten sonra araba ilk çalıştırmada bem beyaz duman atmaya başladı sonra baktım ki antifiriz eksiliyor akan eden yer yok . Gidip konuştuğumda yapan arkadaşlar ile antifiriz akan bir yer yok hiç bir yere kaçırmıyor diye ısrar ettiler ama sonuçta bir yere gidiyor dedim neden bembeyaz duman atıyor dediğimde de yağ yakıyor ondan diye iddia ettiler bir türlü adamlar motoru tekrar açmak istemediler ve bende bir daha aynı yere gitmedim .
   Başka bir yer buldum yerel arkadaşla beraber gittiğimde motoru açıp bakmak lazım dediler bende açın dedim conta mı ne anlayalım . Motoru açtıklarında conta sağlamdı catlak var dediler üst kısımda 3. silindir içi kararmış antifirizden dolayıda . Gidip çıkma bir Silindir bloğu aldık ve değiştirdiler ve aracı yapıp verdiler ve sıkıntı yine başladı .
  Araç'ta antifiriz eksiltmesi bitti yağda normal görünüyor ama bazen bir kriz gelmiş gibi sallantı başlıyor motorda ve bir anda kendi kendine gidiyor bu olduktan sonra da yağ basınıcı ikaz veriyor yanıp sönüyor ve Check Engine yanıyor test aleti baktığımda hep P0012 arızası geliyor . Astana 'da Toyota Servise götürdüm motor çok iyi dediler yağ ışığının yanmadı Yağ basınç sensöründen diyip değiştirip aracı verdiler ama aynı gece aracım yolda kaldı 4. Silindirdeki ateşleme bobinin vida yuvasını bozmuşlar ve gevşek şekilde sıkıp bırakmışlar ondan dolayı ateşleme bobini tepesi yarılmıştı . Ertesi gün kendim ateşleme bobinin değiştirip vidayı bir şekilde tuturup aracımı çalıştırdım .

Sonuç olarak P0012 arıza ile ilgilide bir çok şey okudum VVT selenoid - Trigger zinciri - Camshaft diye arıza sepebleri yazıyor her yerde nasıl ver nereden başlamalıyım bu işe kafam allak bullak oldu . Toyota burada insanların en çok tercih ettiği marka bende o yüzden sıkıntı yapmaz diye aldım ama bir türlü toparlayamadım arabayı canımı çok sıktı yardımcı olursanız çok sevinirim . Herkese kolay gelsin

Toyota Club Türkiye

Rav4 P0012 ve Alt Devirde Sallantı
« : Kasım 06, 2018, 11:59:27 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 308000
  • Model Yılı: '03
Ynt: Rav4 P0012 ve Alt Devirde Sallantı
« Yanıtla #1 : Kasım 13, 2018, 06:39:23 »
Konu kilit sorunu çözdüm teşekkürler .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '04
  • 4 kere teşekkür etti
  • 56 kere teşekkür edildi
Ynt: Rav4 P0012 ve Alt Devirde Sallantı
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2019, 22:55:43 »
cevabı kendinize saklamayıp çözümü yazarsanız bizler ve gelecekte arama yapan kullanıcılar da faydalanır..