Gönderen Konu: Katalizör ısınması  (Okunma sayısı 3234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '12
  • 11 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Katalizör ısınması
« : Mayıs 02, 2018, 17:34:53 »
Değerli arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar. 2012 1.6 vvti LPG li aurisimin yeni farkettiğim bir durumu var. El freninin olduğu bölümün hemen altındaki plastik kısım ısınmaya başladı. Öncesinde yoktu böyle bir ısınma diye hatırlıyorum ve bu kısmın hemen altında katalizör mevcut. Sanıyorum ki katalizör ısınması mevcut araç 16 bin km dir LPG ile kullanılıyor. Aynı aracı kullanan arkadaşlar sizde durum nasıl. Bu durumu bugün farkettim bu bir sorun mudur onu anlamak için değerli yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler.
Citroen C3 1.2 2014 yarı otomatik (2014-2016)
Toyota Auris 1.6 2012 elegant tam otomatik (2016-

Toyota Club Türkiye

Katalizör ısınması
« : Mayıs 02, 2018, 17:34:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Katalizör ısınması
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2018, 18:43:35 »
Normalde orası ısınır ama aşırı olmamak kaydıyla çok aşırı ısınma varsa lpg ayarına baktırın araç zengin ve ya fakir karışımdan çalışırsa egzoz gazıda aşırı ısınır ve egzoz siboblarindan başlayarak sona kadar ısıyı yükseltir ayriyeten motor sağlığı açısından sakıncalıdır bu durum ve ilerleyen zamanlarda katalizör ün yapısını bozar pahalı bir parçadır

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 02, 2018, 18:45:56
Ayriyeten katalizör ile araç tabanı arasında ısı izolasyon malzemesi olması lazım yerinde mi diye bir kontrol etmenizde fayda var
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '12
  • 11 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Ynt: Katalizör ısınması
« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2018, 20:29:49 »
Normalde orası ısınır ama aşırı olmamak kaydıyla çok aşırı ısınma varsa lpg ayarına baktırın araç zengin ve ya fakir karışımdan çalışırsa egzoz gazıda aşırı ısınır ve egzoz siboblarindan başlayarak sona kadar ısıyı yükseltir ayriyeten motor sağlığı açısından sakıncalıdır bu durum ve ilerleyen zamanlarda katalizör ün yapısını bozar pahalı bir parçadır

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 02, 2018, 18:45:56
Ayriyeten katalizör ile araç tabanı arasında ısı izolasyon malzemesi olması lazım yerinde mi diye bir kontrol etmenizde fayda var
Ümit Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Aracı benzinde kullanmayı deneyeceğim ve eğer sorun LPG kaynaklı ise ortaya çıkacaktır. Tavsiyeniz için tekrar teşekkürler, saygılar.
Citroen C3 1.2 2014 yarı otomatik (2014-2016)
Toyota Auris 1.6 2012 elegant tam otomatik (2016-