Gönderen Konu: Sadece sabahları rölanti düşme, tekleme, bazen stop  (Okunma sayısı 11809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
Gaz kelebeği ayrıntılı temizlendi,hararet müşürü denendi, map sensör temizlendi,bujiler normal, bobinler kontrol edildi,vvt-i valfi ve filtresi temizlendi.Yaz kış sadece sabahları böyle, günün diğer zamanlarında saat gibi.Gece uzun süre zarfında yakıt gerimi kaçıyor veya benzin regülatörü mü diye düşünüyoruz.Ancak ilk marşta çalışıyor,benzin kaçsa zor çalışırmış, geriye regülatör kaldı o nerede bilen var mı tam olarak,daha önce regülatör arızası yaşayan var mı. Aşağıdaki video kendi çekimim.Video boyunca gaz pedalına hiç dokunmuyorum,kafasına göre takılıyor.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Sadece sabahları rölanti düşme, tekleme, bazen stop
« Yanıtla #1 : Kasım 03, 2018, 02:44:43 »
Motor soğukken kompresyon testi yaptırın. Büyük ihtimalle subaplardan.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 03, 2018, 11:15:43 »
öyle olsa gündüzleri de soğuyunca yapmaz mı? Dediğinizi de yaptırırım bir ara, her duyduğumu uygulamaya çalışıyorum.Birazdan hararet soketini çıkarıp NTC nin soğuk motorda gönderdiği direnç değerinde  sabit direnç bağlıyacam, böylece hararet müşür ihtimali kesin anlaşılacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 202600
  • 17 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 03, 2018, 12:17:38 »
Subap sorununa benzemiyor.
Araçta gaz varsa ilk çalışmada gaz düğmesine basılı tutup çalıştırın direk gaza çalışır. Eğer dalgalanma olmazsa benzin pompasından yada lpg regulatördendir  yüzde 99.
2018 - ....... | 2001 Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra Special A.C.
2016 - 2017 | 1996 Renault 19 Europa 1.4 RN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #4 : Kasım 03, 2018, 13:00:17 »
Lpg regülatöründen olsa böyle olmaz. Marşı geç alırdı sadece.
Subap sorunu hemen ortaya çıkacak diye bir durum söz konusu değil. Havalar yeni soğuyor. Sabah soğuğunda subaplar çok az açık kaldığından motor 2000 devirde çalışabiliyor ama devir düştüğü gibi düzeni tutturamıyor. Gün içinde de motor zaten sıcak olduğundan (sabahkine göre) ve hava da sıcak olduğundan bu problem oluşmuyor olabilir.

Yine de lpg kaynaklı olup olmadığını anlamak için bir süre benzinde kullanın, lpg ayarının bozukluğu benzin haritasını etkilemiş olabilir. Akü negatif kutup başını çıkarın resetleme yapın. Sonra 3 4 gün benzinde sürün sorun düzelecek mi bakalım.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 03, 2018, 17:45:28 »
Akşam hararet müşürünün soğukta gösterdiği omaj araştırdım 6k civarıymış.Atelyede 5,6k lık bir dirençle düzenek yaptım aracın hararet müşür soketini çıkarıp bağladım, sonuç mükemmel.Rölanti milim oynamadı.Yalnı denmeyi yapana öğlen oldu acaba motor mu biraz ısındı bilmem ama en azından benzin pompası regülatör işini geriye bıraktım.Tekrar müşür alıp takmayı düşünüyorum.Benim müşürü de ölçmüştüm değeri düşüp yükseliyor diye sağlam demiştim ama değer yanlış değer gönderiyor olabilir ecuya.birde ayarlı düzenek hazırlayıp rasgele oynadım rölantide her türlü oynama oluyor.Büyük ihtimal kabahat müşürde.Video ve resimler buyrun.
,
Mesaj Birleştirildi: Kasım 03, 2018, 17:54:31
Lpg regülatöründen olsa böyle olmaz. Marşı geç alırdı sadece.
Subap sorunu hemen ortaya çıkacak diye bir durum söz konusu değil. Havalar yeni soğuyor. Sabah soğuğunda subaplar çok az açık kaldığından motor 2000 devirde çalışabiliyor ama devir düştüğü gibi düzeni tutturamıyor. Gün içinde de motor zaten sıcak olduğundan (sabahkine göre) ve hava da sıcak olduğundan bu problem oluşmuyor olabilir.

Yine de lpg kaynaklı olup olmadığını anlamak için bir süre benzinde kullanın, lpg ayarının bozukluğu benzin haritasını etkilemiş olabilir. Akü negatif kutup başını çıkarın resetleme yapın. Sonra 3 4 gün benzinde sürün sorun düzelecek mi bakalım.
Tüm gaz sistemini kesip gezdim birkaç gün, hiç bir şey değişmiyor. Gegülatörden enjektöre ve manifolta giden hortumları çıkarıp ucunu tıkadım, selenoidlerin fişini çıkardım

Mesaj Birleştirildi: Kasım 03, 2018, 17:55:53
vvti lerde sübap zamanlaması otomatik diye biliyorum, ayarı felan yok diyorlar ben mi yanlış duydum yoksa.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 03, 2018, 17:58:26
Subap sorununa benzemiyor.
Araçta gaz varsa ilk çalışmada gaz düğmesine basılı tutup çalıştırın direk gaza çalışır. Eğer dalgalanma olmazsa benzin pompasından yada lpg regulatördendir  yüzde 99.
10 yıl oldu tüpü taktıralı bu işi ilk defa duydum.Gerçekten tüp düğmesine basılı tutunca direk gazda mı çalışır.Ben de bir gün benzin biterse yolda kalırım sanıyordum valla çok sevindim.Benzine boşuna para vermeyelim eğer öleyse.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #6 : Kasım 03, 2018, 18:26:22 »
Büyük ihtimalle subaplardan derken subap zamanlamasından değil subap yanmasından demek istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 04, 2018, 11:09:48 »
Büyük ihtimalle subaplardan derken subap zamanlamasından değil subap yanmasından demek istedim.
Sibop olayına kafam takıldı.8-10 yıl önce yağına suyuna hiç bakmadım, çok süratli kullanırdım o yıllar bir gün çekiş düştü, baktırdım 4.piston erimiş buji patlamış, gerçi o zaman bile rölanti bozmamıştı:) Mantıken sibop sizin dediğiniz gibi yse basıncın ve dumanın bir kısmını üst kapağa katarır,ben yağ kapağını açtığımda elimle kapayınca çok az bir basınç hissediyorum, çok az da elim yağ buharı oluyor ısıdan dolayı normal diye düşünüyordum, sibop kaçıntısı mı yoksa. Sizlerinkinde nasıl.Kapağı açınca nötr bir durum mu, basınç mı , vakumlamamı var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 16, 2018, 14:58:37 »
Çok ilginç, dirençle denedim oldu, havaya girip gittim orjinal müşür taktırdım 318 TL.(%20 indirimli hali!) Sabah çevirdim kontağı gene aynı. Sıra soğuk motor kompresyon ölçümü yaptırmada, sibop kaçırıyorsa karbon klin mi ne yapılıyormuş..ordan sonra benzin deposu pompa şamandra....Olmazsa çay demliyecez artık..iyice araştırınca bu rölanti bozukluğunun çok yaygın olduğunu gördüm,yoksam bu firmalar da yeni araba satmak için eski arabaalrın rölantisini mi bozuyor eypıl gibi..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 17, 2018, 20:17:38 »
Bu sabah erkenden 7.30 da sanayiye çektim arabayı açılmasını bekledim, usta geldi,soğuk motor kompres testi yaptıracam rölanti sorunu var dedim,3-4 saat bekledik, marşa bas dedi bastım saat gibi çalışıyor,sbop mibop hiç bişeyi yok arabanın dedi cihaz da bağlamadı, benzin pompası mı diyene kalmadı yok yok yok dedi...Bizim için ihtimaller bitti..Rölanti problemi=kanser çözüm yok gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2018, 21:17:38 »
Bu sabah erkenden 7.30 da sanayiye çektim arabayı açılmasını bekledim, usta geldi,soğuk motor kompres testi yaptıracam rölanti sorunu var dedim,3-4 saat bekledik, marşa bas dedi bastım saat gibi çalışıyor,sbop mibop hiç bişeyi yok arabanın dedi cihaz da bağlamadı, benzin pompası mı diyene kalmadı yok yok yok dedi...Bizim için ihtimaller bitti..Rölanti problemi=kanser çözüm yok gibi.
baki bey konuyu açtığınız günden beri size ısı sensörü nü kontrol etmeniz gerektiğini yazıyorum ama siz hâlâ hareret müşüründe uğraşıyorsunuz aracınızda ısı sensörü motorun arka tarafında manifold üzerinde olması gerekiyor hareret müşürü ayrı işe yarıyor aracınız rolantiyi sabahları ısı sensörü üzerinden ayarlıyor bu birçok araçta aynıdır hareret sensörü sadece hararet düzeyini takip etmenize ve bazı sistemlerde elektronik termostatın açılışına yarar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Kasım 18, 2018, 20:27:46 »
baki bey konuyu açtığınız günden beri size ısı sensörü nü kontrol etmeniz gerektiğini yazıyorum ama siz hâlâ hareret müşüründe uğraşıyorsunuz aracınızda ısı sensörü motorun arka tarafında manifold üzerinde olması gerekiyor hareret müşürü ayrı işe yarıyor aracınız rolantiyi sabahları ısı sensörü üzerinden ayarlıyor bu birçok araçta aynıdır hareret sensörü sadece hararet düzeyini takip etmenize ve bazı sistemlerde elektronik termostatın açılışına yarar
Teşekkürler.Siz yazdınızsa da ben algılamamışım demekki.İlk defa duyuyorum egsozdaki ısı sensörünü.Eğer öyleyse bir yaşıma daha girdim demektir sevindim şimdi.Ben onu oksijen sensörü sanıyordum,eksoza giren kablolu bişey var.Bir araştırayım çok sağolun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Kasım 19, 2018, 03:05:49 »
Teşekkürler.Siz yazdınızsa da ben algılamamışım demekki.İlk defa duyuyorum egsozdaki ısı sensörünü.Eğer öyleyse bir yaşıma daha girdim demektir sevindim şimdi.Ben onu oksijen sensörü sanıyordum,eksoza giren kablolu bişey var.Bir araştırayım çok sağolun.
baki bey egzozda değil manifold üzerinde motorun arka tarafında boğaz kelebeği nin alt taraflarına geliyor arkaya bir su hortumu gider onun motora bağlandığı yerde olması lazım aracınız profilinizde 2001 model olarak gözüküyor ona göre yorum yazıyorum

Mesaj Birleştirildi: Kasım 19, 2018, 03:08:49
Bakın şu video daha çok yardımcı olabilir
Mesaj Birleştirildi: Kasım 19, 2018, 03:10:19
İlk önce müşürü söküp temizleyin düzelmezse öyle değiştirirsiniz bir miktar su çıkma ihtimali olabilir suyunu tamamlayıp sistemin havasını almayı unutmayın
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Kasım 19, 2018, 20:13:07 »
ümit bey aynı parçaymış benim hararet müşürü dediğim oydu.iki kere yan sanayi değiştirdim uymadı en son orjinalini taktırdım olmadı..Artık zaman buldukça ardından kablo çıkan her parçayı söküp temizleyecem bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 19, 2018, 21:29:03 »
ümit bey aynı parçaymış benim hararet müşürü dediğim oydu.iki kere yan sanayi değiştirdim uymadı en son orjinalini taktırdım olmadı..Artık zaman buldukça ardından kablo çıkan her parçayı söküp temizleyecem bakalım.
ama siz yüklediğiniz videoda yaptığınız düzeneği egzoz manifoldunun hemen arkasındaki kirbitör kapağı nın oradaki  öndeki uzun metal olan parçaya bağlamıştınız benim size bahsettiğim arkada emme manifoldunun orda inşaallah doğru parçadan bahsediyoruz
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Kasım 28, 2018, 21:49:54 »
Hafta sonu ne kadar soket var hepsini söküp balata spreyi sıktım temizledim taktım,akşamdan sabaha akü kutbunu söktüm.nafile..3 şey daha öğrendim
1-Yabancı sitelerden araştırdım lambda (oksijen sensörü) bozulursa hata kodu vermeden bu tür düzensizlikler yapabiliyormuş,yeni tahminim gaz yanma ısısı benzinden yüksek olduğundan bu sensörü kavurmuş olabilir sıradaki kurcalayacağım parça..
2-Eğer motor titremesin tasarruf önemli değil rölantim düzgün olsun diyorsanız rölanti motoruna giden soketi çıkarın rölanti 1000 d/d civarına sabitleniyor, motor çalışırken söktüm öğrendim.:)
3-Toyotanın sitesinde her modelin kullanım klavuzu varmış.Yeni öğrendim..Orada forumlarda oraya buraya sorulan bayağı bilgi var.Mesela yağ..Çubuk üzerindeki çentik arası kaç lt..Akü şarj akımı, lastik basıncı,ampul değişimi, sigorta kutuları ve hangi sigortanın hangi elemanı kontrol ettiği..
Bu arıza sayesinde çok güzel şeyler öğrendim..Araştırmaya devam..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Kasım 28, 2018, 22:05:34 »
Baki bey o rolanti motoruna giden soketi çıkartırsınız araç görünüşte düzgün çalışır ama yakıtı fazla yakar ve klimayı açtığınız zaman stop eder devri düzgün ayarlayamaz ve cut-of yapmayabilir motorun elektronik çalışma ahengi bozulur.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 28, 2018, 22:06:19 »
Bakı bey geçmiş olsun. Yakın zamana kadar bende aracım ile sorun yaşıyordum. Tam 17 ay boyunca uğraştım. Giden paraya mi yanarsın sıkıntıya mı.
Size tavsiyem lpg elektriği nereden alıyor ona bakın. Ohm(Tam adı bu olmayabilir)  diye bir yerden mi bobinden mi alınıyor. Ohm denilen yerden alınan elektrik bu sorunlara yol açabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Kasım 28, 2018, 22:19:15 »
Bakı bey geçmiş olsun. Yakın zamana kadar bende aracım ile sorun yaşıyordum. Tam 17 ay boyunca uğraştım. Giden paraya mi yanarsın sıkıntıya mı.
Size tavsiyem lpg elektriği nereden alıyor ona bakın. Ohm(Tam adı bu olmayabilir)  diye bir yerden mi bobinden mi alınıyor. Ohm denilen yerden alınan elektrik bu sorunlara yol açabiliyor.
Bende başından beri elektrikten şüpheleniyorum, akü biraz eski.Bobin değiştirdim çoktandır araştırıyorum,sizin dediğinizi ilk defa duydum,bir araştırayım, ama bu arızayı gaz takılınca hemen vermedi yaklaşık 140000 km sonra verdi..Yine de denemek kolay gaz sisteminin kablolarını takip edip bulundukları yerden ayırıp benzinle bir kaç gün binmek..Sizin sorun neydi tam olarak hallettiniz mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 28, 2018, 22:26:00 »
Benim sorun araç ısındıktan sonra hızlanma anında kesiklikti. Dediginiz gibi lpg bağlantıları söküldü. Ki bunlar ecu bağlantıları ve enjektor bağlantıları. Ama yine de sorun cozulmemisti. Sağolsun Brc izmir bölge müdürlüğünde bağlanmıştı lpg. Deviri ohm diye biyerden almışlar. Son gittiğim usta ordan çıkarıp bobine aldı. aracın benzin haritasını ve lpg egosunu sıfırladı sorun kalmadı. Bir bakin derim