Gönderen Konu: Rektifiye İçin Usta Tavsiyesi  (Okunma sayısı 3950 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Rektifiye İçin Usta Tavsiyesi
« : Ağustos 13, 2018, 12:38:45 »
Selamlar,
Bir hevesle aldığım, elimde patlayan 2011 model 2.0 dizel verso aracın motoru rektifiye olacak.
Konu ile ilgili İstanbul Avrupa yakasında Mithat Usta dışında tavsiyeniz var mıdır?

Teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Rektifiye İçin Usta Tavsiyesi
« : Ağustos 13, 2018, 12:38:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 327 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
Ynt: Rektifiye İçin Usta Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Ağustos 13, 2018, 12:45:12 »
Maslak Atatürk oto sanayi sitesinde TEM Toyota otomotiv var, geçmiş olsun umarım en iyi şekilde aracınıza kavuşursunuz.
2001 1.4 Terra Special

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 13, 2018, 13:08:22 »
toyotalar tem otodan sorulur. mutlaka bir danışın derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 13, 2018, 13:39:40 »
Selamlar,
Bir hevesle aldığım, elimde patlayan 2011 model 2.0 dizel verso aracın motoru rektifiye olacak.
Konu ile ilgili İstanbul Avrupa yakasında Mithat Usta dışında tavsiyeniz var mıdır?

Teşekkürler.
[/quote Öncelikle geçmiş olsun rektefiyeyi gerektirecek durum nedir araç km nedir ve bu kanıya nasıl vardınız çünkü bu araçlar kolay kolay motor öldürmezler insan hatası olmadıkça tabi usta tavsiyesi olarak İstanbul'un neresinde olursanız olun @Ufuk Sönmez (16363) beyden görüş almanızı tavsiye ederim aracınızı hangi ustaya yaptırmak sizin tercihiniz ama tabelasında neredeyse bütün araç markaları yazan her araca hizmet veren kişilere fazla güvenmeyin bütün benzinli veya dizel araçların çalışma prensibi aynıdır ama o motorun inceliğini karakterini bilmek ona göre müdahale etmek ayrı uzmanlık gerektirir en basiti silindir kapağını kaç tork ile sıkacağını bilmek bile tecrübe ister tabi tork anahtarından bşhaberler çoğu usta denen şahıslar ayriyeten rektefiye işinde usta kadar motor yenileme servisinede görev düşer tamir ustası da motoru toplarken tecrübesini konuşturur ve sağlıklı uzun süreli bir motor çıkar ortaya tekrar geçmiş olsun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 13, 2018, 14:17:48 »
Selamlar,

Teşekkürler.
Öncelikle geçmiş olsun rektefiyeyi gerektirecek durum nedir araç km nedir ve bu kanıya nasıl vardınız çünkü bu araçlar kolay kolay motor öldürmezler insan hatası olmadıkça tabi usta tavsiyesi olarak İstanbul'un neresinde olursanız olun @Ufuk Sönmez (16363) beyden görüş almanızı tavsiye ederim aracınızı hangi ustaya yaptırmak sizin tercihiniz ama tabelasında neredeyse bütün araç markaları yazan her araca hizmet veren kişilere fazla güvenmeyin bütün benzinli veya dizel araçların çalışma prensibi aynıdır ama o motorun inceliğini karakterini bilmek ona göre müdahale etmek ayrı uzmanlık gerektirir en basiti silindir kapağını kaç tork ile sıkacağını bilmek bile tecrübe ister tabi tork anahtarından bşhaberler çoğu usta denen şahıslar ayriyeten rektefiye işinde usta kadar motor yenileme servisinede görev düşer tamir ustası da motoru toplarken tecrübesini konuşturur ve sağlıklı uzun süreli bir motor çıkar ortaya tekrar geçmiş olsun

Selamlar,
240.000 km'lik bu aracın sıkıntısı, lanet olası yedek deposundan sürekli su eksiltmesi :)
Konu ile ilgili olarak yıllardır tanışık olduğum bir ustaya gittim, depoyu değiştiririz çözülür, hemen siparişini geçeyim halledelim dedi.
İki hafta boyunca siparişi neredeyse her gün hatırlattım. Abi bugün geçicem, abi yarın elimde diye diye salladı. O öyle yapınca ben de artık sallamadım.
Sonra hem 240.000 bakımını yapayım, hem de arabanın sağını solunu iyice bir göreyim diye Mithat ustaya gittim. İlk defa servisine gelenleri Güngören'deki yerine çağırıyor. Neyse gittim, hoş karşıladı. Gitmeden evvel internette hakkında genel olarak olumlu yorumlar okumuştum. Aracın bakımı yapıldı, yol testine çıktık. Bu arada su eksiltme olayını baştan söyledim kendilerine, kontrol ederiz dendi.
Yol testinde "sanki aracın motoru biraz sesli çalışıyor" denildi, yedek depo kapağını açtık bir basınç ama ne basınç. Suyu püskürtmüyor adeta fışkırtıyor :D
Neyse yine çok emin olamadı, depoya takviye yapıldı "bir hafta kullan, yine su eksiltirse sıkıntı motordandır" dedi. İki gün geçmedi yine su eksildi. Neyse bir hafta sonra gittim, müsait değilim dedi. İkitelli'deki yerine gittim orada devirdaim pompasını da söküp baktık kanatçıklar sağlamdı.
İş dönüp dolaşıp yine rektefiyeye geldi ama ısrarla motor dışındaki ihtimalleri kafamdan elemek istedim.
Yedek depoda bulunan tapayı söktüm (forumda başlığı vardı) aracı 4-5 gün sorunsuz kullandım hiç su eksiltmedi. Herhalde sorunu buldum dedim. Sorunun radyatörden kaynaklandığını düşündüm, zira bu dört beş gün boyunca klimayı özellikle hiç açmadım.
Meğersem yanılmışım. Aracı biraz rampa yukarı kullandım, depo bir gecede yine sıfıra indi. Pazar günü takviye yaptım, pazartesi yine sıfıra indi :)
Conta yanık desem, ne duman atma var, ne çekiş kaybı, ne titreme ne de başka bir şey. Araba bastım mı gidiyor.
Borulardan kaçak var desem, arabanın altına belki bin kere baktım en ufak bir damlama sızıntı yok.
Radyatör desem o da değil.
Bilemedim bir türlü. Sorunun ne olduğu belli henüz net değil ama, gerçek olan şu ki oğlumla birlikte çıkacağımız ilk tatilim, birlikte geçireceğimiz ilk bayramım arabanın arızası yüzünden yalan oldu.
Mithat ustadan farklı bir yer aramamın sebebini de forumda farklı bir başlıkta yazdım. Aracın sorunu ile ilgili her seferinde farklı bir rakam söyleniyor. İlk verdiği fiyat ile son verdiği fiyat arasında neredeyse iki katı fark çıkıyor. En son 5.000 rakamını bana söylediğinde "parayı cebime koyup yanına gelicem" dedim. Kendisine bir türlü ulaşamadım, bir kere açtı telefonumu,onda da "ön sipariş için kapora vermemiz lazım, iban göndereyim at oraya" dedi. Bir haftadan fazla zaman oldu iban bekliyorum. Artık oradan da ümidim kalmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 13, 2018, 17:09:16 »
Hocam zannedersem sizin aracın silindir kapak contası yanmış suyun içine kompresör basıyor veya eksozdan atıyor sıcak olduğu için buharlaştırıyor bu sorun için rektefiye yapmaya gerek olmayabilir km çok Aşırı yüksek değil Toyota motoru bakımları düzgün yapıldıktan sonra daha fazla km yapar sadece conta yenileme ile kurtarabilirizsiniz tabiki uzman kişinin yani motor ustasının motoru sökmesiyle durum netlik kazanır tem oto ufuk beyden randevu alarak giderseniz olabilecek durumları anlatarak en iyi şekilde yardımcı olacaktır ama randevu almadan gitmeyin servis kısmının yoğun olduğunu yazmıştı daha önce
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 58000
  • Model Yılı: '14
  • 18 kere teşekkür etti
  • 73 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2020, 23:36:26 »
sonuç?
1996 1997 xli 1997 xei 1.6 gri
2007 corolla hb sol boncuk&Auris coupe d4d elegant buz bey.
2010 corolla d4d elegant manuel gri 2011 verso d4d
2014 Dizel Tekna Qashqai