Gönderen Konu: 2a mühendislik izmir ve TOYOTA yan sanayii enjektör kullanmış !!!!  (Okunma sayısı 8963 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '14
  • 6 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Yazın bu tüp olayı ile çok uğraş verdim takılan yere ne gidip başında durdum izledim. Hatta adamlarlada belli bir samimiyet oluştu. Bazı şeyleri sordum öğrendim ordada. Benm aracım 2014 1.6 advance 132 bg olan motor. Yanı başımızda sıfır alınmış 1.33 motor corolla vardı. Onda dikkatimi çekti Gfi vardı. Bana kabaca durumu şöyle anlattı o da brc nin yan ürünü motor gücü daha düşük oldugu için 1.33lere Gfi 1.6 lara BRC seq 32 takıyoruz motor daha randumanlı çalışıyor demişti. Ama ben ikisinin kutusunuda inceledin Gfi nin BRC ile bir bağı yok anladığım kadarıyla. Ama görüş bu yöndeymiş bilginiz olsun.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
Yazın bu tüp olayı ile çok uğraş verdim takılan yere ne gidip başında durdum izledim. Hatta adamlarlada belli bir samimiyet oluştu. Bazı şeyleri sordum öğrendim ordada. Benm aracım 2014 1.6 advance 132 bg olan motor. Yanı başımızda sıfır alınmış 1.33 motor corolla vardı. Onda dikkatimi çekti Gfi vardı. Bana kabaca durumu şöyle anlattı o da brc nin yan ürünü motor gücü daha düşük oldugu için 1.33lere Gfi 1.6 lara BRC seq 32 takıyoruz motor daha randumanlı çalışıyor demişti. Ama ben ikisinin kutusunuda inceledin Gfi nin BRC ile bir bağı yok anladığım kadarıyla. Ama görüş bu yöndeymiş bilginiz olsun.
Daha mı randumanlı çalışıyormuş :) İyi uydurmuş usta bence. Gfi Brc'nin satın aldığı bir marka, yan ürünü diyebiliriz yani. 2 yıl önce 2 arkadaşımın aracına taktırdık Gfi'yi Brc izmit bayisi FS otogazda. O zaman Sequent 32'nin ilk zamanlarıydı yanılmıyorsam. Brc 2200 TL civarındaydı. Gfi ise tanıtım fiyatı 1400'e taktırmıştık. Hiç bir problem yaşamadılar bugüne kadar. Ürün zaten Brc garantisinde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '17
  • 20 kere teşekkür edildi
Toyota Türkiye ve borovalı bayisi müdürü ile görüştüm.  Enjektör ün brc marka olmadığını, brc uyumlu olduğunu ama Toyota nın bu enjektörlerin olduğu kite garanti verdiğini belirttiler. Ben de dedim ki neden yan sanayi enjektör kullanmasına müsade ediyor da orjinalini neden kulllanmasını istiyor Toyota?
Orada bir cevap veremiyorlar. Sadece dedikleri Toyota nın bunu uygun gördüğü. Mesele açık aslında; arada 3 te birlik bir fiyat farkı var.
Bana da şöyle bir seçenek sundular.;
Eğer içinize sinmeyecekse, 2 a ile görüşürüm enjektörlerinizi orjinal brc enjektörleri ile değiştiririz.ister şimdi ister 1 ay sonra farketmez dediler. Tek fark 3 yıl olan lpg garantiniz 2 yıla düşecek dediler. Çünkü Toyota orjinal brc enjektörlerini kendi lpg garantisine dahil etmiyor.
Sonuç olarak; Toyota 2+1 lpg garanti verdiği kitte yan sanayi enjektörler kullanılıyor. Sıfır araç alacak ve lpg yi serviste taktırmak isteyenlerin bileğisin olsun. Çünkü + 1 yıliçin verilen ücretle dışarıda brc den de iyi olan Prins marka kit taktırabilirsiniz. Umarım Toyota da bu üçkağıttan bir an önce vazgeçer.
2012 Honda Civic FB7 Elegance Manuel LPG
2017 Toyota Corolla Advance Multidrive S LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
Bu garanti bende 2 yil ve 100bin km olarak geçiyor. 100bin km 10 senede olursa 10 sene garanti devam edermi bilemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
Toyota Türkiye ve borovalı bayisi müdürü ile görüştüm.  Enjektör ün brc marka olmadığını, brc uyumlu olduğunu ama Toyota nın bu enjektörlerin olduğu kite garanti verdiğini belirttiler. Ben de dedim ki neden yan sanayi enjektör kullanmasına müsade ediyor da orjinalini neden kulllanmasını istiyor Toyota?
Orada bir cevap veremiyorlar. Sadece dedikleri Toyota nın bunu uygun gördüğü. Mesele açık aslında; arada 3 te birlik bir fiyat farkı var.
Eğer içinize sinmeyecekse, 2 a ile görüşürüm enjektörlerinizi orjinal brc enjektörleri ile değiştiririz.ister şimdi ister 1 ay sonra farketmez dediler. Tek fark 3 yıl olan lpg garantiniz 2 yıla düşecek dediler. Çünkü Toyota orjinal brc enjektörlerini kendi lpg garantisine dahil etmiyor.
Sonuç olarak; Toyota 2+1 lpg garanti verdiği kitte yan sanayi enjektörler kullanılıyor. Sıfır araç alacak ve lpg yi serviste taktırmak isteyenlerin bileğisin olsun. Çünkü + 1 yıliçin verilen ücretle dışarıda brc den de iyi olan Prins marka kit taktırabilirsiniz. Umarım Toyota da bu üçkağıttan bir an önce vazgeçer.
Bu lafları Toyota mı söyledi yoksa borovalı firması mı? Yazılı olarak isteyin bunları kim söyledi ise, sonra da yazılı olarak bunu toyota merkez ve artık nereye ulaşıyor iseniz toyota globale bildirin. Landirenzo takan bayiler de var, bu olay zannımca bayilerin anlaşması ve kesinlike toyota firmasını bağlamaz. Dediğim gibi yazılı olarak bunları isteyin. Yazılı olunca işler değişir. Birde herkesin bilmesi için,bu LPG kitleri kutu içerisinde geliyor öyle sağdan soldan parçalar toplamak ile değil,siz takılan kitin orjinal kutu içeriğini de isteyip bilim sanayi ve teknoloji bakanlığına da bildirebilirsiniz.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Bu garanti bende 2 yil ve 100bin km olarak geçiyor. 100bin km 10 senede olursa 10 sene garanti devam edermi bilemiyorum.
Hangisi önce dolarsa

Mesaj Birleştirildi: Nisan 21, 2018, 13:02:53
Yazılı olarak istemek aklıma gelmedi ama birçok ildeki brc bayileri ile görüştüm. Hepsi aynı şeyi söylüyor. Taktıkları kit brc Türkiye brc sayfasında  bile olmayan Seq32 Alba kiti. Seq32 ile tek farkı enjektörler

Seq32
https://www.brcturkiye.com/urun/sirali-sequent-32-lpg-kiti

Seq32 Alba

https://gazbox.ru/gbo-4-pokoleniya/gbo-brc/brc-alba-32

Aramızda lpg sini bayiye taktıran varsa baksın. Enjektörler brc mi yan sanayi mi?

Yani bu kararı veren Toyota. Ama yazılı olarak da alsam, onlar yasal olarak kendilerini sağlama almışlar zaten. Bunların yaptıkları tamamen maliyeti düşürmek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Sorunumu İzmir Karabağlar sanayide Özsoy LPG ye Recep Usta ya yaptırdım. Benim gibi sorun yaşayan bir arkadaş da gelmiş. Yaptırmış. Eğer bu sorunu yaşayan varsa tavsiye ederim

Mesaj Birleştirildi: Nisan 26, 2018, 10:04:32
Benim araçta 1.6 mavi taktilar. Hatta brc merkezi aradım niye turuncu değil diye mavi sizin araca uygun dediler.

Mavi enjektör turuncu enjektör farkını 2a İzmir e de sordum. Sizin araca turuncu uygun zaten dediler. Yani eğer aracınız 1.6 ise turuncu takılıyor. Bilginiz olsun. Benim eski aracım civicte de turuncu enjektör vardı
Eğer İzmir de iseniz Özsoy lpg de Recep usta var. Oraya da gidip Bilgi alabilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Sadece silindir hacmi motor gücü değil enjektör seçiminde otomatik manuel vites olmasında etkiliymis ki benim araç manuel.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Sadece silindir hacmi motor gücü değil enjektör seçiminde otomatik manuel vites olmasında etkiliymis ki benim araç manuel.
Manuel otomatik farkı var mıdır bilmiyorum ama benim bir önceki aracım manuel vites 125 hp civic ti. Onda da brc kit vardı. Enjektörler turuncu idi. Şimdiki otomatik vites. Yine uygun olanın turuncu olduğu yönde. Sanırım renk seçiminde motor hacmi ve beygir gücü önemli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
memlekette durust esnafin nesli gercekten azalmis
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
memlekette durust esnafin nesli gercekten azalmis
Maalesef öyle. Ben enjektörlleri orjinali ile değiştirdikten sonra arabanın çalışması çekişi her şeyi değişti. Sözde brc uyumlu imiş. Bu lastiklerde de var. Örneğin barum marka lastikler continental in yan sanayi üretimi. Kalite olarak bir fark söz konusu . Enjektör ü yan sanayi takarak maliyeti düşürüyorlar. O yüzden buradan ne kadar faydalı olur bilmiyorum ama. Sıfır Toyota alıp lpg taktırmak isteyen olursa kesinlikle Toyota ya taktırmasınlar. 2a İzmir i de önermiyorum. Tecrübe ile sabit

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
Maalesef öyle. Ben enjektörlleri orjinali ile değiştirdikten sonra arabanın çalışması çekişi her şeyi değişti. Sözde brc uyumlu imiş. Bu lastiklerde de var. Örneğin barum marka lastikler continental in yan sanayi üretimi. Kalite olarak bir fark söz konusu . Enjektör ü yan sanayi takarak maliyeti düşürüyorlar. O yüzden buradan ne kadar faydalı olur bilmiyorum ama. Sıfır Toyota alıp lpg taktırmak isteyen olursa kesinlikle Toyota ya taktırmasınlar. 2a İzmir i de önermiyorum. Tecrübe ile sabit
ya zaten orjinali gibi olur mu:),bende gittiğimde bir fark yok diyorlar,ya bu firmalar keriz mi ayrı ürün üretsin o zaman :) aynı desene basar diğer markasını.
her zaman araçlarınıza imkanlar doğrultusunda alabileceğinizin en iyisini almaya çalışın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
ya zaten orjinali gibi olur mu:),bende gittiğimde bir fark yok diyorlar,ya bu firmalar keriz mi ayrı ürün üretsin o zaman :) aynı desene basar diğer markasını.
her zaman araçlarınıza imkanlar doğrultusunda alabileceğinizin en iyisini almaya çalışın.

Tamamen duygusal :)
Brc enjekterlör 1200₺ iken yan sanayi enjektörler 500-600 civarı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Aramızda lpg yi Toyota ya taktıran arkadaşlar acaba enjektörleri kontrol edebilirler mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Arkadaşlar bu yan sanayi enjektör olayı benimde başıma geldi, Elazığ Toros otogaz'da sıfır aracıma Toyota Elpa bayisi brc seg32 kiti taktırdı. Enjektörlerin farklı enjektör olduğunu fark ettim ama bana kutuyla bu enjektörler geliyor toyota bunu istiyor toyotayla uyumlu enjektör bu diye ikna ettiler. ama hala içim rahat değil bu konuyla alakalı başvurularda bulunupta cevap alan varsa bilgilendirirse sevinirim. benim aracıma taktıkları enjektör alba32 enjektörlere benziyor ama takılan kit seg32 yani metal tip enjektör olması gerekirdi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar bu yan sanayi enjektör olayı benimde başıma geldi, Elazığ Toros otogaz'da sıfır aracıma Toyota Elpa bayisi brc seg32 kiti taktırdı. Enjektörlerin farklı enjektör olduğunu fark ettim ama bana kutuyla bu enjektörler geliyor toyota bunu istiyor toyotayla uyumlu enjektör bu diye ikna ettiler. ama hala içim rahat değil bu konuyla alakalı başvurularda bulunupta cevap alan varsa bilgilendirirse sevinirim. benim aracıma taktıkları enjektör alba32 enjektörlere benziyor ama takılan kit seg32 yani metal tip enjektör olması gerekirdi.

enjektörlerin fotoğrafını paylaşırsan daha doğru bilgi verebiliriz. birde brc son zamanlarda ekonomik bir kit çıkardı brc comfort adı altında seq 32 takıyoruz deyip comfort da takmış olabilirler. arada 1000 tl oynuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
resimler hazır ama ekleyemiyorum bulamadım bir türlü resim eklemeyi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi

Rahmi Bey, yan sanayi diyerek ne kastediyorsunuz?
Kelime anlami ile BRC'de yan sanayi. OEM Toyota üretimi degil. Bunun disinda Toyota'daki benzin enjektörleri Toyota marka mi diye düsünüyorsunuz?

Enjektörün tipi nedir, kim üretmistir, hangi menseii, reaksiyon zamani nedir, püskürtme hacmi nedir, bu hacim benim motoruma uygun mudur?
Sormaniz gereken sorular bunlar. Sonucta bu mühendislik isi ve hesap kitap gerektiriyor. Mavi kodlu sizin araciniza uygunsa, bir sebebi olmali.

Biraz arastirip, teknik döküman okuyup ondan sonra fikir sahibi olmak lazim.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Rahmi Bey, yan sanayi diyerek ne kastediyorsunuz?
Kelime anlami ile BRC'de yan sanayi. OEM Toyota üretimi degil. Bunun disinda Toyota'daki benzin enjektörleri Toyota marka mi diye düsünüyorsunuz?

Enjektörün tipi nedir, kim üretmistir, hangi menseii, reaksiyon zamani nedir, püskürtme hacmi nedir, bu hacim benim motoruma uygun mudur?
Sormaniz gereken sorular bunlar. Sonucta bu mühendislik isi ve hesap kitap gerektiriyor. Mavi kodlu sizin araciniza uygunsa, bir sebebi olmali.

Biraz arastirip, teknik döküman okuyup ondan sonra fikir sahibi olmak lazim.

Aslında açık bir şekilde anlatmaya çalıştım fakat yeterli olmamış sanırım. İlk olarak olayın mühendislik hesabı yapmaya gerek kalmadan, mühendis Bilgi ve donanımına sahip olmadan her sade vatandaşın normal bir tüketicinin de anlayabileceği bir durumdu benim yaşadığım olay. Brc seq 32 kıt diye taktıkları lpg kitinin aslında, seq32 Alba modelinin olması. Alba modelinin farkı enjektör olarak brc markasının yan sanayi üretimi olan bir enjektör olmasi. Bunu da motor kaputunu açınca lpg enjektörlerini görünce anlayabiliyorsunuz. Yanı benim aracıma brcseq32 kitte kullanılan orijinal brc enjektörleri yerine brc firmasının yan sanayi üretimi olan enjektörleri takılmış. Ben 2a mühendisliğin izmir bayisinin yaptığı dolandırıcılığı anlattım.

Uzmanlık alanım olmasa da mağdur olmamın da verdiği merakla çok fazla araştırma yaptım . Çok fazla lpg ustası ile görüşme fırsatı buldum. Edindiğim teknik bilgileri buraya doldurmak yerine, benim gibi başka insanlar da mağdur olmasın diye işin özet kısmını paylaştım.Amacım insanlara faydalı olmak, yoksa başka bir amacım yok. Kaldı ki benim bu durumu ortaya çıkarmamdan sonra   Bir çok araç sahibi de enjektörleri değiştirdi. Ve memnun ve mutlular. Önemli olan da insanların mutlu olması.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Yapılan şey dolandırıcılıktan ve kandırmaktan başka birşey değil, dediğiniz kitlerin arasında faiş fiyat var ve ucuz olan alma kiti takıp seq32 taktık diyerek seq32 parası alınmış insanlardan, benim anladığım bu, insanları bilgilendirmeniz de güzel bir davranış tebrik ederim