Gönderen Konu: Toyota Land Cruiser BJ60  (Okunma sayısı 5179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
Toyota Land Cruiser BJ60
« : Mayıs 17, 2018, 16:31:31 »
Merhaba,

1987 Model bir Land Cruiser BJ60'ın yeni kullanıcısıyım.

İstanbul Anadolu yakasında bu araçlardan gerçekten anlayan usta arıyorum.

Frenlerim de iki sorun var, tespitleriyle birlikte şöyle;

Frenlemede sola atıyor. Sağ ön fren merkezlerinden birisinin çapı 28mm diğerleri 32mm. Sebep olabilir mi?
Ani ve sert frenlemede arka tekerler kilitliyor. Limitör bulamadık araç üzerinde. Orjinalinde olup olmadığını bilen var mı? Dengeleme işini nasıl yapmak lazım.

Bu konularda bilgi paylaşabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Land Cruiser BJ60
« Yanıtla #1 : Mayıs 17, 2018, 18:31:00 »
Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Aracın Orman geçmişi var mı?
Araç frenlemede sola çekme yapıyor ise sol aks sağ aksa göre daha çok frenliyordur. Lastik havaları, özellikleri aynı ise fren hattı, piston, balata kontrolü iyi olur.
Araca daha önce hangi parçalar ile ve nasıl bakım yapıldığı da önemli. Bu parçalarda "uydurma" olup da uymayanlar olmuş olabilir.
Bakım ve parça temini için sitemizden TEM Oto, @Ufuk Sönmez (16363)  ile bağlantıya geçmeniz faydalı olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2018, 19:27:20 »
@Hakan Öztürk (3676)  abi Türkiye'de ki 1987 model BJ60 araçların hepsi Orman Bakanlığından tasfiye edilen araçlar,

Fabrika çıkışında ön fren sistemi kampana olan bu iş makinelerine, sonradan Hilux porya, disk ve kaliperlerini takarak ön freni diak frene çeviriyorlar,

@Onur Görgün (44425) bey, aracınızı kontrol etmemiz gerekli, lakin uyarayım ; daha önce yapılmış saçma sapan işlerden ötürü masrafınız yüksek olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #3 : Mayıs 18, 2018, 19:39:48 »
@Hakan Öztürk (3676)  abi Türkiye'de ki 1987 model BJ60 araçların hepsi Orman Bakanlığından tasfiye edilen araçlar,

Fabrika çıkışında ön fren sistemi kampana olan bu iş makinelerine, sonradan Hilux porya, disk ve kaliperlerini takarak ön freni diak frene çeviriyorlar,

@Onur Görgün (44425) bey, aracınızı kontrol etmemiz gerekli, lakin uyarayım ; daha önce yapılmış saçma sapan işlerden ötürü masrafınız yüksek olabilir.
Doğrudur Ufuk, 90'ların ilk yarısı gibi de ambulans olanlar vardı, 4 adet diye hatırlıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 18, 2018, 21:13:56 »
Doğrudur Ufuk, 90'ların ilk yarısı gibi de ambulans olanlar vardı, 4 adet diye hatırlıyorum.

1994 yılında Sağlık bakanlığına 30 adet FZJ75 Ambulans kasa Land Cruiser, zorlu bölgelerde kullanılmak üzere Sabancı Holding tarafından hibe edilmişti, 2 yıl önce ihale ile hepsi satıldı...

FZJ75'lerin yerine daha zor koşullarda görev yapabilecek, teker yerine palet takılı Mitsubishi Pajero'lar geçti yine Sabancı Holding hibesi ile...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 19, 2018, 01:34:58 »
http://temservis.com/tr/ .Biz Ufuk ustaya danışırız.. :saygi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #6 : Mayıs 19, 2018, 12:29:14 »
1994 yılında Sağlık bakanlığına 30 adet FZJ75 Ambulans kasa Land Cruiser, zorlu bölgelerde kullanılmak üzere Sabancı Holding tarafından hibe edilmişti, 2 yıl önce ihale ile hepsi satıldı...

FZJ75'lerin yerine daha zor koşullarda görev yapabilecek, teker yerine palet takılı Mitsubishi Pajero'lar geçti yine Sabancı Holding hibesi ile...

Bahsettiğim 4 adet yanlış hatırlamıyorsam Norveç'ten geldi Ufuk, yine hemen hemen aynı yıllar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Eylül 27, 2018, 13:51:59 »
Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Aracın Orman geçmişi var mı?
Araç frenlemede sola çekme yapıyor ise sol aks sağ aksa göre daha çok frenliyordur. Lastik havaları, özellikleri aynı ise fren hattı, piston, balata kontrolü iyi olur.
Araca daha önce hangi parçalar ile ve nasıl bakım yapıldığı da önemli. Bu parçalarda "uydurma" olup da uymayanlar olmuş olabilir.
Bakım ve parça temini için sitemizden TEM Oto, @Ufuk Sönmez (16363)  ile bağlantıya geçmeniz faydalı olacaktır.

Merhaba;
ben buraya ileti yazdığımı unuttum, bildirim gelir diye düşündüm sanırım aslında yardım yazısını yazdıktan sonra birkaç gün takip ettim ama neyse birşekilde gözden kaçmış. Geç cevap için kusura bakmayın. Paylaşımınız için de teşekkür ederim.
Araç orman çıkışlı. Sola çekme sebebini tespit ettim. sol 32mm çap sol 28mm çap merkezli. 32mm çap bulamadım bir süre maalesef bir de piston tip. Sonra buldum ama henüz değiştiremedim.Bütçe meselesi :( Ancak arkalar neden kilitliyor hala cevapsız tam bir usta bulamadım.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 27, 2018, 13:53:27

Merhaba Ufuk Bey,

Aynı cevabı size de yazacağım :(

ben buraya ileti yazdığımı unuttum, bildirim gelir diye düşündüm sanırım aslında yardım yazısını yazdıktan sonra birkaç gün takip ettim ama neyse birşekilde gözden kaçmış. Geç cevap için kusura bakmayın. Paylaşımınız için de teşekkür ederim.
Araç orman çıkışlı. Sola çekme sebebini tespit ettim. sol 32mm çap sol 28mm çap merkezli. 32mm çap bulamadım bir süre maalesef bir de piston tip. Sonra buldum ama henüz değiştiremedim.Bütçe meselesi :( Ancak arkalar neden kilitliyor hala cevapsız tam bir usta bulamadım. Ben Anadolu yakasındayım. Müsait bir zamanda uğramak isterim.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 27, 2018, 13:54:55
http://temservis.com/tr/ .Biz Ufuk ustaya danışırız.. :saygi:

Sizin de cevabınıza teşekkür ederim. Ben buraya ileti yazdığımı unuttum, bildirim gelir diye düşündüm sanırım aslında yardım yazısını yazdıktan sonra birkaç gün takip ettim ama neyse birşekilde gözden kaçmış. Geç cevap için kusura bakmayın. Paylaşımınız için de teşekkür ederim.