Gönderen Konu: Direksiyon Titremesi  (Okunma sayısı 4017 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 260
  • Model Yılı: '05
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
Direksiyon Titremesi
« : Eylül 11, 2018, 18:07:35 »
Forum üyesi Arkadaşlar herkese Selam ederim. Tatilimi Bitirdim Allaha çok şukur kazasız belasız geldim. Toplam 1600 KM yol yaptım. araçı bu yolda çok test etme imkanı oldu. Beni Çok korkutan 100 KM hızla giderken frene basmasam bile Direksiyonu Bırakınca direksiyon hafif hafif sağa sola oynuyor. :( bu hızlarda frene biraz sert bassam direksiyon sağa sola titreyek sanki yerinde çıkacak gibi oynuyor. yüksek hızlar hızlı basınca Not: balans , Rot ayarla kendim yaptırtım düşük hızlarda bir şey yok Disk Yamuk diyeceksiniz Daha önce ki A 4 Yaşadım Disk yamukluğunu öğrendim Tut bırak yapmıyor araç arkadaşlar direksiyon resmen sağa sola dönüyor Allahtan acil rampaaşağı inerken yaptığım  frenlerde motor kompresörünü kullandım başına böyle bir şey gelen var mı ? Konya dayım . :(( Arkadaşlar Nedir bu sıkıntı A 4 Böyle bir şey yaşamadım. Disk yamulmuş tut bırak yapıyor du disk değişti olay A 4 Bitmişti.  direksiyon böyle şeyler olmuyordu ilğinç bir arıza Şimdiden teşekkürler

Toyota Club Türkiye

Direksiyon Titremesi
« : Eylül 11, 2018, 18:07:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
Ynt: Direksiyon Titremesi
« Yanıtla #1 : Eylül 11, 2018, 18:47:49 »
jantlarınız orjinal mi ?
lastik sök tak yapıldı mı ?
fren sisteminde de hava veya arıza yok ise ;
 bijonları söküp karşılıklı yavaş yavaş sıkarken jant göbeğini tam ortalayarak sıkılayın. (sorun çözülecektir.) bijonlar gevşemiş olabilir, jant göbeği tam oturmamış olabilir.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 11, 2018, 19:46:18 »
Arif bey Jantlar orjinal Sol jantı , jant sök tak yapıldı. Mart ayında yetkili serviste Fren hidroliği ve ön fren balataları değişmişti. Rot cuya gidecegim hafta sonu buna dikkat edeceğim bilgi için teşekkür ederim ,  Fren hidroliği değişiminde Havasını baktılar mı bilmiyorum. servise de gideceğim o zaman. 
Araç 2005 Corolla Sol sedan A/T 260 Binde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2018, 21:39:19 »
direksiyonda boşluk olabilir,ön lastikler özellikle aynı marka ve hava basıncında mı?yanaklarda balon yapma gibi durum var mı?frenlerdeki havanın direksiyon titremesi ile ilgisi olmaz,kalibrasyonu tam olan bilgisayarlı ön düzen ve rot balans ayarında,tekerler aracın dışında iken ve üzerinde balans kontrolü ile çözüm olacaktır.bu durumda hem servise hem rot balans servisine gideceksiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2018, 21:53:05 »
direksiyonda boşluk olabilir,ön lastikler özellikle aynı marka ve hava basıncında mı?yanaklarda balon yapma gibi durum var mı?frenlerdeki havanın direksiyon titremesi ile ilgisi olmaz,kalibrasyonu tam olan bilgisayarlı ön düzen ve rot balans ayarında,tekerler aracın dışında iken ve üzerinde balans kontrolü ile çözüm olacaktır.bu durumda hem servise hem rot balans servisine gideceksiniz.
öncelikle geçmiş olsun sorun fren disklerinden kaynaklanıyor 260 binde disklerin mukavemeti zayıflar sorun balata değişiminden sonra oluştuysa takılan balata nın metal oranı yüksektir disklere zarar vermiş olabilir el ile ve göz muayenesi ile bakın oyulma varmı incelme olmuşsa mukavemeti biter
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 21 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 11, 2018, 23:15:59 »
ilk bakılması gereken yer ön düzen bence. hayati önem taşıyor çünkü. rot başında boşluk olabilir, titreme den ziyade sağa sola kafa atıyorsa araç rotlarda olabilir sorun diye düşünüyorum. önce ön düzen, sonra balans ve disklere baktırın derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 13, 2018, 20:10:25 »
Bekleyemedim hafta sonunu bugun Rot balanscıya gittim Ön düzeni kontrol edelim dedim rot rotil vesaire çırak bana mesleğimi sordu :(( Ön düzende sıkıntı yok dedi rot için biligisayara bağladı sol tarafta az biraz bozukluk çıktı. Diskler den dediler dedim tut bırak yapmıyor disk dedim onlarda bazı diskler yapmadan çarpılır dedi. itimat etmedim. bende  Konya Otojen Yetkili servisine gittim Hasan usta sağolsun ilgilendi 6 bin km önce Diskler değişmiş. testte çıktı. Fren Kaliperlerinde sıkıntı olduğunu söyledi ön düzen iyi Fren kaliperleri çifti indirimli 1000 TL işçilik Hariç bende döndüm geldim rot cu 25 TL aldı.
fren kaliperleri tam bırakmıyor muş neymiş. :((((( çıkma kaliper yada bir frenciye Kaliperleri komple temizletmek mi acaba düşünüyorum. ne yapaçağımı bilmiyorum sene ye yaza kadar uzun yolum yok. şehir içi problem yok taş gibi uzun yol Antalya yolunun Toros dağlarından  rampa inerken dert :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Eylül 13, 2018, 20:47:31 »
Kaliper tamir takımı yokmuymuş ta komple değişime gidiliyor iyi bir fren ustası bulun kontrol ettirin sorun neyse müdahale eder zaten servisler genelde tamir işiyle uğraşmazlar direk parça değişimi isterler
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 13, 2018, 21:02:00 »
Kaliper tamir takımı yokmuymuş ta komple değişime gidiliyor iyi bir fren ustası bulun kontrol ettirin sorun neyse müdahale eder zaten servisler genelde tamir işiyle uğraşmazlar direk parça değişimi isterler

Ümit bey Kaliperler yaparmı bilmiyorum ama bana bir fikir verdiniz. Kaliperlerin conta tamir takımı olmalı değilmi. :)) Frenci tanıdık usta var bizim araçların dieseli var çok memnunmuş. o na gidelim özel servisler de değişim der. yine

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Eylül 13, 2018, 22:05:42 »
Ümit bey Kaliperler yaparmı bilmiyorum ama bana bir fikir verdiniz. Kaliperlerin conta tamir takımı olmalı değilmi. :)) Frenci tanıdık usta var bizim araçların dieseli var çok memnunmuş. o na gidelim özel servisler de değişim der. yine
Hüseyin bey frencilik ayrı bir meslek dalıdır aslında ama bizde her usta anlar gideceğiniz kişinin işinin ehli olmasına ve Toyota araçlardan anlıyor tanıyor olmasına dikkat edin,ama sizin sorununuz tam olarak nedir anlayamadım direksiyon titremesi yazmışsınız bunu sadece frene basıncamı sallama yapıyor yoksa yoldada yapıyormu

Mesaj Birleştirildi: Eylül 13, 2018, 22:12:56
Ve 6000 km önce disklerin değiştiğini yazmışsınız eğer kullanılan parça orijinal değilse tekrardan eğilme yapabiliyor düz yolda aracın sağa sola gitmesi rot balans ayarı bozukluğundan veya yolun fazla eğimli olmasından kaynaklanır ama frene basınca titreme olayı ilk akla gelen disk eğriliğidir
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 14, 2018, 08:50:16 »
Forum üyesi Arkadaşlar herkese Selam ederim. Tatilimi Bitirdim Allaha çok şukur kazasız belasız geldim. Toplam 1600 KM yol yaptım. araçı bu yolda çok test etme imkanı oldu. Beni Çok korkutan 100 KM hızla giderken frene basmasam bile Direksiyonu Bırakınca direksiyon hafif hafif sağa sola oynuyor. :( bu hızlarda frene biraz sert bassam direksiyon sağa sola titreyek sanki yerinde çıkacak gibi oynuyor. yüksek hızlar hızlı basınca Not: balans , Rot ayarla kendim yaptırtım düşük hızlarda bir şey yok Disk Yamuk diyeceksiniz Daha önce ki A 4 Yaşadım Disk yamukluğunu öğrendim Tut bırak yapmıyor araç arkadaşlar direksiyon resmen sağa sola dönüyor Allahtan acil rampaaşağı inerken yaptığım  frenlerde motor kompresörünü kullandım başına böyle bir şey gelen var mı ? Konya dayım . :(( Arkadaşlar Nedir bu sıkıntı A 4 Böyle bir şey yaşamadım. Disk yamulmuş tut bırak yapıyor du disk değişti olay A 4 Bitmişti.  direksiyon böyle şeyler olmuyordu ilğinç bir arıza Şimdiden teşekkürler

Konyada eski sanayide(karatay) Mazak Oto var. Ömer usta işinin ehlidir yanında çalışanlarda bir o kadar ustadır. Ona bir götür göstert. Google mapste yazdığın zaman bulabilirsin. İhmal edilmemesi gereken bir durum.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 14, 2018, 20:27:19 »
Konyada eski sanayide(karatay) Mazak Oto var. Ömer usta işinin ehlidir yanında çalışanlarda bir o kadar ustadır. Ona bir götür göstert. Google mapste yazdığın zaman bulabilirsin. İhmal edilmemesi gereken bir durum.
Ümit bey diskler Yetkili serviste değişmiş usta ona da baktı ben de balatalar değişti. Şimdi düz yolda 100 KM hızla giderken Frene basmasam da Direksiyonu bırakıyorum hafif sağa sola oynuyor. Rampa Aşağı inerken Frene bastığımda direksiyon gelen kuvvetli sallantı ,  sağa sola ve titreşim. düz yolda o kadar vurmuyor frene basınca.. Frenci ye hafta başında gideçeğim. Rot ve ön düzen de sıkıntı yok. dedi rot cu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 14, 2018, 20:36:44 »
Bence bu fren sistemi sorunu değil. Jant, lastik, direksiyon sistemi ile ilgili olabilir. Eğik jant, lastikte sorun gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 20, 2018, 22:59:44 »
Arkadaşlar bugun Fren ustasına gittim benim toyotanın dieseli var kendisinde de durumu anlattım test etti. disklerdi yamulma olduğu cıhaza bağlandığında göreçegimiz söyledi. ön teker söküldü fren kaliperleride söküldü .fren kaliperlerinde sorun çıkmadı. servisin tespiti hatalı.. Disk poryadan çıkmadan araçın üstünde özel bir torna çıhazı bağlandı ve sonra disk orta hızda döndürülmeye başlandı disk çıkıntılı yüzeyi elmas bir deyiyor cıkıntılı olmayan yüzey elmas uça değmiyor. disk kalın olduğundan dolayı disk çift taraflı olarak ince bir katmanı araç üstünde silindi balatalar zımparalandı. Fren eskisinden daha iyi tutmaya başladı. hafta sonu Rampalı yere gidip Test edeçeğim ama Şu ana kadar Fren daha önceki hislerime göre daha iyi tutyor. el freni ayarı derken 100 TL üçret ödedim on numaraydı usta. hafta sonun Rampa inişinde Test edeçeğim.  Konya Akay yokuşunda :))))))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Eylül 21, 2018, 05:40:53 »
Arkadaşlar bugun Fren ustasına gittim benim toyotanın dieseli var kendisinde de durumu anlattım test etti. disklerdi yamulma olduğu cıhaza bağlandığında göreçegimiz söyledi. ön teker söküldü fren kaliperleride söküldü .fren kaliperlerinde sorun çıkmadı. servisin tespiti hatalı.. Disk poryadan çıkmadan araçın üstünde özel bir torna çıhazı bağlandı ve sonra disk orta hızda döndürülmeye başlandı disk çıkıntılı yüzeyi elmas bir deyiyor cıkıntılı olmayan yüzey elmas uça değmiyor. disk kalın olduğundan dolayı disk çift taraflı olarak ince bir katmanı araç üstünde silindi balatalar zımparalandı. Fren eskisinden daha iyi tutmaya başladı. hafta sonu Rampalı yere gidip Test edeçeğim ama Şu ana kadar Fren daha önceki hislerime göre daha iyi tutyor. el freni ayarı derken 100 TL üçret ödedim on numaraydı usta. hafta sonun Rampa inişinde Test edeçeğim.  Konya Akay yokuşunda :))))))
hayırlı olsun sorun çözülmüş üzerinde torna yapılması isabet olmuş size disklerden olabileceğini söylediğimde yeni değişmiş dediniz yeni disk bazen eğilmeye daha meyilli olabiliyor veya sıcak havada soğuk uygulama yapılması aracın yıkanması gibi onun için yol üzerinde dinlenme tesislerinde aracı en uzak noktaya bırakırım ve Adana'da tembihlerim benim aracı yıkama diye
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Eylül 23, 2018, 11:29:59 »
hayırlı olsun sorun çözülmüş üzerinde torna yapılması isabet olmuş size disklerden olabileceğini söylediğimde yeni değişmiş dediniz yeni disk bazen eğilmeye daha meyilli olabiliyor veya sıcak havada soğuk uygulama yapılması aracın yıkanması gibi onun için yol üzerinde dinlenme tesislerinde aracı en uzak noktaya bırakırım ve Adana'da tembihlerim benim aracı yıkama diye
   Ümit bey teşekkür ederim evet dört disk bir değişmiş serviste rampa aşağı 100 Km hız da test ettim sıkıntı kalmadı ustam da işin ehliymiş Poryayı çıkarmadan üstünde torna yapmam lazım dedi ben olurmu dedim ama sonra mantıklı geldi... 100 TL ile hallettik sağolsun