Gönderen Konu: T27 avensis baski balata !! ( Daikin exedy ?? ) (Cozuldu)  (Okunma sayısı 9970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: T27 avensis baski balata !! ( Daikin exedy ?? ) (Cozuldu)
« Yanıtla #40 : Temmuz 17, 2019, 22:11:06 »
Bence bu yuzden toyota asistan hizmeti almak gerekiyor galiba. Nerde bozulursa kendileri gelip aliyorlar serviste yapiliyor.(denize dusen yilana sarilir misali)
Hiç gerek yok sigortanıza ufak meblağlar ödeyerek yol yardım ekletin ALLAH cc esirgesin yolda başınıza bir iş gelirse sizi en yakın servise çekiyorlar özel veya yetkili fark etmiyor bende ondan sonra servisi arayıp parça numarası alıyorum o numarayla dışarıdan orjinal parça bulmaya çalışıyorum yada zaman varsa ufuk beyleri arayıp alıyorum kafam rahat oluyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Temmuz 17, 2019, 22:11:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Temmuz 17, 2019, 22:38:55 »
Hiç gerek yok sigortanıza ufak meblağlar ödeyerek yol yardım ekletin ALLAH cc esirgesin yolda başınıza bir iş gelirse sizi en yakın servise çekiyorlar özel veya yetkili fark etmiyor bende ondan sonra servisi arayıp parça numarası alıyorum o numarayla dışarıdan orjinal parça bulmaya çalışıyorum yada zaman varsa ufuk beyleri arayıp alıyorum kafam rahat oluyor.

zaten yillik 150 tl. Sigortaya ekletseniz bile hemen hemen syniya denk geliyor. Birde cagirdiginizda yapabilirlerse arizayi yerinde yapiyorlarya o iyi. Gecenin bir vakti bilmediginiz  yerde araci kurcalatmiyorsunuz, usts aramiyorsunuz.( sadece cekici gelse bir de usta derdi var gecenin bir yarısı)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Arabasi degil , toyotasi.....
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '14
  • 30 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Temmuz 25, 2019, 20:02:16 »
Peki takan adam uygunsuzlugu farketmedi mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #43 : Temmuz 25, 2019, 20:37:59 »

uyumsuz değil her türlü uyar çalışır aracı yürütür ama o aracın gereksinimlerini karşılamaz erken zamanda arıza verdirir belki yüksek devirlerde veya dik rampalarda kakış anında zorlanırsa koku yapar avensisin gereksinimlerini karşılamaz herşeyiyle uyum sağlama dahi o set içindeki bilya kısa sürede ses yapmaya başlar,mesala benim aracında debriyaj seti kalkışlarda dikkat etmezsem silkeliyor ve 3500 devir üzerinde hafif kaçırma yapıyor 4000 lerde tam belli ediyor ama zaten benim araç o devirlerde hız sınırlarının üzerine çıktığı için şuan ekonomik durumdan ötürü değiştirmiyorum yoksa piyasadaki aynı ürün benim aracada uyar ama kısa sürede daha fazla sorun çıkartır ve verdiğim parça parası ve işçilik çöp olur bende ufuk beylerden fiyat aldım önümüzdeki aylarda satmazsam değişim yapacağım yani işin özü kaliteli ve üreticinin önerdiği parçayı kullanmak en mantıklısı tek seferde kesin çözüm daha az maliyet çıkarır.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Arabasi degil , toyotasi.....
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '14
  • 30 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Temmuz 27, 2019, 01:27:01 »
Dun yanlislikla alinti yaptim ustam silemedim , gecen yil ufuk sonmez ustam kurtardi yanlis parcayi kullanmaktan bizi ayni arkadasa takilan parcayi bana 1000 tlye satma kalktilar , tem toyotada 350 liraydi , ama bu arkadas o kadar sansli değilmiş üzüldüm ,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #45 : Temmuz 27, 2019, 10:28:57 »
Dun yanlislikla alinti yaptim ustam silemedim , gecen yil ufuk sonmez ustam kurtardi yanlis parcayi kullanmaktan bizi ayni arkadasa takilan parcayi bana 1000 tlye satma kalktilar , tem toyotada 350 liraydi , ama bu arkadas o kadar sansli değilmiş üzüldüm ,
Hic belirti gormeden , hissetmeden , hafif rampali isiklardan kalkarken baski balatam bitti yada eridi yada koptu anlayamadim , araba gitmedi vites gecmedi , ustaya gosterdik yarin baski balata degisecek Çorlu'da yim aile ziyareti icin bu yuzden daikin exedy marka bulabildik sadece bu urun takilacak , bilen duyan varsa nacizane fikirlerinizi bilmek isterim ..
Hüseyin bey sizin başınıza gelen durumu çok iyi hatırlıyorum zaten yönlendirmeyi ben yapmıştım ufuk beyde sağolsun cevaplamıştı bu tip esnaf diye adlandırılan kişiker yüzünden işini düzgün yapan adam gibi adamlara itibar azaldı.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 27, 2019, 10:29:25
@Ufuk Sönmez (16363) beyle bir görüşün belki bulduğunuz parça uyumlu olmayabilir bazen iş görür çalışır diyerek takılıyor ve çalışıyor ama en ufak bir zorlamada araç devre dışı kalıyor konuyu netleştirmeden parçayı taktırmayın bence
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
« Yanıtla #46 : Aralık 15, 2020, 22:15:44 »
Nasıl bir ses ?

Hocam benim l200 2006 model magnum kasa 4x2  aracıma önce mbk2115 taktılar. Arac ilk başta çalışınca sıkıntı yok fakat biraz sürdükten sonra, boş viteste trafikte beklerken ses geliyor. Eğer boş viteste debriyaja basarsam ses gidiyor. Araç sürdükce ses bir yere kadar artıyor. Hatta boş viteste iken debriyaja basmadan 3. vitesi ileri dogru hafif ittiğimde (senkromeç devreye girmeye çalışırken) ses yine kesiliyor. Bunun üzerine araştırdım, Aisin km-024b model set aldım, taktım fakat yine aynı sorunu yapıyor. Debriyaj sanki artık az basarsam hemen devreye giriyor gibi(üstte kavrama mı oluyor bilmiyorum). Yine biraz sürdüm yine titresim sesi geliyor boş viteste debriyaja basınca ses gidiyor. Artık bir sıkıntı da ekstra oluştu, mesela 3000 devir çevirdim, artık vitesi degistirmem gerekiyor; debriyaja basılu tutup vitesi arttırırken dırırır diye ses geliyor. Acaba yeni diye baskının şemsiyelerine debriyaj bilyası tam oturmuyor mu, zamanla alışır mı? 2000 devir civarı vites değişince bu ses çıkmıyor gibi ya da hissedilmiyor.

Orijinali 4-5 bin sanırım, ben şu ana kadar 3 bin civarı masraf ettim. Valla üzülüyorum bu duruma. Sizin yorumları okuduğumda anladım ki, tek çözüm orjinali takmak gibi duruyor; başka tavsiyeleriniz var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Aralık 15, 2020, 23:19:07 »
Hocam benim l200 2006 model magnum kasa 4x2 (VIN numaraı: ....) aracıma önce mbk2115 taktılar. Arac ilk başta çalışınca sıkıntı yok fakat biraz sürdükten sonra, boş viteste trafikte beklerken ses geliyor. Eğer boş viteste debriyaja basarsam ses gidiyor. Araç sürdükce ses bir yere kadar artıyor. Hatta boş viteste iken debriyaja basmadan 3. vitesi ileri dogru hafif ittiğimde (senkromeç devreye girmeye çalışırken) ses yine kesiliyor. Bunun üzerine araştırdım, Aisin km-024b model set aldım, taktım fakat yine aynı sorunu yapıyor. Debriyaj sanki artık az basarsam hemen devreye giriyor gibi(üstte kavrama mı oluyor bilmiyorum). Yine biraz sürdüm yine titresim sesi geliyor boş viteste debriyaja basınca ses gidiyor. Artık bir sıkıntı da ekstra oluştu, mesela 3000 devir çevirdim, artık vitesi degistirmem gerekiyor; debriyaja basılu tutup vitesi arttırırken dırırır diye ses geliyor. Acaba yeni diye baskının şemsiyelerine debriyaj bilyası tam oturmuyor mu, zamanla alışır mı? 2000 devir civarı vites değişince bu ses çıkmıyor gibi ya da hissedilmiyor.

Orijinali 4-5 bin sanırım, ben şu ana kadar 3 bin civarı masraf ettim. Valla üzülüyorum bu duruma. Sizin yorumları okuduğumda anladım ki, tek çözüm orjinali takmak gibi duruyor; başka tavsiyeleriniz var mı?

Merhaba, öncelikle moderatör arkadaşlara isim ve soyisim bilgilerinizi iletirseniz düzeltsinler, meraklanmayın CIA forumumuzu takip etmiyor :)

Her ne kadar Toyota marka araçlar kadar bilgim olmasa da bir zaman boyunca L200 MN 4x4 kullandım, modifikasyonu ile de epey uğraştım, güzel ve sağlam araçtır, 2007 yılında Triton modeli Avusturalya'da yılın UTE (pick-up) ödülünü almıştır.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla aslında sorununuz bir kaç perspektife ayrılıyor, birincil sorununuz debriyaj setinizin balatasının hareketli freze mekanizmasına sahip olmaması, diğer bir sebep de vites kolu ve/veya vites kolunun yatağı (vites kol çanağı da derler), devir/vibrasyon skalasının sebebi de büyük ihtimalle şanzıman takozunun kauçuk kısmının yıpranması, sertleşmesi olabilir.

Bunların tamamı afaki fikirilerim, gözden geçirilmesinde fayda var, ve tabi her araç gibi ehil kişiler kontrolünü sağlarsa gerçek tasarrufu elde edebilirsiniz, aksi takdirde TEMSA bayisinden milyarlar verip alacağınız parçalar da sorunlarınızı çözmez.

Ek Not: Mitsubishi arazi araçları için öve öve bitiremedikleri İstanbul Anadolu yakasında bulunan özel servisten uzak durmanızı tavsiye ederim, dost tavsiyesi sayın lütfen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 14000
  • Model Yılı: '20
  • 92 kere teşekkür etti
  • 95 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Aralık 16, 2020, 00:34:51 »
Hocam benim l200 2006 model magnum kasa 4x2 (VIN numaraı: ...........) aracıma önce mbk2115 taktılar. Arac ilk başta çalışınca sıkıntı yok fakat biraz sürdükten sonra, boş viteste trafikte beklerken ses geliyor. Eğer boş viteste debriyaja basarsam ses gidiyor. Araç sürdükce ses bir yere kadar artıyor. Hatta boş viteste iken debriyaja basmadan 3. vitesi ileri dogru hafif ittiğimde (senkromeç devreye girmeye çalışırken) ses yine kesiliyor. Bunun üzerine araştırdım, Aisin km-024b model set aldım, taktım fakat yine aynı sorunu yapıyor. Debriyaj sanki artık az basarsam hemen devreye giriyor gibi(üstte kavrama mı oluyor bilmiyorum). Yine biraz sürdüm yine titresim sesi geliyor boş viteste debriyaja basınca ses gidiyor. Artık bir sıkıntı da ekstra oluştu, mesela 3000 devir çevirdim, artık vitesi degistirmem gerekiyor; debriyaja basılu tutup vitesi arttırırken dırırır diye ses geliyor. Acaba yeni diye baskının şemsiyelerine debriyaj bilyası tam oturmuyor mu, zamanla alışır mı? 2000 devir civarı vites değişince bu ses çıkmıyor gibi ya da hissedilmiyor.

Bizim aracımız 2007 model 4d56 motorlu L300. Aracımıza @Ufuk Sönmez (16363) abinin tavsiyesiyle Exedy Mbk-2102 oynar göbekli set takıldı 3 sene önce. 90 bin kilometre oldu takılalı. Hiçbir şikayetim yok. Pedal pamuk gibi. Aracı kullanırken sürekli sesini dinlerim. Debriyaja bastığımda da bıraktığımda da en ufak bir ses gelmiyor. Vites geçişleri de gayet iyi. O zamanlar 450 liraya almıştım seti. Şuan 800-900 lira arası bir fiyatı var. Mitsubishi logolu set o zama lar 2700 liraydı. Bittiğinde tekrar aynısından alırım muhtemelen. Bence orijinal almaya değmez. Mbk2102 nin sizin aracınıza uyup uymayacağı konusunda Ufuk abi daha net yorum yapar.

Düzenleme: Alıntı düzenleme

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
« Yanıtla #49 : Şubat 09, 2021, 21:26:49 »
Merhaba Mert Bey, teşekkürler