Gönderen Konu: Valvematic için hangi yağ? Kullanıcı deneyimleri içerir!  (Okunma sayısı 10151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 128000
  • Model Yılı: '11
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Valvematic için hangi yağ? Kullanıcı deneyimleri içerir!
« Yanıtla #20 : Nisan 16, 2019, 16:50:17 »
2011 model toyota corolla benzin/LPG'li tam otomatik aracım 120 bin km yaklaştı. Son 3-4 bakımdır. Mobil super 3000 5-30 yağ kullanıyorum. 120 bin bakımda mobil 1 esp 5-30 kullanacağım.

1. Mobil 1 esp 5-30 yakıt tasarrufu açısından nasıl bir yağdır? (mobil ve eneos un resmi İnternet sitesinde aracım için en uygun yağ olarak 5-30 yağ önerildi)

2. Mobil 1 0-20 veya eneos 0-20 yağ kullanma mı önerir misiniz?

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 16, 2019, 16:50:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 16, 2019, 19:46:06 »
0w40 14 ay 11 bin km oldu kullanalı değişim geldi.Daha önce almıştım aynı yağdan tekrar 0w40 ile değiştireceğim.

0W40 subap şakırtısı yok sessiz motor. Kışın 0W20 kadar hızlı ısınıyor gibi geldi bir tık altı belki.

Yakıt tasarrufu 0w20 kadar değil. Misal 0w20 yüzde 10'a yakın tasarruf rahat gördüysem bunda yüzde 5 falan.(5w30 a göre)
Tekrar 0w40 denedikten sonra 0w30a geçmeyi düşünüyorum.Eksiltme çok çok az km 99 bin.Araç Lpgli

İlk mesaja eklenirse sevinirim.derli toplu olsun
@Mutlu Tekir (30216)
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 128000
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 16, 2019, 20:15:11 »
Talat bey, daha önce kullandığınız yağ 5-30 muydu? Yoksa 5-40 mıydı? Eğer 5-30 ise mobil super 3000 5-30 mu? Yoksa mobil 1 esp 5-30 muy Du? teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Nisan 26, 2019, 13:57:15 »
Talat bey, daha önce kullandığınız yağ 5-30 muydu? Yoksa 5-40 mıydı? Eğer 5-30 ise mobil super 3000 5-30 mu? Yoksa mobil 1 esp 5-30 muy Du? teşekkürler

5 40 Mobil esp idi
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 108000
« Yanıtla #24 : Nisan 28, 2019, 20:38:57 »
Malûm devir ekonomi devri. F/p gözeterek alışveriş hedefi yegane tercih olmuş durumda. Bu anlamda eskiye oranla e-ticaret alternatifi günümüzde olumlu ve olumsuz tarafları da bulunmakla birlikte halen avantaj sağlamakta. Bilgiye ulaşmak eskisinden daha kolay ancak araştırmacılık günümüz insanın zorlandığı ve emeksiz yemek yeme anlayışının kolayciligini gitgide olağan kılmaya çalışıyor. Bu tür forumlarda bilinçli ve araştırmacı arkadaşların vereceği bilgiler bizlere ışık tutuyor. Nacizane benimde bu anlamda araçlarimin rutin bakımları için yaptığım araştırmalar neticesinde en rantabl çözümün Bosch filtre setleri ile Lukoil 5w30 API/Sn Cf yağı olduğunu gördüm. Tabii reel piyasadan fiyat kontrolleri yaparak uygun fiyatlı ürünleri e-ticaret yoluyla indirimli olarak aldım.Lukoil yağını 2 bakım süresince kullanıyorum bu üçüncü olacak. Bir olumsuzluk eksiltme görmedim.Vw, Opel, Toyota Euro 4 ve üzeri motorlu araçlarımda kullandığımı belirtmek isterim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Nisan 28, 2019, 20:43:39 »
Malûm devir ekonomi devri. F/p gözeterek alışveriş hedefi yegane tercih olmuş durumda. Bu anlamda eskiye oranla e-ticaret alternatifi günümüzde olumlu ve olumsuz tarafları da bulunmakla birlikte halen avantaj sağlamakta. Bilgiye ulaşmak eskisinden daha kolay ancak araştırmacılık günümüz insanın zorlandığı ve emeksiz yemek yeme anlayışının kolayciligini gitgide olağan kılmaya çalışıyor. Bu tür forumlarda bilinçli ve araştırmacı arkadaşların vereceği bilgiler bizlere ışık tutuyor. Nacizane benimde bu anlamda araçlarimin rutin bakımları için yaptığım araştırmalar neticesinde en rantabl çözümün Bosch filtre setleri ile Lukoil 5w30 API/Sn Cf yağı olduğunu gördüm. Tabii reel piyasadan fiyat kontrolleri yaparak uygun fiyatlı ürünleri e-ticaret yoluyla indirimli olarak aldım.Lukoil yağını 2 bakım süresince kullanıyorum bu üçüncü olacak. Bir olumsuzluk eksiltme görmedim.Vw, Opel, Toyota Euro 4 ve üzeri motorlu araçlarımda kullandığımı belirtmek isterim.
ömür bey Bosch filtre yerine Asakashi filtre tercih etmenizi tavsiye ederim kalite farkını görürsünüz Asakashi'nin kalite olarak orijinalden farkı yoktur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 108000
« Yanıtla #26 : Nisan 28, 2019, 20:55:52 »
Teşekkür ederim tavsiyeniz için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 217000
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Mayıs 23, 2019, 02:55:52 »
2011 Avensis 1.8 lpg li aracımı yeni aldım. Aldıktan bir ay sonra yağını MOTUL 5w-30 ile değiştirdim. Ancak şehiriçi yakıt sarfiyatım 10 litreden 12.5 litreye yükseldi. Yakıttaki bu bariz artışı anlayamadım. Öncekine göre Eco göstergesinde de fazla yakıt yaktığını gösteriyor. Benden önce hangii yağ kullanıldığını bilmiyorum. Motor önceden çok sessizdi. Ancak yağ değişiminden sonra şıkırtı arttı.  Aracımın km si 218 binde. LPG si Prins.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Mayıs 23, 2019, 05:04:09 »
2011 Avensis 1.8 lpg li aracımı yeni aldım. Aldıktan bir ay sonra yağını MOTUL 5w-30 ile değiştirdim. Ancak şehiriçi yakıt sarfiyatım 10 litreden 12.5 litreye yükseldi. Yakıttaki bu bariz artışı anlayamadım. Öncekine göre Eco göstergesinde de fazla yakıt yaktığını gösteriyor. Benden önce hangii yağ kullanıldığını bilmiyorum. Motor önceden çok sessizdi. Ancak yağ değişiminden sonra şıkırtı arttı.  Aracımın km si 218 binde. LPG si Prins.
Yakıtın artması sadece yağ ile alakalı olmaz diğer bakım elemanlarıda etkilidir,
hava filtresi,buji ne durumda en son nezaman değişmiş bilginiz varmı?
Yağ vizkozitesi konusunda tem otodan destek alabilirsiniz aynı zamanda kendilerinden ürünleride gönül rahatlığıyla alabilirsiniz,piyasada üç kuruş ucuz satış yapacağım diye 40 çeşit oyun çeviren satıcılar çoğaldı aldığınız yağın gerçekten orjinal ürün olduğunu kontrol etmenizde fayda vardır.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mayıs 24, 2019, 03:24:56 »
Yalnızca yağ yağ ve yağ filtresi değişti. Solüsyon ile motor temizliği yapıldı. Başkaca bir işlem yapılmadı. Dolayısı ile yakıtta bu oranda artış anlaşılır gibi değil. Yaptığım aramalarda yağ değişimi sonrası yakıtın benimki gibi ciddi oranda arttığını söyleyen onlarca kişi var. Ama hiç birisine tatmin edici bir cevap verilmemiş. 42 litre lpg ile 335 km yol yapabildim yağ değişimi sonrası. En az 3 litre de benzin kullanılmıştır. Bu kadar yakıt sarfiyatı(en az %25 artış) vizkosite farkı (mesela 0w-20 yerine 5w-30)ile izah edilemez ama maalesef tek parametre yağ değişimi. Çok ilginç.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Mayıs 24, 2019, 03:53:17 »
Motor temizliği yapıldıysa ilk etapta bir miktar düzensizlikler olabilir, şöyleki motorun daha önceki çalışma düzeni değişiyor yüksek kmli araçlarda motor iç temizliği bazen faydadan çok zararlar çıkartabiliyor çünkü temizlenen kurumlar bazı açıklıkları kapatıyordu siz onları açmış oluyorsunuz o kurumlar faydalı olduğu noktalarda var motorun çalışma şekli değişti ilk önce bujileri söktürüp kontrol ettirin akabinde (eğer 20 bini geçmişse ) yeni orjinal veya Asakashi marka bir hava filtresi alın akü eksi kutup başını söküp 30 dk kadar bekleyin araç yakıt haritası nı sıfırlar bu arada hava akıl metreyi uygun bir sprey ile temizleyin işlem bittikten sonra kutup başını takın ve aracı 50 ile 100 km aralığında benzinde kullanın daha sonra tekrardan yakıtı takip edin muhtemelen ikinci yağ değişiminde yakıt tam anlamıyla düzelecektir aldığınız LPG markasıda çok önemli Shell veya opetten şaşmayın.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mayıs 29, 2019, 03:24:58 »
Motor dıştan temizlendi. Yeni yağın dışında motorun içine giren başka bir şey yok. Yağ değişiminden sonra yakıt artışından başka bir annormallik olmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mayıs 29, 2019, 10:13:29 »
Arabanın eski sahibinin 5w/ 30 dan daha kalın viskozitede yağ kullandığını, aracın 200.000 km üzerinde olduğu için ince geldiğini ve şıkırtı sesinin ondan olduğunu düşünüyorum.yakıtın fazla olmasının sebebini ayrıca irdelemek gerekir,önerilerde verilmiş zaten,bu arada yağ yakma olayı var mı? onu da kontrol edersiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mayıs 30, 2019, 01:40:32 »
Yağ yakma yok. Forumlarda yağ değişimi sonrası yakıt sarfiyatının arttığına dair çok sayıda şikayet var ama tatmin edici bir cevap bulamadım. Parametre 1 tane sadece yağ ve filtre değişimi. Yakıt artışı vizkosite farkından dolayı ise ki tek ihtimal o gözüküyor muhtemelen daha önce 0w20 kullanılmış olmalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Mayıs 30, 2019, 10:50:19 »
2013 modelden sonraki benzinli(lpg olmayanları) araçlara servisler 5w30 koymasının amacı bence tamamen müsşteri kaybetmemekle ilgili. Oysa kitapçıklarda hepimizin Türkçe Olarak 0w20 koyun  başka yağ koysanızda birdahakine 0w20 koyun yazıyor ve bu hala değişmedi. 0w20 yağ servislerde bazılarında yok diyorlar bazılarında bidonla çok pahalı diyorlar sanırım 4 lt 600 civarı belkide geçiyor. Bunu bize km bilir kaça koyarlar. Millette pahalılık yüzünden servis yağı koydurmaktan kaçmasın diye açık varil yağı koyup bidon fiyatından para alıyorlar birde yağ petrol castrol bazende mobil galiba. ben hala 0 araç alanın dışarıdanda olsa 0w20 ile devam etmesini isterim tabi araç sadece benzinli ise. Adamlar yurt dışında 1.8 ve üzeri motorlara koyuyorlar 0w20 yi. Artık yeni motorlu tırlarda bile 5w30 kullananlar var. onlar 20w50 lerden 5w30 a düştüyse bizim araçlarda 5w30 yağdan 0w20 ye düşmemiz lazım.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Mayıs 30, 2019, 17:40:50 »
2013 modelden sonraki benzinli(lpg olmayanları) araçlara servisler 5w30 koymasının amacı bence tamamen müsşteri kaybetmemekle ilgili. Oysa kitapçıklarda hepimizin Türkçe Olarak 0w20 koyun  başka yağ koysanızda birdahakine 0w20 koyun yazıyor ve bu hala değişmedi. 0w20 yağ servislerde bazılarında yok diyorlar bazılarında bidonla çok pahalı diyorlar sanırım 4 lt 600 civarı belkide geçiyor. Bunu bize km bilir kaça koyarlar. Millette pahalılık yüzünden servis yağı koydurmaktan kaçmasın diye açık varil yağı koyup bidon fiyatından para alıyorlar birde yağ petrol castrol bazende mobil galiba. ben hala 0 araç alanın dışarıdanda olsa 0w20 ile devam etmesini isterim tabi araç sadece benzinli ise. Adamlar yurt dışında 1.8 ve üzeri motorlara koyuyorlar 0w20 yi. Artık yeni motorlu tırlarda bile 5w30 kullananlar var. onlar 20w50 lerden 5w30 a düştüyse bizim araçlarda 5w30 yağdan 0w20 ye düşmemiz lazım.
Geçen haftalarda facebook gruplarında gördüm bir vatandaş kitapçıkta 0/20 yazıyor siz neden 5/30 kullanıyorsunuz diye soruyor satış temsilcisi ise " abi bu arabalar turkiyeye göre programlı " diye bir cevap alıyor. Bu cevaba ne desen boş inan ki.
Forum da  0w20 subab sesi diye bir konu var bende de sesli çalışma vardı bende subab zannettim 5w30 a geçtim çünkü bana 0w20 den dolayı denildi bir an korku ile 5w30 a geçtim meğer V kayışı  ömrünü tamamlamaya başlamış iş işten geçti tabi 5w30 koyduk artık  ve dediğin gibi çekiciler bile 5w30 kullanıyor