Gönderen Konu: Auris 2013+ 1.6 Premium Multidrive tavsiye eder misiniz?  (Okunma sayısı 2784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 50000
  • Model Yılı: '19
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Merhaba,

eşime yaklaşık 2 ay önce 2012 model Honda Civic 1.4 Sport iShift aldık. Bende 2006 model Corolla Sol A/T var ve açıkçası kendi aracım dışında otomatik araç deneyimim olmamıştı. Yarı otomatik araçların sürüş keyfine (!) ve yığılma sorunlarına dair çok fazla şey okumuştum ama ishift'ten çok memnun olduğunu söyleyenler olduğunu görünce aracı satın aldık. Araç devrini aldıktan sonra kullanması çok keyifli bir araç ama düşük hızlarda kazın ayağı öyle değil malesef... Araç tam olarak yakıt ekonomisi için yapılmış, 6 ileri vitesi var ve sadece ekonomik parametrelerle vites yükseltiyor. :-) Ufacık bir rampaya girdiğinizde gazı köklemezseniz çok sık yığılıyor ve bu inanılmaz can sıkıyor. Evet vitesi manuel olarak değiştirmek mümkün ancak hem bunun zamanlamasında yapılan hataların baskı-balata üzerinde sorun oluşturması muhtemel hem de eşim haklı olarak otomatik aracın vitesini neden manuel olarak değiştirmek "zorunda kaldığımızı" sorguluyor. Bence çok da haksız sayılmaz. Ayrıca aracın yokuş kalkış desteği sadece 1sn aracı tutuyor, özellikle acemi bir sürücünün rampada kalkması senaryosunda sorun oluyor. Son olarak, sebebini bilmiyorum ama geri viteste yokuş-destek yok, araç doğrudan ileri kaçırıyor. Tüm bu sorunları acaba giderebilir miyiz diye serviste şanzumana yazılım güncellemesi de yaptırdım ama servis "bu araçtan tam otomatik davranışı beklemeyin" diyerek konuyu kapattı. Yaşadığımız şehir de Ankara olunca, yukarıdaki bol yokuş temalı sorunlar artık bardağı taşırdı.

Honda'yı satıp Auris 1.6 Premium 2013+ Multidrive almayı düşünüyoruz, açıkçası yakıt ekonomisi önceliğimiz yok, çok fazla KM yapmayacak. Yukarıda uzun uzun yazdım ama almayı düşündüğümüz Auris'in yine bizi aynı sorunlardan muzdarip etmeyeceğine emin olmak istiyorum:

- İleri vites takılı iken geri, geri vites takılı iken ileri kaçırmasın istiyorum.
- Ufacık rampalarda, ekonomi yapacağım diye kasıp, yüksek viteste kalıp yığılmasın istiyorum.

Bu kadar :-) Sizlerden sağlıklı yorum alabilir miyim bu konuda?

Bu arada, aynı bütçe ile aynı model aralığında DSG şanzumanlı Golf 1.4TSI da alınabiliyor (biliyorum Atmosferik/Turbo karşılaştırması çok başka bir konu) düşük KM yapacağımız için ve hali hazırda VW'cilerin sanayi mesailerini ve masraflarını gördükçe yaklaşık 10 yıllık bir Toyota'cı olarak VW'ye mesafeliyim; ne dersiniz doğru mu yapıyorum?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris 2013+ 1.6 Premium Multidrive tavsiye eder misiniz?
« Yanıtla #1 : Temmuz 30, 2018, 14:34:56 »
hocam sizin tam otomatik corolla'yı eşinize verin, siz honda'yı alın. boşuna masraf etmeyin bence :lol: ben sizin yerinizde olsam eşime yeni kasa ( 2016) 

jazz alırdım. aman vw'in dsg'sine bulaşmayın derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 30, 2018, 14:38:37 »
Araç şanzıman olarak harika test etme şansım oldu rampada öyle yığılma veya gaz verdiğiniz zaman yememe gibi bir sorun yok ve normalden atak geldi araç bana zaten multidrayvır S konfor odaklı bir şanzıman manulde kullanmak mümkün ama zaten otomatik ten çıkarmak bile istemiyorsunuz zannediyorum geri viteste kaydırma yapmıyordu ama tam emin değilim diğer her yönüyle güzeldi araç bide Toyota sağlamlığı olunca dahada güzel oluyor ama siz kendiniz test ederseniz artı ve eksileri daha objektif görürsünüz hondada yaşadıklarınıza daha çok dikkat ederseniz hakkınızda hayırlısı olsun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 30, 2018, 14:45:04 »
hocam sizin tam otomatik corolla'yı eşinize verin, siz honda'yı alın. boşuna masraf etmeyin bence :lol: ben sizin yerinizde olsam eşime yeni kasa ( 2016) 

jazz alırdım. aman vw'in dsg'sine bulaşmayın derim.

Aklın yolu bir :-) Bunu birebir teklif ettim ama hanım Hatchback istiyor malesef. Benim 2006 Corolla zaten bizim ortamlarda efsaneleşti, kendisi de efsane olan bir ustam var, arabayı sattırmıyor bana. Model yükseltecektim "sen buna bin daha uzatma" dedi, mecbur peki dedik :-) Şeytan kulağına kurşun 40binde almıştım arabayı 175bine geldi 7 yılda; Allah nazardan korusun kaya gibi araba. Hanımın da CRV de olsa bir daha Honda'ya binmeye niyeti yok, binmeden Toyotacı oldu :-)

Araç şanzıman olarak harika test etme şansım oldu rampada öyle yığılma veya gaz verdiğiniz zaman yememe gibi bir sorun yok ve normalden atak geldi araç bana zaten multidrayvır S konfor odaklı bir şanzıman manulde kullanmak mümkün ama zaten otomatik ten çıkarmak bile istemiyorsunuz zannediyorum geri viteste kaydırma yapmıyordu ama tam emin değilim diğer her yönüyle güzeldi araç bide Toyota sağlamlığı olunca dahada güzel oluyor ama siz kendiniz test ederseniz artı ve eksileri daha objektif görürsünüz hondada yaşadıklarınıza daha çok dikkat ederseniz hakkınızda hayırlısı olsun

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. İkinci el alacağım Auris'te karar kılarsak o zaman 2013/2014 ya da en fazla 2015 olacak; bu durumda showroomdaki sıfır Auris ile test sürüşü yapsam şanzıman açısından bir fark yok değil mi "Multidrive S" dediğimiz şanzumanın tek versiyonu var, doğru mudur?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 28000
  • Model Yılı: '16
  • 11 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 30, 2018, 15:04:22 »
Merhaba;

2016 MultidriveS kullanıyorum. kasa değişince şanzımana da güncelleme yapıldı mı bilmiyorum ama vites sorunsuz. gaz tepkileri mükemmel, araba sollayacağınız zaman gaza biraz daha fazla basmanız yeterli oluyor. Aynı şey rampa içinde geçerli. Kaydırma konusunda öne kaydırmıyor ancak ileriyi bende hiç test etmedim. Şahsen kesinlikle tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 30, 2018, 16:04:16 »
Kasa 2015 yılında makyajlandığında ses yalıtımının da iyileştirildiğini okudum. 2014 ve 2015 model arasında kabin içine giren seste kayda değer bir iyileşme var mıdır, bilgisi olan var mı?

2015 makyajlı kasa Premium'lar ikinci elde 90binin üzerine çıkıyor, hâl böyle iken "2015 Advanced Skypack" ile "2013 ya da 2014 Premium" arasında bir tercih yapmak gerekecek gibi görünüyor. İki donanım arasında benim anladığım kadarıyla; yarı deri koltuk döşeme, dual klima, anahtarsız çalıştırma, daha şık kadran, otomatik park (kullanışlı olmayabilir ama ön park sensörleri ile geliyor olması güzel) ve benim önemsediğim fabrika çıkışı renkli arka 3 cam var. Bu şekilde bakınca makyajlı kasa olmasın ama 2 yaş yaşlı ancak Premium olsun fikri sanki daha mantıklı gibi görünüyor; bir tek ses yalıtımı konusuna kafam takıldı.

Sizin görüşünüzü önemsiyorum, ne dersiniz?

----

Merhaba;

2016 MultidriveS kullanıyorum. kasa değişince şanzımana da güncelleme yapıldı mı bilmiyorum ama vites sorunsuz. gaz tepkileri mükemmel, araba sollayacağınız zaman gaza biraz daha fazla basmanız yeterli oluyor. Aynı şey rampa içinde geçerli. Kaydırma konusunda öne kaydırmıyor ancak ileriyi bende hiç test etmedim. Şahsen kesinlikle tavsiye ederim.

Hall Necati bey çok teşekkür ederim değerli yorumunuz ve ayırdığınız zaman için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Temmuz 30, 2018, 22:29:45 »
Hocam ses yalıtımı na yorum yapamam çünkü makyaj öncesi kullanma şansım olmadı ama şanzıman aynı zaten araç eğer japon arabasıysa ses yalıtımı biraz zayıf adamlar guvenligi ön planda tutarak mantık yürütüyorlar bir zaman sonra o sese alışıyorsunuz bende olduğu gibi tabi bide araçtaki lastik markası da desibeli yükseltebilir
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 30, 2018, 22:48:42 »
Benim araç 4 vites olduğu için o sesten inanılmaz muzdaribim, bilhassa uzun yolda, hele de sert kullanıyorsanız, can sıkıyor ve yoruyor. Ama hakkınız var, bir noktadan sonra insan alışıyor; ta ki Alman arabasına binene kadar :-) Burada ilk kez elime fırsat geçmiş olabilir, o yüzden tırmalıyorum, "acaba" diye :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 30, 2018, 23:50:30 »
Benim araç 4 vites olduğu için o sesten inanılmaz muzdaribim, bilhassa uzun yolda, hele de sert kullanıyorsanız, can sıkıyor ve yoruyor. Ama hakkınız var, bir noktadan sonra insan alışıyor; ta ki Alman arabasına binene kadar :-) Burada ilk kez elime fırsat geçmiş olabilir, o yüzden tırmalıyorum, "acaba" diye :-)
Alaattin bey varsın 4 vites olsun ses yalıtımı az olsun ama o Alman arabaları gibi sorunlu olmasın usta dostu cep düşmanı olmasın Toyota gibi sorunsuz uzun yıllar binilsin
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 31, 2018, 08:41:48 »
Ümit bey, aynı araç için mümkünse diye soruyorum ben de ;-)

Sorumu yeniden şu şekilde sorayım, belki bilen vardır.

2015 makyajlı kasa Auris 'in kabin içi, 2013 Auris'ten farkedilir miktarda sessiz mi?

Bunu dikkate alarak, 2013 Auris 1.6 Premium yerine 2015 Auris 1.6 Advanced Skypack alınır mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2018, 12:03:20 »
Alaattin bey;

2015 yılında makyajlanan kasa eğer benim kullandığım kasa ise (2016 model) benimki advanced skypack olmasına rağmen anahtarsız giriş/çalıştırma, R arka karartılmış camlar var. Premium ile fark sadece deri koltuk, otomatik park ve dual klima diye biliyorum. ben makyajlı kasayı tercih etmenizi öneririm. Özellikle iç kısımda tasarım tamamen farklı. (Makyajsız kasanın advanced ile premium arasında kadran farkı vardı). Göstergeler, touch ekran, vites topuzu, kaplamalar vs.. Ses konusun ile ilgili birşey diyemeyeceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2018, 14:32:36 »
Alaattin bey;

2015 yılında makyajlanan kasa eğer benim kullandığım kasa ise (2016 model) benimki advanced skypack olmasına rağmen anahtarsız giriş/çalıştırma, R arka karartılmış camlar var. Premium ile fark sadece deri koltuk, otomatik park ve dual klima diye biliyorum. ben makyajlı kasayı tercih etmenizi öneririm. Özellikle iç kısımda tasarım tamamen farklı. (Makyajsız kasanın advanced ile premium arasında kadran farkı vardı). Göstergeler, touch ekran, vites topuzu, kaplamalar vs.. Ses konusun ile ilgili birşey diyemeyeceğim.

Halil Necati bey, yorumunuz için teşekkür ederim. Bugün sabah showroomda sıfır Auris Advanced Skypack test sürüşünü yaptım. Aracı beğendim, sonrasında o aracın da arka camlarının renkli olduğunu farkedince katalogtan kontrol ettim. Aynen dediğiniz gibi bir durum var, "Skypack" olarak alınan Advanced'lerde arka camlar standart olarak karartılmış geliyor. Bunun dışında katalogtan aynen alıntılayım, Premium'daki ilave donanımlar;

• Krom çerçeveli ön alt ızgara
  • Ön farlarda LED ışık çizgisi
  • LED ön farlar
  • Otomatik far yükseklik ayarı
  • Ön-Arka park sensörü
  • Kolay-akıllı park destek sistemi
  • Deri/kumaş spor koltuklar
  • Deri ön kol dayama
  • Çift bölmeli otomatik klima
  • Sürücü koltuğu elektrikli bel desteği
  • Isıtmalı ön koltuklar
  • Ön çarpışma önleyici sistem
  • Şerit takip sistemi
  • Otomatik yanan uzun farlar

Bu uzuuun listede benim ilgimi çeken sadece "Ön-Arka park sensörü" kaldı. Sizin araçta ön/arka park sensörleri var mı varsa alırken mi taktırdınız yoksa piyasadan OEM mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 02, 2018, 09:06:13 »
Bende park sensörü yok. Arka için taktırmayı düşünüyorum ama geri görüş kamerası yeterli oluyor gibi şimdilik.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 02, 2018, 10:43:02 »
Geri görüş kamerası olduğu için ön park sensörü daha çok işe yaramaz mı? Öne takılamıyor mu yoksa?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 02, 2018, 10:51:28 »
Öne de arkaya da takılabilir. Aslında dediğiniz gibi kamera varken öne taktırmak daha pratik olabilir. ben önde sıkıntı yaşamadığım için arkaya taktırmayı düşünmüştüm. Şu an kameradan araç pozisyonunu daha net algılayabildiğim için gerek duymuyorum diyebilirim. Alışma meselesi. Ama en ideali kamera ile birlikte ön arka sensörlerin olması. Çünkü kameraya bakmadığınız bir anda arabanın arkasına çocuk vs geçse sesli uyarı daha güvenli oluyor.