Gönderen Konu: Sivrisinek önlem!?  (Okunma sayısı 3504 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Sivrisinek önlem!?
« : Haziran 27, 2018, 21:51:20 »
Selam;
Sezonu geldi, rahatsız edici sesi ve soktuğunda yarattığı kaşıntı bir yana, olası taşıyabilecekleri mikroplar da düşünüldüğünde, insanlık için en tehlikeli olabilecek canlılardan birisidir (doğaya en uyumsuz canlı herhalde insan ve doğayı korumalıyız). Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre insanoğlu can kaybı sıralamasında en başta gelen canlı vızıldayan sivrisineklerdir (yılda 750 bin kişi).
Dişi sivrisinekler yaradılış gereği bazı dönemlerde beslenme şekilleri sonucu bu olaya neden oluyorlar. Bazı tip sivrisineklerin soktuğu yer kaşıntısı de bir kaç gün sürebiliyor.
Sivrisineklerin sokacağı kişiyi de seçtiği yönünde kişisel bulgularım mevcut, herhalde bu düşünceyi başka paylaşanlar da vardır.
Peki gerek doğal yöntemler, gerek ilaçlar ile ne gibi önlemler alıyorsunuz sivrisineklere karşı?

Soktuğu zaman limon kolonyasını bölgeye sürüyorum.
Fesleğen sivrisinek üzerinde etkili bir bitki.

Toyota Club Türkiye

Sivrisinek önlem!?
« : Haziran 27, 2018, 21:51:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • Model Yılı: '15
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
Ynt: Sivrisinek önlem!?
« Yanıtla #1 : Haziran 27, 2018, 21:56:22 »
Bahçenizde su birikintisi olmamasına dikkat edin. Durgun sular sivrisineklerin yaşam alanıdır.Saksıların dibinde su birikmemesine özen gösterin.

Başucunuza bir saksı fesleğen ya da bir tutam reyhan koyarsanız, odanıza sivri sinek gelmez. Kokusu rahatsız etmeyecekse sarımsak ya da soğanı ikiye bölüp başucunuza koyarak da sineklerden korunabilirsiniz.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 27, 2018, 21:59:34
Karadenizde tavan lambasının yanına bir poşet su asıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1157 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 28, 2018, 11:11:54 »
sivrisinek yaz aylarında aşırı sıcak ve nemli bölgelerde geceleri uyumaya çalışan insanları uyutmamak için elinden geleni yapan ve özellikle 0 rh + kan grubunu ısırmayı sevdiği ,bilimsel açıklamalarla da kanıtlanan bir yaratıktır.kişisel önlemler bazen yetmiyor,çevre kirliliği,açık lağım,durgun sular gibi odak noktalarını çok seviyor,bizlere de gerek resmi makamlar ve vatandaş olarak hijyene dikkat etmemiz konusunda uyarıda bulunuyor,yoksa başta sıtma,sarı humma,zika virüsü vb hastalıklarla sizi tanıştırırım diyor,allahtan çağın vebası aids ve hiv virüsünu bulaştırma konusunda bir becerisi olmadığı görünüyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 28, 2018, 22:38:14 »
Köye gittiğim zaman ısırıp kaşındıran her tür böcek için Off sprey kullanıyorum. Yıkamaz ya da çok terlemezseniz 6-7 saat koruyor. Sineğin kolumun etrafında bir kaç tur atıp uzaklaştığını gözlerimle gördüm. Kimyasal olduğu için çok mecbur kalmadıkça kullanmıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2221 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 29, 2018, 00:32:30 »
Reyhan bu konuda en etkili olanlardan aynı zamanda reyhanın olduğu yere yılanda gelmezmiş onuda geçen komşudan öğrendim temizlik en büyük etken temiz kokan hiç bir yere sinek yaklaşmaz ve hava akımının çok olduğu yere gelmezler bizim 🏠 esintili olduğu için çok şükür görmüyoruz ama çalıştığım yerde acısını çıkarıyorlar çünkü etrafımızda iki tane sulama kanalı ve tarım arazisi çok
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 11, 2018, 13:41:35 »
Geçtiğimiz yaz Kıbrıs’taydım ve sınıra yakın bir bölgede gece nöbetinde yaklaşık 50-60 sinek ısırığı vardı belki daha fazla bilemiyorum.
Ama Kıbrıs’taki sivrisineklerin şöyle güzel özelliği var sabah uyandığında ısırdığı yerde hiçbir iz kalmıyor.
Türkiye’dekiler evrim geçirmiş türlerinden 2 gün geçmiyor anasını satayım.
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 12, 2018, 16:31:06 »
Mesleğim gereği sık sık yurt dışına çıktığım için sarı humma aşısı yaptırdım.Türkiye'de sanıyorum gerek yok ama genel kültür olarak faydası olabilir aşağıdaki yazının.

Alıntı
Sarıhumma (Yellow Fever)
Sarıhumma virüsü ile enfekte sivrisineklerin ısırması sonucu bulaşan, akut, viral kanamalı bir hastalıktır.

Bulaşma Yolu
Sarıhumma virüsü Aedes veya Haemagogus türü sivrisinekler aracılığıyla bulaşır. Bu sivrisinekler özellikle gündüzleri ısırmaktadır. Bulaşma 2500 metreye kadar olan yerleşim birimlerinde gözlenebilir. Sarıhumma insanları ve maymunları enfekte etmektedir.

Vahşi yaşamın hüküm sürdüğü yerler ve ormanlık bölgelerde, maymunlar enfeksiyonun başlıca deposudur ve enfeksiyonun maymundan maymuna bulaşması sinekler aracılığıyla olur. Sivrisinekler, ormanlık alana giren insanları hem de maymunları enfekte eder ve böylece lokal salgınlara neden olurlar.

Kentsel bölgelerdeki bulaşmada maymunların rolü yoktur, enfeksiyon sinekler vasıtasıyla insanlar arasında yayılır. Yoğun kitlelerin yaşadığı yerlerde enfeksiyonun oluşması, büyük sarıhumma salgınlarına sebebiyet verebilir.

Belirtiler
Sarıhumma virüsü ile enfekte olan kişilerin birçoğu hiçbir belirti vermeyebilir veya hafif belirtiler gösterebilir. Belirti oluşanlar için kuluçka süresi 3-6 gündür. Hastalığın ilk belirtileri ani ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, genel vücut ağrıları, bulantı, kusma, yorgunluk ve halsizliktir. Hastaların çoğu ilk dönemden sonra iyileşme göstermektedir. Bu hastaların yaklaşık %15’inde daha şiddetli bir faza geçiş olur. Bu ikinci dönemde yeniden ateş yükselmesi, sarılık, karın ağrısı, kusma ve kanama belirtileri görülür. Sonunda şok ve çoklu organ yetmezliği gelişir. Bu hastaların yarısı ilk belirtilerin başlamasından 10-14 gün sonra kaybedilirler.

Tanı ve Tedavi
Tanı, viral enfeksiyona karşı kişinin bağışıklık sisteminin oluşturduğu antikorları tespit eden kan testlerine dayanmaktadır.

Spesifik tedavisi yoktur. Semptomlara yönelik destekleyici tedavi yapılmaktadır. Mümkün olduğu kadar hastalar destek tedavisi ve yakın izlem için hastaneye yatırılmalıdır.

Yolcular için Risk
Sarıhumma Afrika ve Orta ve Güney Amerika'nın tropikal bölgelerinde endemiktir. Afrika ve Latin Amerika'da 44 endemik ülkede 900 milyondan fazla nüfus risk altındadır. Afrika’da 31 ülkede tahminen 500 milyon kadar insan risk altındadır.

Sarıhummanın yaygın olarak görüldüğü yerlere seyahat eden kişiler risk altındadırlar. Özellikle sivrisineğe maruziyetin fazla olduğu kırsal alanlar ve ormanlık bölgelere uzun süreli seyahatlerde risk çok daha fazladır. Sarıhummanın bulaşma riskinin olduğu bölgeler veya ülkelere giden her yolcunun aşı olması tavsiye edilmektedir. Bu durum, bu ülkelerde hastalığın resmi olarak rapor edilmediği hallerde de geçerlidir.

Korunma
Yolcular Sarıhumma aşısı yaptırarak ve sivrisineklere karşı önlem alarak korunmalıdır.

Sarıhumma aşısı hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edeceklere önerilir. Aşı yapıldıktan sonra UST’ye uygun olarak ‘Uluslararası aşı ve profilaksi sertifikası’ düzenlenir. Bazı ülkeler ülkeye giriş için sarı humma aşısının yapıldığını gösteren bu sertifikayı zorunlu tutmaktadırlar. Uluslararası aşılama sertifikası, aşılandıktan 10 gün sonra geçerlilik kazanır (Ayrıntılı bilgi için Sarıhumma Aşısı bölümüne bakınız).

Enfeksiyona maruz kalma riski, sinek ısırmalarına karşı tedbir alınarak (koruyucu elbiseler, cibinlik, sivrisinek kovucu preparatlar ile) azaltılabilir. Sarıhumma virüsünü taşıyan sineklerin daha çok gündüzleri ısırdığı unutulmamalıdır. Sivrisinek ısırıklarından korunmak için:

Uygun giysiler giyilmelidir (uzun kollu gömlek, uzun pantolon, çorap ve şapka),
Uygun bir böcek kovucu kullanılmalıdır (DEET, Picardin). Aktif madde yüzdesi yüksek olanlar daha uzun bir koruma sağlar. Ayrıca güneş koruyucu kullanılacaksa, önce güneş koruyucu sürülüp sonra böcek kovucu uygulanmalıdır. Çocuklar üzerinde kovucu uygulanırken gözlere ve ağıza temasından kaçınılmalıdır. Kullanılacak giysilere ve çadıra permetrin uygulanabilir. Permetrin doğrudan cilde uygulanmamalıdır.
Mümkün olduğu kadar perdeli ve klimalı odalarda kalmaya özen gösterilmelidir.
Birçok sivrisinek daha çok geceleri aktifken, sarıhumma bulaştıran sirisineklerden biri olan Aedes aegypti daha çok gündüzleri ısırırlar.
Seyahat Dönüşü Öneriler
Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız hemen hekiminize veya bir sağlık kuruluşuna başvurun.
Seyahatiniz hakkında hekiminize mutlaka bilgi verin.
Ateş ve ağrınız için Asetaminofen kullanın. Kanamaya meyli artırabileceğinden aspirin ve ibuprofen içeren ağrı kesicilerden uzak durun.
Daha fazla sivrisinek ısırıklarından korunarak hastalığın yayılmasını önleyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Temmuz 12, 2018, 16:48:36 »
Hocam resmen tırstım şimdi yazıyı okuyunca hemen bir araştırma yapacam bizim iş yerinde çok sivri sinek var gündüz bile görüyoruz bazen acaba bunlarda sarıhumma virüsü taşıyorlarmıdır bide bu aşı tamamen koruma sağlıyormu geçerlilik süresi ne kadardır acaba
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 12, 2018, 20:42:34 »
Antalya çevre temizliği konusunda ve altyapı sistemiyle oldukça iyi bir dünya şehri.

Buna rağmen doğayla iç içe olan şehirde, nadiren ve cılız olsalarda tek tük ziyaret etmeleri ihtimaline karşı, evin holünde prize sürekli takılı sıvı ilaç bulunmakta.

En son geçen yaz bir defa ısırılmıştım ve bu sene henüz ne evde ne de başka bir yerde henüz karşılaşmadık.

Isırıldığımda ise şöyle bir yöntem uyguluyorum; bir adet kesme şekerin ucunu bir iki damla suyla ıslatıp ısırılan yere sürüyorum, şeker kaşıntıyı hemen alıyor ve tedavi olma süresi çok kısalıyor.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 12, 2018, 21:47:21 »
Facebook ve İnstgramda “saglikliyasiyoruzcom” hesabını takibe alırsanız kısa bir süre önce bu konuyla ilgili “Doğal Sinek ve Haşere Kovucular” başlıklı bir haber hazırlamıştım.Ayrıntılı bilgileri yazının içinde bulabilirsiniz.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Temmuz 13, 2018, 09:45:39 »
Hocam resmen tırstım şimdi yazıyı okuyunca hemen bir araştırma yapacam bizim iş yerinde çok sivri sinek var gündüz bile görüyoruz bazen acaba bunlarda sarıhumma virüsü taşıyorlarmıdır bide bu aşı tamamen koruma sağlıyormu geçerlilik süresi ne kadardır acaba
Türkiye'de görülen bir hastalık değil, gönül rahatlığıyla ısırılabilirsiniz  :lol:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Temmuz 13, 2018, 09:47:55 »
Türkiye'de görülen bir hastalık değil, gönül rahatlığıyla ısırılabilirsiniz  :lol:
:) :) :) :)
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Temmuz 13, 2018, 10:13:37 »
sarı humma aşısı uluslararası aşı sertifikası olan bir aşı,10 yıl süreyle koruyor,riskli bölgeler için yapılması şart.rappel konusu sürekli o tür bölgeler için gerekli olabilir.sağlık bakanlığının seyahat aşıları bölümünde ayrıntılı bilgiler var.aramızda dünyanın çeşitli ülkelerine sık seyahat etme zorunluluğunda olanlar için buralardan bilgi alıp,aşı takvimi oluşturmasında fayda vardır.dünya genelinde turizm,ticaret,mal alım satımı derken artan sayıda riske maruz kalmak söz konusu,bu nedenle uzman bir hekim ve devletin öngördüğü aşılarla yola çıkılmalı..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
    • Tezgah Arası Cam
« Yanıtla #13 : Ağustos 14, 2018, 18:40:29 »
Reyhan bu konuda en etkili olanlardan aynı zamanda reyhanın olduğu yere yılanda gelmezmiş onuda geçen komşudan öğrendim temizlik en büyük etken temiz kokan hiç bir yere sinek yaklaşmaz ve hava akımının çok olduğu yere gelmezler bizim 🏠 esintili olduğu için çok şükür görmüyoruz ama çalıştığım yerde acısını çıkarıyorlar çünkü etrafımızda iki tane sulama kanalı ve tarım arazisi çok

reyhanın sivri sineklere iyi geldiğini ilk defa duyuyorum. Kokusu da çok güzel alıp eve alıp denemek lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 14, 2018, 21:42:10 »
reyhanın sivri sineklere iyi geldiğini ilk defa duyuyorum. Kokusu da çok güzel alıp eve alıp denemek lazım.
deneyebilirsiniz eliniz değse hafif rüzgar sallasa mis gibi kokar sadece sinek degil yılanda gelmez olduğu yere kış geldiğinde kurur üzerinde tohum oluşur koparmayın baharda tekrardan ekersiniz yeniden çıkar çok arsızdır aynı zamanda salatalara çok güzel tat verir kekik bulamadığınız zaman tavuk terbiyesine kullanabilirsiniz çok harika kokar her yönüyle faydalıdır
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 175 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 15, 2018, 00:55:04 »
Bizde denize gittiğimizde genelde kamp yaparız ve ortalık sivrisinekten geçilmez olur bunlardan kurtulmak için seçtiğimiz yöntem ise bir kamp ateşi yakıp içerisine tezek atmak.Bence işe yarıyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '05
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 15, 2018, 01:14:41 »
Şahsen sivrisinek ışığı diye yazın link atmak yasak mı bilemedim o yüzden atmadım o ürünü alıp odanın bir ucuna öbür ucuna fesleğen koyuyorum fesleğenden kaçıp ışığa gidip ölüyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 151234
  • Model Yılı: '04
  • 189 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 15, 2018, 09:56:46 »
Bizde denize gittiğimizde genelde kamp yaparız ve ortalık sivrisinekten geçilmez olur bunlardan kurtulmak için seçtiğimiz yöntem ise bir kamp ateşi yakıp içerisine tezek atmak.Bence işe yarıyor :)

Köyde çok sık yapardık ve çok işe yarardı. :)
Kalite + Konfor + Güven + Yakıt = AVENSİS ;)

Safkan BEYAZZ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 19, 2018, 22:41:48 »
Korunmak için elektrikli sıvı cihaz.. Fesleğeni de en kısa sürede denemek istiyorum. Buradan da reyhanı öğrendim onu da deneyebilirim. Sinek ısırığına ise maydanoz kullanıyorum bildim bileli. Babadan gelme. Kaşıntıyı alıyor. Isırılan yeri maydanoz yaprağıyla ovalıyorum.
Dikkatli yolculuklar..
Rabbim kaza bela vermesin..

Corolla 2006 HB Terra D4D (12.2016 - 06.2018)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 20, 2018, 21:07:03 »
ben saksı ile fesleğen aldım ve yatağın başucunda sürekli duruyor,ancak sivrisinek ısırmaya devam etti.sırada reyhan var,kimyasal ürünleri son dakikaya kadar kullanmayacağım diyorum.
Tokay Ceritoğlu