Gönderen Konu: Klima bir çalışıyor bir çalışmıyor?  (Okunma sayısı 7580 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
Klima bir çalışıyor bir çalışmıyor?
« : Eylül 21, 2018, 09:28:11 »
Merhaba arkadaşlar. Profilimdeki araca sahibim. Aracımda çift bölgeli otomatik klima var. Bu yaz çok çetin geçti benim için. Aracımın kliması çalıştığı zaman çok güzel soğutma yapıyor. Ama çalışırken bi bakmışsın kompresör devreden çıkmış ve boş boş hava üflüyor. Bazen kapatıp tekrar açtığımda düzeliyor ama bazen dklarca uğraşmama rağmen fan çalışıyor ama kompresör devreye girmiyor ve soğutma yapamıyor. Gazı bitiktir diyerek götürdüm yeniden gaz basıldı ama yine aynı problem devam ediyor. Şehir içinde yine bir şekilde idare ediliyorda uzun yolda perişan ediyor. Bazen epey yol katetmeme rağmen çıkmıyor devreden bazende birden kesiyor. Ama dikaktimi çeken bir şey var. Klima çalışırken eğer dip gaz yapıp araç 2 vites birden düşürünce klima devreden çıkıyor. Bunu çok kez denedim ve aynı şeyi gözlemledim. Acaba sorun kompresörde mi yoksa elektriksel midir?

Gerçi artık kış geldi ama sorun ucuz yollu ise yinede yaptırmak istiyorum. Sizce ne olabilir problem.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

Klima bir çalışıyor bir çalışmıyor?
« : Eylül 21, 2018, 09:28:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '10
  • 20 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Ynt: Klima bir çalışıyor bir çalışmıyor?
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2018, 10:30:04 »
Benim aracımda da sürücü tarafı soğutmuyordu, sonra yolcu tarafıda soğutmamaya başladı. Problem gaz eksiliğindenmiş giderildi. Kompresörünüz manyetik kavramalıysa (krank kasnağından kayışla gelen hareketi kopmresöre ileten veya kesen) problem orada olabilir. Hareket iletilemiyordur. Yada sıkışmış sıvı haldeki klima gazını evaporatöre püskürten genleşme valfinde problem olabilir.
Umarım kompresör arızalı değildir. Takipteyim.
Benim babam TOYOTA gibi adam...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2018, 11:11:03 »
Sıkıntı Kompresörün kavrama kısmında hız sabitleyici ile kullanımda hiçbir sıkıntı yaşatmaz anlık yüksek devir yükünü karşılayamıyor
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2018, 15:39:31 »
Yeni nesil tüm motor işletim sistemlerinde dip gaz yapıldığında sadece klima kompresörü devre dışı bırakılmaz aynı zamanda jeneratör veya şarj dinamosunun da elektrik üretimi durdurulur.

Amaç, hiç bir yan donanımın anlık ihtiyaç olan max motor gücünü emmemesidir.

Konuya dönersek, klimayı Auto konumunda kullanırsanız yüksek sıcaklıklarda verim alamazsınız, klimada ayarladığınız derece ile dış ortam ısısı aynı olduğunda klima yine çalışmaz, klimada eco mod gibi bir şey varsa yüksek sıcaklıklarda yetersiz kalır.

Yaz sıcaklarında, normal modda ve dışardan hava girişini engelleyecek şekilde kullanmalısınız.

Aracın önündeki 1. radyatör klima radyatörüdür, yabancı cisimler (taş, yaprak, toz/çamur birikimi vs) olmamalı ve gözenekleri açık ve temiz olmalıdır.
Aynı şey torpidonun içindeki evaporatör için de geçerlidir, yılda 1 veya 2 defa polen filtresi değiştirilmeli ve yılda bir defa antibakteriyel temizlik yapılması gerekir ki bu aynı zamanda gözeneklerinin açılması anlamına gelecektir, klimanın normal ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

Tekrar gaz basma gibi bir şey söz konusu değildir boş yere para harcamayın, gaz ya tamamen boşalır yada hiç eksilmez.
Eksilirse kaçak var demektir, öncelikle kaçak bulunmalıdır.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Eylül 28, 2018, 08:40:04 »
cevaplar için teşekkür ederim. İnşallah kompresörle alakalı bir durum değildir. Bu problem ilk çıktığında gazı tamamen boşaltıp kompresöre biraz yağ doldurdular ilk zamanlar güzel çalışıyordu ama zamanla problem sıklığı yaşatmaya başladı.

Tekin abi klimayı auto modda kullanmıyorum. Tek tek üfleme gücünü artırsam bile devreye girmiyor. Aklına eserse çalışıyor. Çalıştığı zaman zaten soğutmada problem yok gayet güzel soğutuyor. Şuan zaten havalar soğudu önümüzdeki yaza doğru yaptırmam şart yoksa çekilir dert değil. Klimayı ilk götürdüğüm adam kompresör vuruntulu çalışıyor söküp bakmam lazım demişti ama ben hem güvenemediğim için hemde durumum müsait olmadığı için elletmemiştim.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #5 : Eylül 28, 2018, 12:57:15 »
Kompresör vuruntulu çalışıyorsa, rulmanı veya debriyajını kontrol etmek gerekir.

Debriyajının üzerindeki elektro mıknatıs devrelerindeki temassızlık sebebi bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ve titreşim yaratıyor olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Eylül 28, 2018, 14:32:26 »
Kompresör vuruntulu çalışıyorsa, rulmanı veya debriyajını kontrol etmek gerekir.

Debriyajının üzerindeki elektro mıknatıs devrelerindeki temassızlık sebebi bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ve titreşim yaratıyor olabilir.

Masraflı bir işlem midir peki?

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #7 : Eylül 28, 2018, 17:45:48 »
Masraflı bir işlem midir peki?

Eğer sadece rulman ise ucuz olur ama debriyaj değişimi gerekirse ya çıkma bulmanız lazım yada e bay gibi sitelerden temin etmeniz gerekir.

Öncelikle arıza tespiti gerekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 28, 2018, 23:06:54 »
Eğer vuruntulu derken kasıt lakır lakır ses geliyorsa kompresör başında sıkıntı vardır. Benim araçta da çok ses vardı kompresör başındaki rulman ve mil çok fena aşınmıştı. Tornalandı yeni bilezik eklendi. Rulman değişti düzeldi sorun. Sonra da aynı şekilde bir soğutup bir soğutmama başladı. Meğer bir gaz ekleme ağzından kaçırıyormuş. Oradaki sibopdüzeltildi sorun kalmadı. Gaz azalıyordur bir yerlerden illaki abi.

Kompresör revizyon 300 küsür gaz da 100 civarı.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 29, 2018, 10:27:12 »
Önemli cevaplar verilmiş zaten.
Gaz doğru tipte ve doğru basınçta basıldı mı?
Termostatlı tip ise termostat kontrolü faydalı olabilir.