Gönderen Konu: Tekrarlayan ön disk yamulması problemi. Acil yardım.  (Okunma sayısı 2608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Zamana bırakma!
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '04
  • 2 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar. Biraz uzun olacak ama herkesin başına gelmeyecek özel-spesifik bir durum ve detaylı anlatmam gerekiyor malesef.
Araçta Yavuzsan ön disk takılı. 20bin km oldu takalı ve her neydense araçta disk yamulmasi vardi. Yuksek hizlarda fren yapinca direksiyon titriyordu. Değişim pahalı geldi ve torna yapılarak kurtulur dendiği için 100 liraya tornalandı ve sorun çözüldü. Ama yaklaşık 500km yol yaptıktan sonra yine aynı hızlarda 120-70 arasında direksiyonda titreme sorunu başladı. Ustaya sordum "Diskler sicakken sudan gecmissindir hocam." diyor.
"Abi 20 günde bir kez yağmur yağdı herkesin gidip geldiği yollardan gidip geldim herkesin disk mi yamuldu" dedim. "Denk gelmiştir bi şekilde hocam başka türlü disk yamulmaz" diyor.  Şaştım kaldim.

Birkac gun sonra bir de baktim ön camdan inen suyun yere aktigi  delikler yani "yağmur suyu tahliye kanalları" tikanmis. Gece yagmur yagdiysa sabah saga sola dönuslerde lıkır lıkır su sesi geliyor ön camın altından. Ben arabayi yikiyorum eve geliyorum 4 5 saat sonra hala su damliyor on tekerlerin üzerine ve disk balata komple islak. Ben buradan şöyle bir tahminde bulundum: Ben arabayi diskler sogukken yıkadım ve yola çıktım ama yolda diskler isindi ve ön tarafta kalan su tikali yerden az az damlamaya devam edip diskler sicakken uzerine soguk su damlamış oluyor. Bu da disk yamulması yapıyor tekrar tekrar.

Yetkili servisten fiyat aldım orijinal disk ve  balata değişimi 1000liraya yapacaklar ama 1 ay sonra disk yamulması var desem "Diskler sıcakken sudan geçmişsinizdir. Kullanıcı hatası olduğu için garanti karşılamıyor" diyecekler ve 1000lira çöpe gidecek.

Bugün silecekleri söktüm süzgeçleri kaldırdım ve sert bir tel yardımıyla tıkalı yerleri iyice açıp hortumla su tuttum ve tuttuğum suyun şarıl şarıl anında yere aktığını gördüm yani tıkanıklık sorununu çözdüm. Şimdi tekrardan disklere torna yaptırmalı mıyım? 20 günde yaptığım 500 kilometre yolda tekrarlayan disk yamulmasına başka bir şey sebep olmuş da olabilir mi? Ne bileyim ön teker bilyaları, poryası vs. adını bilmediğim bir sürü parçanın bozuk olması gevşek olması vs herhangi bir şey sebep olabilir mi disk yamulmasına. Disklere torna yapılıp sorun çözüldüğünde yaptığım 500 km boyunca araçta 150yle giderken bile en ufak bir titreme sağa sola çekme vs. bir şey yoktu. Ön düzen kontrolü de yaptırmıştım hiçbir sorun yok demişlerdi.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Tekrarlayan ön disk yamulması problemi. Acil yardım.
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2018, 20:49:48 »
Bence sizin yaptığınız hata yavuzsan gibi ne olduğu belirsiz bir marka kullanmanız. Servise o kadar para bayılmayın. Bir de yan sanayi kaliteli marka fiyatlarına bakın. Disk balata tavsiyeleri konusunda Ufuk Sönmez'in önerilerini görebilirsiniz. Ondan disk fiyat teklifi de alabilirsiniz. Orjinal kalitede ürünler satmaktadır.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2018, 21:11:20 »
Geçmiş olsun. Mutlu yöneticimiz gerekli bilgileri vermiş zaten.

Fren diskleri aşırı sıcakken soğuk suya maruz kalması bahsedilen duruma neden olabilir. Bahsedilen duruma neden olabilecek başka haller de vardır.
Örneğin diskin üretim malzemesi ve üretim şekli. Çelik ile dökme demir arası karbon açısından nispeten küçük fark vardır (nereden bakıldığına göre değişir). Demirde bulunan diğer madenler ve bunların nasıl işlendiğine bağlı olarak fren diskinin sertliği de değişiklik gösterir. Fren diski-balatası karşılaştırmasında balata sarf malzemedir ve disk, balataya uyumlu olmalıdır. Bunların yanında araç yük ve fren kullanımına göre de diks ve balatada aşırı ısınma ve dolayısı ile özelliğinde değişme (bozulma) olabilir. Kaliteli ve uyumlu balata-disk kombinasyonu uzun dönemde güvenli, faydalı ve eknomik olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2018, 22:42:54 »
Eski arabamda benim de başıma gelmişti. Uzun yolda mola yerinde arabayı yıkarken lastikleri de yıkamışlardı, ordan da diskler yamulmuş. Tornayla düzeldi ama 2 kere yapılmaz dedi usta, fazla incelir ve kırılabilir demişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2018, 23:06:28 »
Ramazan bey madem diskler yeni tekrar bir torna işlemi yaptırın gerekirse sökülmeden üzerinde torna yapılan makinalar var araştırın onlarda yaptırın balata olarakta yumuşak bir balata seçin balatayı ve gerekirse diskleri @Ufuk Sönmez (16363) beyden temin edebilirsiniz zira piyasada satılan balataların bir çoğunda metal oranı yüksek olduğundan kendi bitmiyor diskleri oyuyor veya fazla ısınmadan dolayı eğilme oluyor geçmiş olsun iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.