Gönderen Konu: Yaris benzin kokusu ve yırtık hortum  (Okunma sayısı 3249 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 156000
  • Model Yılı: '07
  • 1 kere teşekkür edildi
Yaris benzin kokusu ve yırtık hortum
« : Ağustos 27, 2018, 19:13:28 »
Merhaba;

Daha önce corolla alarak aranıza katılmıştım. Onu satıp 1 ay önce 2007 model 1.3 yaris aldım. İlk başlarda sorun yoktu fakat 15 gündür bazen ara ara benzin kokusu geliyordu. Bi ara koku kesildi ama dün depoyu fulledim bugün tekrar koku olmaya başladı. Koku ile birlikte araçta teklemede oluyor. Bugün kaputu açıp baktığımda bir hortumda yırtılma gördüm. Araç çalışırken hortumla oynadım biraz dışarı bi sıvı sızdı. Benzin mi, yağ mı bilmiyorum. Fotoları ekledim. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi o hortumun amacı hakkında? Birde yarın o şekilde ustaya götürsem sorun yaşar mıyım?

1

2

Toyota Club Türkiye

Yaris benzin kokusu ve yırtık hortum
« : Ağustos 27, 2018, 19:13:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaris benzin kokusu ve yırtık hortum
« Yanıtla #1 : Ağustos 27, 2018, 23:21:03 »
Merhaba;

Daha önce corolla alarak aranıza katılmıştım. Onu satıp 1 ay önce 2007 model 1.3 yaris aldım. İlk başlarda sorun yoktu fakat 15 gündür bazen ara ara benzin kokusu geliyordu. Bi ara koku kesildi ama dün depoyu fulledim bugün tekrar koku olmaya başladı. Koku ile birlikte araçta teklemede oluyor. Bugün kaputu açıp baktığımda bir hortumda yırtılma gördüm. Araç çalışırken hortumla oynadım biraz dışarı bi sıvı sızdı. Benzin mi, yağ mı bilmiyorum. Fotoları ekledim. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi o hortumun amacı hakkında? Birde yarın o şekilde ustaya götürsem sorun yaşar mıyım?

1

2

Mehmet bey işaretlediğiniz hortum zannedersem kalorifer hortumu benzin alttan gelir ve benzin olsa döküldüğü yeri temizler ve eliniz kokar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 27, 2018, 23:26:16 »
Aynı ebatlarda basınca dayanıklı hortum alıp kendiniz değiştirin ve test edin bence.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 28, 2018, 01:14:51 »
Araç çalışmıyoken sıvı akışı yoktu çalıştıktan sonra oynayınca ıslandı orası. 3-5 saniye içinde buharlaşıncada benzin zannettim ben. Eğer o borunun benzinle alakası yoksa benzin kokusu neden geliyo olabilir? İşin ilginç tarafı önce araçta tekleme oluyor sonra koku başlıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 28, 2018, 02:29:04 »
Araç çalışmıyoken sıvı akışı yoktu çalıştıktan sonra oynayınca ıslandı orası. 3-5 saniye içinde buharlaşıncada benzin zannettim ben. Eğer o borunun benzinle alakası yoksa benzin kokusu neden geliyo olabilir? İşin ilginç tarafı önce araçta tekleme oluyor sonra koku başlıyor.
motor sıcakken oluşan çok az miktardaki su sızıntısı da anında kurur çünkü olduğu yer çok sıcak tekleme ve koku olayı ise benzin geri dönüş hattında sıkıntı varsa araç Tekler ve koku yapar depo havalandırmasını kontrol edin koku yaptığı zaman benzin kapağını açın geri kapatın bakalım koku yapacakmı

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 28, 2018, 02:36:14
Toyota bir ara bazı araçları geri çağırıp kanister değişimi yapmıştı sizin aracın kanisterinde sıkıntı olabilir eğer öyle bir durum varsa servisle görüşüp ücretsiz değişim yapmak için uğraşın çünkü o parça araç ömrüyle aynı orantıda kolay kolay arıza yapmaz ama arızalıysa sizdeki şikayetler oluşabilir
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 28, 2018, 09:59:58 »
motor sıcakken oluşan çok az miktardaki su sızıntısı da anında kurur çünkü olduğu yer çok sıcak tekleme ve koku olayı ise benzin geri dönüş hattında sıkıntı varsa araç Tekler ve koku yapar depo havalandırmasını kontrol edin koku yaptığı zaman benzin kapağını açın geri kapatın bakalım koku yapacakmı

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 28, 2018, 02:36:14
Toyota bir ara bazı araçları geri çağırıp kanister değişimi yapmıştı sizin aracın kanisterinde sıkıntı olabilir eğer öyle bir durum varsa servisle görüşüp ücretsiz değişim yapmak için uğraşın çünkü o parça araç ömrüyle aynı orantıda kolay kolay arıza yapmaz ama arızalıysa sizdeki şikayetler oluşabilir

Bugün forumdada önerilen ankarada ayberk japon (hamit usta) ya gittim. Devir daim mi ne yapıyomuş bu hortum. Benzin havasıyla alakalı falan dedi. Koku bundandır değiştirince geçer dedi. Bi süre kontrol edicem tekrar koku yaparsa dediklerinize yoğunlaşırım. Bilgilendirme için teşekkür ederim.