Gönderen Konu: Subap lastiği  (Okunma sayısı 3195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
Subap lastiği
« : Mart 31, 2018, 10:03:26 »
Herkese merhabalar..
Bu ayın 1’ inde 155.xxx km’ deki Yaris’ ine Ankara şaşmazda lpg taktırdım.
Montaj bittikten sonra arkadaşlar aracı çalıştırıp bir süre motoru ısıttıktan sonra 3-4 dakika boyunca 4000 devirde sürekli gazladılar. Bu sırada içerisi yanmamış benzin koktu ve egsozdan beyaz duman attı. Senebi ne olabilir diye sorduğumda “ subap latikleri” olabilir, bi baktır dediler.
155 bin km’ deki arabanın subap lastiklerinde ne gibi sorun olabilir? Düşünceleriniz nelerdir?

Toyota Club Türkiye

Subap lastiği
« : Mart 31, 2018, 10:03:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Subap lastiği
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2018, 10:14:48 »
Aslında sebebini söylemişler size uzun aralıklarla boşta iken motora 4000 devir gösterir lerse sibob lastiklerini yakma ihtimali yüksektir bu hangi araba olursa olsun bu konuda en dayanıklı japon arabalarının kidir ama oda dayanmaz bahsettiğiniz durum devam etmiyorsa lpg nin ilk bağlandığı zaman ayarsiz oluşundan yani zengin veya fakir karışımdan olur geçmiş olsun
Herkese merhabalar..
Bu ayın 1’ inde 155.xxx km’ deki Yaris’ ine Ankara şaşmazda lpg taktırdım.
Montaj bittikten sonra arkadaşlar aracı çalıştırıp bir süre motoru ısıttıktan sonra 3-4 dakika boyunca 4000 devirde sürekli gazladılar. Bu sırada içerisi yanmamış benzin koktu ve egsozdan beyaz duman attı. Senebi ne olabilir diye sorduğumda “ subap latikleri” olabilir, bi baktır dediler.
155 bin km’ deki arabanın subap lastiklerinde ne gibi sorun olabilir? Düşünceleriniz nelerdir?
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2018, 12:48:46 »
Ümit bey cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğim durum ayar sırasında benzinle çalışırken oldu. Lpg montajından önce de hafif bir performans düşüklüğü vardı diyebilirim. Daha önce belli aralıklarla bujiler değişti(denso iridyum), boğaz kelebeği ve hava sensörü temizlendi.
Bende 2010 model var, kardeşimde 2011 model, ikisi de yaris 1.33. İkisine de aynı anda, aynı yerde lpg taktırdık. 4000 devirde çalıştırma onda da yapıldı ama hiçbir olumsuz tepki vermedi. Yanmamış benzin kokusu ve egsozda hafif beyaz duman sadece benimkinde görüldü...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2018, 13:32:13 »
Şu anda aynı sorun devam ediyormu
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2018, 13:57:36 »
Şu anda aynı sorun devam ediyormu

Sabah çalıştırınca eskisine göre biraz daha yoğun benzin kokusu var. Motoru çalıştırdıktan en az 1 dakika sonra hareket ederim. Dün egsozu parmakla kontrol ettim parmağım siyah is oldu. Uzun mesafe gidersem birdaha kontrol ederim. Önümüzdeki hafta ilk 1000 km kontrolüne gideceğim, gaz ayarını birdaha yaptırırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 10, 2018, 19:47:49 »
Tekrar merhaba
Bu sabah lpg montajı yapılan yere gittim, ilk 1000 km bakımını yaptırdım. Rölantide düşük ayardan dolayı arıza lambasını yakmıştı. Söndürüp tekrar ayar yaptılar.
Ordan çıktıktan sonra dörtnal toyota servisine gidip Sadık ustayı buldum ve işin seyri değişti. Ustaya şikayetlerimi, şüphelerimi sıraladım. Eskisine göre çekişinde düşüş olduğunu, yakıtın biraz arttığını, egsozun içinin kurum olduğunu, lpg montajından sonra ayar yapılırken benzin kokusuyla beraber renkli duman vs. Arabaya bilgisayarla bağlandı, parametrelerine baktı, motoru inceledi ve en son yağ çubuğunu biraz yukarı kaldırıp bıraktı. Yağ çubuğundan buhar çıkıyordu.
Teşhise gelince, olayın sibop lastiklerinden kaynaklanmadığını, motorun rektifiye istediğini, 5-6000 liraya mal olabileceğini söyledi. Motor yapılana kadar 10/60 yağ ile idare edebilirmişiz. Kompresyon testi yapılmadı, motordaki bir hava hortumunu söküp buji takarak kör tapa yaptı.

Forumdaki değerli abilerimin arkadaşlarımın fikirleri nelerdir? Ne yapmalıyız?!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 10, 2018, 21:00:47 »
Merçin bey araç orjinal km de 155000 de rektefiye istemesi garip geldi ama bahsettiğiniz usta yorumlarda takip ettiğim kadarı ile işinin ehli birisi yağ cubugundaki buhar motorun rektefiye istediğinin ilk belirtileri ama usta size 10 60 yağ tavsiye etmiş bu yağ sizin araç gibi motoru zayıflayan yağ eksiltme yapan motorlara üretilmiş viskozite değeri yüksek olan bir yağ telaş yapmanıza gerek yok epey bir süre gider daha ne motorlar gördük kara tren gibi ufluyorlardi ama hizmet ediyorlardı
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Nisan 10, 2018, 21:23:38 »
Merçin bey araç orjinal km de 155000 de rektefiye istemesi garip geldi ama bahsettiğiniz usta yorumlarda takip ettiğim kadarı ile işinin ehli birisi yağ cubugundaki buhar motorun rektefiye istediğinin ilk belirtileri ama usta size 10 60 yağ tavsiye etmiş bu yağ sizin araç gibi motoru zayıflayan yağ eksiltme yapan motorlara üretilmiş viskozite değeri yüksek olan bir yağ telaş yapmanıza gerek yok epey bir süre gider daha ne motorlar gördük kara tren gibi ufluyorlardi ama hizmet ediyorlardı

Ümit bey teşekkür ederim. Çok şaşkınım, ayrıca da moralim bozuldu. Sakınılan göze çöp batarmış misali, daha 157.000 km olan, servis bakımlı, daha önceki sahibini tanıdığım ve tek kişi kullandığını bildiğim arabanın bu hale gelmesi beni çok şaşırttı. Arabayı hoyratça kullansam amenna ama o kadar titizdim ki kendime konduramıyorum.
Yağ çubuğundaki buhar çok şiddetli değil ama yine de belli oluyor. Eskisine göre az diyebileceğimiz bir çekiş kaybı var. Yağı ise 10.000 km’ de 1-1,5 litre gibi eksiltiyor, belki biraz daha fazla olabilir tam emin değilim.
10/60 yağını ise benim bir sonraki yağ değişiminde (5-30 kullanıyorum) yağı kalınlaştıralım mı? 5-40 koyalım mı soruma istinaden söyledi.
En yakın zamanda da kompresyon testi yaptırmak istiyorum bakalım ne olacak..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 10, 2018, 21:32:36 »
Rica ederim merçin bey canınızı sıkmayın sadece size has bir durum değil herkesin başına gelebilecek bir durum ama o bahsettiğiniz buhar her araçta az veya çok vardır sizinki başlangıç daha çok hizmet eder o motor 10 60 a geçtiğiniz zaman o buhar kalmayacak sizde göreceksiniz benim araçta yağ numarası aynı kalmak kaydıyla marka değiştirdim yağ yakma bitti kadar azaldı ses azaldı  ve performans arttı siz dede aynısı olacaktır canınızı sıkmayın benzinli motor daha çok hizmet eder
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Nisan 10, 2018, 21:43:53 »
Rektefiye maliyetinin 5-6000 ₺ olması ise ayrı bir gam ayrı bir keder 🤯