Gönderen Konu: Fahri Trafik Müfettişinin Yazdığı Para Cezası ve İtiraz Süreci  (Okunma sayısı 10756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Merhabalar, dün sürpriz bir trafik cezası ile karşılaştım. Gelen ceza tutanağına göre suçumun "Trafik işaret ve levhalarına uymamak" olduğu belirtiliyor. Şaşırdım baya açıkcası. Yer bölümünde yazan "Düzce Merkez Atatürk Bulvarı Bim Önü" ibaresinden anladım olayın neyden kaynaklandığını. Olay günü hiç yola bakmadan karşıya geçmeye kalkan bir kadına korna çaldım ve sert bir şekilde sözlü uyardım. Bu kadının eşi olacak fahri trafik müfettişi de aklı sıra eşinin yaptığı hata yüzünden azarlamamdan dolayı pişkince beni cezalandırmaya kalkmış ve ısmarlama bir ceza yazmış. Ceza tutarı 108TL.

İtiraz olarak yazdığım dilekçeyi aynen paylaşıyorum.
Düzce Sulh Ceza Mahkemesi Sayın Hakimliği'ne
(Ceza tuanak nosu tarihi itiraz nedeni vs bölümü)

81 xx xxx plakalı 2015 model Toyota Corolla inci beyazı aracımla trafik kurallarına son derece dikkatli şekilde uyarak trafikte seyrederim. Trafik kurallarına uymayanları da uyarırım. Söz konusu Atatürk Bulvarı’nda hız sınırı tabelada belirtildiği üzere 50km/s’dir. Benim bu hız sınırını geçmem kati suretle mümkün değildir. Ceza tarihinde ve olay yerinde (BİM Marketi önü Belediye’den Çoban kavşağı istikametine) her hangi bir yaya geçidi çizgisi veya levhası bulunmadığı halde trafik akışına bakmadan, trafiği tehlikeye sokacak şekilde yola çıkan bir kadın yayaya korna çalmam ve sözlü uyarmam nedeniyle, muhtemelen bu yayayla akrabalık veya arkadaşlık ilişkisi bulunan ve bu yayanın talebiyle görevini kötüye kullanan, kanıtsız, yanlı ve yanlış cezai işlem uygulayan fahri trafik müfettişi xxxxxx YAĞLIOĞLU’undan ayrıca şikâyetçiyim. xxxx YAĞLIOĞLU ismini sosyal medyadan aratmam sonucu trafiği tehlikeye sokacak şekilde yola çıkan, korna çaldığım ve sözlü uyardığım kişinin xxxx YAĞLIOĞU’nun eşi Axxx İxxx YAĞLIOĞLU olduğunu öğrendim ve birlikte çekilmiş resimlerine rastladım. Bu resmi de ekte sunuyorum. Söz konusu ceza, xxxx YAĞLIOĞLU’nun, eşine korna çalınması ve sözlü uyarılmasını hazmedemeyip, kamu görevine kişisel hırs ve kin bulaştırıp misilleme olarak görevini kötüye kullanması sonucu gerçekleşmiştir.

Sonuç ve Talep: Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptalini saygılarımla arz ve talep ederim.

Olay yeri resimleri

Dün akşam avukata da gösterip bu hali ile verme kararı aldık. Fahri trafik müfettişliği sıfatını kendi eşi hatalı olduğu halde kin güderek kanuna aykırı şekilde ısmarlama ceza yazmak için kullanan bu vatandaş yaptığının cezasını çekecek ve savcıya ifade verecek!

30.03.2018 cuma (bugün) sabahı erkenden Düzce Adliye Sarayı'na itiraz ve şikayet dilekçemi vermiş bulunuyorum.

Bundan sonra itirazın sonucunu bekleyeceğiz bakalım. Sulh Ceza Mahkemesi baktığı için en az 5-6 ay sürebileceğini söyledi avukatım.

İtiraz dilekçesi cezanın ödenmesini geciktiren bir uygulama değilmiş. Yani ödemezsem ceza iptal edilirse hiç bir ceza ödememe gerek kalmıyor ancak ceza iptal edilmez ise mahkeme sonuna kadar geçen sürede işlenen faizi ile birlikte ödemem gerekecek. Bu yüzden cezayı şimdi ödeyip itiraz sonucunda iptal edilince tekrar vergi dairesinden iadesini alacakmışım.

Bugün cezayı %25 indirimle 81TL olarak ödedim. Geri almak için geri sayım başladı.

Gelişme olduğu zaman konuyu güncelleyeceğim.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
Cezayı yazan beyefendi ile eşinin olduğu resmi kaldırmanızı tavsiye ederim.
Haklıyken haksız duruma düşmeyin sonra!
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Trafikte ne olursa olsun bir insana özellikle bir kadına bağırmak hoş birsey değil. Tabiki burada ceza dogru demek istemiyorum. Ancak uslubunuz hoş değil. Ahırdan çıkar gibi demek kişiye hakarettir. Bu yazdıklarınızı delil olarak sunup hakaret davası bile açabilirler. Gün içinde benzeri trafik hatalarına maruz kalıyoruz ancak sınırlı tepki vermek gerekiyor. Hele ki bir bayana. Haklı olmanız istediğiniz söyleme özgürlüğü vermez

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Trafikte ne olursa olsun bir insana özellikle bir kadına bağırmak hoş birsey değil. Tabiki burada ceza dogru demek istemiyorum. Ancak uslubunuz hoş değil. Ahırdan çıkar gibi demek kişiye hakarettir. Bu yazdıklarınızı delil olarak sunup hakaret davası bile açabilirler. Gün içinde benzeri trafik hatalarına maruz kalıyoruz ancak sınırlı tepki vermek gerekiyor. Hele ki bir bayana. Haklı olmanız istediğiniz söyleme özgürlüğü vermez

Başınıza gelmeden tarif etmek zor. Uslubum yaşadıklarımdan dolayı uygun olmayabilir haklısınız. Yazıyı düzelttim. Yola hiç bakmadan babasının malıymış gibi yola atlayıp gelen araçları hiiiiiç umursamamak insanı çileden çıkartıyor. Dediğim gibi başınıza gelmeden anlamanızı beklemiyorum.

Cezayı yazan beyefendi ile eşinin olduğu resmi kaldırmanızı tavsiye ederim.
Haklıyken haksız duruma düşmeyin sonra!

Tavsiyeniz üzere resmi kaldırdım. Resim, şahsın herkese açık profilinde paylaşılan bir resimdi. Dilekçeye eklenerek gerekli yere bildirildi zaten buradan olmasına çok lüzum yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
Evren bey kızgınlığınızı anlayabiliyorum ben 4 sene düzcede kaldım hatta arkadaşlarla aramızda bi espiri vardı " yolun ortasından gidelim de düzceli sansınlar diye" düzcede ne yazık ki yayaların araç trafiğine saygısı yok gerçi araçlarında yayalara yok ama eğer ki orada o bayana çarpsaydınız kesinlikle siz hatalı çıkacaktınız. tabiki bu yayayı her koşulda haklı kılmaz ama yinede verilmiş sadakam varmış demeniz lazım. konu yargıya taşınmış artık karar mahkemenin. konu ile ilgili herhangi bir yorum yapmak uygun değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Evren bey kızgınlığınızı anlayabiliyorum ben 4 sene düzcede kaldım hatta arkadaşlarla aramızda bi espiri vardı " yolun ortasından gidelim de düzceli sansınlar diye" düzcede ne yazık ki yayaların araç trafiğine saygısı yok gerçi araçlarında yayalara yok ama eğer ki orada o bayana çarpsaydınız kesinlikle siz hatalı çıkacaktınız. tabiki bu yayayı her koşulda haklı kılmaz ama yinede verilmiş sadakam varmış demeniz lazım. konu yargıya taşınmış artık karar mahkemenin. konu ile ilgili herhangi bir yorum yapmak uygun değil.

Kesinlikle haklısınız. Üniversite bitene ve babam emekli olana kadar Düzce'ye yazdan yaza gelir giderdik. Bu zamana kadar Ankara Bursa gibi büyük şehirlerde yaşadık. Emekli olunca bağ bahçe işleri için Düzce'ye yerleştik. Davulun sesi uzaktan hoş geliyormuş misali uzaktan güzel gelen şehir, içinde yaşamaya başlayınca insanı çileden çıkartabiliyor. 10 sene oldu hala alışamadım insanlarına! Alışabileceğimi de pek sanmıyorum. Olay yargıda dediğiniz gibi.

Benim buradaki amacım ne cezayı yazan kişiyi ifşa etmek ne de kendime yandaş toplamak. Sadece başımdan geçen, kendimce haksız yere yazılan bir cezaya yaptığım itirazı paylaşmak istedim. Haklı ya da haksız görülebilirim. Herkesin kendi görüşüdür. Kızgınlıkla yazdığım yanlış şeyleri tavsiye üzerine düzelttim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '15
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
Yanlış anlamayin ama o caddedeki hız sınırı zaten durabilmeniz için değil mi? Yani yaya yola bakmadan çıksa bile verdiğiniz tepki sizce normal mi ??? Avrupada yaya ayağını yola attığı an araçlar her türlü koşulda duruyorlar. Burası tabiki avrupa değil ama mahkeme falan değer mi pek anlam veremedim açıkçası. Daha hoşgörülü bir şekilde sonlanır inşallah mevzunuz. Bazen insan (ister sürücü olsun, isterse yaya olsun) ani öfke patlaması sonucu sonradan pişmanlık duyabileceği duruma düşebiliyor. (Allah korusun)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
oncelikle gecmis olsun herhangi bir yaralanmali kaza olmamis.  egerki iddianiz dogru ise gorevi suistimal etme durumu olmus olabilir. trafikteyken fazla asabi olmamak gerekiyor heleki insanlari sert bi sekilde uyarmak ozellikle bir bayani bence cok yanlis. insanlik hali dalginlik olabilir.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 11000
  • 316 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
Evren bey merhaba,öncelikle geçmiş olsun.Size uygulanan trafik cezası ile ilgili olarak paylaştığınız fotoğrafta caddede duraklama ve park yasağı levhası mevcut.Dolayısıyla sizin belirtilen saat aralığında kamera kayıtları ile bahse konu trafik ihlalini yapmadığınız ispat edilemediği sürece yapabilecek bir şey yok kanaatindeyim.
Ayrıca merakıma mucip olan,Fahri Trafik Müfettişlerinin isimleri hiçbir şekilde trafik cezalarında geçmemesine rağmen,sizin bu bilgiye nasıl ulaştığınız.Bildiğim kadarı ile hiçbir şekilde fahri görev yapanların kimlikleri ifşa edilemez.eden her kim ise kanunen suçludur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Evren bey merhaba,öncelikle geçmiş olsun.Size uygulanan trafik cezası ile ilgili olarak paylaştığınız fotoğrafta caddede duraklama ve park yasağı levhası mevcut.Dolayısıyla sizin belirtilen saat aralığında kamera kayıtları ile bahse konu trafik ihlalini yapmadığınız ispat edilemediği sürece yapabilecek bir şey yok kanaatindeyim.
Ayrıca merakıma mucip olan,Fahri Trafik Müfettişlerinin isimleri hiçbir şekilde trafik cezalarında geçmemesine rağmen,sizin bu bilgiye nasıl ulaştığınız.Bildiğim kadarı ile hiçbir şekilde fahri görev yapanların kimlikleri ifşa edilemez.eden her kim ise kanunen suçludur.

Teşekkür ederim. Cezayı kesen şahsın ismi tutanakta geçiyor. Hatta internette araştıracak olursanız, komşularına kızdığı için tüm komşularına trafik cezası kesen, yetkisini kişisel hırsları için kullanan yüzlerce fahri trafik müfettişinin görevine son verildiğine dair haberlerle karşılaşırısınız. Park yasağı tabelası yolun karşı tarafında otobüs durağı olduğu için. Benim istikametim karşı şeritten geliş. Yani resimlerde siyah vito yönünde Bim'in karşı tarafında. Ayrıca keyfi bir duraklama söz konusu değil. Yolu işgal eden bir yaya yüzünden mecburi bir durma söz konusu. Bu yaya da cezayı kesen şahsın eşi.
Gerekirse şahsı ve eşini ayrıca savcılığa da şikayet edeceğim. Yola hiç bakmadan gelen trafiği hiçe sayması, istifini bozmaması hiç de hoş karşılanacak bir durum değil. Gerekirse çevre kamera kayıtlarına da bakılmasını isteyebilirim.

Mesaj Birleştirildi: Mart 31, 2018, 10:16:39
Yanlış anlamayin ama o caddedeki hız sınırı zaten durabilmeniz için değil mi? Yani yaya yola bakmadan çıksa bile verdiğiniz tepki sizce normal mi ??? Avrupada yaya ayağını yola attığı an araçlar her türlü koşulda duruyorlar. Burası tabiki avrupa değil ama mahkeme falan değer mi pek anlam veremedim açıkçası. Daha hoşgörülü bir şekilde sonlanır inşallah mevzunuz. Bazen insan (ister sürücü olsun, isterse yaya olsun) ani öfke patlaması sonucu sonradan pişmanlık duyabileceği duruma düşebiliyor. (Allah korusun)

Hız sınırını aşmadım, yayaya çarpacak kadar yaklaşmadım, benim sitemim yola hiç bakmadan, gelen araçları hiç umursamadan yolun ortasında beklemesi. Yaya geçidinde tabi ki yayaların üstünlüğü mevcut ama orada yaya geçidi yok, dolayısıyla yaya üstünlüğü de yok. Karşıya geçmek istiyorsa 50mt ileride veya geride yaya geçitleri mevcut. Oraları kullanması gerekiyor. Bu vatanadaş eşine biri bana bağırdı diye ısmarlama ceza kestirmiş resmen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
Evren Bey geçmiş olsun, haklı olduğu konuya dikkat çekmiş. Haksız olduğu konununda hakkını vermiş. Fahri trafik müfettişliği böyle kolay olmamalı. Elinde görüntü olmalı delilsiz ispatsız karşı tarafı da mağdur ediyor.. Husumet beslercesine böyle ceza yazdırırsalar, trafikte huzur değil güvensizlik ortaya çıkar. Adli konuda kazanacağınızı düşünüyorum. Bimdeki kayıtlara silinmeden ulaşmalısınız
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
İyi yapmışsınız hocam, kafasına göre at koşturup ceza yazmakta neymiş.
Ceza iptal olduğunda adamın alacağı bir ceza var mı ?
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
Teşekkür ederim. Cezayı kesen şahsın ismi tutanakta geçiyor. Hatta internette araştıracak olursanız, komşularına kızdığı için tüm komşularına trafik cezası kesen, yetkisini kişisel hırsları için kullanan yüzlerce fahri trafik müfettişinin görevine son verildiğine dair haberlerle karşılaşırısınız. Park yasağı tabelası yolun karşı tarafında otobüs durağı olduğu için. Benim istikametim karşı şeritten geliş. Yani resimlerde siyah vito yönünde Bim'in karşı tarafında. Ayrıca keyfi bir duraklama söz konusu değil. Yolu işgal eden bir yaya yüzünden mecburi bir durma söz konusu. Bu yaya da cezayı kesen şahsın eşi.
Gerekirse şahsı ve eşini ayrıca savcılığa da şikayet edeceğim. Yola hiç bakmadan gelen trafiği hiçe sayması, istifini bozmaması hiç de hoş karşılanacak bir durum değil. Gerekirse çevre kamera kayıtlarına da bakılmasını isteyebilirim.

Mesaj Birleştirildi: Mart 31, 2018, 10:16:39
Hız sınırını aşmadım, yayaya çarpacak kadar yaklaşmadım, benim sitemim yola hiç bakmadan, gelen araçları hiç umursamadan yolun ortasında beklemesi. Yaya geçidinde tabi ki yayaların üstünlüğü mevcut ama orada yaya geçidi yok, dolayısıyla yaya üstünlüğü de yok. Karşıya geçmek istiyorsa 50mt ileride veya geride yaya geçitleri mevcut. Oraları kullanması gerekiyor. Bu vatanadaş eşine biri bana bağırdı diye ısmarlama ceza kestirmiş resmen.

Tutanakta evrağı dolduran memurun ismi olur, müfettişin değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Tutanakta evrağı dolduran memurun ismi olur, müfettişin değil.

Bu durumda evrağı dolduran kişi eşine korna çalınması ve uyarılmasından dolayı fahri trafik  müfettişine sahte evrak hazırlatmış oluyor. Her halükarda kanunsuz işlem gerçekleşmiş demektir. Şimdi 2 suçlumuz var o zaman. Olayın saati bile yanlış, arada en az 15 dk fark var. Tutanakta 13.05 yazıyor ama ben o gün 13.06'ta bir telefon alıp bu telefon sonrasında işyerimden çıktım ve dönüş yolunda o yoldan geçmem en az bu telefondan 15dk sonrasına denk gelir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
15 dakikanın hesabına kaldıysa durumunuz  , siz hiç girişmeyin bu işlere.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
15 dakikanın hesabına kaldıysa durumunuz  , siz hiç girişmeyin bu işlere.

15 dakikanın hesabını yapmadım itiraz dilekçesinde. Yukarıda dilekçe resmi mevcut, okuyabilirsiniz. Nereden bakarsanız tutarsız, ısmarlama ve uydurma bir ceza. Bunu vurgulamak istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
geçmiş olsun diyelim öncelikle. haklı olan her zaman er ya da geç hakkını alacaktır. sizin yaptığınız emsal teşkil etmesi gereken bir şey. neyse ya boş ver diyerek önemsemeyecek çok kişi var bu durumları. ama siz gerekeni yapmışsınız.

sonucu da burada yazarsanız seviniriz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
15 dakikanın hesabını yapmadım itiraz dilekçesinde. Yukarıda dilekçe resmi mevcut, okuyabilirsiniz. Nereden bakarsanız tutarsız, ısmarlama ve uydurma bir ceza. Bunu vurgulamak istedim.
Evet anladım. Uzmanlık alanımız olmayan bir konuda işin uzmanına gol atmak zor olur diye tahmin ediyorum, bakalım ne olacak merak ettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Tekrar merhabalar. Dün sulh ceza hakimliğinden cevap geldi. Cevap malesef olumsuz.

İnceleme suçun olup olmadığı yönünden değil sadece cezanın hukuka ve prosedüre uygun olup olmadığı yönünden yapılmış.
Yani diyor ki fahri trafik müfettişi ceza keserken fotoğraf çekme zorunluluğu yok. O suçlu olduğumu kanıtlamak zorunda değil ama ben suçsuz olduğumu kanıtlamak zorundayım. Nerede "bir kişinin suçu kesinleşene kadar suçsuzdur" ilkesi? Yani fahri trafik müfettişi kafasına göre ceza kesebilirmiş demek oluyor.
Araç kamerası şart oldu artık.
Ahirete kaldı hesabımız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Geçmiş olsun Evren bey. Araç kamerası herkes için şart oldu artık.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)