Gönderen Konu: Toyotronic servis tecrübem - çekiş ve ses problemi  (Okunma sayısı 2966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '09
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Geçen ağustosta 121bin de aldığım 2009 Corolla d4d aracım şu anda 142bin km'de. 10 bin bakımlarını şirketin anlaşmalı olduğu, her markaya bakan bir özel serviste yaptırdım. Aracımda 4-5 bin km önce EGR valfi temizlenmişti ancak sürekli düşük çekiş ve rölantide anormal bir ses geldiği için birkaç servise götürdüm. Yakıt filtresinden kayışların gergin olmasına kadar farklı şeyler söylediler ama kimse çözemedi. Bunun üzerine bu sitede çok bahsedilen Toyotronic Mithat usta'ya gittim yapılanlar şu şekilde:

- Servise gelen araçlar aynı gün teslim ediliyor, debriyaj değişimi bile aynı gün içinde yapılıp teslim ediliyor.
- Mithat usta test sürüşü yaptı ve teşhisi koydu. şarj dinamosunun kasnağı gitmiş, değişmesi lazım, EGR tıkalı -tam temizlenmemiş, enjektörlerde problem var. Nitekim enjektör testinde 2 ve 3 numaralı enjektörler problemli çıktı.
- Aracı sabah bıraktım, 3 gibi hazırdı. Almaya gittiğimde Usta enjektör temizleyici koyduklarını, depo bitince tekrar gidip ölçüm yapacağını söyledi. Depo daha bitmediği için henüz ölçüme gitmedim. Eğer temizleyici ile hallolmazsa enjektörcüye yollayacağını söyledi.
- Aracı yaklaşım bir haftadır kullanıyorum. Çekişi ciddi ölçüde artmış, yokuş yukarı bile performansı oldukça farklı. Motor sesi hala var ama zamanla azaldı, test için gittiğimde sorunun çözülüp çözülmediğini göreceğiz. Sonucu yine bu başlıkta yazarım.
- USta özellikle OPET olmazsa BP kullanmamı tavsiye etti. Bu araçlara Shell kesinlikle yaramıyormuş.

Mithat Usta servise gelen tüm araçlarla kendisi detaylı olarak ilgileniyor, hızlı çalışan iyi ustaları var. Aracımda düzeltilmesi gereken plastik aksam vs hatalarını da toparlamışlar.  Ekonomik çözümü araştırıyor ve bulmaya çalışıyor, fiyatları da gayet makul. Dinamo kasnağı için parça fiyatı 480 TL gibi 550 TL fatura edilmiş. Tüm işlemler için 820 TL ödedim. Fiyatı 50 -60 TL civarında adını şimdi hatırlamadığım bir parça daha değişmişti.

Toyotronic servis tecrübem bu şekilde, servis'in yeri de çok ters değil E-5 Merter den 5 dk. mesafede. Bundan sonra tüm periyodik bakımlarda ve arıza durumlarında gideceğim.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '09
  • 2 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyotronic servis tecrübem - çekiş ve ses problemi
« Yanıtla #1 : Kasım 15, 2018, 18:00:05 »
Toyotronic'te yaptırdığım işlemlerin üzerinden neredeyse bir ay geçti, aracımdaki problemin nasıl çözüldüğünü yazayım ki benzer sorunları yaşayan arkadaşlara yardımcı olsun.

Motordan gelen rahatsız edici ses şu anda neredeyse tamamen kesilmiş durumda. Mithat usta 2 kez enjektör testi yaparak temizleyici katkı ilavesi yaptı, katkının markasını bilmiyorum ama Würth değil. Aracımda şimdi ses sorunu oldukça düzeldi ve çekişi ciddi şekilde artı, eskiye göre oldukça iyi bir çekiş var.

Söylediği gibi Opet dışında da yakıt kullanmıyorum ve yakıt ışığı yandığında benzin alıyorum. Ayrıca bir enjektör temizliğine gerek kalmadan bu şekilde problem çözüldü. Servis olarak her tür problem için Toyotronic'i tavsiye ederim, hem hizmet kalitesi hem en ekonomik çözüme ulaşana kadar uğraşmaları nedeniyle çok iyi bir servis anlayışı var.