Gönderen Konu: YARDIM: JANT ÇATLAĞI HK.  (Okunma sayısı 1661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 165000
  • Model Yılı: '01
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
YARDIM: JANT ÇATLAĞI HK.
« : Eylül 13, 2018, 11:28:40 »
Arkadaşlar 2001 model yarisime ekteki Lenso Light S2 model jant takmıştım. Yaklaşık 1 ay önce şehirler arası bir yolda büyük ihtimalle hurda kamyonundan dökülmüş demir parçalarının üstünden geçtim. Hızım yaklaşık 100 km civarındaydı. Hemen sağa çekip aracın altına baktım bir sıkıntı göremedim. Yoluma devam ettim. 10 km sonra mola verdim.

Tekrar kontrol için arabanın altına baktım. Sağ arka lastiğin havasının indiğini gördüm. Kriko ile kaldırıp lastikteki patlak kısmı bulmaya çalıştım. Lastikte patlama ya da yırtılma göremedim. Ama jantın tabanından aldığı darbe ile taban kısmında ufak bir bombe olduğunu gördüm. Tamirciye gidene kadar idare etsin diye lastiğe köpük sıkıp şişirdim. Köpük birkaç saniye sonra jantın bombeli kısmından sızmaya başladı. Bir kaç saniye sonra da sızıntı kesildi. jantın kollarında ve yanaklarında hiçbir problem yoktu. Bombeli kısımda yaklaşık yarım cmlik kılcal bir çatlak oluşmuş. Çatlağı gözle görmek mümkün değil.

Lastikçiye kadar gittim. Jantın çatlağını kaynakla düzeltebileceğini söyledi. Usta jantı söktü. Bombeli kısmı pürmüz benzeri bir ısıtıcıyla kısa süreli ısıtıp presle bombeli kısmı bir miktar düzeltti. Kaynakçıya götürüp gaz altı alümiyum kaynağı ile çatlağı içeriden ve dışarıdan kaynattılar. lastiği janta geçirip hava bastılar. hava kaçağı vs görünmedi. Balansında da problem çıkmadı. Ustaya ileride sıkıntı yaşar mıyım diye sorduğumda ömürlük oldu için rahat olsun bir sıkıntı yaşamazsın dedi. 1 aydır sürekli kontrol ediyorum. Lastik hava kaçırmıyor.

İçim rahat etmedi. Jantı değiştirmek istedim. Jantı Türkiye'ye getiren firma ile görüştüm. Bu modeli artık ülkemize getirmediklerini söyledi. İkinci el olarak da bulamıyorum.

Sizce kaynak işleminden sonra jantta yapısal bozukluklar olmuş mudur? Ne kadar güvenlidir?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Toyota Club Türkiye

YARDIM: JANT ÇATLAĞI HK.
« : Eylül 13, 2018, 11:28:40 »