Gönderen Konu: Yaris 2006 Sol Arka Porya - ABS'li Arka Teker Rulmanı ?  (Okunma sayısı 2637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • toyota yaris 2006 mmt d4d
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 260000
  • Model Yılı: '06
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
merhaba, uzun süreden sonra 2006 yaris d4d mmt ile aranıza döndüm.
aracı alalı 8-10 gün oluyor, aldıktan sonra normal kullanıyordum. tesadüfmüdür bilmiyorum ama yağmurdan sonra ABS lambası yandı araba vitesi boşa almaya başladı.
kontağı kapatıp açınca düzeldi fakat ABS lambası yanık kaldı. hata koduda C0215 olarak gözüküyor. sol arka abs sensoru
acaba sadece sensor değişebilirmi ? yada bu tip olayla karşılaşan varmı ? poryayı alıp değiştirsem başa sorun çıkabilirmi ?
tskler.
toyota yaris 2006 d4d mmt
toyota verso 2005 1.6 vvti

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaris 2006 Sol Arka Porya - ABS'li Arka Teker Rulmanı ?
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2018, 13:46:48 »
Rulmanın arızalanmasından dolayı abs’ li poryayı geçen ay değiştirdik. Ebi marka abs’ li porya 220₺, işçilik 50₺. İvedikte değiştirdik. Şimdilik bi sıkıntısı yok. Değiştirmefden önce çok ses yapıyordu..
Araç 2011 yaris 1.33 mmt

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 31, 2018, 15:51:59 »
merhaba , eski poryayı alıp denemek isterim, yada yaptırdığınız servisi belirtirmisiniz. tskler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 31, 2018, 18:40:35 »
aracı alalı 8-10 gün oluyor, aldıktan sonra normal kullanıyordum. tesadüfmüdür bilmiyorum ama yağmurdan sonra ABS lambası yandı araba vitesi boşa almaya başladı.
kontağı kapatıp açınca düzeldi fakat ABS lambası yanık kaldı. hata koduda C0215 olarak gözüküyor. sol arka abs sensoru
acaba sadece sensor değişebilirmi ? yada bu tip olayla karşılaşan varmı ? poryayı alıp değiştirsem başa sorun çıkabilirmi ?
tskler.

Abs sensörleri genelde değişebilir tipte oluyor. Eğer porya ses yapmıyorsa boşuna değiştirmeyin. Ses yaparsada uğultudan her türlü anlarsınız.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 31, 2018, 21:42:02 »
tskler.

Aracınız hayırlı olsun, öncelikle sensörün soketini kontrol etmenizi tavsiye ederim, şayet sensör bozuk ise poryayı Koyo marka tavsiye ederim, fiyatı nispeten yüksektir ama alabileceğiniz en kaliteli üründür.

Rulmanın arızalanmasından dolayı abs’ li poryayı geçen ay değiştirdik. Ebi marka abs’ li porya 220₺, işçilik 50₺. İvedikte değiştirdik. Şimdilik bi sıkıntısı yok. Değiştirmefden önce çok ses yapıyordu..
Araç 2011 yaris 1.33 mmt

Ebi markasının menşei nedir Merçin bey? ürünün fiyatı çok ama çok makul geldi.

Abs sensörleri genelde değişebilir tipte oluyor. Eğer porya ses yapmıyorsa boşuna değiştirmeyin. Ses yaparsada uğultudan her türlü anlarsınız.

Bu araçta (daha doğrusu sabit dingilli hemen hemen tüm araçlarda) porya üzerinde gömülü geliyor Mutlu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2018, 04:26:32 »
Ebi markasının menşeiini hatırlamıyorum. Kutusunu bulursam yazarım. İvedik’ teki ustaya bir komşumuzun tavsiyesiyle gittik. Bu tür işlerde arabanın binicisi olduğumuzu belirtip idare edecek kadar yapılmamasını sağlıyoruz.
Hakkı bey mailinizi gördüm fakat telefonumun mail ayarları bozulmuş, cevap yazamadım. Parça sincan’ daki evde. Tek parça gibi görünüyor. Sanırım sökülme imkanı yok. İmkanım olursa bir daha bakarım. Hatırladığım kadarıyla usta parçayı sökebilmek için baya çekiçlemişti...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2018, 14:54:49 »
Ebi markasının menşeiini hatırlamıyorum. Kutusunu bulursam yazarım. İvedik’ teki ustaya bir komşumuzun tavsiyesiyle gittik. Bu tür işlerde arabanın binicisi olduğumuzu belirtip idare edecek kadar yapılmamasını sağlıyoruz.
Hakkı bey mailinizi gördüm fakat telefonumun mail ayarları bozulmuş, cevap yazamadım. Parça sincan’ daki evde. Tek parça gibi görünüyor. Sanırım sökülme imkanı yok. İmkanım olursa bir daha bakarım. Hatırladığım kadarıyla usta parçayı sökebilmek için baya çekiçlemişti...

cevaplar için teşekkürler, forumun aktif olduğuna sevindim. inş kısa sürede çözerim, çünkü abs olmayınca frenlere güvenemiyorum ve motor arızası/vitesi boşa alma gibi sorunlar oluyor.
Merçin beyede ayrıca teşekkürler.