Gönderen Konu: E160 Corolla Otomatik Far Sensörü Montajı (Resimli)  (Okunma sayısı 4483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 148000
  • Model Yılı: '01
  • 2 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar merhaba. 2015 Corolla d4d MMT touch paket aracıma far sensörü montajı yaptım ve çekebildiğim kadarıyla resimleri ekleyeceğim.
  Öncelikle bilinmesi gerekenler:
1. toyotanın far kolundaki tüm anahtarlamalar - eksi ceryan tetiklemedir. yani hepsi röle üzerinden - tetikleme ile çalışır.
2. önce far kolunun soketini çıkartalım ve led olmayan devre kontol kalemi ile (aliexpresten alınanlar genelde led olur) hangi kablo neye ait bulalım. bunun için kontrol kaleminin mandalını şaseye tutturalım. fişin içi dar olduğu için konrol kaleminin icina ince zert tel tutturup soketin içine tek tek dokunalım. dokunduğumuza far, park, sinyal vb. yanmaya başlar.
3. bize park ve kısa far kablosu lazım. resimde de görüldüğü gibi mavi kablo far, beyaz kablo park kablolarıdır. ben keserek iki uç bağladım ancak otomatik olarak uzun far da çalışsın istersek kesmeden doğrudan üstüne bağlamak gerekir.
4. mantık: ışığa duyarlı fotosel direnci ile devreyi açan kontaktörü çektirmek ve bu kablolara eksi voltaj vermek.
5. öncelikle bize lazım olan eksi voltajı alalım. Ben şoför kapısı direği dibindeki plastik kaplayı çıkarttım va odda vidadan alınan eksi voltajı aldım.
[attach=1]
5. kontak ceryanını sigorta panosundaki kalın mavi kablodan aldım
[attach=2]
6.koldaki kabloları buldum ve etikletledim. mavi kablo far, beyaz kablo park kablolarıdır.  Ben kabloları kestim ancak siz kesmeyin derim. azıcık sıyırıp üzerine bağlarsınız. sadece beyaz kablolar bunlara ayrı ayrı bağlanacak.
[attach=3]
daha sonra sensör soketinde bulunan ince mavi kabloyu kontak ceryanına bağladım.
[attach=4]
7. karta soketlerin takılmış hali. çalışmadığı için mavi kablo ile beyaz kabloyu yer değiştirdim.
[attach=5]
8. kullandığım park sensörü
[attach=6]
9. ancak siz ışık ayarlı olanını kullansanız iyi olur.  Fallowme özelliği yok. çünkü benim araçta zaten var.ben bir tane örnek vereyim.
[attach=7]
10. Benim aracın far kolunta Auto konumu olmadığı için 0 konumunda çalışır. ancak bu durumdu geçe eğer farınızı söndürmek isterseniz söndüremezsiniz. ben bunun için aşağıdaki anahtarı (Aliexpresten sipariş verdim) ayna ayar düğmesinin yanında boş olan kısma takarak modüle gelen elektiriği kapatıp açabileceğim. yani farı kapatmak için modülün elektriğini keseceğim.
yararlı olabildimse ne mutlu. yine sorunuz olursu cevaplamaya çalışırım. bu arada profosyenel değilim. Din kültürü öğretmeniyim. hobi olarak uğraşmak hoşuma gider.
[attach=8]
11. Işık sensörünü sol direğin üste yakın kısmına şıkıştırdım. tam dışarı değil hafif içeri bakacak şekilde duruyor. yalnız direk kaplamasını tamamen çıkarmaya çalışmayın hava yastığı için bağ var. hafifçe çıkartarak işleminizi yapın. saygılarımla.
İmam Şafiî Hazretleri'ne sorarlar; Fitne zamanı Hak ehlini nasıl bulabiliriz? Cevap verir: -Düşman oklarını takip edin, sizi hak ehline götürecektir!

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '14
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: E160 Corolla Otomatik Far Sensörü Montajı (Resimli)
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2018, 12:33:56 »
hayırlı olsun güle güle kullanın toplam ne kadar oldu maliyeti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 148000
  • Model Yılı: '01
  • 2 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2018, 12:47:47 »
38 TL  sadece mödül parası. resimde verdim. N11 den aldım. Bir de kapatma anahtarını sayarsak 45 TL toplam.
İmam Şafiî Hazretleri'ne sorarlar; Fitne zamanı Hak ehlini nasıl bulabiliriz? Cevap verir: -Düşman oklarını takip edin, sizi hak ehline götürecektir!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '15
  • 50 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2018, 18:11:35 »
Modülün satışını bende yapıyorum hatta montajını yapmak istedim ama çok karışık geldiği için cesaret edemedim bu anlatım yararlı olmuş