Gönderen Konu: Arabayla Yurtdışına Çıkış Soru-Cevap  (Okunma sayısı 2788 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Arabayla Yurtdışına Çıkış Soru-Cevap
« : Haziran 28, 2018, 13:30:04 »
Arabayla yurtdışına çıkarken sınırda yapılan işlemler nelerdir?

Arabayla yurtdışına çıkarken kaskoya yurtdışı teminatı ekletmenin kapsamı nedir?

Arabayla yurtdışına çıkarken sınırlarda neler yaşadık?

Arabayla yurtdışına çıkış için gerekli belgeler nelerdir?

Avrupa'da yakıt ve LPG alımı nasıl oluyor?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Toyota Club Türkiye

Arabayla Yurtdışına Çıkış Soru-Cevap
« : Haziran 28, 2018, 13:30:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
Ynt: Arabayla Yurtdışına Çıkış Soru-Cevap
« Yanıtla #1 : Haziran 28, 2018, 14:06:44 »
Sağdan sağdan 110-120 ile gidiyorum. En sağdan tır çıkıyor karşına 100 ile gidiyor. Onu sollamak için sıra bekliyorsun boşlukta atlıyorsun sol şeride. Tam gaz yapıyorsun 1.6 motorla ama adamlarda 2, 2.5, 3 lük motorlar olduğu için tamponundan ayrılmıyor hiç. :D Türkiyede kendini hızlı sanıyorsun da, burada tam bir kağnı maalesef. Tamponuna yapışarak acı gerçekle yüzleşiyorsun. :D

--------------------------------------------------

Benzin 1.6€, çevir tl ye, 8.8 TL. Araba 90-100 e sabitleyerek 5.8 lt yakmış. Düz hesap 6 lt diyelim. 6 lt*8,8 tl den 53 kuruş yapıyor. Türkiyeden alsak yakıtı 6,3 tl den 38 kuruş yapıyor. Yok lpgsiz binilmez vallahi.

Bu arada 2500 km boyunca 6 kere lpg aldım, 180 dolar civarı tuttu. Edirneden çıkmadan benzini ve lpg yi fullemiştim. Benzini Almanyadaki akrabaya kadar yarısını kullanmıştım. Arıza ışığı verdikten sonra hep benzinde kullandım onu da bitirdim. Toplamda 1000-1100 tl civarına yakıt tuttu sanırım. Bulgar vinyeti 9 euro, Sırp otobanları gişede nakit ödeniyor 10 euro civarı sanırım, 4-5 otobandan alınıyor çünkü, parça parça açılmış. Macar vinyeti 12 euro, Avusturya vinyeti 9 euro. Fakat Macar-Sırp sınırında da satılıyor, ben ikisini bir arada akşam mahmurluğu ile alma gafletinde bulundum 27 euro ödedim macar+avusturya vinyetlerine. Almanya, Hollanda ve Belçika'da otobanlar ücretsiz.

Yakıt tam olarak 133,46 dolar. 4.7 tl den hesaplasak yukarı yuvarlarsak 630 tl yapıyor. Edirnede 228 tl ye yarı depo benzin ve lpg tamamen fullemiştim. 855 tl yaptı. 45 euro da vinyet tutsa 1100 tl yaptı.

Yollar bulgarda sakindi, sırpta çoğu otoban açılmış, sadece taş tünellerden geçiliyor. Belgrad, viyana yolu yoğundu. Passau nürnberg frankfurt dortmund bochum yolu üstünden geldim dortmund çevresinde trafik çok fenaydı hem geliş hem gidiş.

Sınırlarda da durdurulmadım. Gri pasaportun etkisi olabilir. Hiç aranmadık, öylesine kontrol ettiler hepsinde. Bagajı açıp bakar gibi yapıp kapattılar. Bulgardaki pasaporta bakan görevli çok güleryüzlüydü, nereye ne için gittiğimizi görevimizin ne olduğunu sordu, iyi yolculuklar diledi. Sonrasında 1 görevli bagajı kontrol etti. Sonra biraz daha ilerleyince 2. görevliye gelince bagajı kontrol edecek diyerek bagaj kapağını açtım. Suratıma mal mal bakınca aramayacak sanıp kapattım, sinirlendi gerizekalı, baya soğuk ve suratsızdı. Ardından zaten bagaj açıktı bir şey söylemeyince kontrol etmeyeceksiniz sandım dedim ingilizce. Baktı sadece gidin dedi. Sırpa girince nereye gittiğimizi sordular, selam komşi dediler. :D Sırpta mola verdiğimiz bir yerde, kasiyer Türk olduğumuzu öğrenince muhabbet ettik baya. Işidin Müslümanlığı temsil ettiğini sanıyordu. Ardından Türkçe konuşan ama Türk müsün deyince değilim diyenlerin olayının ne olduğunu merak etti. Ayrılıkçı kürtler olduğunu söyleyip açıkladım, aynı Sırbistan ile Kosova, Karadağ durumları gibi olduğunu söyleyince daha iyi anladı. Osmanlıdan laf açılınca ve 450 yıl oralara hükmetmesinden laf açılınca iyi niyet göstergesi olarak kardeşiz deyince, hayır biz kardeş değiliz, ruslarla kardeşiz. sizle sadece siz iyi olursanız bize para kazandırırsanız iyi oluruz dedi. Din kardeşliğinin önemini AB'ye bizim hiçbir zaman alınmayacağımızı bir kez daha anlamış oldum. Osmanlı zamanlarını da iyi hatırlamıyorlar. Ama Avusturya-Macaristan ve Rusya egemenliklerini de sevmeseler de aynı dinden oldukları için Osmanlı kadar kötü hatırlamıyorlar izlenimi edindim.
Niş'te Osmanlı paşasının ölen Sırp ayaklanmacıların kellerinden yaptırdığı Celle Cula, Kelle Kulesini görmek istiyordum fakat kapanışına yetişemedik.

Bir tek Sırp'tan Macara girerken (AB sınırı) gri pasaportu tanımadı görevliler. Telefon açtılar bir yerlere. 2-3 dakika sonra ileride kenara çekmemizi istediler. O esnada bir görevli yerine geçerken iyi akşamlar komşi dedi. Orada da 5 dk civarı bekledik. Sonra bir görevli gelip pasaportları verdi bagajı açmamı istedi sertçe, bakar gibi yaptı git dedi. Macarca teşekkürler deyince yumuşadı biraz.
Almanya ve Avusturya da sınırda kontrol vardı durdurulmadık hiç. Türk plaka olduğu için durdurulurz sanmıştık.

En fazla 120 km hıza çıktım. Tam passauda 130 a çıktım ki subap arızasından dolayı arıza ışığı yandı, ondan beri de 90-100 ile tırların arkasında gittim. :D
İstanbuldan çıktım 1. gün akşam belgradda kaldık merkezde. gezmeye vakit kalmadı. Arabayı Bulgarlar ve Sırplar sıkıntılı demeleri nedeniyle Belgrad merkezde otoparka koydum. 20 saati 15 euro ödedim. Otel de merkezdeydi. 2. gün güzelce uyuyup öğlen otelden çıktık belgradı gezdik.
Belgradda mola verdiğimizin ertesi günü kalesini dolandık, orada Damat Ali Paşa'nın türbesini ziyaret ettik. Yabancılar aynı bizde yapıldığı gibi camlarındaki demirlere kurdele bağlamışlar. Kaleyi park haline getirmişler. Hendek kısımlarına dinazor, tank top tüfek yerleştirmişler. Saçmalamışlar bence. TİKA çeşmemizi ve türbeyi onarmış çok güzel olmuş. Gavur ellerde Türk çeşmesi ile karşılaşmak ve oranın suyu ile ferahlamak çok güzel bir duygu. Zira yabancıların çeşme geleneği yok, sadece süs niyetine kullanırlar. Sadece Viyana ve Amsterdam'da soğuk su şişesi doldurma noktaları gördüm şimdiye kadar. ikindide novi sada geçtik. Petrovaradin kalesini dolandık. Merkezini dolanıp akşam yemeği yiyip devam ettik, Pek birşey yok Novi Sadda Petrovaradin kalesi harici. Macar sınırını geçip budapeşte viyana arasında bir park yerinde kaldık. 3. gün 9 gibi uyandıktan sonra avusturya sınırını geçip viyanada 2 saatlik gezi molası verdik. Ordan çıkıp steyr köyüne geçtik, yemek yiyip almanya sınırını geçtik. Avusturya ve Sırbistan 35 derece olan hava sıcaklığı Almanyaya geçtiğimiz gibi 16 dereceye düştü. Nürnberg civarına kadar gelebilip 3. gün molayı park yerinde verdik. Gece hava sıcaklığı 9 dereceye düştü. Uzun boylu olmamdan ötürü ayaklar açıkta kalınca sürücü koltuğunda ayaklar üşüdü baya yorgana rağmen. 4. gün de herneye vardık. 5. gün bugün de herneden brüksele geldik.

Şans eseri gayet güzel bir ev tuttuk. Ev fiyatları çok pahalı olduğundan oda ilanlarına baktık. Ev fiyatları 700-800 eurodan başlıyor onlar da şehrin dışında genelde. Öğrenciler oda kiralıyorlar hep. Fiyatları 300-700 euro arasında değişiyor. Bizim anlaştığımız kız 1 hafta kala sıkıntı çıkardı. Derken bir ilan denk geldi ve karar verdik. 430 euro fiyatı. Ve şans eseri hem aylık olarak aldığım kapalı park yerine hem de eşimin staj yerine 2 km mesafede. Ev Dubleks ve kimse yok evde. :D 870 euroymuş evin toplam kirası normalde. Fakat kız staj için Fransaya gidiyormuş. Ev arkadaşı da bi ara sadece günübirlik gelecekmiş. Baya ballıyız bu konuda.

Almanya'da netto da alışverişimizi yaptık. Ekmekler 50 cent-1 euro arasında, Makarnalar 39 cent, Gouda 300 gr kaşar peyniri 1.19 euro indirimdeydi. Sürmelik peynir gibi birşey aldık 1 euro civarıydı. Makarna için soslar 70 cent civarıydı. Domates 89 cent, salataları kol gibi kocaman, kilosu 89 cent. Almanyada mcdonalds yedik menü olayı yok, mc chicken burger, kola ve patates 7euro. patatesleri bizimkinin büyük boyu gibi. isterseniz büyütülüyor ama en küçüğüyle gayet rahat doyuluyor. Brükselde eve yakın lidl var, oradan alışveriş yaparız artık. Dondurulmuş hazır gıdalar ucuz genelde. Çoğunlukla 2 euronun altında fiyatlar marketlerde.

Yol boyunca kaza riski anlamında hiçbir sıkıntı yaşamadık. Trafiğin 1 tık yavaş sürünce millet gelip solluyor geçiyor zaten, ya da siz hızlı giderseniz ya akışa uyacaksınız ya da sollama yaptığınız zaman orta veya sol şeridi kullanacaksınız. Trafikte saygı olduğu için sıkıntı yaşanmıyor. En solda hızlı gidenin hızlı gitme hakkı ile sağda yavaş gidenin sollama hakkı çok güzel bir biçimde sağlanıyor. Her 2 taraf da saygılı davranıyor birbirine. Arada bir sağa geçmeyi unutanlar çıkıyor. Ama kesinlikle ne bir selektör yapan ne bir korna çalan yok. Tek sıkıntıyı Dortmundda inşaat nedeniyle oluşan trafikte yaşadım. Sağdan 80 ile gidiyorum 80 lik yerde. Soldaki minibüs 90 la gidiyorken sağ sinyal verip üstüme kırmaya başladı, kör noktasında kaldım sanırım. Hemen kornayla ikaz edince toparladı, mesafe bırakıp girdi sağ şeride. Bu bile aslında ciddi bir durum değildi, gayet basit risk olmayan bir durumdu. Ama kaza riski diyebileceksek bir tek bu durumla karşılaştım.

---------------------------------------------------

Belçikada parasız otopark yok. Yol kenarları hep paralı. En iyisi parasız ama 2 saat park hakkı veriyor. Benim oturduğum bina da baya bir ara sokakta kontrol var mı emin olamadım o nedenle BePark tan 1 aylık kapalı garaj aldım.
Benzin otoban kenarında 1.70€ iken Brüksel içindeki Lukoil'de 1,46€. Ama görseniz benzinci demezsiniz sokak arası bir evin en alt katındaki duvarlar yıkılmış iç kısmı benzinlik yapılmış öyle yerler. :D

---------------------------------------------------

Bir önceki gezi için=>
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=75208.0
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 28, 2018, 15:14:54 »
gayet güzel ayrıntılı olarak anlatmışsınız,yurt dışına çıkacaklar için güncel rehber niteliğinde,cesaret edebilsem,romanya yollarına çıkmak istiyorum ama...okuduğum kadarı ile 1970 yılında başlayan 1980 yılında tekrarlayan çok sayıdaki araba ile avrupa-türkiye gidiş gelişlerimde olduğu gibi hiç bir şey değişmemiş,bakış aynı,mantık aynı,çok kötü muamele gördüğümüzde oldu;bana göre bir yamalı bohça olan,evangelist hristiyan projesi avrupa birliğine giremeyeceğimizi tüm politikacılar biliyor,olacakmış gibi davranıyor,en sert olanı ve fakat en dürüst olanı da avusturya,günümüzde de açıkça ifade ediliyor,ancak karşılıklı menfaatler temelinde ticaret yaparız,asla aynı mantık ve birlik içinde olamayız.çağdaş medeniyet ölçülerini bir şekilde yakalama hedefimiz esas olmalı.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #3 : Haziran 28, 2018, 15:44:57 »
gayet güzel ayrıntılı olarak anlatmışsınız,yurt dışına çıkacaklar için güncel rehber niteliğinde,cesaret edebilsem,romanya yollarına çıkmak istiyorum ama...okuduğum kadarı ile 1970 yılında başlayan 1980 yılında tekrarlayan çok sayıdaki araba ile avrupa-türkiye gidiş gelişlerimde olduğu gibi hiç bir şey değişmemiş,bakış aynı,mantık aynı,çok kötü muamele gördüğümüzde oldu;bana göre bir yamalı bohça olan,evangelist hristiyan projesi avrupa birliğine giremeyeceğimizi tüm politikacılar biliyor,olacakmış gibi davranıyor,en sert olanı ve fakat en dürüst olanı da avusturya,günümüzde de açıkça ifade ediliyor,ancak karşılıklı menfaatler temelinde ticaret yaparız,asla aynı mantık ve birlik içinde olamayız.çağdaş medeniyet ölçülerini bir şekilde yakalama hedefimiz esas olmalı.

Tokay abicim güzel bir noktaya değindin, konu açılmışken birazcık daha bilgi aktarayım.
Kaskolar Romanya, Bulgaristan, Sırbistan'daki olası araç çalınmalarında %25 muafiyet uyguluyor. Yani araç rayiç değerinin %25 azını size veriyorlar. Buna da sebep olarak bu ülkelerdeki yabancı plakalı araçların hırsızlığının çok sayıda olması. Gurbetçilerimiz Sırbistan'da, Bulgaristan'da çok sıkıntı yaşıyor. Sadece bu yaz Sırbistan'da bildiğim kadarıyla 3 olay oldu. 2'si bayıltıcı parfümle bayıltıp camı patlatıp soymak, 1'i araçta kimse yokken camı patlatıp değerli eşyaları çalmak suretiyle. Bayıltıcı parfümle bayıltma da şöyle oluyor. Gece arabada uyurken aracın içi çok nem ve sıcak oluyor, bu nedenle de 1 parmak açıyoruz. İşte hırsızlar da buradan bayıltıcı parfüm sıkıp camı kırıp aracın içindeki değerli eşyaları alıyorlar. O nedenle bu ülkelere arabayla seyahat pek yapılmaması gerektiği yönünde düşüncem var. Gidilecekse de kesinlikle gündüz gözüyle ve kapalı güvenlikli otoparklara parketmek gerekli. Sırbistan bir nebze daha güvenli fakat Bulgaristan için Dış İşleri Bakanlığımız "Tatil Yolu Aydınlatma Projesi" sayfasında kesinlikle gündüz, olabildiği kadar hızlı, mümkünse durmadan geçin diye uyarmaktadır.
Romanya'ya gelirsek eğer Almanya'daki çalıntı araçlar ya da pert araçlar (şasisi azıcık eğilen bizim pert demediklerimiz dahi Almanya'da yüksek işçilik gerekçesiyle hurdaya ayrılır.) direk Romanya'ya götürülür, yapılır ve satılır. O nedenle Bulgar'da ve Roman'da yabancı plakalı araç satışı çoktur. Gerek parçalayıp satarlar, gerekse de plakayı değiştirip bir şekilde iç pazara satarlar. Bir değişik cinsi de aracı çalıp sizi arayıp araç karşılığında fidye istemeleri.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 28, 2018, 16:42:42 »
vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.anlaşılıyor ki ya uçakla ya da trenle gidebilirsek gideceğiz veya vazgeçeceğiz,güya avrupa birliğine alındılar ama yolları güvensiz,bize özellikle bulgaristan da cam açtırmazlar,bir şeyler atarsınız,bize şap hastalığı bulaşır diye ciddi uyarıda bulunuyorlardı..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #5 : Temmuz 15, 2018, 16:54:09 »
Yurtdışına arabayla çıkışla ilgili püf noktaları, bilgileri aşağıdaki sayfamda anlatıyor olacağım. Takip etmenizi beklerim.

https://www.facebook.com/MazdaylaAvrupaTuru

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #6 : Ekim 16, 2018, 21:21:36 »
Arabayla sınır geçişleri temel olarak böyle olmakta. Basitçe anlatmak gerekirse çıkacağımız ülkenin gümrüğünde pasaportlara damga vurdurulduktan sonra gireceğimiz ülkenin sınırına giriyoruz. Araba/Car yazan yerden devam ediyoruz. Bazı sınır kapıları EU ve Non EU diye ayırmakta. Bazıları ayırsa da tek kapıdan hepsini almakta. Bunu öndeki arabalara göre karar veriyoruz. Sırada bekleyip sıra bize gelince pasaportlarımız, araba ruhsatı ve araba için yaptırdığımız yeşil sigortayı birlikte veriyoruz. Görevli damgaladıktan sonra alıyoruz ve 3-4 metre ileride bekleyen görevlinin yanına gidip dur dediği yerde duruyoruz ve araçtan inip bagajı açıyoruz. Sizi uğraştırmazlarsa, basit bir kontrol sonrasında gidebilirsiniz diyorlar ve arabanıza binip yola devam ederek ülkeye girmiş oluyorsunuz.

Dönüşte Makedon - Yunan sınırı geçişimizden bir kesit. Devamını kayıt altına almamış ve bu nedenle maalesef Yunanların gerçek Makedonyaya hoş geldiniz yazdığı tabelaları gösteremediğim için üzgünüm. Makedonya ismi Yunanlılar için nasıl bir eziklik kaynağı ise artık böyle tabelalar astırmış...  :rofl:

Sırp-Makedon sınırında da aynı işlemler yapıldı. Makedonya'ya girerkenki kayıtı donduramamışım maalesef.
İlk videonun sonlarına doğru Sırp sınırı görülebilir.