Gönderen Konu: KATALİTİK KONVERTÖR ARIZASI YAŞAYAN VARMI 2011 OTOMATİK ELEGANT  (Okunma sayısı 5982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 140
  • Model Yılı: '11
  • 3 kere teşekkür etti
2011 model benzinli otomatik elegant katalitik konvertör kısım 1 arızası veriyor benzer bir sorun yaşayan var mıdır?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Araçta LPG varmı varsa önce LPG ayarını kontrol ettirin zengin veya fakir karışımda arıza kodu verir katalatik konvertör araçlarda LPG ayarı çok önemlidir aksi halde lpgden kaynaklı parçayı yakıyor ve içi dağılıyor
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
ayarlarında herhangi bir sıkıntı yok atiker gold lpg var kendi ayarlıyor ayarını...  subaplar kacırıyordu yeni yaptırdım onları ondan sonra devamlı  aynı arızayı veriyor en son kısım 1 in içini değiştirmeyi düşünüyorum ancak sorun devam eder mi etmez mi kestiremiyorum her kafadan bir ses cıkıyor... kimi soküp temizleyelim diyor kimi temizleme paranı alaırlar boşuna diyor servis komple değiştiriyor 5000 tl yi buluyor maliyeti kimisi depoya katkı koy benzinde kullan bir süre düzelir diyor (kullandım faydası olmadı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
Katalitik konvertör temizleyici sıvılar piyasada mevcut ama bu sıvıları yüksek devir çevirerek uzun yolda kullanmanız gerekmektedir ve orjinal kaliteli bir markanın ürünü olması lazım siboblardaki kaçaktan dolayıda kirlenmiş olabilir yağ olarak hangisini kullanmaktasınız

Mesaj Birleştirildi: Eylül 14, 2018, 14:40:26
Serkan bey profilinizde nerede ikamet ettiğinizi göremedim bilgileri tam olarak doldururmanız gerekmektedir usta tavsiyesi yapılabilir
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
tunap ın 3 farlı çeşidini koyduk depoya nerdeyse 500 kilometre yüksek devirde kullandım ama hiç bir işe yaramadı :) yağ olarak mobil kullanıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
tunap ın 3 farlı çeşidini koyduk depoya nerdeyse 500 kilometre yüksek devirde kullandım ama hiç bir işe yaramadı :) yağ olarak mobil kullanıyorum
eğer İstanbul'da ikamet ediyorsanız aracı tem oto ya @Ufuk Sönmez (16363) bey'e bir göstermenizi tavsiye ederim kendileri Toyota konusunda uzmandır.
Veya başka yerde ikamet ediyorsanız profil bilgilerinizi doldurursanız nereye hangi servise gitmeniz konusunda tavsiyelerde bulunan arkadaşlarımız olur
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
yakın sayılır yolum düşerse tavsiyenize uyarım teşekkür ederim... duruma göre burdan bilgi paylaşımı yaparım ...

Mesaj Birleştirildi: Eylül 14, 2018, 14:59:39
bu arada egzoscu bir arkadaşla görüştüm kısım 1 in içini değiştirebileceğini euro 4 petek kullanacağını sorunun çözüleceğini söyledi 2 çeşit varmış seramik ve çelik lpg için çelik daha uygun dedi fiyatları ise seramik 800 çelik 1100 olarak söyledi biraz daha araştırıp orada yaptırmayı düşünüyorum... o kadar cok görüşme yaptım ki artık kafam karıştı başka bir egzos cu kataliörde sıkıntı yok araçın ateşleme sisteminde bir arıza var onu düzelttir dedi baktırdım herhangi bir şey bulan çıkmadı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
yakın sayılır yolum düşerse tavsiyenize uyarım teşekkür ederim... duruma göre burdan bilgi paylaşımı yaparım ...

Mesaj Birleştirildi: Eylül 14, 2018, 14:59:39
bu arada egzoscu bir arkadaşla görüştüm kısım 1 in içini değiştirebileceğini euro 4 petek kullanacağını sorunun çözüleceğini söyledi 2 çeşit varmış seramik ve çelik lpg için çelik daha uygun dedi fiyatları ise seramik 800 çelik 1100 olarak söyledi biraz daha araştırıp orada yaptırmayı düşünüyorum... o kadar cok görüşme yaptım ki artık kafam karıştı başka bir egzos cu kataliörde sıkıntı yok araçın ateşleme sisteminde bir arıza var onu düzelttir dedi baktırdım herhangi bir şey bulan çıkmadı :)
siz tem servise bir uğrayın bu arada aracın kmsi kaç binde tem servise gitmeden önce tlf ile görüşüp randevu almanızda fayda vardır biraz yoğun olabiliyorlar
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
bugun katalitik konvertör kısım 1 in içini metal olan ile değiştirdim eski olan katalitik konvertör e baktım orta kısımlarının eridiği bariz görünüyordu....
arıza lambasını södürdük şimdilik arabada hafifleme oldu gibi sanki nefes almaya başladı bakalım ilerleyen zamanlarda ne olacak burdan bilgi vermeye çalışırım...
maliyeti 1050 tl oldu...
umarım lamba tekrar yanmaz egsoz emisyonunda sıkıntı olmayacağını da söyledi 2 yılda garanti verdi değiştirdiği parçaya....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
500 km yaptım şimdilik bir sıkıntım yok lamba yanmadı yokuşta ve normal gidişte barız bir iyileşme var sadece ufak bir titreme var ama onun neden olduğunu çözemedim sanırım adaptasyonu kendi yaptığı için anca düzeliyor gibi yada rot balans da bir sorun var şimdilik bu kadar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
Ynt: KATALİTİK KONVERTÖR ARIZASI YAŞAYAN VARMI 2011 OTOMATİK ELEGANT
« Yanıtla #10 : Aralık 21, 2018, 22:04:37 »
Aynı dert ben de de var Serkan bey. Katkı yoydum yüksek devirde gittim . Bir ara söndü şimdi yeniden yanmaya başladı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 21, 2018, 22:15:27 »
Sıkıntı benzinde de uzun süre sürmenize rağmen devam ediyorsa kötü. Lpg kiti obdli dahi olsa ilk yol ayarı yapılmalı sonra obd aktif edilmeli. Obdli lpg kitlerinin toleransı %20. Eğer bu sınırları aşarsa sistemde bir sıkıntı var deyip düzeltme yapmayı bırakıyor.
Uzun süre zengin ya da fakir karışım da katalitik konvertörde sorunlara neden olabilr.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 21, 2018, 22:21:08 »
P0420 tek basina veriyor ise,
Yapacak bişi yok, katalizor degisecek.

Ama P0171 veya P0172 ile veriyor ise, once onlar cozulup tekrar takip edilmeli.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • ben yüksel çakır 55 yaşında emekliyim, 2011 model
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 123000
  • 1 kere teşekkür etti
bende 0171 yaptırdım hava alıyormuş fakir karışım oluyormuş şimdi p1605 p1603 ve p 0420 yanıyor. lpg citanıdığım egzozcu var dedi temizleteyimmi acaba. teşekkürler

Mesaj Birleştirildi: Mart 25, 2019, 21:21:58
bugun katalitik konvertör kısım 1 in içini metal olan ile değiştirdim eski olan katalitik konvertör e baktım orta kısımlarının eridiği bariz görünüyordu....
arıza lambasını södürdük şimdilik arabada hafifleme oldu gibi sanki nefes almaya başladı bakalım ilerleyen zamanlarda ne olacak burdan bilgi vermeye çalışırım...
maliyeti 1050 tl oldu...
umarım lamba tekrar yanmaz egsoz emisyonunda sıkıntı olmayacağını da söyledi 2 yılda garanti verdi değiştirdiği parçaya....
serkan bey selam . nerede yaptırdınız bu işlemleri, aynı sorun bende de var

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Yüksel hocam tavsiyem 300-400 km lpg anahtarı sürekli kapalı olacak şekilde aracınızı benzinde kullanın kullanmadan önce arıza ışığını silin.
sonra ise 1. arıza ışığı yeniden yanarsa ve p0171 hata kodunu verirse aracınızda vakum kaçağı vardır, enjektörlerin giriş yerlerini kontrol ettirmeniz gerekir.
2. Arıza ışığı yanarsa ve p 0420 arıza kodunu yeniden verirse katalizor fakir karışım neticesinde yanmış demektir, değişmesi gerekir.
3. arıza ışığı benzin kullanımı sonrasında yanmazsa sorun sadece lpg sistemindedir, vakum kaçağı yoktur, LPG ayarı bozuktur, katalizör de sağlamdır. bu testi yapmadan işlem yapmaya kalkarsanız cebinizde oldukça yüklü bir miktarda para çıkar bilginiz olsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mayıs 15, 2019, 21:09:59 »
teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
selamlar. aracım lpg li, p 0420 arıza kodu veriyor daha önce lpg enjektörlerinde vakum kaçağı varmış yaptırdım herhalde katalizörü yedi, fakat aracın gidişinde çekişinde ve yakışında hiç bir problem yok ışık yanınca aparat var ışığı kendim söndürüyorum bir problem çıkarmı yada katalizörü değiştireceğim uygun yer varmı. teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 92500
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Haziran 05, 2021, 11:26:01 »
Merhaba benim aracım 2011 1.6 avensis benzin+lpg (Landirenzo),

Katalitik konvertör arızası konusundaki deneyimimi belki yardımcı olur düşünecesiyle paylaşmak istiyorum.

Bende de katalitik sorunu çıktı. Tabi bu sorunu anlamadan önce belirli semptomlar çıktı. Bunlar:

1. İlk çalışma veya rölantide sıklıkla stop etmesi,

2. Özellikle yokuşlarda devir düşmesi ve boğulma,

3. Zaman içerisinde arabanın dışından yüksek devirlerde basınçlı hava kaçırma sesi gibi sesler gelmesi.

4. Tabi ki motor arıza lambası (İlave olarak VSC ve Park Freni arıza-oysa bunlar arızalı değil normal çalışıyor)

5. Arabanın altından şıkırtı sesleri  gelmesi (muhtemelen seramik parçaları)

Kocaeli'de Toyota Ustama (Alper Oto-Yalçın Bey) gittim ve katalitiğin ilk katının tamamen eriyip parçalandığını (linkteki konvertör- https://ibb.co/P53P2m7), ikinci katın da bu parçalar ile tıkandığını söyledi. Bu nedenle motor egsozunu atamadığını ve bağlantı yerlerinden kaçırarak ses yaptığını söyledi. Kendisi de arabayı denediğinde zaten 300 devire çıkınca  "fıs, fıs, fıs" şeklindeki sesleri belirgin bir şekilde duydu. Ustam fikir almak için bir egsoz ustasına yönlendirdi. Egsoz ustası ise birinci katı 2000 TL ye değiştiririm. İkinci katta sorun varsa (ki var zaten birinci kat boşalmış ve ikinci katı neredeyse tamamen kapatmış) 4000 TL'ye ikinci katı yaparım dedi.

Yalçın Usta ise bunun yerine sağlam bir çıkma bularak halledebileceğimizi söyledi. Biraz araştırdıktan sonra İstanbul İkitelli Sanayi'de Çelik Oto'dan 4500 km'de, hiç LPG ile kullanılmamış 2014 model Avensis'ten çıkan bir katalitik konvertörü (linkteki resimdeki parlak konvertör- https://ibb.co/syhy4pp) aldık. Değişimi yaptık.

Sonuç ise,

1. Doğal olarak sesler kesildi.

2. Arabanın çekişinde kayda değer bir artış meydana geldi.

3. Kat 1'in boşalması motor sesi daha fazla duyulmaya başlamıştı. İçi dolu yeni Kat-1 susturucu etkisi yaptı ve sesi azalttı.

4. Arıza lambaları ki yaklaşık 3 yıldır yanıyordu. Söndü ama tabi ki bu şimdilik 100 km 'deki sonuçtur. İleride yine bilgilendirme yapabilirim.

Okuduklarımdan ve ustalarımızın görüşlerinden arızanın aşağıdaki sebeplerden olabileceğini düşünmekteyim.

1. Bu arıza olmadan önce arabamda 2 lpg enjektöründe sorun vardı ve araba salınımlı çalışıyordu.

2. LPG daima zengin ya da fakir karışım ile çalışıyordu.

3. Egsoz muayanelerinde sorun yaşanıyordu.

Umarım benzer sorunu yaşayanlar açısından faydalı olmuştur. İyi günler dilerim.