Gönderen Konu: Yokuşta şanzıman sorunu  (Okunma sayısı 2011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 85000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür edildi
Yokuşta şanzıman sorunu
« : Temmuz 26, 2018, 23:02:56 »
Arkadaşlar merhaba
Yokuşta durdugum da önce  frene basıyorum boşa alıp el frenini çekiyorum sonra frenden ayağımı çekiyorum araç el frenin üstünü oturunca tekrar frene basıp arabayı p alıyorum  tekrar  d alırken bazen küt diye bir ses geliyor sebebi ne olabir

Toyota Club Türkiye

Yokuşta şanzıman sorunu
« : Temmuz 26, 2018, 23:02:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Yokuşta şanzıman sorunu
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2018, 00:13:09 »
Ensar bey ilk akla gelen motor kulakları ve aks kafası ikisininde kontrolü yapılması lazım tabi bide araç otomatik olduğu için şanzıman yağı her 80000 km bir orjinal yağı ile değişmesi ve flitresinin sağlamsa temizlenmesi değilse değişimi gerekli geçmiş olsun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2018, 08:43:20 »
Araçı ikinci el aldığımdan şanzıman yağı ne zaman değişti hakkında bilgim yok.Hatta değiştimi onuda bilmiyorum önce aklımdaki olan sizin dediğiniz gibi şanzıman yağını değiştirmek peki şanzıman yağını ne kadar değiştiriyorlar bilginiz var mı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2018, 09:20:37 »
Araçı ikinci el aldığımdan şanzıman yağı ne zaman değişti hakkında bilgim yok.Hatta değiştimi onuda bilmiyorum önce aklımdaki olan sizin dediğiniz gibi şanzıman yağını değiştirmek peki şanzıman yağını ne kadar değiştiriyorlar bilginiz var mı
o konunun uzmanı forum üyesi @Ufuk Sönmez (16363) bey kendisine özel mesaj ile aracın şasi nosunu gönderirseniz size en uygun orjinal yağı neyse fiyat ve marka olarak öneride bulunur yağı ufuk beyden alıp ankarada benim bildiğim dörtnal özel servis Toyota konusunda uzman durumdalar orada değişim yapabilirsiniz tabi diğer forum üyelerinin de servis konusunda tavsiyeleri olabilir sonuçta tecrübe önemli ama öncelikle arızanın tam kaynağını bir ustaya giderek tespit ettirin ona göre hareket edersiniz ama şanzıman yağını değiştirin çünkü 80000 de değiştigi için sizden önce kuvvetle muhtemel değişmemiştir çünkü biraz maliyetli ama araç için hayati önem taşımakta zira daha fazla masraf çıkartır geçmiş olsun umarım kısa sürede sorununuz çözülür iyi forumlar
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 02, 2018, 16:14:50 »
Merhaba arkadaşlar hafta sonu dörtnal toyota gidip bir kontrol ettireyim dedim usta şöyle bir baktı önce anlaştık  değiştirecektik usta şanzuma baktı sonra kaputu açıp yagı eline sürdü dediki gerek yok ben o anca şok oldum başkası değiştir der usta gerek yok bakımda gel değiştirelim dedi 150 tl fiyat verdi yağ değişimine filtresini değiştiriyormusunuz dedim yok dedi çünki orjinalleri tel filtreymiş o yüzden sonradan takılanlar kağıt olur dedi bu değiştirme dedi bilginize

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 02, 2018, 17:16:49 »
Benim bir türlü aklımın yetmediği bu ustaların elini vurarak yağı test etmeleri tabi yağı koklayanıda gördük adamların elleri maşallah test çubuğu gibi adamlar buna 80000 demiş arkadaş bu km den sonra koruması düşer yağlaması azalır gitme üstüne diyor ama bizim ustaların parmakları sensör gibi
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 02, 2018, 18:32:21 »
Merhaba arkadaşlar hafta sonu dörtnal toyota gidip bir kontrol ettireyim dedim usta şöyle bir baktı önce anlaştık  değiştirecektik usta şanzuma baktı sonra kaputu açıp yagı eline sürdü dediki gerek yok ben o anca şok oldum başkası değiştir der usta gerek yok bakımda gel değiştirelim dedi 150 tl fiyat verdi yağ değişimine filtresini değiştiriyormusunuz dedim yok dedi çünki orjinalleri tel filtreymiş o yüzden sonradan takılanlar kağıt olur dedi bu değiştirme dedi bilginize

Bunu diyen usta olsa olsa Sadık ustadır...