Gönderen Konu: Farlarin Yeterli aydinlatmamasi  (Okunma sayısı 1899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '11
  • 3 kere teşekkür etti
Farlarin Yeterli aydinlatmamasi
« : Ekim 15, 2018, 18:56:52 »
Merhabalar, 2011 auris farlarinda hicbirsey goremiyorum. Farlara takmis durumdayim. Baska arabalarin farlari her tarafi aydinlatiyor. Bazen onumdeki aracin farlariyla gidiyorum. Bukadar kotu far olabilirmi diye dusunuyorum . Yoksa bana mi oyle geliyor anlamadim.  Defalarca servistede soyledim. Ayar yaptik diyorlar ama hic memnun degilim.
Bu sorunu nasil cozebilirim.

Toyota Club Türkiye

Farlarin Yeterli aydinlatmamasi
« : Ekim 15, 2018, 18:56:52 »

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Farlarin Yeterli aydinlatmamasi
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2018, 19:11:59 »
Elektrik sistemleri ve modifiye bölümlerinde aydınlatma ve özellikle far ampul tavsiyeleri, çalışmaları mevcut, faydalanacağınızdan eminim. Bu şekilde bir nebze olsun aydınlatmada gelişme sağlayabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 15, 2018, 19:27:07 »
Merhabalar, 2011 auris farlarinda hicbirsey goremiyorum. Farlara takmis durumdayim. Baska arabalarin farlari her tarafi aydinlatiyor. Bazen onumdeki aracin farlariyla gidiyorum. Bukadar kotu far olabilirmi diye dusunuyorum . Yoksa bana mi oyle geliyor anlamadim.  Defalarca servistede soyledim. Ayar yaptik diyorlar ama hic memnun degilim.
aracınızın aydınlatması gayet kuvvetli olması lazım araçta kaza darbe varmı farlar orjinalmı bunlar önemli eğer orijinal değilse ampuller ucuz olsun diye uydurma yapıldıysa veya öncesinde LED zenon kullanılmışsa onlar uzun olduğu için far kapakları kapanmıyor ve içine su toz pislik girebiliyor far aynası siyahlaşmasına yine aydınlatma zayıf olur
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2018, 21:11:32 »
Kısa hüzme, uzun hüzme, her ikisinde de mi sorun var ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ekim 15, 2018, 21:39:30 »
Aracın ilk sahibiyim.Sadece kısalarda problem var. Bildim bileli böyle . Orjinal halojen ampuller mevcut üzerinde.
Elektrik aydınlatma kısmına göz atayım biraz inceledim forumu mercekli bir yapı olduğundan mı kaynaklanıyor tam anlayamadım. Dün led h11 ampul taktım ama eskisinden daha kötü oldu. Auris merceklerinden mi kaynaklanıyor anlayamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #5 : Ekim 15, 2018, 21:46:03 »
Aracın ilk sahibiyim.Sadece kısalarda problem var. Bildim bileli böyle . Orjinal halojen ampuller mevcut üzerinde.
Elektrik aydınlatma kısmına göz atayım biraz inceledim forumu mercekli bir yapı olduğundan mı kaynaklanıyor tam anlayamadım. Dün led h11 ampul taktım ama eskisinden daha kötü oldu. Auris merceklerinden mi kaynaklanıyor anlayamadım.

Mercek kararması sorunu olabilir, temizlik ile gidermeyi deneyin, yine beğenmezseniz mercek değişimi ile birlikte xenon'a geçiş yapabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ekim 15, 2018, 22:16:30 »
Hocam, Mercek kararması dışarıdan belli olur mu ? (Farı sökmeden)
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #7 : Ekim 15, 2018, 22:25:03 »
Hocam, Mercek kararması dışarıdan belli olur mu ? (Farı sökmeden)
Teşekkür ederim.

Kararmamış halini anımsayabilir ve kararma ileri düzeyde ise evet fark edilebilir, bu olaya tam olarak kararma demek de doğru değil aslında, mercek alanının "buzlanma" vari bir şekilde pürüzlenmesi ve beraberinde renk değişimi şeklinde ifade edilebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 15, 2018, 23:31:58 »
Ben aracıma led taktırdım çok memnundum 1  1.5 yıl civarı kullandım.Ledin teki pırpır etmeye başladı orjinal halojene döndüm geri.Ama led yapıcamtekrar.

Led varken mercek satın aldım ama farları açmaya gözüm yemedi.Sıfır mercekler hala kutusunda duruyor.Fırsat bulursam yani gözüm yerse açmayı ,yapacağım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ekim 16, 2018, 13:18:12 »
Ben aracıma led taktırdım çok memnundum 1  1.5 yıl civarı kullandım.Ledin teki pırpır etmeye başladı orjinal halojene döndüm geri.Ama led yapıcamtekrar.

Led varken mercek satın aldım ama farları açmaya gözüm yemedi.Sıfır mercekler hala kutusunda duruyor.Fırsat bulursam yani gözüm yerse açmayı ,yapacağım
Hangi led 'i kullanıyorsunuz. H11 mi sizdeki ampul tipi.
Alırken canbus olanları mı almak gerekiyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 16, 2018, 15:57:48 »
Hangi led 'i kullanıyorsunuz. H11 mi sizdeki ampul tipi.
Alırken canbus olanları mı almak gerekiyor?

H7 aliexpressten almıştım. 9000 lümen idi yanlış hatırlamıyorsam toplamda. 36 + 36 toplamda 72 watt

normalde 55 watt halojenler.Canbus var mıydı yokmuydu bilmiyorum ama astra h'da uzun kullandım bayağı.Tekrar sipariş vermeyi düşünüyorum.Bu sefer COB değil Cree chipli olanları deneyebilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 16, 2018, 16:05:33 »
Bazı araçlarda özellikle elektronik aksam çok olanlarda canbus olmazsa arıza lambası yakma veya radyoda cızırtı yapıyor
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '05
  • 21 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 16, 2018, 22:51:57 »
Farların ışığı yeterli parlaklığa mı sahip değil yoksa açısı mı dar? Yani, far ayarı bozuksa da aydınlatmayabilir. Yüksekse havaya bakar önünüzü aydınlatmaz, düşükse kısa mesafeyi gösterir ya da sağa sola kayık olabilir. Önce bir fara ayarı yaptırın bence, farın içindeki ayna gibi yansıtıcıda kararma ya da sırrında kalkmalar var mı ona bakın derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 105000
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ekim 17, 2018, 00:42:02 »
acaba 2011 aurislerin kısa ve uzun far tipi kesin olarak nedir. h7 diyen var h11 diyen var. kısa, sis ve uzunlar farklımıdır. kesin bilgisi olanlardan cevap bekliyorum. teşekkür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 130000
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 17, 2018, 01:49:23 »

Yapacağınız en akıllı müdahale farlara komple Bixenon Mercek dönüşümü yaptırmaktır.
Google üzerinden İlker Kemal Bikeç olarak aratın.
Bu işin ülkemizdeki piridir.
Aracınızda far yıkama sistemi olmadığı için Tüvtürk muayenesinden geçenezsiniz.
Bu problemi farın içine işlem yaparken orjinal ampul soketini içerde bırakarak muayene öncesi zenonları söküp eski ampullerini takarak halledersiniz.Orjinal uzunlarıda elletmezsiniz,uzunca yıllar kullanırsınız.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ekim 19, 2018, 19:49:14 »
H7 aliexpressten almıştım. 9000 lümen idi yanlış hatırlamıyorsam toplamda. 36 + 36 toplamda 72 watt

normalde 55 watt halojenler.Canbus var mıydı yokmuydu bilmiyorum ama astra h'da uzun kullandım bayağı.Tekrar sipariş vermeyi düşünüyorum.Bu sefer COB değil Cree chipli olanları deneyebilirim.

Aliexpress 'teki linki paylaşabilirmisiniz lütfen.

acaba 2011 aurislerin kısa ve uzun far tipi kesin olarak nedir. h7 diyen var h11 diyen var. kısa, sis ve uzunlar farklımıdır. kesin bilgisi olanlardan cevap bekliyorum. teşekkür.

Kısa h11
Uzun 9005

Yapacağınız en akıllı müdahale farlara komple Bixenon Mercek dönüşümü yaptırmaktır.
Google üzerinden İlker Kemal Bikeç olarak aratın.
Bu işin ülkemizdeki piridir.
Aracınızda far yıkama sistemi olmadığı için Tüvtürk muayenesinden geçenezsiniz.
Bu problemi farın içine işlem yaparken orjinal ampul soketini içerde bırakarak muayene öncesi zenonları söküp eski ampullerini takarak halledersiniz.Orjinal uzunlarıda elletmezsiniz,uzunca yıllar kullanırsınız.

Hocam çıkar tak uğraşmak istemiyorum açıkçası. Led olsun diye bakıyorum.