Gönderen Konu: bakım sonrası performans düşüşü  (Okunma sayısı 2158 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • toyota corolla 2011 elegant
    • FIRSAT NERDE- Alışveriş Orda
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '11
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
bakım sonrası performans düşüşü
« : Temmuz 19, 2018, 15:51:25 »
Merhaba değerli arkadaşlar . 2011 Toyota Corolla 1.6 Benzin/Lpg'li aracım var . Aracımın 60bin standart bakımını kendim yaptım. Daha sonra brc marka lpg filtrelerini değişti ve ayar yapıldı. Daha önceki 50 bin bakımını da kendim yapmıştım.

Sorunuma dönecek olursak eğer;

Daha önce bir depo lpg ile uzun yol 300-350 km arası şehir içi 210 - 230 km arası yaparken, bu bakımdan sonra uzun yol ve kısa yol 200-230 km arası yapıyorum. Ayrıca aracım yokuş çıkarken fazla performans düşüklüğü yaşamazken,şimdi performans kaybı yaşıyorum. Araç yığılma yapıyor sanki.

Buna neyin neden olduğunu tam olarak bilemedim. Aklıma taktığım hava filtresi geliyor. Yeteri kadar hava girmediği için performans kaybı yaşabilirmiyim diye. Servise sordum onlar bujilerde veya bobinlerde bir sıkıntı olabilir dediler . Ayrıca hava debimetresini daha önce temizlemediysen balata spreyi yardımı ile içini temizleyebilirsin birde öyle dene dediler.

Değerli fikirlerinizi alabilirmiyim acaba şimdiden teşekkürler...

Toyota Club Türkiye

bakım sonrası performans düşüşü
« : Temmuz 19, 2018, 15:51:25 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
Ynt: bakım sonrası performans düşüşü
« Yanıtla #1 : Temmuz 19, 2018, 17:06:12 »

Benzindede yapıyor mu dediklerinizi
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2018, 17:15:40 »
Benzindede yapıyor mu dediklerinizi

depoyu doldurup ta denemedim hocam hiç malum benzin fiyatları :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2018, 17:22:24 »
Depoyu doldurmaya gerek yok bence,o dediğiniz yokuşta çekmeme gibi durumları deneyebilirsiniz?
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 19, 2018, 23:38:28 »
Kullandığınız yağ da değişiklik oldumu veya hava filtresi aracınızla uyumlu mu ve takılan lpg filtreleri aracınızda ki kitin orijinal filitresimi bunların hepsi çok önemli bazen lpg firmaları sırf daha ucuz diye orijinal olmayan ama yerine uyan fitre kullanabiliyor veya değişimi yapan kişi konunun ehli değil ise işi eksik yapabiliyor tekrar kontrollerini yaptırmanızda fayda var geçmiş olsun iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 20, 2018, 12:19:13 »
Kullandığınız yağ da değişiklik oldumu veya hava filtresi aracınızla uyumlu mu ve takılan lpg filtreleri aracınızda ki kitin orijinal filitresimi bunların hepsi çok önemli bazen lpg firmaları sırf daha ucuz diye orijinal olmayan ama yerine uyan fitre kullanabiliyor veya değişimi yapan kişi konunun ehli değil ise işi eksik yapabiliyor tekrar kontrollerini yaptırmanızda fayda var geçmiş olsun iyi forumlar

Ümit Bey ben önceki bakımda castrol Edge 0w30 yağ kullandım. Bu bakımda da kullandım aynı yağı. Hava filtresi bana sıkıntılı gibi geliyor sanki .lpg brc uyumlu yan sanayi taktılar ki öncesinde de öyleydi. Hava filtresini değiştireceğim bide lpg ayar yaptırayım tekrar diyorum. Hava debğmetresini de temizleyip deneyeyim inş olur. Değerli görüşlerinizi almak isterim.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 20, 2018, 12:20:01
Depoyu doldurmaya gerek yok bence,o dediğiniz yokuşta çekmeme gibi durumları deneyebilirsiniz?
Haklısınız hocam bugün deneme yapayım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 20, 2018, 19:02:09 »
Anladığım kadarıyla hava filtresi değişmemiş bu durum aracın çekişini etkiler ve yakıtı fazla yaktırır nasıl ki girmesi gereken hava miktarı az olursa o havayı yakıttan tamamlamaya çalışır ve motor içinde düzensiz bir yanma meydana gelir bu durum motor ömrünü kısaltır sibob aşınmalarını yükseltir düzenli periyotlarla LPG ayarınızı ve filitreleri değiştirin aynı şekilde konuyla alâkalı değil ama sizi tenzih ederim polen filtresini bizim ülkemizde çoğu insan sadece yaza girişte değiştirir ve sadece klima açık olduğunda aktif olduğunu zanneder aslında o filtre her zaman aktiftir ve kabin içine giren havayı devamlı süzer sağlığınız için belirli periyotlarda polenide değiştirmeniz faydanıza olacaktır
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 20, 2018, 19:59:26 »
Anladığım kadarıyla hava filtresi değişmemiş bu durum aracın çekişini etkiler ve yakıtı fazla yaktırır nasıl ki girmesi gereken hava miktarı az olursa o havayı yakıttan tamamlamaya çalışır ve motor içinde düzensiz bir yanma meydana gelir bu durum motor ömrünü kısaltır sibob aşınmalarını yükseltir düzenli periyotlarla LPG ayarınızı ve filitreleri değiştirin aynı şekilde konuyla alâkalı değil ama sizi tenzih ederim polen filtresini bizim ülkemizde çoğu insan sadece yaza girişte değiştirir ve sadece klima açık olduğunda aktif olduğunu zanneder aslında o filtre her zaman aktiftir ve kabin içine giren havayı devamlı süzer sağlığınız için belirli periyotlarda polenide değiştirmeniz faydanıza olacaktır

Yooo değiştirdim hepsini hava filtresi yerine oturdu ama sanki bana uyumsuz gibi geldi. İçeri yeteri kadar hava almıyor sanki. Polen filtresini ihmal etmem değiştiririm 10binde bir. Yarın değiştiririm hava filtresini bugün fırsatım olmadı. İnş farklı bir sorun yoktur. Teşekkürler...